Probleme tehnice encoder STREAMATE

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Lolipop
Mesaje: 9
Membru din: 29 Mai 2011, 16:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Hello, la toata lumea :)

Am o problema tehnica pe Streamate, as aprecia daca ma poate ajuta cineva cu o idee despre cum as putea-o rezolva.
Ma descurc cat de cat cu instalari, configurari si cu tot ce avem nevoie. Dar de data asta nu am nici cea mai vaga idee ce se intampla si ce as putea face.
NU MA POT CONECTA PE NOUL ENCODER, SMBROADCAST CAM2CAM BETA.
Ciudat este ca acum vreo 2 luni l-am incercat sa vad cum arata, se conecta, puteam sta online dar nu avea sunet, asa ca am revenit la cel clasic in speranta ca vor rezolva problema cu sunetul curand.
Nu am schimbat nimic in calculator intre timp.
Dupa ce urmez toti pasii necesari configurarii softului, respectiv selectarea camerei, a microfonului, a rezolutiei, click in browser "start my show", asteptat mesajul "now click start on Smbroadcast encoder" si apoi click " start show" in encoder.
In encoder imi apare prima data "awaiting connection", apoi "live", dar in browser nu se conecteaza, ramane offline, ramane acel mesaj "now click start on smbroadcast encoder", iar apoi in encoder imi apare mesajul "broadcast failed, please start your broadcast from https://www.streamatemodel.com/", ca si cum nu as fi dat click niciodata pe "start my show", desi eu am facut-o.
In SMbroadcast encoder clasic este totul perfect functional, stau online fara nicio problema.
Am incercat 4 browsere, respectiv Chrome, Mozilla, Opera, Explorer, pe toate ma pot conecta pe SMbroadcast encoder clasic, dar pe cel nou nu.
Am incercat clasicele instalari si dezinstalari, de browsere, de camere, de flash, de encodere, degeaba.
Raspunsul suportului a fost urmatorul:
" Please try the following directions to fix the problem:

1. Close SMBroadcast Cam2Cam Beta (or force quit if necessary).

2. Uninstall SMBroadcast Cam2Cam Beta (all versions) from your computer.

3. Unplug all streaming hardware. Plug back in only the devices you need.

4. Restart your computer.

5. Use the link found on this page to download the the latest version of the program:
https://streamatehelp.com/smbroadcast-cam2cam-beta/

6. Close all unnecessary applications and websites.

7. Follow the instructions to install and set up SMBroadcast.

If you’re still not able to stream using SMBroadcast Cam2Cam Beta, click on the icon that looks like a gear and check to make sure you have the correct camera and microphone selected".

Din pacate nu mi-a folosit la nimic. acest raspuns.


Configuratia calculatorului meu este :
- Intel Core I7 -4970k CPU 4000 Ghz, nu sare de 17-22%.
- 16 GB DRR3 RAM
- Placa video GIGABYTE GeForce GT 730, 2GB DDR3, 128-bit
- Placa de baza MSI B85M-E45,
-WIndows 7 Enterprise 64-Bit
-Logitech C920
-micorfonul il folosesc de la o alta camera pentru a fi mobil daca este cazul, respectiv un Microsoft Lifecam

Internetul este de la Digi, Fiber 1000, conectat la pc prin cablu, pe site la My ranking e totul "Excellent" iar quality factors sunt :
-Bitrate 2044.63
-Frames per second 30
- Round Trip Time(ms) 247
Pe speedtest valorile pentru server local ar fi Ping 1 ms, Download 933.25 Mbps, Upload 487.80 Mbps, iar pe serverul din Seattle Ping 173 ms, Download 61.64 Mbps, Upload 33.06 Mbps.

Va multumesc pentru rabdarea de a citi si astept raspunsurile voastre, sper si solutii.
O zi excelenta sa aveti :)
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand: Salut, Lolipop!

SMBroadcast (Cam2Cam Beta) folosesc și eu pe Streamate și exact aceeași eroare pe care o descrii tu am avut-o și eu săptămâna trecută. Pe mine m-a surprins foarte plăcut noul encoder de la Streamate, ca și calitate, personal îl consider peste OBS, îl folosesc din ianuarie și până săptămâna trecută nu am avut probleme cu el, cu toate că am tot citit pe forumuri că alții au tot avut. Dar tind să cred că se mai și exagerează pe alocuri, adică pe principiul că dacă tu mi-ai spus că dă erori, așa este, nu mai stau să verific și eu să vad dacă într-adevăr e așa sau nu. Revenind la eroarea noastră comună, eu am încercat până a mers, de vreo cinci ori, în trei zile consecutive, deci perseverența e cheia. Săptămâna trecută a fost și concurs, probabil prea încărcat serverul și de-acolo eroarea respectivă. Dar ieri și sâmbătă n-am avut probleme. Eu stau cu Chrome, asta dacă te ajută.

În rest, la valorile prezentate, nu stai rău. Problema cu sunetul eu nu am avut-o. Deci ori a fost o eroare temporară de la site, ori nu a fost setat cum trebuie microfonul, ori e defect sau prea slab, ori există ceva incompatibilitate între encoder și microfonul tău. Gândește-te că este un encoder încă la început, încă se fac teste, iar probabilitatea de erori și incompatibilități este mai mare la un produs nou decât la unul vechi. Dar în ansamblu, până acum mie îmi place, mi-a făcut o impresie bună, nu este greoi, consumă puțin din CPU, nu se blochează la cam2cam, și l-aș recomanda oricând asumat și cu mult drag, pentru că este un produs reușit. Și până la urmă niciun site nu e perfect, toate au propriile erori și probleme tehnice.

Ține-ne la curent, eu am speranța și intuiesc că dacă încerci din nou, o să meargă. În cazul în care nu vrea nicicum (deși mă îndoiesc), încearcă cu SMConnect sau cu OBS. Succes! :relaxed:
Salutând nemurirea printre muritori...
Lolipop
Mesaje: 9
Membru din: 29 Mai 2011, 16:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Salut si tie Mery24 !
iti multumesc pentru raspuns si pentru incurajare.
Initial si eu m-am gandit ca ar fi o eroare temporara, fapt pentru care am incercat si urmeaza sa incerc in fiecare zi, sa il conectez. Tot Chrome folosesc si eu, dar am incercat si celelalte browsere, gandindu-ma ca poate poate acolo este problema.
Eu as sta bine merci pe SMbroadcast-ul clasic, pentru mine este foarte ok. Dar cand sunt conditionata si primesc email ca din data de 15 va conta pentru Placement, in conditiile in care tu ca site propui un encoder nou cu o gramada de probleme tehnice, am o problema,
Am incercat si SMConnect, imi repugna total, probabil pentru ca m-am obisnuit cu acel encoder extern si cu aranjamentul in pagina. Am nevoie de rutina in ceea ce priveste aceste lucruri, sa nu stau sa caut lucruri pe ecran in momente "cheie", am nevoie sa gasesc totul "cu ochii inchisi".
Imi place streamate, a fost primul si cel mai ok site al meu, unde ma "regasesc" oarecum, asa ca faptul ca nu ma pot conecta deloc ma scoate din minti.
Sa imi fie scuzata "ignoranta", sper sa nu fie foarte "funny" intrebarea mea, ce inseamna OBS?
Imi poti spune daca folosesti Windows 7 , 8 sau 10? La un moment dat m-am gandit ca poate e o incompatibilitate cu al meu Windows 7 si poate daca l-as schimba ar functiona, desi e preferatul meu.
GOTfan
Mesaje: 13
Membru din: 16 Feb 2019, 11:17
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Buna. Si eu am tot aceasi problema. Este de la ei . Aceasi problema o am de cateva luni de zile. Incerc sa ma conectez si imi da acea eroare absurda. La mine isi revine dupa restart. Alte dati nici dupa restart... incearca alt browser. Cu IE nu mi a aparut eroarea niciodata.
Streamate intampina probleme serioase in ultimul timp ... technice dar si legate de lipsa traficului de calitate.
O zi buna!
Lolipop
Mesaje: 9
Membru din: 29 Mai 2011, 16:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna GOTfan, iti multumesc pentru raspuns. Si eu m-am gandit ca este de la ei, dar nu pot sa inteleg de ce este asa doar la unele dintre noi, iar la altele este perfect functional.
Am observat si eu ca au mai multe probleme decat pana acum, au avut mereu, dar ca acum parca nu au avut niciodata in ultimii ani.
Am incercat pe 4 browsere, Chrome, Mozilla, IE si Opera, pe niciunul nu imi merge.
Am continuat si continui sa incerc zilnic, momentan fara niciun rezultat.
O zi buna si tie :)
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand: Windows 10 Pro am și ți-l recomand și ție.

Open Broadcaster Software (OBS) este un encoder gratuit, care poate fi folosit pentru a înregistra și pentru a transmite live pe diferite sites. Aidoma lui SMBroadcast, numai că OBS este un proiect individual care nu aparține de Streamate sau alte camsites. Un fel de FMLE (Flash Media Live Encoder), doar că o variantă mai nouă. Îi faci setările în funcție de cerințele site-ului pe care vrei să transmiți (tot mai multe sites implementează OBS ca metodă de streaming).Pe Streamate selectezi External Encoder în loc de SMBroadcast, copiezi în OBS codurile pe care le primești, și gata. Și din câte am văzut, și pe varianta SMConnect merge să transmiți cu External Encoder (OBS, FMLE).

Menționez că eu azi-noapte nu am mai avut probleme cu SMBroadcast (Cam2Cam Beta), vineri a fost ultima dată. Verifică-ți internetul să fie stabil, altfel nu știu cum să te îndrum dacă nu sunt acolo de față să văz eu. :relaxed:
Salutând nemurirea printre muritori...
betterthansex
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 133
Membru din: 15 Oct 2016, 07:38
Has thanked: 11 times
Been thanked: 36 times

am vazut ca au schimbat plasarea in pagina in functie de prin ce transmiti . Atata disperare de a promova niste chestii care transmit ca o carpa n am vazut . Mai intai sa lucreze la noile metode de streaming sa mearga impecabil si apoi sa faca bullshitul asta. Si asa au nenumarate orori de vreun an jumate... it s going down :))
betterthansex
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 133
Membru din: 15 Oct 2016, 07:38
Has thanked: 11 times
Been thanked: 36 times

erori*
Lolipop
Mesaje: 9
Membru din: 29 Mai 2011, 16:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mery24: Am cautat intre timp ce inseamna OBS si am aflat, multumesc de lamurire. External encoder a avut si streamate, varianta lor, inainte sa aiba versiunea veche SMbroadcast.
Din pacate nu mi-ar fi de niciun ajutor, atata timp cat ei conditioneaza placementul de folosirea exclusiva a SMBroadcast beta sau SmConnect.
Am incercat si astazi sa ma conectez, la ore diferite, acelasi rezultat.
E ca si cum encoderul nu "vede" ca am dat click pe "start my show" in browser, encoderul se conecteaza2 secunde, dar in browser ramane totul neschimbat si offline, apoi si encoderul trece pe "offline" si apare acel minunat mesaj "broadcast failed, please start your broadcast from https://www.streamatemodel.com/".
Ma lasa nervii, am stat si astazi tot pe SMbroadcast old version :(
Lolipop
Mesaje: 9
Membru din: 29 Mai 2011, 16:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

betterthansex: probleme tehnice au avut intotdeauna, dar parca asa de rau ca acum nu a fost niciodata.
betterthansex
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 133
Membru din: 15 Oct 2016, 07:38
Has thanked: 11 times
Been thanked: 36 times

eu lucrez de ceva ani pe el . de un an jumate e carpa site ul asta cu problemele tehnice . C2c merge din an in paste , cateodata ma arunca din pvt direct , odata m a bagat dezbracata in free fara sa mi mai dea alea 30 de secunde etc
Ma amuza disperarea lor de a promova noile metode de stream , au incercat atat de multe cai de la bonus pt cine le incerca la fe de fel de toolsuri ca n sites de free si acum cireasa de pe tort , pozitionarea in pagina
betterthansex
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 133
Membru din: 15 Oct 2016, 07:38
Has thanked: 11 times
Been thanked: 36 times

eu mi am dedicat ani de zile lucrand doar pe sm , acum daca sunt printre primele si nu vreau sa transmit prin cacaturilea alea probabil o sa ma arunce n fundu sitelui :))
Lolipop
Mesaje: 9
Membru din: 29 Mai 2011, 16:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

betterthansex : E bine ca te amuza, :) as vrea si eu o doza de relaxare pentru ca pe mine ma scoate din minti chestia asta.
Si nu cred ca ar deranja pe cineva sa testeze noile metode, daca ar si functiona la toata lumea.
Avatar utilizator
1tinkerbell
Mesaje: 18
Membru din: 27 Ian 2018, 01:23
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Hello :D mai nou noua interfata nu mai recunoaste splitter-ul. Pana acum 2 saptamani,pe streamate, ma logam prin external encoder adobe media flash media live encoder De cand au anuntat noua interfata am tot incercat sa ma loghez pe ea dar tot avea probleme : gold show ul nu era activ , uneori nu aveai sunet s.am.d. De vreo 10 zile intram online prin Web encoder si chiar mergea bine, era mult mai simplu ... oh well... prea bine poate :))) pt ca de alaltaieri nu ma mai lasa sa selectez web-ul prin splitter ( folosesc verysoft ) . Mai are cineva problema asta?
Taste your words before you spit them out :upside_down_face:
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand: 1tinkerbell, încearcă alt splitter, de vreo două zile este o incompabilitate/eroare și nu mai funcționează cu Very Soft, dar s-a vorbit la Support și se investighează. Personal nu folosesc splitter cu Streamate, dar folosește o amică, și are exact aceeași problemă cu Very Soft. I-am spus să facă teste cu splitterele astea gratuite înainte de a-și cumpăra altul, că putea să fie o incompabilitate generală (vezi vechea variantă SMBroadcast), dar se pare că cu alte splittere merge. :relaxed:
Salutând nemurirea printre muritori...
Avatar utilizator
Cata.Streamate
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 150
Membru din: 04 Ian 2016, 11:31
Has thanked: 30 times
Been thanked: 33 times
Contact:

Lolipop scrie: 08 Apr 2019, 16:36 Hello, la toata lumea :)

Am o problema tehnica pe Streamate, as aprecia daca ma poate ajuta cineva cu o idee despre cum as putea-o rezolva.
Ma descurc cat de cat cu instalari, configurari si cu tot ce avem nevoie. Dar de data asta nu am nici cea mai vaga idee ce se intampla si ce as putea face.
NU MA POT CONECTA PE NOUL ENCODER, SMBROADCAST CAM2CAM BETA.
Ciudat este ca acum vreo 2 luni l-am incercat sa vad cum arata, se conecta, puteam sta online dar nu avea sunet, asa ca am revenit la cel clasic in speranta ca vor rezolva problema cu sunetul curand.
Nu am schimbat nimic in calculator intre timp.
Dupa ce urmez toti pasii necesari configurarii softului, respectiv selectarea camerei, a microfonului, a rezolutiei, click in browser "start my show", asteptat mesajul "now click start on Smbroadcast encoder" si apoi click " start show" in encoder.
In encoder imi apare prima data "awaiting connection", apoi "live", dar in browser nu se conecteaza, ramane offline, ramane acel mesaj "now click start on smbroadcast encoder", iar apoi in encoder imi apare mesajul "broadcast failed, please start your broadcast from https://www.streamatemodel.com/", ca si cum nu as fi dat click niciodata pe "start my show", desi eu am facut-o.
In SMbroadcast encoder clasic este totul perfect functional, stau online fara nicio problema.
Am incercat 4 browsere, respectiv Chrome, Mozilla, Opera, Explorer, pe toate ma pot conecta pe SMbroadcast encoder clasic, dar pe cel nou nu.
Am incercat clasicele instalari si dezinstalari, de browsere, de camere, de flash, de encodere, degeaba.
Raspunsul suportului a fost urmatorul:
" Please try the following directions to fix the problem:

1. Close SMBroadcast Cam2Cam Beta (or force quit if necessary).

2. Uninstall SMBroadcast Cam2Cam Beta (all versions) from your computer.

3. Unplug all streaming hardware. Plug back in only the devices you need.

4. Restart your computer.

5. Use the link found on this page to download the the latest version of the program:
https://streamatehelp.com/smbroadcast-cam2cam-beta/

6. Close all unnecessary applications and websites.

7. Follow the instructions to install and set up SMBroadcast.

If you’re still not able to stream using SMBroadcast Cam2Cam Beta, click on the icon that looks like a gear and check to make sure you have the correct camera and microphone selected".

Din pacate nu mi-a folosit la nimic. acest raspuns.


Configuratia calculatorului meu este :
- Intel Core I7 -4970k CPU 4000 Ghz, nu sare de 17-22%.
- 16 GB DRR3 RAM
- Placa video GIGABYTE GeForce GT 730, 2GB DDR3, 128-bit
- Placa de baza MSI B85M-E45,
-WIndows 7 Enterprise 64-Bit
-Logitech C920
-micorfonul il folosesc de la o alta camera pentru a fi mobil daca este cazul, respectiv un Microsoft Lifecam

Internetul este de la Digi, Fiber 1000, conectat la pc prin cablu, pe site la My ranking e totul "Excellent" iar quality factors sunt :
-Bitrate 2044.63
-Frames per second 30
- Round Trip Time(ms) 247
Pe speedtest valorile pentru server local ar fi Ping 1 ms, Download 933.25 Mbps, Upload 487.80 Mbps, iar pe serverul din Seattle Ping 173 ms, Download 61.64 Mbps, Upload 33.06 Mbps.

Va multumesc pentru rabdarea de a citi si astept raspunsurile voastre, sper si solutii.
O zi excelenta sa aveti :)

Buna,

Imi poti spune te rog daca inca mai ai aceasta problema cu SMB+?
Daca inca mai ai probleme, contacteaza-ma te rog separat, lasa-mi nickname ul si voi verifica cu tehnicul sa vedem cum putem rezolva problema respectiva.

Catalina
Avatar utilizator
Cata.Streamate
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 150
Membru din: 04 Ian 2016, 11:31
Has thanked: 30 times
Been thanked: 33 times
Contact:

betterthansex scrie: 09 Apr 2019, 22:45 am vazut ca au schimbat plasarea in pagina in functie de prin ce transmiti . Atata disperare de a promova niste chestii care transmit ca o carpa n am vazut . Mai intai sa lucreze la noile metode de streaming sa mearga impecabil si apoi sa faca bullshitul asta. Si asa au nenumarate orori de vreun an jumate... it s going down :))
Buna,

Poti sa specifici te rog tipul de probleme pe care le intampini cand folosesti SMConnect Web Encoder sau SMB+?

Ar fi ideal daca imi poti scrie si direct pe email sa imi lasi toate detaliile, inclusiv nickname ul sa pot verifica si investiga mai departe.

Catalina
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Buna, de cateva zile am si eu probleme tehnice pe streamate in sensul ca de obicei intram online cu browser-ul firefox (mozilla firefox) dar de cateva zile la ultimul pas cand ar trebui sa ma conecteze online NU ma conecteaza.
Apare fereastra: "Your stream will be starting soon. Please wait. This window will close once we verify your streaming connection" , se invarteste acel bufer la nesfasit apoi fereastra dispare fara sa ma conecteze, raman offline.
Am incercat de mai multe ori cu firefox pe 2 calculatoare si imi da aceeasi eroare.
Am stres cookies si history din firefox - aceeasi eroare
Am dezinstalat si instalat din nou firefox - aceeasi eroare
Am incercat pe chrome - nu imi ia camera.
Am incercat pe edge a mers intr-un final dar nu stiu pentru cat timp
Mai are cineva aceasta problema?
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”