Probleme windows 10.

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
geronimoo23
Mesaje: 4
Membru din: 29 Aug 2016, 08:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Salutare.
Am stat si am cautat pe google solutii la problema asta cu 100% procesor, dar nu pot sa ii dau de cap sub nici o forma. Asa ca daca are careva vreo idee ce pot face, ce service pot stopa sau orice altceva sa rezolv intr-o mica parte problema as fi foarte recunoscator.

Setup-ul meu este urmatorul:
i5 3470
8 gb ram
ssd 120 gb
placa video incorporata
internet business nelimitat fibra
Windows 10 home cu update-urile la zi, browserele la zi, flash player-ul la zi, toate reinstalate recent.

Nu prea am optiunea sa revin la windows 7, deoarece am achizitionat win 10 cu licenta si nu am cum sa ma intorc.

Problema in sine este ca stau logata pe 4 site-uri in acelasi timp, cam4, chaturbate, mfc si stripchat. Skype, youtube. Am incercat sa scad rezolutiile la absolut toate pe 320, dar fara nici un rezultat.
Procesorul sta in 100% constant, iar absolut tot pc-ul merge in frame-uri, chiar si atunci cand vreau sa fac cele mai mici task-uri.
Care ar putea fi solutia optima sau trebuie sa fac upgrade la un i7 si 16 gb ram? Ori back to windows 7?

Scuze pentru greselile gramaticale si compunerea aceasta lunga, dar cedez psihic :(
SoulCams Models Studios wanted
geronimoo23
Mesaje: 4
Membru din: 29 Aug 2016, 08:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Revin dupa alte cateva teste.
Cand deschid site-urile prin internet explorer (edge) in task manager apare un proces numit system and compressed memory care foloseste "doar" 30% din procesor.

In firefox la fel, flash player-ul devine foarte activ si foloseste cate 25-30%

Doar in chrome sau opera lucrurile devin mai ok si procesorul nu mai face figuri chiar asa grav.

Sa incep sa folosesc exclusiv chrome sau opera de acum incolo? Pe toate cele 4 site-uri?
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

@geronimoo23 ,

Configuratia pe care o ai , in mod normal , trebuie sa funtioneze fara probleme pe cele 4 sites mentioate de tine , iar CPU sa stea in jurul valorii de 60 % ...

Prin urmare , solutia ar fi un downgrade la windows 7 (professional ) , bine optimizat pt VCH .

Bine ai venit pe forum !!
geronimoo23
Mesaje: 4
Membru din: 29 Aug 2016, 08:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

googlefun scrie:@geronimoo23 ,

Configuratia pe care o ai , in mod normal , trebuie sa funtioneze fara probleme pe cele 4 sites mentioate de tine , iar CPU sa stea in jurul valorii de 60 % ...

Prin urmare , solutia ar fi un downgrade la windows 7 (professional ) , bine optimizat pt VCH .

Bine ai venit pe forum !!
Multumesc frumos pentru bun venit :)
Nu inteleg ce inseamna bine optimizat pt videochat, daca ai putea sa imi dai o indrumare sau un link te rog frumos.
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

geronimoo23 scrie: Nu inteleg ce inseamna bine optimizat pt videochat, daca ai putea sa imi dai o indrumare sau un link te rog frumos.
Nu e cine stie ce filozofie geronimo , doar ca , nu orice "it-ist " habarnist ( care sunt cu miile acum ) , te poate ajuta cu instalarea unui sistem (Pc /webcam/splitter /fmle /lumini etc ) pentru VideoChat .Trebuie cautat si gasit cineva care se pricepe si lucreaza cu asa ceva ...

Sau , mai exista varianta sa o iei tu de la zero , sa testezi si sa inveti ! Pe termen lung - ca model independent - asta e de departe , cea mai buna varianta , intrucat niciodata nu vei mai depinde de cineva .
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

googlefun scrie:, nu orice "it-ist " habarnist ( care sunt cu miile acum ) , te poate ajuta cu instalarea unui sistem (Pc /webcam/splitter /fmle /lumini etc ) pentru VideoChat .Trebuie cautat si gasit cineva care se pricepe si lucreaza cu asa ceva ...
.

Este mai simplu decat pare Google :) ...

"Toti se pricepe"
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”