Probleme link conectare streamate

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Cutegirl2017
Mesaje: 1
Membru din: 03 Apr 2017, 01:49
Has thanked: 0
Been thanked: 0

De curand streamate a facut niste schimbari in ce priveste link-ul de conectare online. Inainte aparea streamate cu care mergea perfect acum de cand apare origin am dropuri si calitatea imaginii foarte slaba ca si cum ar cadea netul dar cu celalalt link mergea totul ok. Numai cu asta am calitatea imaginii slaba deci daca ar fii de la net ar fii fost cu ambele cred. Mai are cineva probleme asemanatoare de conectare? Folosesc net de la digi cu cel mai mare upload. Suportul binenteles ca nu raspunde sau da msj automate si ca de obicei nu te ajuta deloc.
SoulCams Models Studios wanted
cobra1981
Veteran
Veteran
Mesaje: 501
Membru din: 29 Mai 2007, 15:59
Localitate: Targu-Mures
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

Si la noi e la fel...nu ai ce face,nu e de la tine sau ceva care sa depinde de noi.Cat mai multe sesizari si sa speram ca se rezolva :)
Am vorbit si cu persoana de la providerul de net pentru o rutare mai buna sau ceva,dar nu avem ce face.
Heaven
Mesaje: 11
Membru din: 01 Dec 2013, 13:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Da , se pare ca pentru un timp le-au introdus inapoi pe cele vechi de tip "streamate" si totul mergea perfect. Din aceasta seara au ramas doar cele noi de tip"origin" si iarasi nu pot scoate mai mult de 350 kb/s pe ele.
Cred ca o sa imi indrept atentia spre alt site, caci la streamate suportul este INEXISTENT. pui o intrebare azi, iti raspund in 4 zile, si raspunsurile lor, mai rau te incurca decat sa ajute-pe urma le raspunzi iar - iar stai 4 zile pt ur reply, etc .
Pacat pentru ca lucrez de aprox 4 ani pe el, si majoritatea timpului, a avut EXCLUSIVITATE pt mine.
Acum imi pare rau ca nu am lucrat si pe altele in acelasi timp, si ca trebuie sa o iau de la capat pe alt site.
O lectie importanta invatata pt mine: NICIODATA NU TINETI TOATE OUALE IN ACELASI COS! DACA SE RUPE FUNDUL?
Avatar utilizator
Cata.Streamate
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 150
Membru din: 04 Ian 2016, 11:31
Has thanked: 30 times
Been thanked: 33 times
Contact:

Heaven scrie:Da , se pare ca pentru un timp le-au introdus inapoi pe cele vechi de tip "streamate" si totul mergea perfect. Din aceasta seara au ramas doar cele noi de tip"origin" si iarasi nu pot scoate mai mult de 350 kb/s pe ele.
Cred ca o sa imi indrept atentia spre alt site, caci la streamate suportul este INEXISTENT. pui o intrebare azi, iti raspund in 4 zile, si raspunsurile lor, mai rau te incurca decat sa ajute-pe urma le raspunzi iar - iar stai 4 zile pt ur reply, etc .
Pacat pentru ca lucrez de aprox 4 ani pe el, si majoritatea timpului, a avut EXCLUSIVITATE pt mine.
Acum imi pare rau ca nu am lucrat si pe altele in acelasi timp, si ca trebuie sa o iau de la capat pe alt site.
O lectie importanta invatata pt mine: NICIODATA NU TINETI TOATE OUALE IN ACELASI COS! DACA SE RUPE FUNDUL?
Buna,

Numele meu este Catalina, sunt reprezentant Streamate pentru studiourile si modelele din Romania.
Ceea ce pot comenta la cele scrise de tine este ca aceste link-uri noi sunt conectate pe serverele noi din Europa ( pe care finally am reusit sa le introducem :D ). In 95% din cazuri, link-urile merg perfect fara nici un fel de problema, asta din cuza ca, conexiunea este mult mai buna. Cei 5% inca intampina probleme precum cele mentionate de voi mai sus, valorile din fmle scad, bitrate, fps. Tehnicul nostru cauta solutii sa rezolve aceasta problema. Rezolvarea acestei probleme este prioritara si este spre avantajul ambelor parti.
Daca doresti, contacteaza-ma pe Skype: marianabogzoiu sau pe email:catalina@streamate.com. Voi avea nevoie sa faci un traceroute pe streamate.com sa imi trimiti rezultatele, print screen cu valorile scazute din fmle si un alt print screen cu detaliile pc-ului.
Speram sa rezolvam aceasta problema cat mai curand si imi pare rau sa aud ca vrei sa ne parasesti. Cu orice informatie te pot ajuta, nu ezita sa ma contactezi.

Toate cele bune!
Catalina
Heaven
Mesaje: 11
Membru din: 01 Dec 2013, 13:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc pt reply, in seara asta vad ca au fost introduse din nou linkurile vechi ceea ce nu poate decat sa ma bucure.
Ca si pana acum cu aceste link-uri vechi de forma "rtmp://fcs23-1.streamate.com/naiad/live83" si
"o/18123495/show_96543215"
functioneaza perfect, neavand probeleme de loc cu streamul video in calitate hd- si aprox 2500kb/s, fara dorp frames, fara quality loss sau alte tampenii, procesorul meu sta pe la 16% si ram-ul pe la 30%

Cu link-urile noi si anume forma "rtmp://sea1b-origin-ls.naiadsystems.com/origin" si
18123495_abad61bf52ff59d5- bitrateul oscileaza intre 350 kb/s si un maxim de 1000 kb/s , tot felul de frame drops si alte pierderi de calitate....

Problemele descrise mai sus apar si la folosirea Adobe, si la SmBroadcast, ceea ce ma face sa cred ca problema este la serverele noi nu la mine....
E frustrant sa nu poti lucra din cauza unor probleme tehnice ce nu tin de tine, mai ales cand sm este singurul site pe care lucrezi, si de asemenea cand problema afecteaza "Aleator" modele.
Ca sa iti raspund, eu nu vreau sa va parasesc pe voi ,ca daca nu imi placea aici nu ma apuca 4 ani, si mai ales , nu alegeam sa imi dedic intreaga atentie acestui site, dar atata timp cat site-ul pentru mine nu merge- nu ma lasa sa fac streaming, ce pot face?
Decat sa stau pe bara poate... :)
Avatar utilizator
Cata.Streamate
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 150
Membru din: 04 Ian 2016, 11:31
Has thanked: 30 times
Been thanked: 33 times
Contact:

Heaven scrie:Multumesc pt reply, in seara asta vad ca au fost introduse din nou linkurile vechi ceea ce nu poate decat sa ma bucure.
Ca si pana acum cu aceste link-uri vechi de forma "rtmp://fcs23-1.streamate.com/naiad/live83" si
"o/18123495/show_96543215"
functioneaza perfect, neavand probeleme de loc cu streamul video in calitate hd- si aprox 2500kb/s, fara dorp frames, fara quality loss sau alte tampenii, procesorul meu sta pe la 16% si ram-ul pe la 30%

Cu link-urile noi si anume forma "rtmp://sea1b-origin-ls.naiadsystems.com/origin" si
18123495_abad61bf52ff59d5- bitrateul oscileaza intre 350 kb/s si un maxim de 1000 kb/s , tot felul de frame drops si alte pierderi de calitate....

Problemele descrise mai sus apar si la folosirea Adobe, si la SmBroadcast, ceea ce ma face sa cred ca problema este la serverele noi nu la mine....
E frustrant sa nu poti lucra din cauza unor probleme tehnice ce nu tin de tine, mai ales cand sm este singurul site pe care lucrezi, si de asemenea cand problema afecteaza "Aleator" modele.
Ca sa iti raspund, eu nu vreau sa va parasesc pe voi ,ca daca nu imi placea aici nu ma apuca 4 ani, si mai ales , nu alegeam sa imi dedic intreaga atentie acestui site, dar atata timp cat site-ul pentru mine nu merge- nu ma lasa sa fac streaming, ce pot face?
Decat sa stau pe bara poate... :)
Buna,

Este cunoscuta situatia si problemele care sunt intampinate pe link-urile noi. Dupa cum am specificat si anterior, aceasta problema inca afecteaza 5% din modelele noastre. Tehnicul nostru isi da tot interesul sa rezolve aceste probleme si orice informatie primita de la fiecare persoana care intampina aceste probleme, ne poate ajuta.
Pentru SMBroadcast, cat mai curand o sa avem un update pus la dispozitie pe site care va rezolva marea majoritate a bug-urilor.

Catalina
barcelona
User Junior
User Junior
Mesaje: 60
Membru din: 10 Oct 2009, 06:56
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Nu s a rezolvat nimic, cu SMbroadcast nu mai pot lucra de o luna , acum nici cu adobe , membrii imi spun ca am lag uri mari! nu sunt clar de la mine!
voi inca mai aveti probleme tehnice?
cobra1981
Veteran
Veteran
Mesaje: 501
Membru din: 29 Mai 2007, 15:59
Localitate: Targu-Mures
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

Buna barcelona,

Da,problemele inca mai exista si ei stiu treaba asta.Ai pe cont Report Site Problem,un formular de contact,scrie un mail ca esti lasata doar pe serverele noi si cere sa fii lasata si pe cele vechi,cele cu "live" la sfarsit...cam in 1 zi iti vor aparea din nou cele vechi si vei putea lucra.

O zi buna
barcelona
User Junior
User Junior
Mesaje: 60
Membru din: 10 Oct 2009, 06:56
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Multumesc, Cobra. Eu pe acele servere le am. dar am lag uri mari de cam 20 de secunde. video freeeze .etc.Cu SMbroadcast nu mai pot lucra deloc! Am trimis email. m a ajutatLiz sa fac ticket , acum astept!
Doar ca este faorte frustrant, stau doar pe streamate! Am investit destul in PC superracheta. webcam, etc!
Inca am sperante ca isi va reveni!
Catalina este ff draguta , raspunde prompt! Dar stiu ca nu ea are solutia pentru ce se intampla!
cobra1981
Veteran
Veteran
Mesaje: 501
Membru din: 29 Mai 2007, 15:59
Localitate: Targu-Mures
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

Salut,

Cu multă plăcere :) Dacă scrii la report în maxim 24 de h iți vor apărea linkurile cele vechi.Chiar duminică am discutat cu Laszlo și și-au dat seama de unde e problema,e ceva de hardware și se va rezolva :) Cu răbdarea treci și marea :))

O zi faină
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”