Aparat Foto Recomandare

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Mina10
Mesaje: 7
Membru din: 02 Sep 2017, 20:42
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna seara, rog frumos pe cineva care se pricepe sa imi dea o recomandare pentru un aparat foto cu functia de a face poze automat la inteval de cateva secunde una dupa alta pana il opresc eu pentru al fixa pe un trepied foto si a-mi face poze singura, si apoi sa o aleg pe cea mai buna, eventual sa si filmeze pentru a-mi face teaser singura. Ce anume trebuie sa caut in functiile aparatului pentru a avea aceasta functie de a face poze continuu la interval de cateva secunde ?
Am Lampa Led cu lumina difuza am si de asemenea si softbox deci lumina nu ar fi o problema, acuma daca nu ma prinde in pozitie cum ma prinde un fotograf asta e – jasminul vrea poze musai cu aparat foto dar nu zice nimic de pozitie; eu nu am incredere deocamdata sa chem fotograf acasa. Va multumesc.
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Buna Mina ( bine ai venit printre noi ) cred ca sunt cel mai in masura sa iti raspund la intrebarea ta, luand in considerare nevoile (reale) si cerintele specificate de tine, eu trebuie sa mai adaug cum ca aparatul trebuie sa aibe ecran rabatabil - ca sa vezi in ce pozitie te asezi si telecomanda cu temporizare ( apesi pe buton si la un interval de 2 sec 5 secunde 10 secunde sa se faca o poza ) .

Luand in considerare faptul ca nu vrei sa dai foarte mult pe aparat prima mea recomandare ar fi urmatoarea:

Imagine

http://www.f64.ro/canon-eos-200d-kit-ef ... ils_second

La specificatii ai sa gasesti urmatoarele:

TEMPORIZATOR 2s+telecomanda, 10s +telecomanda

Telecomanda compatibila ar fi :
Remote Switch RS-60E3, Remote Controller BR-E1, Timer Remote Controller TC-80N3 via Remote Controller Adapter RA-E3 ( specificat pe canon.co.uk https://www.canon.co.uk/cameras/eos-200 ... fications/ )

Dar sigur sigur sunt si altele compatibile gen acesta ( care este mult mai ieftina )
http://www.f64.ro/pixel-canon-t8-n3-tel ... canon.html
Inclusiv exista o applicatie android :)

Sa stii ca obiectivul nu este foarte grozav ( fiind cel de kit ) dar daca vrei ceva mai bun poti lua doar body ( aparat ul ) si un alt obiectiv :)

Daca mai ai si alte intrebari iti dau la dispozitie in limita timpului disponibil :)

Spor acolo

P.S. Recomandarea a fost facuta luand in considerare bugetului mic si a cerintelor pe care trebuie sa le indeplineasca aparatul. Bineinteles ca sunt si alte alternative :) mai scumpe
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
tomaadrian
User Junior
User Junior
Mesaje: 54
Membru din: 03 Apr 2016, 15:52
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Salut. Pentru ce ai tu nevoie cred ca pentru inceput te poti descurca fara probleme si cu un Canon 700D chiar cu obiectivul kit. Prin toata aparatura mea exista si un astfel de aparat ce scoate poze suficient de bune pentru Jasmin, dar si filme ok.

Si poti alege oricare din telecomenzile recomandate de Adrian.

Numai bine.
Mina10
Mesaje: 7
Membru din: 02 Sep 2017, 20:42
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc pentru raspunsuri. Dar La ce foloseste obiectivul? E pentru claritatea imaginii? Cand am incercat sa uploadez poze cu webcamul dupa ce le-am facut la dimensiunea ceruta mi s-au respins pe motiv ca sunt blurry si grainy, intr-adevar detaliile de fundal nu erau sufficient de clare.
Vreau un aparat sa-l setez sa faca singur poze , fara sa folosesc telecomanda sa nu ma prinda cu telecomanda in mana pentru ca e posibil ca adminii sa creada ca am facut pozele cu o camera video care are telecomanda. Decat sa iau si apoi sa-l returnez ca nu mi se aproba pozele asa mai bine mai strang ceva bani si iau un aparat mai scump pana in maxim 5 mii de lei deci va rog daca aveti recomandari de aparat pana in acet pret sau putin peste v-as fi recunoscatoare.
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Obiectivul prin functia de zoom apropie subiectul ( sau il departeaza ) iar daca este un obiectiv bun ajuta calitatea generala a imaginii, pt asa ceva se recomanda focala fixa si trebuie sa fie capabil de o deschidere a diafragmei cat mai mare ca sa il poti inchide un pic si sa ai calitate maxima :) >>> dar deja vorbim de bani seriosi :)

Daca ai fi fost un pic atenta ai fi vazut ca exista temporizare dupa declansarea cu telecomanda daca nu intelegi cum functioneaza nu este vina nimanui, mai detaliat decat am raspuns eu putin probabil.

Poti sa vorbesti cu toma adrian din cate am putut eu intelege vrea sa vanda respectivul aparat.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Mina10
Mesaje: 7
Membru din: 02 Sep 2017, 20:42
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc mult pt info :) Mi-am luat Canon EOS 200D Kit + card mem. 32 GB dar inca nu mi-am facut poze ca trebuie sa aranjez decorul :) Cine stie ce aparat foto mi-as fi luat daca nu mi-l recomandati dvs. pe cel potrivit. Mai am totusi o intrebare: de ce trebuiesc pozele editate? Ce anume trebuie editat la poze? Daca pozez in anumite pozitii in care imi ascund unele imperfectiuni si lumina este ok atunci ce mai trebuie editat ? Exista vreun program gen Photoshop dar mai usor de folosit pe care il puteti recomanda ? Multumesc.
Avatar utilizator
MassEffect
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 112
Membru din: 10 Iun 2017, 06:44
Localitate: Bucharest
Has thanked: 14 times
Been thanked: 9 times

vreau sa cumpar urmatorul aparat Canon Eos 400D
http://www.ebay.com/itm/Canon-400D-DSLR ... G#viTabs_0

se merita ?
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”