Problema OBS pe cams - streamray

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Buna, am o problema cu OBS pe cams - streamray. Au scos optiunea de Flash si mai e doar optiunea de OBS asa ca tocmai am pierdut vreo 4 ore din ziua de azi (desi e prima zi de munca dupa sarbatori) cu setarile pas cu pas conform pasilor din OBS setup cu 3 splittere cat si cu 2 camere web diferite conectate direct fara splitter - sa obtin o imagine fluida in real time fara lag dar din pacate in toate incercarile am obtinut imagine foarte slow, pe site se vede cu lag si freeze. Nu stiu ce sa mai setez si cum sa mai setez. Am urmat intocmai pasi prezentati in OBS setup si degeaba. Nu inteleg de ce fac totul atat de complicat.
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

OBS este ff simplu nimic complicat - trebuie sa ai grija la bitrate upload sa ai grija ce selectezi ca sa faca enconding si sa ai pc care sa duca ...

3 splitcam si 2 camere web? Mie imi place sa ma complic dar nici chiar asa - app OBS poate inlocui cu brio un spliter trebuie sa apesi butonul start virtual camera si pe alt site sa selectezi ca sursa video Obs.
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Multumesc de sfat - ma refeream ca am incercat sa selectez ca sursa video pe rand cate unul din cele 3 splitters si direct (fara splitter) cate una din cele doua camere web pe care le am sa vad daca pot obtine imaginea normal, fara lag dar din pacate nu resusesc.
Pe streamate merge sa selectez direct OBS Virtual Camera si se vede normal, dar dar din pacate pe cams - streamray nu gasesc optiune sa selectez direct OBS Virtual Camera - imi apare in chat un link pe care trebuie sa-l bag in Stream Settings la Server - si apoi sa dau click pe Start Streaming - cel putin la mine e singura optiune momentan de a intra online pe cams dar in acest mod imaginea e foarte slow si cu lag - in fereastra de chat cams chiar imi ingheata de tot (freeze), intru pe site sa vad daca imi ingheata imaginea si acolo - vad ca pe site nu imi ingheata dar e foarte slow si cu lag. Si chiar daca deschid doar cams pe comp. la fel se intampla.
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Memsy scrie: 03 Ian 2021, 16:58 ain acest mod imaginea e foarte slow si cu lag - in fereastra de chat cams chiar imi ingheata de tot (freeze), intru pe site sa vad daca imi ingheata imaginea si acolo - vad ca pe site nu imi ingheata dar e foarte slow si cu lag. Si chiar daca deschid doar cams pe comp. la fel se intampla.

De obicei LAG - SLOW - FREEZE = high cpu Usage sau insuficienta banda de net.

Spune mi rezolutia in care transmiti pt ca daca vorbim de 4k / 2k lucrurile se schimba dramatic.
Spune mi ce ai selectat in OBS la enconder.
Si ce bitrate ai.

Deschide taskmanager si uitate la cpu / cu obs deshis si mentioneaza cat consuma :)

Sunt situatii cu care oameni nu se confrunta atat timp ca au echipament bun. Dar sunt frecvente atunci cand nu investesti atunci cand nu esti in pas cu tech si crezi ca daca ai luat acum 8 ani un pc il poti folosii si acum cu brio.

Din ce am vazut eu un sistem de TOP - duce lejer 4 ani dupa care incepe sa oboseasca nu mai face fata la ce e nou, trebuie upgrade. (nu aducem in discutie laptop care sunt o tampenie)
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Am setat pas cu pas conform instructiunilor din pagina OBS Setup. Ar fi postul prea lung daca as da copy-paste la toate setarile, sunt vreo 8 pasi de setari.
Pentru imagine am setat:
FPS: 30
Resolution: 1280x720
Bitrate: 1200
Encoder: x264
Pe cams / streamray in pagina din OBS Setup la Step 5 se da recomandarea:
* IMPORTANT – Do not set your bitrate higher than 1200kbps otherwise, your ranking on the WON page may be penalized.
Am trecut totusi peste aceasta recomandare si am setat Bitrate: 2000 (ca am vazut ca pe jasmin la aceasta rezolutie de 1280x720 este Bitrate : 2000)
Bun, acum desi imaginea este mai fluida tot nu ma vad in real time live ci tot cu lag, in reluare - cand fac o miscare (de ex imi pun mana in par) - nu se vede in acelasi timp in care o fac (la fel ca pe celelalte sites) ci se vede cu cateva secunde intraziere.
Calculatorul are urmatoarele componente: Intel(R) Core(TM) i7-8700 CPU 3.20GHz | RAM: 24.0 GB | System Type: 64-bit operating system, x64-based procesor |
Windows 10 Pro (Original cu Licenta)
CPU cu 3 site-uri deschise fluctueaza intre 60% - 70%
Internet Business Rds
Speed test: Download: variaza intre 550 - 600 Mbps, Upload: variaza intre 600 - 650 Mbps. De fiecare data cand fac un speed test imi da intre valorile alea - de aia zic ca variaza.
Acum nu-mi dau seama daca e vreo alta setare care imi scapa sau intr-adevar calculatorul nu face fata cu acest soft OBS.
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand: Ascultă-mă, pune bitrate-ul la Cams.com 1200kbps cât îți cere, altfel te va scădea pe pagină, îți spun din experiență. Respectă cerințele în totalitate, fiecare site e diferit, cu cerințe diferite. Dacă la LiveJasmin.com ai recomandare 2000kbps pentru HD (1280x720), la Streamate.com e 2500kbps pentru aceeași rezoluție, la Cams.com este 1200kbps, și este ideal să le respecți.

Acum, legat de acel lag de care zici, posibil să fie de la site și nu de la tine, că CPU și viteza de internet par în regulă. Cu ani în urmă, când mi-am făcut eu contul pe Cams.com, în tutorialul în care arată pașii pentru configurarea OBS-ului, mai era o secțiune în care se explica detaliat cum te loghezi pe site cu OBS, cum intri la secțiunea Stream, cum copiezi codul rtmp, etc., printre care era și un text în care se menționa cum că eu îmi voi vedea imaginea mai slow (în reluare), dar să nu mă sperii pentru că acest lag îl voi vedea doar eu, iar membrii mă vor vedea fără lag. Când am citit postarea ta, prima dată mi-a venit în minte acel paragraf pe care știu sigur că l-am văzut, și tind să cred că aici e problema în cazul tău. Cert este că am căutat textul, în ideea să îți fac print screen să vezi despre ce este vorba, am răscolit aseară toată pagina de Help a site-ului ca să-l găsesc, dar în zadar. Se pare că acea secțiune nu mai există - secțiunea cu explicațiile despre logarea propriu-zisă, însoțită de respectivul paragraf.

Drept și prin urmare, personal, pentru liniștea mea aș alege dintre variantele: aș verifica direct pe site ca și guest atât stream-ul meu, cât și al altor modele; mi-aș face cont de membru și aș verifica dacă apare fără lag la membru (deși Cams nu vede cu ochi buni ca modelele lor să aibă cont de membru), cont făcut de pe device diferit, cu IP diferit, și uite așa mă verific din când în când, sau aș întreba direct la Support dacă există vreo posibilitate ca doar eu să îmi văd imaginea cu întârzâiere, iar membrii să mă vadă bine, fluent.

Acestea fiind spuse, revino cu informații dacă dorești.

Multă baftă! :slightly_smiling_face:
Salutând nemurirea printre muritori...
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Bunaa, intr-adevar daca intru sa ma vad pe mine insami de pe telefon se vede bine, dar parca tot se mai blocheaza din cand in cand. Trebuie sa fac upgrade la un PC mai performant :)
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand: Având în vedere că ai zis că CPU cu 3 sites deschise fluctuează între 60% - 70%, eu nu cred că problema este de la performanța PC-ului...
Salutând nemurirea printre muritori...
JullyAna
Mesaje: 24
Membru din: 14 Apr 2016, 19:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna Memsy!M -am confruntat cu aceiasi problema si am cerut ajuutorul suportului.Dupa 3 emailuri mi u rapuns asa doar ca ii deranjam cu insistenta mea.Mi-au instalat un program gen teamwiewer si au intrat in Pc meu dar fara nici un fel de ajutor habar nu aveau ce sa faca.Eu folosesc OBS pe chaturbate de vreo 2 ani fara probleme....Chiar in timp ce cautau prin OBs setaRi eu eram blocata pe site si le-am atras atentia ca sunt blocata chiar in timp ce ei spuneau ca au rezolvat problema.Deci suportul de la CAMS e 0!!!!!!!!!!!!! Plus ca mi au spus ca domle is eu prea pretentioasa ce vreau sa ma vad perfect? :))) Na raspuns de la cei care ar trebui sa ne faca munca mai usoara....Ca sa primesti un asa raspuns de la suportul sitului cred ca nu mai are rost sa mai spun ceva....
Avatar utilizator
anaiselovesex
Mesaje: 1
Membru din: 07 Oct 2021, 20:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna ziua cum pot conecta live jasmin la obs, pas cu pas ca nu gasesc nici o stream key si perd foarte mult timp cautand. Mulțumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”