Calculator performant pentru 4 situri in HD

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
JullyAna
Mesaje: 24
Membru din: 14 Apr 2016, 19:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna ziua! In ultima perioada calculatorul meu pe care il folosesc de 4 ani doar pentru chat a inceput sa de inchida singur....dupa mai multe tentative de a incerca sa il repar(ca sa constant ca in timpul streamingului tot se inchide) m-am decis sa cumpar unul nou.Problema este ca sunt foarte multe si foarte asemanatoare (nu ca a-si si sti care este difereanta intre ele). Rugamintea mea este daca cineva chiar se pricepe sa ma ajute cu un sfat. Dispun de pana in 10 000 Ron doar pentru unitate pentru ca monitor am.Eu am gasit ceva dar nu stiu daca ar putea duce 4 situri in HD fara sa imi faca probleme la FPS(asa cum am acum).Atasez linkurile va rog doar cei care chiar sa pricep sa isi dea cu parerea.
1.https://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-gara ... ck-aquila/
2.https://www.emag.ro/sistem-pc-tmd-gamin ... DGD2KRBBM/
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Buna - eu iti adresez o intrebare cum ai incercat sa repari Pc ul care se tot inchide? Daca este cauza Software - reinstaleaza windowsul update la drivere / monitorizeaza CPU % in timpul streamului, cand ai un site deschis cand ai doua siteuri deschise si tot asa. Si incearca sa intelegi ce cauzeaza Crash ul. Cand se inchide pc ul primesti un BDOS? ( ecran albastru cu scris pe el? ) daca da faci o poza si cauti eroarea online.

Daca este de natura software atunci se poate remedia fara sa dai ban pe alt pc.


Totodata eu as cauta in windows sa vad crash logs sa vad exact ce a cauzat problema respectiva. Windows ne arata asta:

Imagine

Citeste aici cum cauti si gasesti WINDOWS CRASH LOGS
https://www.partitionwizard.com/partiti ... h-log.html


Daca este de natura HARDWARE / componenta din pc si aia se poate rezolva inlocuind piesa care cauzeaza problema.


Daca te ai hotarat si vrei sa dai 2k pe un pc sa stii ca poti sa iti iei cam ce e mai bun de pe piata (consumer) Eu as merge pe i9 9900 32 gb ram ssd racire noctua d15 (aer nu lichid din diferite motive) iar GPU .. ceva din gama rtx 2060 / 2070 / 2080 dar trebuie sa iei in calcul siteurile pe care stai pt ca unele nu se impaca bine cu GPU si utilizeaza doar procesor sursa gold 600 - 700W si o carcasa aerisita la care sa poti pune filtre de praf ca sa nu stai sa il sufli de praf la fiecare 3-4 saptamani.
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
JullyAna
Mesaje: 24
Membru din: 14 Apr 2016, 19:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna ziua Adrian raspunsul la intrebarea:
" Buna - eu iti adresez o intrebare cum ai incercat sa repari Pc ul care se tot inchide? Daca este cauza Software - reinstaleaza windowsul update la drivere / monitorizeaza CPU % in timpul streamului, cand ai un site deschis cand ai doua siteuri deschise si tot asa. Si incearca sa intelegi ce cauzeaza Crash ul. Cand se inchide pc ul primesti un BDOS? ( ecran albastru cu scris pe el? ) daca da faci o poza si cauti eroarea online. "

este simplu l-am dus la un service unde mi -au reinstalat windowsul, l-au testat si au zis ca la ei nu se inchide...Toate bune si frumoase pana cand am ajuns cu el acasa,am intrat online si...i-ar s-a inchis(in 2 ore s-a inchis si de 6 ori!!!).L-am dus din nou la service cu aceeasi problema ,i-au reinstalat windowsul si m-i l-au pus in brate spunanad ca PC nu are nici o problema.Problema este ca nu ma prea pricep la calculatoare de asta am si cerut un sfat.M-am saturat sa platescs o problema care nici macar nu a fost rezolvata.Cat despre ce mi ai scris dupa sincerasa fiu nu am inteles prae multe.Multumesc pt raspuns
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Posibil sa fie de la .. memoria RAM? Poate s-a uzat sau nu mai face fatza. Verifica cati GB de memorie RAM are calclatorul tau. Deja 8 GB nu mai este suficient, ar trebui macar 16 - 24 GB.
Deschide Task Manager apoi click pe Performance - te uiti la Memory - daca e la 70% - 80 % sau chiar mai mult cu site-urile deschise atunci ai nevoie de mai multa memorie RAM.
Probabil trebuie sa schimbi memoria RAM, sa bagi memorii RAM de capacitate mai mare, atentie la ce tip de memorie iti trebuie (de ex. DDR 4) trebuie sa fie de aceiasi frecventa MHz (de ex. 2666 MHz) si de aceiasi latenta (de ex. CL 19) ca memoria RAM care este acum in calculatorul tau, de preferinta de la acelasi producator, adica aceeiasi marca (de ex. Goodram) - te uiti in specifiicatiile calculatorului ce frecventa MHz si ce latenta CL are memoria RAM si cumperi la fel, dar cu capacitate mai mare.
Si calculatorul meu a mers pana la un moment dat (avea doar o singura placuta RAM de 8 GB capacitate) apoi a inceput sa imi faca un fel de flicker si sa isi dea auto restart, cand am deschis Task Manager - Performance - Memory - am constatat ca Memory era la peste 80 %.
Am cumparat memorii RAM noi: doua de 8 GB si doua de 4 GB cu aceeasi frecventa MHz si cu aceiasi latenta CL ca memoria RAM pe care o aveam in calculator, de la acelasi producator adica aceeasi marca si acum cu noile memorii RAM in total 24 GB in calculatorul meu Memory este la 30 % cu 3 situri deschise, nu mai face flicker si nici nu isi mai da auto restart.
Calculatorul meu are 4 slot-uri de memorie: doua albe, doua negre: am bagat memoriile RAM de 8 GB in slot-urile negre si memoriile RAM 4 GB in slot-urile albe: am citit aceasta recomandare pe un site de tech ca memoriile de aceiasi capacitate e bine sa fie bagate in slot-uri de aceeiasi culoare.
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

JullyAna scrie: 08 Feb 2020, 14:47 este simplu l-am dus la un service unde mi -au reinstalat windowsul, l-au testat si au zis ca la ei nu se inchide...Toate bune si frumoase pana cand am ajuns cu el acasa,am intrat online si...i-ar s-a inchis(in 2 ore s-a inchis si de 6 ori!!!).
Cum am spus mai sus este indicat sa monitorizezi sa vezi cum se comporta si cand anume se intampla acel Crash / atunci iti poti da seama de problema si ce o cauzeaza :)
monitorizeaza CPU % in timpul streamului, cand ai un site deschis cand ai doua siteuri deschise si tot asa.
este bine sa tii un ochi pe ce se intampla la tine in pc ca sa identifici problema :) cum am spus in primul mesaj poate sa fie de natura software sau hardware.

CTRL + ALT + Delete = taskmanager ( sau din taskbar click dreapta taskmanager ) selectezi tab ul PERFOMANCE si urmaresti solicitarea procesor in cat se duce cand ai 1 SITE DESCHIS -- ce se intampla cand deschizi al doilea site ... ce se intampla cand deschizi al treilea site si tot asa .. cu o mica pauza intre ele ca sa vezi cum evolueaza lucrurile.
Memsy scrie: 08 Feb 2020, 17:16 Am cumparat memorii RAM noi: doua de 8 GB si doua de 4 GB cu aceeasi frecventa MHz si cu aceiasi latenta CL ca memoria RAM
Este indicat sa folosesti placute de memorie cu aceeasi capacitate ( ori folosesti de 4gb ori de 8 gb), ca sa intelegi nu ai sa gasesti nicaieri de cumparat kit de 24 gb ... ci doar de 2, 4, 8, 16 , 32, 64, 128 si tot asa ... trebuie sa se divida la 4 ( 4 sloturi de memorie ) Daca tie iti merge ehh enjoy dar daca te-a sfatuit cineva sa cumperi 2x4gb si 2x8gb .. nu m as lua a doua oara dupa sfaturile date de el.
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Si nici " sa bagi memorii RAM de capacitate mai mare" fara sa stii daca si cat suporta placa de baza ...
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Desigur, trebuie verificat si cata memorie suporta placa de baza, am crezut ca asta se subintelege. Memoriile RAM de 4 GB au fost cumparate primele apoi am vrut de capacitate mai mare si am mai luat doua memorii RAM de 8 GB. Am intrebat pe un site tech inainte de a le baga in calculator daca e vreo problema ca au capacitati diferite si mi s-a zis ca in principiu nu ar trebui sa fie nici o problema ca au capacitati diferite atata timp cat au aceeasi frecventa MHz si aceeasi latenta.. oh well.. mie asta mi-a rezolvat problema.
In link-urile acelea sunt calculatoare de gaming.. nu stiu daca se recomanda calculatoare de gaming in aceasta activitate sau mai degraba calculatoare tip statie bussines.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”