Ajutor Web , Spliter , Lumini

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
juanic
Mesaje: 14
Membru din: 21 Dec 2016, 00:32
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna seara tuturor.

As dori daca se poate sa ma ajute si pe mine cineva cu niste raspunsuri. Vreau sa fac niste imbunatatiri in ceea ce priveste performanta in videochat.

Pentru inceput am comandat setu de lumini http://www.f64.ro/hakutatz-vl-9026s-kit ... x70cm.html

Un laptop i7-7500u 4cpu 2.9 ghz , 4 gb ram , placa video integrata 2 gb

Webcam logitech c922

Intrebarea mea este. ce ar trebui schimbat sau ce sa mai imbunatatesc pentru o claritate mai buna si performanta , un spliter mar ajuta la claritate ? care ar fi cel recomandat? ?? daca as schimba webcamul cu ce anume ar fi indicat sa il schimb am vazut ca intre c922 si c930 nu este o asa mare diferenta ....
ca si lumini mai am si ceva veoze care le foloseam la inceput lumina din colturi si nu am umbre chiar ma avantajeaza aceste lumini dar parca tot nu ma vad cum trebuie uni ma vad blurata ....
Mentionez ca lucrez pe 3 site-uri odata

Multumesc anticipat.
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Bună, sistemul acela de lumini l am recomandat pe forum ca fiind cel mai bun raport calitate preț

Ca și split Webcam splitter este menționat pe forum de câteva ori. Nu îmbunătățește imaginea dar nici nu o strica mult. Lucrând pe mai multe site-uri ai nevoie de spliter. Vezi ca anumite site-uri nu accepta splitter asa ca înainte sa îl cumperi e indicat sa te informezi un pic.

Ca și Webcam recomand Logitech Ptz - este mult peste c930 sau c922, și la preț Nu doar la calitate, acum depinde de tine cât vrei sa investesti.
Dar faptul ca vrei sa oferi o calitate mai buna, este un plus,

Spor acolo.

P. S. Dacă nu ai nevoie de super mobilitate recomand sa folosești desktop.
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
juanic
Mesaje: 14
Membru din: 21 Dec 2016, 00:32
Has thanked: 0
Been thanked: 0

voi alege ptz pto 2 dar

Descriere Camera web Logitech PTZ Pro de la Logitech
Specificatii tehnice

Model
Model 960-001022
Specificatii tehnice
Rezolutie video 1080P
Interfata USB 2.0
Microfon Nu
Greutate 590 g
Dimensiuni 50 x 120 x 9.8 mm

la camera asta trebuie sa imi cumpar si microfon ? din ce vad eu in descriere sau e o greseala ? :)

Referitor la sistemul de operare care ar fi mai indicat ? preciez ca nu am licenta . am pe cineva care instaleaza si la windows 7 imi poate baga licenta la windows 10 nu ...
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Da! Ptz nu are microfon deci e nevoie de Microfon separat, un nimic.

Versiunea Logitech cc3000e sau Logitech Conference Group au microfon incorporat dar prețul este mult peste Ptz de aceea și recomandarea mea.

Windows 10 este bun, ce e drept este enervant cu update-urile dar se misca super.
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
GoldTeamStudio
Mesaje: 6
Membru din: 12 Noi 2017, 22:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna seara, ca si splitter, Verysoft, consuma resurse minime. Iar ca lumini asigura-te ca o buna parte din lumina sa vina de deasupra postului de lucru si mai poti incerca pentru o diferenta de aproximativ 200 ron sa-ti achizitionezi 2 kit-uri de genul http://www.f64.ro/products/description/ ... index.html
Iti ofera o panza in plus pentru difuzia luminii, mobilitate orizontala, verticala si optinea de a-ti selecta becurile dorite (cate 2).
Procesorul ar fi mai ok unul quad core.


Succes.
juanic
Mesaje: 14
Membru din: 21 Dec 2016, 00:32
Has thanked: 0
Been thanked: 0

GoldTeamStudio multumesc mult de reply , ce doream sa te intreb... Daca achizitionez luminile care le-ai mentionat tu nu e prea mult referitor la faptul ca eu am deja achizitionat cele 2 umbrele la 800 ron cu cate 5 becuri si panza .. cum le-as aseza pe toate 4 ? 2 de cate 8 si 2 de cate 5 becuri ... multumesc
GoldTeamStudio
Mesaje: 6
Membru din: 12 Noi 2017, 22:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Daca nu le-ai folosit, da-le retur si achizitionaza-le pe celelalte. Iar de folosit, cele cu 9 becuri, nu recomand sa aprinzi toate cele 9 becuri concomitent pe fiecare kit. Ci doar cele care-ti sunt necesare pentru o imagine mai clara/calitativa.
In caz ca nu le poti da retur, 4 kit-uri sunt prea multe. Foloseste doar 2 kit-uri , stanga-dreapta.
juanic
Mesaje: 14
Membru din: 21 Dec 2016, 00:32
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Simt ca cedez si renunt la tot ... nu mai pot nu stiu ce sa mai fac

DECE oare se vede imaginea neclara ? blurata ? nu e clara deloc orice as face .. idiferent ca is pe 1 site 2 sau 3 .... lumina am destula . webu e logitech c922 . calculatorul e unul mai bun ca laptopul mentionat mai sus ... claritatea imagini e insa tot la fel de proasta ... sa se fi stricat webu ?? este posibil ? am dat comanda de ptz pro 2 daca si cu asta vede tot asa renunt la tot ca ma depaseste
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Pot fi cauze multiple. În primul și un primul rand trebuie sa știi cu ce sa compari.. Dacă vrei ca un webcam de 90$ sa aibe calitatea unei camere video care costa 4-5k $ nu o sa se întâmple niciodată.
Eu sunt mulțumit de webcam, raport calitate preț super super. Cu toate ca am aranjat sisteme video pt chat care costa ff mult și transmiteau imagine oglinda, tot web as alege.


Dacă acuzi prezenta imaginii blurte, fii atent la auto focus și la fps urile redate de către webcam.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

GlamourFoto scrie:... Cu toate ca am aranjat sisteme video pt chat care costa ff mult și transmiteau imagine oglinda, tot web as alege...
De ce?
juanic
Mesaje: 14
Membru din: 21 Dec 2016, 00:32
Has thanked: 0
Been thanked: 0

auto focus este ON si fps 28 - 30 ..... ce nu este bine oare ?? trebe auto focus OFF ?
GoldTeamStudio
Mesaje: 6
Membru din: 12 Noi 2017, 22:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Incearca sa iei lucrurile treptat. Pe softul Logitech te vezi bine?
Pentru setarile Logitech, din cate stiu exista deja o postare unde vezi exact ce trebuie sa lasi auto si ce nu.
Dupa treci la setarile splitterului.
Si foloseste lenjerie de pat uni.

Succes!
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

juanic scrie:auto focus este ON si fps 28 - 30 ..... ce nu este bine oare ?? trebe auto focus OFF ?
La mine e OFF si maxim stanga. Incearca asa.
juanic
Mesaje: 14
Membru din: 21 Dec 2016, 00:32
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Si foloseste lenjerie de pat uni.
lenjerie de pat uni. ??? unisex ??
referitor la spliter am incercat doar un cbu si tot asa prost ma vad
La mine e OFF si maxim stanga. Incearca asa.
sa il fixez maxim stanga din logitech settings ???

multumesc voi incerca si asta pana vine ptz pro 2
GoldTeamStudio
Mesaje: 6
Membru din: 12 Noi 2017, 22:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Juanic, lenjeria uni este intr-o singura culoare (search google).

Succes !
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

..sa il fixez maxim stanga din logitech settings ???

multumesc voi incerca si asta pana vine ptz pro 2
In softul camerei la Controls unde bifezi/debifezi Auto-focus. Sub patratelul ala ai un cursor pe care il poti deplasa stanga-dreapta in momentul in care nu mai e bifat Auto-focus. Eu, ori de cate ori deschid camera trebuie sa fac acest lucru pentru ca nu se salveaza.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”