Probleme cu Logitech 930e

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
therion
Mesaje: 9
Membru din: 12 Noi 2015, 02:07
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Salutare

In speranta ca cineva a gasit o rezolvare, va aduc si eu in atentie urmatoarele...

Intampin o problema care imi scoate peri albi...sa detaliez :

Folosim 2 PC I 7, 3.1 GHZ, 8 GB , unul dintre ele cu SSD, celalat cu HDD, windows 10 x 64, cu licenta, 2 x fiberlink 1 GB, fiecare pc cu ''sarma'' lui.

Se comporta excelent, folosim 2 webcam-uri simultan pe unul dintre PC-uri si aproximativ 17 upload-uri simultan pe acest computer, nu se blocheaza, toate ok.

Problema apare atunci cand deschidem toate sesiunile, on site sau off site, nu conteaza, cu ce splitter, manycam, vx splitter, splitcam...etc,, efectiv windows-ul nu mai recunoaste webcam-ul (Logitech 930e), apare un mesaj de genul : dispozitivul nu functioneaza corect si prin urmare nu este recunoscut de catre OS. Cu celalalt webcam, Microsoft HD LifeCam 3000 nu sunt probleme, insa prefer sa il utilizez doar la nevoie sau doar pt skype, imaginea are o calitate net inferioara Logitech-ului.

Solutia este de tot rasul, deconectez si reconectez webcam-ul din usb, isi revine pt scurt timp apoi se reia povestea de mai sus...si tot asa pana cand la un moment dat se stabilizeaza. Alteori trebuie doar sa re-selectez webcam-ul din splitter ( manycam) si isi revine. Und so weiter....ciudat este ca uneori totul functioneaza normal din prima, fara mesaje de eroare, alteori...

Un alt aspect care ma nelamureste este ca pana acum vreo 2-3 luni nu se intamplau minunile descrise mai sus...

Am remarcat ca daca reinstalez OS - windows 10 x 64, in primele zile de dupa reinstalare nu sunt probleme, deci as paria ca exista o legatura cu update-urile windows-ului. Mentionez ca setarile OS sunt corecte, access-ul device-urilor este enabled, etc, etc. Evident, am inlocuit si toate cablurile (folosim prelungitoare usb), am incercat si fara ele, cu conectarea directa a camerei in porturile usb, fara prelungitor.
Din ce am gasit pe google, se pare ca problema mea este destul de comuna, insa nu am gasit nicio solutie viabila, am aplicat cateva idei ale unor useri dar nu au dat randament.

Sper ca am decris cat mai la obiect problema de care ne tot lovim...

Multumesc anticipat.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”