Recomandare camera pentru videochat

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Bfx
User Junior
User Junior
Mesaje: 64
Membru din: 18 Sep 2015, 21:24
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1 time

Buna,

Ce camera web pentru video chat imi recomandati? Nu cea mai scumpa dar una buna daca se poate. Am un logitech 270 dar e depasita.
Si mai am un Ringlight. As mai avea nevoie de altceva va rog?
Mulțumesc frumos.
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Logitech Brio 4k stream edition ti se pare prea scumpa?
These users thanked the author SAD^^EYES for the post:
Bfx (13 Aug 2021, 19:21)
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
elizee
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 100
Membru din: 28 Noi 2011, 04:28
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Doar un RingLight nu e suficient. Ai nevoie de minimum 2 in functie de locul in care lucrezi(pat/canapea/fotoliu).Trebuie sa iei macar de 30w cu difuzie pe ele si sa le amplasezi unul in fata si unul in lateral. Daca lucrezi in pat cel mai bine ar fi sa ai 3(fata si laterale).
AndrewAnderson
Mesaje: 2
Membru din: 11 Oct 2021, 22:51
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Sper ca este potrivit topicul aici. Achizionat Logitech Group pentru lucrat pe Live Jasmin. Probat, initial mergea, apoi a inceput sa arate pete rosii si albastre pe ecran, iar la scurt timp apareau cateva flash-uri rosii si albastre, iar imaginea se bloca, in timp ce camera se oprea si nu mai raspundea la nici o comanda. Am presupus ca e un defect si am returnat-o, am primit alta, acelasi comportament din start.

Precizez ca am facut probe cu mai multe softuri si aici problema se complica. Fara sa fie conectata la vreun program, camera raspunde la toate comenzile tip PTZ lin. In programul de setari de la Logitech merge ok. Insa in orice varianta de Live Jasmin, ori prin browser ori Jasmin Cam se blocheaza. Am conectat camera la alt computer, un laptop, am obtinut acelasi comportament inclusiv in programul nativ de webcam al laptopului. Camera raspunde la comenzi cateva secunde, apoi face niste flick-uri, niste flash-uri colorate si se blocheaza imaginea fara sa mai raspunda la comenzi.

A mai patit cineva ceva similar? Repet, comportament identic la 2 camere Logitech Group. Gandesc sa incerc un PTZ simplu, Pro1 sau Pro2, dar intre timp am descoperit forum-ul si am zis sa intreb oameni cu experienta. Mai precizez ca totul a inceput incercand sa ajut niste prietene sa lucreze de acasa, mai intai cu cautare de spatii, apoi de aparatura si automat problemele aferente. Orice sfat este binevenit, de asemenea orice informatie care probabil imi scapa in privinta celor descrise.

Multumiri anticipate.
These users thanked the author AndrewAnderson for the post:
Bfx (31 Oct 2021, 06:10)
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Salut Andrew si bine ai venit pe forum.

Nu pare sa fie o problema comuna, am incercat sa caut pe internet probleme similare si nu am gasit. Cred ca cel mai bine ar fi sa incerci sa determini suportul Livejasmin sa iti intre pe calculator remote, poate ei s-au lovit de ceva similar.
Ai putea sa mai incerci sa pui Windows 10 curat si sa vezi daca face la fel, e mai mult de munca, dar macar scoti din ecuatie conflictul cu alte programe.

Sper sa rezolvi. Toate cele bune!
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”