Problema splitter + software webcam

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Buna, am o mica mare problema, folosesc ca splitter o versiune platita de webcamsplitterpro de la verysoft de pe siteul https://very-soft.com/product/webcamsplitterpro cu logitech brio, dintr-o data nu imi mai ia webcamul, si nici soft-ul de la webcam nu mai merge (versiunea LogiCameraSettings_2.5.17) am incercat toate webcam-urile pe care le am si nu mi le mai ia - arata imaginea neagra - pana acum a mers impecabil, off nu-mi dau seama ce s-a intamplat : (( Mai am un calculator si pe ala merge fara nici o problema deocamdata.
Am reinstalat windows 10 primit pe CD in cutie cu calculatorul (cand l-am cumparat) si din pacate tot nu merge, nu imi dau seama care ar putea fi problema.
Cu splitter-ul de pe siteul splitcam. com pur si simplu nu merge zoom-ul chiar daca dau ctrl+scrool.
In splitter-ul VisitX nu imi mai face imaginea lata, orice rezolutie as selecta ramane la fel si nu mai am cont pe site sa descarc din nou.
M-ar ajuta orice alte sugestii de splittere free sau cu plata.
Multumesc pentru orice sugestie.
SoulCams Models Studios wanted
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Am gasit un alt soft pentru logitech numit Logi Capture - se pare ca nenorocitii au fact un soft unic pentru toate webcam-urile logitech dar nu imi place, e greoi, cu toate astea nu inteleg de ce nu mai merge spliter-ul webcamsplitterpro de la verysoft pentru care am platit de altfel, au inceput sa dea erori si sa nu mai mearga dintr-o data atat vechiul soft de la webcam cat si splitter-ul ceea ce e foarte ciudat. As vrea sa le dau un mail dar nu au nici un contact pe acel site. Off in fine daca aveti vreo sugestie va multumesc din suflet.
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Ah se pare ca tocmai am rezolvat cu ajutorul unui topic din 2017 tot de pe acest forum - mai exact raspunsul dat de userul googlefun in topicul din link-ul de mai jos (dupa +24h de stress fara somn, reinstalat windows cu toate programele inclusiv antivirusul si cautat solutii aiurea pe net) - multumesc mult !! Antivirusul era problema. In cazul meu BitDefender. Sper!! Daca se intampla din nou chiar si dupa ce am dezinstalat antivirusul chiar nu o sa stiu ce sa mai fac.

viewtopic.php?t=16898

googlefun scrie: 03 Mai 2017, 20:39
M-am confruntat cu aceiasi problema zilele trecute , pe 2-3 Pc-uri diferite . Dupa ce am dezinstalat si instalat , din nou , toate softurile posibile - problema persista , fix cum o descrii tu , cu visit-x splitter . Dupa bantuieli mancatoare de ff mult timp pe Google - in lung si in lat - am ajuns la concluzia ca e din cauza windows . Gresit !

Cum se intampla de obicei - problemele care par cele mai grave - au cele mai simple solutii . :wink:

O banala dezinstalare a antivirusului ( Avast in cazul asta , care ani de zile s-a dovedit a fi foarte bun - dar care , subit , s-a apucat el sa blocheze dupa ureche ) si , problema a disparut ca prin minune . Eu am recomandat sa se instaleze Microsoft Security Essentials (drept solutie antivirus) - care stie sa se " comporte " cu splitterele . Pana mai zilele trecute stia si Avast - si chiar daca in varianta cu licenta free , pe 1 an , pt home useri - spune ca NU are integrat si un firewall - se pare ca nu este chiar asa , sau cel putin - ultimele lor updates au luat-o razna :))

Sfatul meu este sa nu mai astepti parerea tehnicienilor la care ai apelat , lasa-i sa-si vada de ale lor , si sa faci ce am scris mai sus . Apoi, le poti transmite si lor cum ai rezolvat :)))
Dar mai inainte sa ne spui noua , celor de aici - daca functioneaza ..

Cele bune ,
googlefun


elizee
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 100
Membru din: 28 Noi 2011, 04:28
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Daca mai ai probleme cu VerySoft le poti trimite un e-mail in care sa le detaliezi problema si te ajuta ei. Eu am avut problema in sensul ca puteam selecta camera dar nu aveam imagine ci niste dungi de diverse culori. M-au ajutat ei pana la urma.E-mailul lor este: support@very-soft.com
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”