Pls help imbunatatire laptop

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Ana33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna,

pls help me !
Nu am banii necesari acum, ca altfel as fi pus al punct totul.
Dar macar vreau sa stiu daca merita si ma imprumut de bani.
Desi am internet bussines, 90 pe upload, pe speedtest nu pot tine 2 siteuri. Teoretic le deschid, functioneaza, dar de ex deschid siteul x, iar pe mfc, unde intru de pe aplicatia lor, imi arata poor la upload.
Daca inchid sietul x, gata si mfc arata excelent la upload .
Deci chiar daca am viteza buna de net (bine se poate si mai bine dar nu au vrut sa mi faca chipurile ca nu am pfa, da banuiesc ca si 90 upload pe speedtest e ok cu server romania, iar cu server usa = 43, deci chiar si asa cu viteza asta........ma chinui
Daca pun ambele siteuri pe laptopul cu I5, la cpu imi arata 60 sau uneori 70%, daca pun doar un site 50%
LAPTOP : Intel Core I5 -3320M CPU [at] 2,60 GHz, RAM 8 (7,88 GB usable). System type 64-bit Operating System, x64- based processor

Daca ii voi pune I7 ... intenertul (viteza de upload) va functiona mai bine?
Am si calculator, dar asta e si mai praf , adica cu I3
,Momentan lucrez pe un site de pe laptop si cel site de pe calculator.
Dar vreau sa mai bag un site pt ca fat fata si am vazut ca se aduna banii asa (la un moment dat mi au functionat toate 3, probabil am avutupload mai bun ca fluctueaza). 3 eu zic ca e ok

Ce imbunatatiri sa fac ?
Ma gandeam sa pun un I7 . Momentan am 2 provideri de net din care unu pe bussines. cel pe pers fizica imi expira intr o luna, de aceea l am mai tinut. Mi as lua si un router. Ce router sa iau?
O sa fac test si cu router , dar oare o sa fie de ajuns 40 mbps (pe test spped usa) upload pt mai mulet siteuri

Multumesc anticipat !
SoulCams Models Studios wanted
GabiXO
User Junior
User Junior
Mesaje: 59
Membru din: 11 Ian 2014, 12:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Buna!
Cel mai probabil este din cauza procesorului: Intel Core I5 -3320M (acel M = mobile). Fa upgrade si asigura-te ca procesorul viitor nu este de tip mobile, adica nu contine litera M in numele sau, foarte important.
XOLABS - Online Marketing & Stuff
Avatar utilizator
MassEffect
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 112
Membru din: 10 Iun 2017, 06:44
Localitate: Bucharest
Has thanked: 14 times
Been thanked: 9 times

schimabrea procesorului la laptopuri poate sa fie imposibila , daca procesorul este lipit direct pe placa de baza . daca initial ai spus ca -tiau functionat toate saiturile atunci este o problema de windows- drivere si nu una hardware .
readyforyou29
User Activ
User Activ
Mesaje: 248
Membru din: 06 Feb 2011, 14:58
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Decat sa faci tot felul de improvizatii si sa te carpesti fara folos , daca tot zici ca ai de unde face rost de bani mai bine iei acest laptop:

https://altex.ro/laptop-acer-aspire-vx5 ... -4gb-linux


Procesor de ultima generatie, ram suficient , 2 placi video si cel mai important are SSD.
Banii care ii dai e pe el ii scoti rapid daca esti atat de buna pe cat te lauzi.
Faceti bani cu Chaturbate,cele mai multe posibilitati de castig:
http://adf.ly/1Sp798
Ana33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

GabiXO scrie:Buna!
Cel mai probabil este din cauza procesorului: Intel Core I5 -3320M (acel M = mobile). Fa upgrade si asigura-te ca procesorul viitor nu este de tip mobile, adica nu contine litera M in numele sau, foarte important.
Buna,

Mi au zis de la firma de unde l am luat ca imi pot upgrade cu I7-3520 M
De ce nu e ok M? Nu are aceeasi putere?
Ana33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

readyforyou29 scrie:Decat sa faci tot felul de improvizatii si sa te carpesti fara folos , daca tot zici ca ai de unde face rost de bani mai bine iei acest laptop:

https://altex.ro/laptop-acer-aspire-vx5 ... -4gb-linux


Procesor de ultima generatie, ram suficient , 2 placi video si cel mai important are SSD.
Banii care ii dai e pe el ii scoti rapid daca esti atat de buna pe cat te lauzi.
Da, chair sunt foarte buna, cu potential mare (cel putin pe nisa pe care ma atrage). Si stiu ca am pierdut din cauza vitezei de nmet si a tehnicii slabe
Daca nu o sa gasesc alta varianta, voi lua si un laptop de egnul pe care mi l ai prezentat, poate in rate.
Multumesc frumos.
GabiXO
User Junior
User Junior
Mesaje: 59
Membru din: 11 Ian 2014, 12:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ana33 scrie:
GabiXO scrie:Buna!
Cel mai probabil este din cauza procesorului: Intel Core I5 -3320M (acel M = mobile). Fa upgrade si asigura-te ca procesorul viitor nu este de tip mobile, adica nu contine litera M in numele sau, foarte important.
Buna,

Mi au zis de la firma de unde l am luat ca imi pot upgrade cu I7-3520 M
De ce nu e ok M? Nu are aceeasi putere?
Exact.
XOLABS - Online Marketing & Stuff
Ana33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Azi am cuplat 2 siteuri pe minunantul laptop si celalalt (care consuma mai mult) pe unitatea cu I3.
lA LAPTOP ACUM LA cpu ARATA 60%, CATEVA SECUDNE 100%, DAR IN REST 60%. Mfc arata 1000kb/ssec(Excellent, hd video, 23 fps.
Vad ca functioneaza mai bine in pachetu asta.
Dar tot tb sa fac upgrade
Daca ma mai poate ajuta cineva.
deci I7 care mi au zis ca mi l pot pune nu ar imbunatati deloc? chiar daca e cu M?
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”