Parere laptop

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Avatar utilizator
vdt85
User Activ
User Activ
Mesaje: 241
Membru din: 14 Apr 2011, 04:31
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Buna.
Ce ziceti de copilul asta? Merita banii?

https://www.pcgarage.ro/notebook-laptop ... dark-grey/

Am nevoie de un nou laptop, cel pe care il folosesc a imbatranit saracul. Pentru CC, AW si Streamate cu softul lor, webcamsplitter si probabil, daca se poate, cu doua webcams, un logitech 930 si un BCC.

As alege acest Asus ptr cpu i7 a 8-a generatie si cei 8Gb ram, cu potential pana la 16 ram. Si pretul mi se pare ok.

Orice parere e bine venita. Multumesc.

Later edit: am acasa un sdd de 256 nou-nout si l-as pune in locul hdd-ului, ca sa fie treaba si mai buna ;)
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

La o prima vedere asa , este bun pentru ce vrei tu . Nu pierde din vedere ca este pe 15.6' - in rest - cred ca va face fata la solicitarile la care il vei supune .

Daca 500 lei in plus nu ar fi o problema asa de mare , ti-as recomanda urmatorul laptop care e pe 17.3" si are un CPU un pic mai bun si mult mai stabil :


Link : https://www.pcgarage.ro/notebook-laptop ... gL3d_D_BwE

P.S Chiar daca e din a 6-a generatie , cel de mai sus , e mai " tare " pentru ce-ti trebuie acolo , ca sa spunem asa . :)

All the best !!
googlefun
Avatar utilizator
vdt85
User Activ
User Activ
Mesaje: 241
Membru din: 14 Apr 2011, 04:31
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Eu nu mai inteleg nimic la noile procesoare i7! Il alesesem p-ala de mai sus pentru ca avea i7 generatia a 8-a, ultimul scos de Intel. Am tot oscilat intre i7 7700HQ si i7 8550 U. Majoritatea laptopurilor de anul asta au pe ele ori i7 7700 HQ, ori i7 7500 U. Doar ca nu mai inteleg ce-i mai bun.
De cate ori mi-am luat jucarie pentru munca, m-am uitat mereu la procesor si rami. Si racire. Am un cooler foarte bun, asa ca asta n-ar fi o problema foarte mare (am un Asus vechi de pe care lucrez si chiar a fost ok cu racirea lui + cooler).
Probabil 17'' ar fi mai ok, dar sunt invatata cu 15, nu ar fi o catastrofa, Ce vreau eu este sa fie un laptop care sa ma tina, sa nu-l schimb la anul ca nu ma mai tin procesorul si rami, ca de cate ori am facut upgrade, astea au fost motivele :(
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Salutare vdt85 ,

O sa incerc sa fiu cat mai explicit cu putinta .Referitor la :
vdt85 scrie:Eu nu mai inteleg nimic la noile procesoare i7!
Laptopul ales de tine are terminatia U ceea ce simbolizeaza Ultra Low Voltaje , si intradevar vad ca consuma doar 15 W vs 45 W celalalt . Tie nu-ti trebuie sa te tina bateria o mie de ani , pt ca nu-l iei pt calatorii unde nu ai sursa de incarcare - prin urmare nu te ajuta terminatia din coada U

La fel , cel cu Intel® Core™ i7-8550U are TouchPad cu suport pentru gesturi multi atingere (total inutil pt tine , fiind pt munca laptopul ) . Cam aici se duc o parte din bani , plus 2,15 kg vs 2,8 kg, in detrimentul puterii de procesare efective de care ai tu nevoie pt vch .


Cele cu terminatia M ( cele mai puternice ) sau H ( intermediar intre M si U ca putere de procesare si putere disipata - aka consum ) sunt cele mai indicate pt vch .

Ca sa sintetizam - cele cu terminatia U sunt cele mai slabe pt vch . Au , asa cum ziceam avantajul consumului infim si alte bazaconii nefolositoare in streaming ( dar de nelipsit in calatorii , majoritatea fiind gen ultrabookuri mici , usoare, etc ) ...

Mai jos iti las spre comparatie , ca sa vezi care este mai "bun" :

i7-8550U >>>>> https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cp ... Hz&id=3064

i7-6700HQ >>>>> https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cp ... 40+2.60GHz

Un alt plus ar fi frecventa 1.80GHz vs 2.60GHz ( mai mare e mai buna ! ) Lol Cel cu 2.60 GHz fiind clasa gaming are din proiectare si o racire mai buna , etc .

P.s Din textul tau nu mi-am dat seama daca nu cumva l-ai si comandat , caz in care info de mai sus nu-ti mai sunt asa de folositoare . Sau chiar daca ai facut-o , poti face retur .
Avatar utilizator
vdt85
User Activ
User Activ
Mesaje: 241
Membru din: 14 Apr 2011, 04:31
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

N-am comandat deocamdata, mi-am luat cateva zile marja pentru a ma interesa, sa stiu ca investitia facuta merita deranjul. Oricum voi comanda online si supune la teste. Daca nu-s multumita, fac retur. Dar ar fi de preferat sa aleg din prima ceva bun.

Voi alege un procesor cu HQ in coada, rami 8Gb cu posibilitate de upgrade si cu o racire cat mai buna, cum sunt cele ptr gaming. Ssd am acasa unul nou, asa ca daca laptopul ales are hdd, nu ma deranjeaza. Prefer sa platesc mai multi rami, decat sa dau banii pe un ssd inclus.

Multumesc mult pentru sfaturi. Voi anunta in final ce-am achizitionat.
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Da , asa da ! Eu as merge pe primul , pe asus .Nu doar ca este cel mai ieftin dintre cele trei , dar e brand cunoscut /verificat in timp pe segmentul asta de gaming , plus ca e singurul din cele 3 care are si o unitate optica ( iti va fi mai usor la o reinstalare de windows - de pe clasicul suport dvd ) .

E chiar mai puternic si sta mai bine in teste comparative ( gen benchmarks si raport calitate/pret ) decat ala primul pe care ti-l recomandasem eu prima data :

Link : https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cp ... 40+2.80GHz

Cu un SSD vei fi uimita de viteza lui de reactie .

Bafta acolo !
readyforyou29
User Activ
User Activ
Mesaje: 248
Membru din: 06 Feb 2011, 14:58
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Sa vezi ce vei pierde garantia cand vei pune tu ssd in locul hardului. Mai nou toate laptopurile vin "capsulate". Adica nu mai ai acces facil la rami, hard sau baterie. Trebuie desfacute. Si pentru a nu pierde garantia trebuie sa faci acest lucru intr-un service agreat de ei, cu componente luate tot de la ei si eventual contra cost. Asa ca mai bine cauti ceva cu ssd inclus. Se va cunoaste diferenta.
Faceti bani cu Chaturbate,cele mai multe posibilitati de castig:
http://adf.ly/1Sp798
Avatar utilizator
vdt85
User Activ
User Activ
Mesaje: 241
Membru din: 14 Apr 2011, 04:31
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Nu te costa mai mult de 100 lei la service. Intre timp voi face rost de unul 512GB SAMSUNG SM951 M.2 PCIe NVMe (up to 2150 MB/R 1550 MB/W) gratis. Depanero accepta sa vii cu piesa ta. Si in felul asta cheltuiala in plus este infima.
Avatar utilizator
Cata.Streamate
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 150
Membru din: 04 Ian 2016, 11:31
Has thanked: 30 times
Been thanked: 33 times
Contact:

vdt85 scrie:Buna.
Ce ziceti de copilul asta? Merita banii?

https://www.pcgarage.ro/notebook-laptop ... dark-grey/

Am nevoie de un nou laptop, cel pe care il folosesc a imbatranit saracul. Pentru CC, AW si Streamate cu softul lor, webcamsplitter si probabil, daca se poate, cu doua webcams, un logitech 930 si un BCC.

As alege acest Asus ptr cpu i7 a 8-a generatie si cei 8Gb ram, cu potential pana la 16 ram. Si pretul mi se pare ok.

Orice parere e bine venita. Multumesc.


Later edit: am acasa un sdd de 256 nou-nout si l-as pune in locul hdd-ului, ca sa fie treaba si mai buna ;)
Buna,

Numele meu este Catalina, sunt reprezentant Streamate pe Europa.

Pentru a face streaming in setarile recomandate de noi ( HD720p ) ai nevoie de urmatorul tip de echipament:

Imagine

Toate cele bune!
Catalina
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”