Configuratia este buna pentru videochat

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
criscross
Mesaje: 8
Membru din: 11 Iul 2015, 04:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna , ma numesc Cristina si am nevoie de ajutorul dvs , nu sunt experta si de aceea apelez la cunoscatori . Detin un pc si vreau sa fac vc acasa , nu stiu daca configuratia este buna pentru asa ceva sau trebuie sa schimb ceva sau tot :?
placa baza ASRock FM2 A55M-VG3+,
processor AMD A8 (AD6500OKA44HL,cu Radeon HD 8570D)
memorie 2x Crucial 4gb ddr-1333
sursa Anima ap 500
hdd 500gb
windows 7 32bits
As dori sa aflut parerile dvs. si ce ma sfatuiti sa fac.Va multumesc pentru rabdarea si timpul dvs.
SoulCams Models Studios wanted
PandoraM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eu iti sugerez sa instalezi windows pe 64 bits daca vrei sa beneficiezi de toata memoria Ram a PC ului
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Salut Cristina si bine ai venit pe forum .

Da , este buna acea configuratie .Nu este stralucita , pe viitor ar trebui sa treci pe Intel , totusi Pc-ul tau poate fi considerat ca facand parte din clasa middle low .Vei putea tine 2-3 sites in conditii bunicele , iar daca vei trece la un system de operare pe 64 biti , cum a spus si PandoraM@ mai sus , va deveni ceva mai rapid in executarea aplicatiilor .

Depinde foarte mult si ce site-uri vei folosi , caz in care poate fi suficient si Windows 7 pe 32 biti , ce ai tu acum .Nu se merita sa incerci sa schimbi ceva la el , pe viitor ar trebui sa-l schimbi cu totul , cum ziceam mai sus ..sa treci pe Intel .
criscross
Mesaje: 8
Membru din: 11 Iul 2015, 04:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

v-as ruga sa-mi dati si mi o configaratie buna pentru intel care sa tina 3-4 sesiuni hd daca se poate ,va multumesc anticipat.
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

criscross
Mesaje: 8
Membru din: 11 Iul 2015, 04:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

multumesc pentru sfact dar nu-l vreau gata facut , prefer sa-l fac din bucati daca se poate ,as dori sa stiu ce processor intel , placa de baza , memorii si/sau placa video trebuie sa iau ,chiar as dori sa fie bun sa nu mai trebuiasca sa investesc 2-3 ani ,va rog mult de tot .
multumesc anticipat
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

criscross scrie:multumesc pentru sfact dar nu-l vreau gata facut , prefer sa-l fac din bucati daca se poate ,as dori sa stiu ce processor intel , placa de baza , memorii si/sau placa video trebuie sa iau ,chiar as dori sa fie bun sa nu mai trebuiasca sa investesc 2-3 ani ,va rog mult de tot .
multumesc anticipat

Argumenteaza de ce vrei sa il faci pe bucati ? ai spus ca nu esti experta :roll:

Foarte important ce buget ai? pt ca sunt configuratii unde poti sa ajungi la sume maricele
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
criscross
Mesaje: 8
Membru din: 11 Iul 2015, 04:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nu conteaza daca este mai scump , le voi cumpara pe bucati
criscross
Mesaje: 8
Membru din: 11 Iul 2015, 04:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

am inteles ca i7 este mai bun decit i5 de aceea am spus ca vreau sa-l ia pe bucati ,va rog sa ma scuzati daca am parut mai indrazneata cu comentariul anterior
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Nu ai parut indreazneata sau cine stie cum relax, doar ca vroiam sa stiu argumentele pe care le ai, de obicei sistemele brand sunt mai fiabile si nu exista riscuri de conflicte si alte lucruri.

Corect i7 este mai bun decat i5 la fel cum generatia de procesoare 4 / 5 este mai buna decat generatia a 2-ua de procesoare,

:)
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
criscross
Mesaje: 8
Membru din: 11 Iul 2015, 04:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

deci ....ma ve-ti ajuta cu un sfat despre configuratie ? :? ...va rog
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

criscross scrie:nu conteaza daca este mai scump , le voi cumpara pe bucati

Nu ai inteles chiar foarte bine . Era vorba ca , unele configuratii pot fi foarte scumpe , iar tu nu ai avansat nici un buget .E ca si cum am vrea sa nimerim numerele la loto , cerand un Pc fara sa spui de ce bani dispui . :lol:

Deci nu este mai scump datorita faptului ca e pe bucati .Este tocmai invers , mai scump fiind cel gata facut , brand .Avantajul de necontestat al unuia brand , fiind acela ca ai garantia ca , ce este in interiorul lui este montat /testat intr-o fabrica , cu alte cuvinte , asa cum ti-a spus si Glamour@ , este mult mai fiabil in timp.

Intradevar , unul pe bucati cu aceiasi configuratie il poti cumpara mai ieftin , dar ai spus ca nu conteaza banii + ca nu te pricepi .Deci , de ce bataia de cap , la pachet cu pierderea unui plus care inseamna un PC brand ?
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

criscross scrie:am inteles ca i7 este mai bun decit i5 de aceea am spus ca vreau sa-l ia pe bucati ,va rog sa ma scuzati daca am parut mai indrazneata cu comentariul anterior
Daca te referi la link-ul meu de mai sus , cel cu CPU i5-4590, sa stii ca exista si cu processor i7 , gata facute :)

Un exemplu fiind links de mai jos :

1. http://www.cel.ro/calculatoare-desktop/ ... 0gb-4gb-l/ si costa 2929 lei

2 http://www.cel.ro/calculatoare-desktop/ ... 0gb-4gb-l/ si costa 3174 lei .

P.S Daca tii mortis sa-l faci din bucati e simplu .La orice mare magazin online care vand componente le poti arata cele 2 pc-uri din linkurile de mai sus , si-i intrebi daca-ti poate face unul identic , cu aceleasi componente (nimic in plus , nimic in minus ) si mai ales cat va costa . Sa nu te lasi influentata de cel de la telefon in sensul adaugarii unei placi video, tie nu-ti trebuie .Spui ca vrei sa iasa exact ca unul din cele de mai sus si gata .Simplu , nu ? :) Testezi si preturile lor cu manopera cu tot .Daca diferenta nu e mare si mai ales daca-ti permiti ,renunta la ideia de-al face pe bucati .
lalaverim
Mesaje: 10
Membru din: 06 Noi 2014, 22:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Un lucru foarte important:
Pune-ti HDD SSD, nu iti trebuie HDD cu capacitate mare de stocare ci iti trebuie unul super rapid cum sunt cele SSD.
Acel Dell Optiplex de la cel.ro are o rasnita de HDD care-ti va frana tot sistemul.

O configuratie buna pentru chat este una cu procesor i7,Mainboard Gigabyte z97x, 8GB RAM si SSD 128GB si Webcam Logitech BCC950.
In loc de monitor ia-ti TV Samsung Full HD cu diagonala 102cm, o sa te ajute cand lucrezi pe mai multe site-uri si vrei sa stai la 4 metri distanta si totusi sa vezi ce-ti scriu membrii.

===================
WARNING !!!
===================
Acest calculator trebuie sa fie sfant pentru tine, sa fie icoana de pus in rama !!
Este mijlocul tau de productie si trebuie sa ai grija de el ca de ochii din cap.
In ce se traduce acest lucru ?
NU FOLOSI CALCULATORUL DE CHAT PENTRU NIMIC ALTCEVA!

Vrei Facebook? Vrei sa-ti citesti mailuri funny de la prieteni ? Ia-ti un alt calculator pe care sa faci toate celelalte lucruri pe net. Pastreaza calculatorul pentru chat sa fie doar pentru chat si pentru nimic altceva ! Asta daca nu vrei virusi care sa te tina in loc din a produce bani. Separa-ti calculatoarele, un laptop chior e 1000 RON , bani pe care ii poti face intr-o seara , nu amesteca borcanele !
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

criscross scrie:deci ....ma ve-ti ajuta cu un sfat despre configuratie ? :? ...va rog

Deci ... ne ajuti cu un feedback , crisscross@ ?

" Do not hesitate to contact us for any issue appeared again .Your feedback is very important to us .We work here 24/24/7/365 just for you."

:))
criscross
Mesaje: 8
Membru din: 11 Iul 2015, 04:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

va multumesc mult de tot pentru efortul vostru , multumesc googlefun pentru link-urile date, ai dreptate nu am spus bugetul imi cer mii de scuze , era undeva la 1.000 euro , multumesc pentru sfat lalaverim , sunt constienta ca unealta de lucru nu poate fi folosita pentru altceva .inca odata va multumesc pentru ajutorul acordat si daca o sa mai am intrebari si nelamuriri am sa apelez inca odata la voi , inca mai am de invatat. Va doresc o sapataman placuta su un week-end plin de bani. inca odata multumesc frumost , cu respect Cristina
criscross
Mesaje: 8
Membru din: 11 Iul 2015, 04:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

buna, m-am intors pentru a intreba inca odata daca aceasta noua configuratie este buna ,
gigabyte GA-Z97P-D3, intel i7 4770, 8gb ram, ssd 128 gb . va rog spuneti-mi daca am gresit sau am facut bine .va multumesc pentru rabdare si intelegere . cu respect
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Ma sperii la ce sfaturi se dau pe aici...incep sa ma simt prost ca nu am i7 versiunea cu x daca se poate...Sunt curios pe cate site-uri se lucreaza pe aceste configuratii...nu de alta dar stiam ca in 2015 nu se mai practica 15 site-uri in acelasi timp...Mie personal tot ce e peste AMD 8350 sau I5 mi se pare overkill in conditii normale...un ssd este clar necesar..8gb ram si o placa video pe 128 biti...Carcasa si sursa ok...si bineinteles o placa de baza stabila dar nu un high end...ca nu e pc pentru overclocking...
TV-urile se practica dar mult mai ok este un monitor de 27 CALIBRAT ca sa stii cum sa iti faci setarile...

P.S. Cu toata stima dar faza cu " sa folosesti calculatorul doar pentru chat, si sa ai altul pentru alte chestii" mi se pare cea mai mare tampenie care am auzito in ultima vreme...Adica cand vreau sa fac altceva ma uit la I7 si la monitorul de un metru ce frumos stau acolo si ma chinui cu o rasnita la 1000 ron?...
www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Salutare Smart@

E clar ca lalaverim@ a exagerat , mai ales cu ditamai ecranul de cinema , pentru cineva care nu stie cu ce sa inceapa . Ca este mare nu ar fi prea rau si nici ca este TV , in timpul cand nu lucreaza il poate folosi doar ca TV .Exagerarea mi se pare doar referitor la pret vs buget .

Referitor la ultima parte , cu folosirea PC-ului doar pentru a lucra si nu pentru FB si alte prostii sunt cam de aceiasi parere .Nu uita ca nu-i trebuie sa faca editare video /foto/etc , inafara programului de pe sites .

Plus ca , fiind vorba despre o persoana tanara , mai vin prieteni /prietene pe la ea .Nu e bine sa-i lasi sa-si bage nasul prin Pc-ul de lucru (poze /video/etc ) , unii mai curiosi si mai cunoscatori sub pretextul ca-ti da de pe USB niste "poze de la petrecerea X " pot instala un keylogger ceva .Le conectezi laptopul de 1000 lei la ditamai Tv-ul ... si-i dai bataie cu FB /torrenti/youtube . :lol: :lol:

Au plecat "prietenii " , te bagi pe PC-ul tau de lucru , sigur fiind ca nu ai nimic in el si merge exact cum l-ai lasat ultima data ... :wink:
criscross scrie:buna, m-am intors pentru a intreba inca odata daca aceasta noua configuratie este buna ,
gigabyte GA-Z97P-D3, intel i7 4770, 8gb ram, ssd 128 gb . va rog spuneti-mi daca am gresit sau am facut bine .va multumesc pentru rabdare si intelegere . cu respect
crisscross@ , da este buna "noua " configuratie .
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Daca pune cineva mana pe PC-ul/laptopul/telefonul meu i-o tai de la picior....
www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Smart scrie:Daca pune cineva mana pe PC-ul/laptopul/telefonul meu i-o tai de la picior....

:lol: :lol: :lol: :lol:

Dupa care il poti ameninta cu : " Te voi tine in soare pana la ....miezul noptii " !!! :)))
AlinaE
Mesaje: 8
Membru din: 19 Aug 2015, 13:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna tuturor,sunt noua in industrie.Am decis sa devin un model independent deoarece la mine in oras(Arad) nu sunt studiouri(am dat peste unul dar nu mi s-a parut serios).Ma informez foarte mult de pe acest forum.As vrea sa stiu daca am o configuratie buna:Asus i7-4510U 3.1GHz,8GB,internet rds 1000Mbps,logitech C920(daca imi poate recomanda cineva una mai buna).Momentan lucrez la decor,nu m-am inspirat de la nici un model,este dupa bunul meu plac,si urmeaza bineinteles sedinta foto profesionala.Engleza mea este la un nivel mediu,este mai ok sa mi-o perfectionez pe chat in timp,sau este mai ok un curs?Mult succes tuturor!
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”