Ajutor!!!!

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Unicornskaty
Mesaje: 28
Membru din: 31 Ian 2019, 22:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Buna seara si buna sa va fie inima! Reincerc sa ma intorc la munci dupa o perioada de pauza fortata - o poveste lunga si trista -am pierdut cea mai draga fiinta ,mama,dupa o lupta cu cancerul de cativa ani.
Va cer ajutorul dragii mei. Cum sa fac sa fie treaba buna din nou la munci. Am luat calculator nou si performant sper eu. Configuratie:
Procesor i5 -7400CPU@3.00GHz
Ram-16Gb
System windows 10 pro
64but operation system,x64-based procesor
Video card Nvidia Gforce 4Gb
As opta pentru o camera in locul lui sony evi D 70- oare Logitech PTZ pro 2 este buna si oare merge cu splitcam very soft versiunea PRO???? Splicamul very soft simplu ne- pro nu mai vrea si pace sa mearga si acum am un webcam logitech C920 si nu-i bun zic eu pentru pretentiile mele.
Oare cum reusesc eu sa fac setarile in OBS , avand in vedere ca nu am mai lucrat ever cu OBS?
Sunt coplesita dar zambetul pe buze tot mi l-am pastrat :slightly_smiling_face:
Va multumesc si astept cu drag raspunsuri la framantarile mele .
Sanatate maxima si multe multe zambete!
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand: Condoleanțe, Unicornskaty! Din păcate cancerul este o boală necruțătoare iar puțini sunt cei care reușesc să o învingă. De curând și familia mea a pierdut un suflet drag în lupta cu cancerul...Odihnească-se în pace!

Procesorul sistemului tău, merge. Adică nu este nici super, dar nici de aruncat, iar cu cei 16 GB memorie RAM stă bine, Windows 10 Pro e foarte bun. Acum depinde ce sites deschizi și câte vrei să deschizi. Că una-i când deschizi Streamate cu SMBroadcast la 1280x720, și alta-i când deschizi Flirt4free cu Performer App la aceeași rezoluție, sau LiveJasmin la 864x480. Dar dacă nu îți trece CPU de 75% la rezoluțiile cerute de sites, plus ce mai ai tu deschis pe acolo, este în regulă. Ideea de bază este că tehnologia avansează foarte repede, cerințele site-urilor sunt tot mai mari de la an la an, iar când îți cumperi un PC, ideal este să îl iei în așa fel încât să îți folosească vreo 4 ani (poate și mai mult) fără alte îmbunătățiri/schimb de piese. Așa ar fi cel mai rentabil, că nu te pui să schimbi sistemul în fiecare an.

La Logitech PTZ Pro 2 nu mă pricep, dar poate ne ajută alți colegi care se pricep.

Cât despre OBS, spune-ne pe ce site vrei să îl folosești pentru că cerințele site-urilor cu privire la setări pot să difere, mai mult sau mai puțin, de la un site la altul, și te vom îndruma.

Multă sănătate și ție! :relaxed:
Salutând nemurirea printre muritori...
Unicornskaty
Mesaje: 28
Membru din: 31 Ian 2019, 22:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Multumesc din inima pentru reply si pentru gandurile bune, draga Mery! sa se odihneasca in pace toti cei care nu mai sunt printre noi. Imi pare rau pentru pierderea ta si te inteleg perfect .A fost inimaginabil de greu totul acum ne ridicam precum pasarile phoenix ca asta - i viata . Mama imi zicea sa nu o plang prea mult si nici prea tare ...mergem mai departe....

da, eu pot sa zic ca azi am stat sa fac o proba asa cu camera din dotare chiar daca salivez dupa un ptz logitech :heart_eyes:
As lua - o noua sau second , o sa dau cu banul! IAs dori sa stau pe MFC , eurolive si posibil chatrecruit fara stat in public pe chatrecruit.Eu pe MFC am avut rezultate bune fara OBS - sincera sa fiu as sta fara OBS ca sa nu ma complic si pana in iunie 2018 am stat cu sony evi d70 online si mergea treaba ok... bine nici nu stateam eu non stop ca inca traia mama si nu mai stiam cum sa ma impart... de atunci s- au schimbat multe , eh eu oricum sunt mai old style , membrilor mei le placea cum ma vedeam cu sony evi d70 :) acum constat ca trebuie sa iau atitudine si sa schimb ceva , ca doar mi- am obisnuit si eu membrii cu acel je ne sais quoi :) Deocamdata am acest pc si ma descurc eu cu el cativa ani sper apoi voi vedea ce si cum :slightly_smiling_face:
Multumesc pentru ajutor . Sa avem parte de un weekend frumos si linistit - sau din contra , unul de neuitat!
Va imbratisez cu drag , o unicornita de la malul Marii Negre :relaxed:
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand: Plăcerea e de partea mea, întotdeauna! Și da, vine o vreme când trebuie să ne despărțim de părinți și de cei dragi nouă, așa este dat, dar independent de noi, viața merge înainte.

Să știi că nu este deloc complicat cu OBS, poate un pic până faci setările, dar după o să îți pară bine și o să îți placă, pentru că are o imagine super clară și este practic. Și de asemenea, este bine să fii la zi cu cerințele site-urilor.

În caz că te răzgândești, îți pun niște tutoriale cu tot ce trebuie să știi despre setările OBS, tutoriale oferite de site-urile MyFreeCams, Chaturbate și Cams.com:

https://wiki.myfreecams.com/wiki/OBS#OBS_Settings.

https://archiveblog.chaturbate.com/news ... -tutorial/.

https://secureimage.securedataimages.co ... nglish.pdf.

Din punctul meu de vedere cel mai bine structurat, cu pașii care trebuie urmați în ordine cronologică, este tutorialul oferit de Cams.com. Poți să îl folosești pe acesta și pentru MyFreeCams, cu mențiunile că: la bitrate în loc de 1500, setezi 2500, la aceeași rezoluție, respectiv 1280x720, la FPS setezi 30, iar în Advanced la YUV Color Space setezi 709, asta ca să fie în conformitate cu cerințele MyFreeCams. În rest poți să lași toate setările din tutorialul oferit de Cams.com.

Dacă vrei să folosești splitter, în loc să adaugi webcam-ul ca și sursă, vei adăuga splitter-ul. Precizez că Visit-X nu este un splitter compatibil cu OBS.

De sunat sună pompos când auzi OBS și setări, și mie tot așa mi s-a părut, dar de fapt este foarte ușor.

Și noi te îmbrățișăm cu drag, unicornițo! Și să ne mai scrii! :* :relaxed: O:-)
Salutând nemurirea printre muritori...
Unicornskaty
Mesaje: 28
Membru din: 31 Ian 2019, 22:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Multumesc din inima, draga Mery! asa voi face, voi utiliza acel tutorial oferit de cams.
Imi cer scuze pentru raspunsul intarziat, am avut cam multe pe cap zilele acestea. Am facut treburi casnice si, printre altele am comandat si o camera deosebita zic eu- va tin la curent. Nici online nu am reusit sa stau ... incerc acusica nu se stie niciodata de unde sare un pestisor auriu :grinning:
Inainte de o seara la teatru voi incerca norocul pe siteuri - si uite asa poate , poate , merg la teatru cu zambetul pe buze :yum: de zambit , zambesc eu oricum , indiferent de cum merge treaba :slightly_smiling_face:
Sa auzim numai de bine , va imbratisez si va multumesc mult!
Muulte succesuri, draga Mery! :relaxed:
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand:
Unicornskaty scrie: 05 Feb 2019, 15:37 Muulte succesuri, draga Mery! :relaxed:
Da, da, succesuri nebănuite... :relaxed:

Eu vreau să mă iei și pe mine cu tine la teatru... Să ne îmbrăcăm cu rochițe din alea din epoca medievală, cu corset și cu decolteu frumos, și să mergem! Să luăm și evantai cu noi și să ne facem și părul, ca două domnițe să fim acolo noi. ':) :') :princess: :womans_hat: :lipstick: :boot:
Salutând nemurirea printre muritori...
Unicornskaty
Mesaje: 28
Membru din: 31 Ian 2019, 22:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

of of mai mai,
asa au fost zilele acestea doua - rollercoaster de emotii. Am primit in sfarsit camera - am optat pentru un sony evi HD 1 .
Complicate treburi cu setarile si la placa de captura dar si in split cam - am trecut de la dureri de cap la nervi multi, si acum pot sa zic ca primesc feedbacuri pozitive - imaginea este gooooood :heart_eyes:
Draga Mery , multumesc si da , cu drag as vrea sa mergem impreuna la teatru :relaxed: Intr- o viata viitoare poate poate ma reincarnez intr- o actrita asa mult iubesc teatrul! poate aceasta ar fi si explicatia acestui job - o leaca de teatralitate face toti banii! >:) draga Mery, iti doresc o petrecere frumoasa de acest V day si multe multe zambete!
happy V day si sa fim iubiti ! :kissing_closed_eyes:
Unicornskaty
Mesaje: 28
Membru din: 31 Ian 2019, 22:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

am si evantaie - am ceva exotic tare luat din india - oh doamne sunt mortale! cu pene de paun! deci Mery cu drag , cand vii la malul Marii Negre, te astept la o seara culturala!
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”