Setari de Lumina/Lighting Setup

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
cocogio
Mesaje: 2
Membru din: 24 Noi 2011, 20:37
Has thanked: 0
Been thanked: 0

cea mai buna lumina, de recomandat este lumina cu led, sunt multe becuri aparute acum, consuma si putina si ofera o lumina alba
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Bishop.
Mesaje: 19
Membru din: 26 Iul 2011, 08:41
Localitate: Brasov
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times
Contact:

Frumos sistem de iluminare .dar nu inteleg de ce este chiar atat de rau sa fie putina umbra in cadru ...
prin anii 2000 tot ce era nevoie era un bec , o perdea , pc si webcam hehe
a evoluat mult domeniul , in bine desigur.
Be Yourself ! Everyone else is taken. :')
Avatar utilizator
Sins-Shop
User Activ
User Activ
Mesaje: 270
Membru din: 29 Mar 2010, 19:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Neoanele nu sunt cele mai potrivite din mai multe motive , nu stau sa dezvolt insa a fost o perioada in care erau singura alternativa practica . Becurile economice daylight sunt mult mai bune acum.
Avatar utilizator
Bishop.
Mesaje: 19
Membru din: 26 Iul 2011, 08:41
Localitate: Brasov
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times
Contact:

Sins-Shop scrie:Neoanele nu sunt cele mai potrivite din mai multe motive , nu stau sa dezvolt insa a fost o perioada in care erau singura alternativa practica . Becurile economice daylight sunt mult mai bune acum.
nah . neoanele sunt mai utile. singurul avantaj cu becurile economice e ca sunt mai putine sanse sa le spargi ;))
Be Yourself ! Everyone else is taken. :')
gagymanca17
Mesaje: 25
Membru din: 10 Apr 2011, 08:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Doresc sa amenajez decoruri intr-un spatiu unde tavanul este situat la minim 3m ( nu 2.5 inaltimea tipica a apartamentelor)Banuiesc ca voi intampina dificultati privind dispersia luminii si probabil voi fi nevoit sa fac adaptari ptr pierderea de lumina ce va avea loc datoria spatiului inalt dintre pat si tavan. Folosesc momentan intr-un spatiu cu tavanele la 2.5 M , 3 lampi duble sla tavan si una in fata monitorului, Camcordere Sony. Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta si care au facut acest tip de iluminare. Astept PM
digitalsin
Mesaje: 40
Membru din: 17 Feb 2012, 01:47
Has thanked: 0
Been thanked: 0

asa este neoanele sunt mult mai ok.
eu le am pozitionate asa : 2 neoane pozitionate in stanga patului si dreapta patului ..(pe orizontala) 2 neoane pe tavan , unul deasupra patului lipit pe perete si un neon in fata camerei web.
neoanele sunt de ~1.2m de lumina alba rece (exclus galben)

am incercat si cu becurile economice. ecologice.bla blaa......nu mi a placut deloc


trebuie eliminata umbra , iar daca nu iti place cum e iluminatul mai dai din soft ul camerei..ca sunt destule caracteristici ce poti sa le ajustezi. GAIN , brightness , color balance, saturation. Oricum trebuie sa ajustezi lumina din camera pentru fiecare model...una e alba alta a stat prea mult la solar si e rosie..alta poate e prea neagra...

pe scurt. elimina umbra si ajustari din softul cam-ului.
myself121
Mesaje: 5
Membru din: 28 Iun 2011, 00:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Este cineva din Galati care stie sa instaleze acest sistem de iluminare cu neoane, daca da astept raspuns, multumesc si o seara buna!
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

tapeteaza tot tavanul (behind the lights) cu ceva aluminizat : folie cu bule aluminizata de la isolair.ro (airflex.ro) sau folie pee aluminizata (de aia de se pune pe sub parchet) , va da o reflexie uniforma fara sa mai platesti electricitate suplimentara.
in plus, folia pee izoleaza si termic+fonic.

acelasi lucru pentru peretele sau panoul din spatele webcamului.

costa putin iar efectele sunt remarcabile.
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
mireya_sb
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 188
Membru din: 25 Noi 2011, 22:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Postez aici ca sa nu mai deschid alt topic, tinand cont ca problema mea e legata de lumini ( nu de sistemul in sine) . Poate cineva ma va putea lamuri de ce in softul webcamului si cel al softului jasmin totul se vede perfect, culori vi, frumoase...iar cand incep sa transmit, in site totul e sters???? rosul e portocaliu, eu arat de parca m-au impaiat de 5 zile.........!!!!!!! Star Hd are optiunea sa vezi cum te vad membrii, m-am socat de imaginea redata, am intrat si ca guest la mine in pagina si la fel, dezastru. In softul de jasmin ma vad perfect, nu pricep de ce nu e la fel si cand transmit! Stie cineva ce ar putea fi???? P.S . Recunosc ca sunt obsedata de lumini, cineva mi-a spus sa uit dar chiar nu pot, daca in softuri s-ar vedea rau m-as putea consola cu idea, dar asa nu! help pls :)
Avatar utilizator
Zinia
User Junior
User Junior
Mesaje: 74
Membru din: 01 Oct 2012, 02:12
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pt. acea schema de lumini sunt ok produsele astea?

corpuri neon:
2x36w de 120cm: http://www.utilul.ro/Corp-neon-Fida-2x36W
2x18w de 63cm: http://www.utilul.ro/Corp-neon-Fida-2x18W

In schema e de 80cm cel din fata modelului, dar eu am gasit acela de 63cm, e ok? :?:
Avatar utilizator
Zinia
User Junior
User Junior
Mesaje: 74
Membru din: 01 Oct 2012, 02:12
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Zinia scrie:pt. acea schema de lumini sunt ok produsele astea?

corpuri neon:
2x36w de 120cm: http://www.utilul.ro/Corp-neon-Fida-2x36W
2x18w de 63cm: http://www.utilul.ro/Corp-neon-Fida-2x18W

In schema e de 80cm cel din fata modelului, dar eu am gasit acela de 63cm, e ok? :?:
nu e nimeni care poata sa ma ajute in privinta asta?
kiki
Mesaje: 33
Membru din: 21 Apr 2012, 22:07
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ce parere aveti
http://www.utilul.ro/Set-proiector-VITO ... telescopic
merita sa dau banii sau mai bine cu neoane deasupra??
nu prea as vrea cu neoane deoarece mai vine proprietaru( stau cu chirie) si sa stau sa le strang si sa vada gauri in tavan

stima
Avatar utilizator
Zinia
User Junior
User Junior
Mesaje: 74
Membru din: 01 Oct 2012, 02:12
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kiki scrie:ce parere aveti
http://www.utilul.ro/Set-proiector-VITO ... telescopic
merita sa dau banii sau mai bine cu neoane deasupra??
nu prea as vrea cu neoane deoarece mai vine proprietaru( stau cu chirie) si sa stau sa le strang si sa vada gauri in tavan

stima
de meritat sau nu, oricum iesi mult mai ieftin ca pret cu proiector de genul..... comparativ cu neoanele. Dar acuma nu cred ca putem compara lumina din 3 corpuri neon plasate pe tavan 2x36W si 1 corp 2x18W plasat orizontal in fata cu acel proiector.
Avatar utilizator
Zinia
User Junior
User Junior
Mesaje: 74
Membru din: 01 Oct 2012, 02:12
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ce ziceti de kit-ul acesta? El contine:

3*60 watt (5500k) high output compact fluorescent lamps that produce 900 watts of useable light.
2 x7 foot stands
1 pc small stand
3 single light holders
2 33" translucent umbrellas

Imagine


E OK? Recomandari ceva?
Avatar utilizator
ValentinM.
Mesaje: 3
Membru din: 04 Aug 2013, 18:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sunt destul de slabute , sunt kit-uri si cu mai multe becuri insa dau foarte multa lumina , poti incerca un kit bazat pe lambi fluorescente , mai entrylevel (Kast , Kaiser) sau mai profesionale ( Kino Flo) sau chiar monoblocuri de lumina continua , oricum trebuie sa iti aranjezi lumina in functie subiect si depinde si cat de difuza vrei sa fie lumina .
Poti gasi si pe amazon / ebay kituri de lumina dar nu toate sunt chiar asa bune si uneori ai sansa sa primesti un set de "lumanari".

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
alexandra1234
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 02 Iun 2012, 12:49
Localitate: ceska rep
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Zinia scrie:Ce ziceti de kit-ul acesta? El contine:

3*60 watt (5500k) high output compact fluorescent lamps that produce 900 watts of useable light.
2 x7 foot stands
1 pc small stand
3 single light holders
2 33" translucent umbrellas

Imagine


E OK? Recomandari ceva?
Buna

Kitul este foarte bun,
O sa ai nevoie de becuri ceva mai puternice.
Avatar utilizator
Zinia
User Junior
User Junior
Mesaje: 74
Membru din: 01 Oct 2012, 02:12
Has thanked: 0
Been thanked: 0

inca ceva foarte important de mentionat.

Atentie mare la becurile fluorescente (economice) ce le cumparati. Puterea lor nu este cea inscriptionata pe produs/ambalaj. Cumparati un kill a watt meter si calculati puterea reala. Spre exemplu, un bec de 45W economic nu o sa lumineze cum lumineaza cu adevarat unul de 45W, ci doar de 25-26W, testat cu kill a watt meter. Singurele becuri care respecta sunt de la philips si osram, testat spre exemplu bec de 18W si pe aparat a iesit 18W si un pic, deci exact cat scrie pe ele.

inainte sa cumparati luati cu voi aparatul de masurat si verificati puterea lor REALA, si nu cea care apare pe cutie/bec! :D
stru
Mesaje: 21
Membru din: 02 Dec 2013, 01:28
Has thanked: 0
Been thanked: 0

salut..am si eu o intrebare....ce parere aveti de proiectoarele cu led ? se merita ?vreau sa pun in loc de nenoane...
marin
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 106
Membru din: 16 Oct 2013, 22:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Salut,

Daca e sa inlocuiesti lumina principala, mai indicat e sa folosesti asa ceva:
http://www.f64.ro/hakutatz-hk-500a-lamp ... oleti.html

Daca inlocuiesti vreo lumina ajutatoare cum ar fi o lampa de birou, atunci se preteaza si proiectorul cu led.
Doar sa alegi temperatura de culoare potrivita pt. acel proiector, te mai joci cu WB-ul din webcam/camcorder daca e cazul, si esti gata.
alxrdl
Mesaje: 5
Membru din: 02 Apr 2014, 18:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

alexandra1234 scrie:
Zinia scrie:Ce ziceti de kit-ul acesta? El contine:

3*60 watt (5500k) high output compact fluorescent lamps that produce 900 watts of useable light.
2 x7 foot stands
1 pc small stand
3 single light holders
2 33" translucent umbrellas

Imagine


E OK? Recomandari ceva?
Buna

Kitul este foarte bun,
O sa ai nevoie de becuri ceva mai puternice.

Salutare !

Am gasit trepiedul , umbrela a fost usor de gasit , dar cum le spune acelor suporturi ptr becuri care se monteaza pe trepied ? Ma poate ajuta cineva ?
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

alxrdl scrie:Salutare !

Am gasit trepiedul , umbrela a fost usor de gasit , dar cum le spune acelor suporturi ptr becuri care se monteaza pe trepied ? Ma poate ajuta cineva ?

Citeste aici un articol complet despre lumina in videochat:

articol-detaliat-despre-setarile-lumina ... 13055.html

Referitor la intrebarea ta "suporturile ptr becuri" se numesc: suport tip fasung
http://www.f64.ro/suport-pentru-blit-sl ... f4002.html
http://www.f64.ro/hakutatz-20972-suport ... g-e27.html

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
studioaria
Mesaje: 9
Membru din: 07 Ian 2015, 17:48
Has thanked: 0
Been thanked: 0

CINEVA DIN CONSTANTA CARE MA POATE AJUTA CU LUMINILE?
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”