Cadru mai mare in webcam ?

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
beyou
Mesaje: 40
Membru din: 28 Dec 2011, 18:42
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Buna tuturor.
Am o intrebare: stie cineva cum se poate obtine o imagine/cadru/captura marita in webcam? adica atunci cand un splitter(verysoft webcam splitter) captureaza o camera web, nu video, mai exact logitech c920, imaginea nu are arie mare de cuprindere a imaginii, ca atunci cand ar fi un pic de zoom... se poate face ceva pt a extinde aria de captura a imaginii?
Multumesc anticipat.
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Schimbi 920 cu 930...
www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
Avatar utilizator
AdelaineStudio
Mesaje: 17
Membru din: 20 Dec 2013, 08:54
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Cred ca se refera la rezolutie, tu vrei ca si spatiul cadrului sa fie mai larg?
De ex acum folosesti in splite 640x480? Schimbi cu 864 x 480 si o sa ai cadru mai larg si mai calitativ pe streaming. Sper ca la asta te ai referit si ti am fost de ajutor.
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Cum a spus smart mai sus... Faci upgrade la 930


Aici nu e vrb de rezoluție...

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Da , pt ca C920 are "campul" de vizualizare de 78 grade , iar C 930e il are de 90 de grade . Mai simplu spus : daca ar fi pozitionate pe aceiasi linie , 930e va cuprinde mai mult din spatiu .
beyou
Mesaje: 40
Membru din: 28 Dec 2011, 18:42
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Va multumesc pentru raspunsuri. Daca setez la o rezolutie mai mare din splitter, nu consuma mai multe resurse ale pc-ului si viteza de (upload) net?
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

beyou scrie:Va multumesc pentru raspunsuri. Daca setez la o rezolutie mai mare din splitter, nu consuma mai multe resurse ale pc-ului si viteza de (upload) net?
Salutare beyou@

La intrebarea de mai sus raspunsul este da .Este normal sa consume mai multe resurse cand fluxul video este mai mare (rezolutia marita din splitter de care spui ) .

Sunt chestiuni diferite (rezolutia , cu unghiul /campul de vizualizare ) . In prima postare te refereai la "se poate face ceva pt a extinde aria de captura a imaginii? " , eu si Smart si Glam asa intelesesem , ca ar fi vorba de campul de vizualizare , cat de "wide" prinde din cadru , iar raspunsul este : logitech 930e. Sau daca vrei (mult) mai scumpe : Logitech Conference Cam si logitech CC 3000e , toate 3 avand unghiul /campul de vizualizare de "pana la" 90 grade , adica mai mare decat ai acum .

In schimb logitech c920 , logitech BCC950 , logitech B910 , toate 3 au 78 de grade .
Daca este vorba doar de campul de vizualizare - asta in functie de cum ai si luminile / zona de lucru , deoarece vor influenta - o solutie mai ...ieftina ar fi sa pozitionezi cu 20-25 cm mai in spate , C920-ul !! :lol: :lol:
beyou
Mesaje: 40
Membru din: 28 Dec 2011, 18:42
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Salutare beyou@

La intrebarea de mai sus raspunsul este da .Este normal sa consume mai multe resurse cand fluxul video este mai mare (rezolutia marita din splitter de care spui ) .

Sunt chestiuni diferite (rezolutia , cu unghiul /campul de vizualizare ) . In prima postare te refereai la "se poate face ceva pt a extinde aria de captura a imaginii? " , eu si Smart si Glam asa intelesesem , ca ar fi vorba de campul de vizualizare , cat de "wide" prinde din cadru , iar raspunsul este : logitech 930e. Sau daca vrei (mult) mai scumpe : Logitech Conference Cam si logitech CC 3000e , toate 3 avand unghiul /campul de vizualizare de "pana la" 90 grade , adica mai mare decat ai acum .

In schimb logitech c920 , logitech BCC950 , logitech B910 , toate 3 au 78 de grade .
Daca este vorba doar de campul de vizualizare - asta in functie de cum ai si luminile / zona de lucru , deoarece vor influenta - o solutie mai ...ieftina ar fi sa pozitionezi cu 20-25 cm mai in spate , C920-ul !! :lol: :lol:[/quote]


Ok googlefun, am inteles ce mi s-a explicat si da, intrebarea mea a fost intocmai ceea ce ati inteles, cat de "wide" prinde in cadru.
Multumesc inca o data pentru raspunsuri si explicatii f prompte si la obiect.
Spor la bani tuturor! :)
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”