Cea mai calitativa modalitate de broadcast

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionela232
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 09 Dec 2008, 11:47
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Salutare . Ce modalitate de broadcast recomandati pentru cea mai buna calitate a imaginii ?

Camera video ? Conexiune ? Placa de captura ? Software ? etc

Va multumesc anticipat pentru recomandari .
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

ionela232 scrie:Salutare . Ce modalitate de broadcast recomandati pentru cea mai buna calitate a imaginii ?

Camera video ? Conexiune ? Placa de captura ? Software ? etc

Va multumesc anticipat pentru recomandari .
Welcome back , ionela232@ :)

Asa cum probabil iti aduci aminte ( ca doar ai ceva experienta ) , un broadcast de cea mai buna calitate , este un cumul de cerinte pe care trebuie sa le indeplinesti cu brio si in care , daca una din componente lipseste , calitatea va avea de suferit -indepartandu-se cu pasi repezi - de calificativul "cea mai buna calitate a imaginii " .... :wink:

Prin urmare , lista este simpla si in ordine aleatorie - ca oricum - daca una din componente nu este indeplinita , nu mai putem vorbi de broadcasting de cea mai buna calitate :

1.Pc puternic ,minim i7 3770 cu 8 gb de RAM

2. Webcam Logitech BCC 950 sau Logitech logitech c930e (diferenta intre ele facand-o telecomanda ) .

3. Lumini adecvate , de exemplu softboxuri .

4. Conexiune internet , un minim garantat , gen RDS .

5. Windows 7 /8 pe 64 biti .

Cele bune ,

Googlefun
Avatar utilizator
ionela232
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 09 Dec 2008, 11:47
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am achizitionat un sistem i7 cu 8 ram si ssd. De asemenea o handycam sony HD cu placa de captura Avermedia Gamer HD conexiune prin hdmi. Ca splitter am cumparat webcamsplitter insa am obs ca la output nu scoate ce bifez eu , scoate doar 320 cu 240 sau 640 cu 480 ... aiurea ... nu reusesc sa-l fac sa scaoata mai mult nu inteleg de ce ca atare continui cu splitcam care scoate cum vreau eu 1920 cu 1080 16:9 HD .
Avatar utilizator
ionela232
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 09 Dec 2008, 11:47
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ce tip de lumina ( softbox ) recomandati ? ms
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

ionela232 scrie:Ce tip de lumina ( softbox ) recomandati ? ms

Conform recomandarilor lui Glamour@ , uite niste links :

Kit cu cate doua sofboxuri:

http://www.f64.ro/hakutatz-vl-9026s-kit ... x70cm.html
http://www.f64.ro/fancier-fank-sfl4-set ... x70cm.html

Cate un softbox:

http://www.f64.ro/hakutatz-vl-9099-kit- ... ecuri.html
http://www.f64.ro/lampa-fluorescenta-su ... 90-cm.html
http://www.f64.ro/kathay-slh3-kit-lampa ... 70-cm.html
" Poti merge si pe un sistem cu umbrela de difuzie reflexie, este un pic mai ieftin. "-by Glamour@

Tot el , cred ca te poate ajuta cu placa de captura , camera Sony etc .
Frumoase "scule" ai mai achizionat , totusi sunt de parere ca ai ales varianta hard (Old school :) ) !!!Trebuiesc ceva cunostinte , sa setezi cum trebuie tot ce ai acolo ....

P.S Nu strica o mica lectura la ce s-a scris mai demult pe acest subiect . O adevarata biblie acolo .. :wink:

Link : post60540.html?hilit=sad
Avatar utilizator
ionela232
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 09 Dec 2008, 11:47
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

care e varianta soft ? new school ?
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

ionela232 scrie:care e varianta soft ? new school ?
Evident ca da ! Alegand new school , aveai de executat doar Plug & Play ! Cu placa de captura si tot arsenalul adiacent , trebuie - asa cum am mai spus - ceva cunostinte .Si nu putine ...

P.S Ai revenit suspect de rapid ! :lol:
Sa intelegem ca ai citit link-ul anexat , si ti se pare o bagatela , o joaca de copii de cls a IV a ? :lol: :lol:

Uite ce scria SAD EYES , acum ceva timp , referitor la acest topic , magistral facut de Glamour@ :

Link : articol-detaliat-despre-setarile-lumina ... 13055.html

SAD^^EYES scrie:Multumim pentru articol Adi si la mai mare. :) Recomand tuturor care se lovesc de probleme cu calitatea imaginii sau care vor sa obtina calitate mai buna, sa citeasca cu atentie acest articol si cele mai vechi (daca o mai fi nevoie) - stiu ca este mult de citit, dar ca idee... mie unul mi-a luat jumatate de an sa obtin cea mai buna imagine dintr-o camera video, pe vremea cand nu prea se gaseau informatii, si chiar daca erau ma uitam la ele ca vitelul...nu intelegeam (erau prea tehnice pentru cunostintele mele de atunci)..

In concluzie, citesti 30 de min, dar poti salva multe ore/zile/luni pierdute aiurea cu trial and error.
P.S.S Daca-l putem suspecta pe (ditamai ) SAD EYES , de lipsa rabdarii /incapatanarii /etc etc , la cate teste a tot facut el , eu nu mai spun nimic ! Iti doresc doar sa te descurci ....
Cu cablurile ! :wink:
Adevarul este ca suntem abia la finele lui 2015 . 6 luni trec repede ....

looooooool
.............................................................................................................................
Ca fapt divers. Am intrat si eu la Nikki in room , impresionat de calitatea imaginii . Din miile de guesti care butonau in draci , m-a remarcat imediat , pt ca aveam o rugaminte simpla , referitor la calitatea ei impecabila in room . Intreband-o ce camera foloseste de are imaginea aia dumnezeiasca , mi-a raspuns ca Logitech C 930 e !! A fost atat de amabila incat a mers la oglinda si mi-a aratat-o .O tinea de un trepied de vreo 30 cm .La asta ma refeream cu new school , fara sa ignor cumva old school , ci doar am subliniat ca trebuiesc cunostinte solide .Atata tot.
Avatar utilizator
ionela232
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 09 Dec 2008, 11:47
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am lipsit o buna perioada din peisaj și am rămas în urma cu partea tehnica. Am observat performeri cu o calitate superba a imaginii. Din punctul ăsta de vedere acest domeniu a evoluat foarte mult. Nu cred ca mai este posibil sa lucrezi doar cu o camera web pe usb și cu lumina din tavan lol. De asemenea am mai observat foarte multe erori tehnice de software în momentul în care vrei sa lucrezi pe mai multe site-uri...mi se pare mie sau e o chestie intenționată și site-urile caută să te determine sa oferi exclusivitate ?! Înainte nu erau așa greoaie softurile siteurilor și nici nu se băteau cap în cap așa de mult și des. Sunt nevoită sa folosesc mai multe browsere și sa le schimb frecvent când pe unul când pe altul din pricina erorilor...
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”