Calculator sau laptop?

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Deci cine este Laura=)))?
Tin cont de sfaturile tale si te voi tine la curenct in fiecare saptamana cu rezultatele obtinute :mrgreen:
Peste 2 zile dau comand la pc etc si de saptamana viitoare sa incep.
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Loredana95 scrie:Multumesc frumos,am discutat cu niste fete care lucreaza in acest domeniu si m-au ajutat doar cu pozitii in fata camerei,mi-au spus sa zambesc muuuult de tot,sa vb cu membrii etc....le iau treptat..mai intai sa fac partea tehnica(calculator,lumini etc).
Da, ce ti-au spus fetele este the basics :) baza pe care se cladeste / construeste restul.
Loredana95 scrie:Ca si monitor pentru inceput am zis unul de 17",dupa sa trec pe unul de 21".
Iti recomand sa incepi din start cu 22 / 24 inch ca sa te poti focusa pe ce este important si anume chatul cu membrii, plus ca daca cumperi ce trebuie de prima data nu dai banii de doua ori (sa ne gandim, cumperi monitor de 17, te chinuii, dupa 1 luna cumperi de 22 ai dat banutii de 2 ori )
Nu trebuie sa fie nou am gasit sh de 22 inch sub 300-400 ron ( cu garantie in magazin samsung dell daca vrei iti trimit link-ul)
Ai nevoie si de boxe: ( costa 20 -30 ron )
- pentru a auzii membrul daca vrea sa iti vorbeasca
- pentru a auzi sunetul cand intra cineva in pvt
- pentru a asculta muzica in timp ce lucrezi ( ajuta la starea de bine )
Loredana95 scrie:Mi-am facut la liste cu ce am de cumparat si pe zi ce trece aflu ca trebuie sa cumpar in plus :shock: of nu m-am gandit ca e asa mare bataie de cap pana sa incepi....sunt curioasa cum o fi in prima saptamana pana ma invat cu site-urile...pun pariu ca in prima noapte o sa visez cum vorbesc cu membrii :shock:
La primul pvt ai sa te panichezi stresezi o sa te ia cu calduri si da! este foarte posibil sa ajungi sa visezi ca vorbesti cu membrii, asta depinde de nivelul de implicare si de orele petrecute online.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Loredana95 scrie:Deci cine este Laura=)))?
Tin cont de sfaturile tale si te voi tine la curenct in fiecare saptamana cu rezultatele obtinute :mrgreen:
Peste 2 zile dau comand la pc etc si de saptamana viitoare sa incep.
Laura este un Taliban virtual ,specializat in luptele grele ce se dau in spatele frontului inamic .Este un front invizibil dar saboteaza cu eficienta maxima si cu argumente suficiente , orice incercare de a lucra atat independent cat si de la un studio . :lol: :lol:

Norocul ei -este ca - fiind o persoana agreabila , tuturor le-a fost cam lene sa o localizeze ! :wink:
Are totusi de dat niste explicatii .Pardon , coordonate GPS , am vrut sa spun .


:lol: :lol: :lol: :lol:
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

googlefun scrie:
Loredana95 scrie:Deci cine este Laura=)))?
Tin cont de sfaturile tale si te voi tine la curenct in fiecare saptamana cu rezultatele obtinute :mrgreen:
Peste 2 zile dau comand la pc etc si de saptamana viitoare sa incep.
Laura este un Taliban virtual ,specializat in luptele grele ce se dau in spatele frontului inamic .Este un front invizibil dar saboteaza cu eficienta maxima si cu argumente suficiente , orice incercare de a lucra atat independent cat si de la un studio . :lol: :lol:

Norocul ei -este ca - fiind o persoana agreabila , tuturor le-a fost cam lene sa o localizeze ! :wink:
Are totusi de dat niste explicatii .Pardon , coordonate GPS , am vrut sa spun .


:lol: :lol: :lol: :lol:


Am inteles :lol:
Dora
Mesaje: 15
Membru din: 02 Mai 2015, 21:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna tuturor! Sunt aproximativ in aceeasi situatie ca si Loredana. Eu am inceput cat de cat treaba, dar avand in vedere ca nu am suficient timp si nici un pc bun,rezultatele sunt slabe. Stiu ca cel mai mult conteaza calitatea, asa ca am inceput treptat sa investesc in asta, sa le am gata pt la vara, cand ma voi apuca foarte serios de treaba. Momentan acumulez informatii, sa fiu pregatita pt orice situatie :)) Vroiam doar sa va multumesc pt tot ajutorul acordat, fara acest forum probabil nu as fi avut curaj sa incep activitatea asta si sa observ ca este chiar foarte frumoasa! Voi toti sunteti deosebiti si va apreciez! :D
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@eldiablo,dupa nu stiu cate saptamani am revenit sa-ti spun ca am tinut cont de sfaturile tale(mai putin partea cu pozele deoarece la inceput nu aveam bani si pentru ele...sincera sa fiu nici nu stiam pe ce e mai bine sa dau banii la inceput...).
Iti multumesc frumos pentru sfaturi,atat tie cat si lui googlefun si Glamour.Jos palaria,se vede ca aveti habar legat de acest job si eu una va multumesc ca va opriti din timpul vostru liber pentru a ne da sfaturi/pareri/etc.
Nu pot zice ca in prima perioada am facut 3000$....am facut cam 500$..si din a 2 perioada fac cate 1000$(imi luam cam multe zile libere...)acum mi-am luat o minivacanta si astept inceputul de perioada sa incep cu forte proaspete si sa sar de suma asta intr-un timp cat mai scurt(nu de alta dar mi s-a pus pata pe o operatie estetica si o masina ..si cam costa :lol: )
Multumesc frumos inca o data si nu uit ca am promis ca fac cinste,dar nu va duc la spa lol
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Welcome back , Loredana95@ :)

Ne bucuram ca ai reusit ! Bravo ! Cum am putea sa nu ne bucuram sincer pentru tine ,cand esti ca si copilul nostru spiritual , creatia noastra virtuala ... :lol:

Asteptam un feedback peste cateva perioade (2-3) , sa auzim ca ai depasit bariera psihologica de trei mii :))...

P.S In legatura cu "cinstea " - in mod normal - frumos ar fi sa refuzam ( in prima faza , chiar asta vom face :) ) , dar tu trebuie sa insisti !! :lol: :lol:

In the meantime, enjoy the holiday !!
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Loredana95 scrie:@eldiablo,dupa nu stiu cate saptamani am revenit sa-ti spun ca am tinut cont de sfaturile tale(mai putin partea cu pozele deoarece la inceput nu aveam bani si pentru ele...sincera sa fiu nici nu stiam pe ce e mai bine sa dau banii la inceput...).
Iti multumesc frumos pentru sfaturi,atat tie cat si lui googlefun si Glamour.Jos palaria,se vede ca aveti habar legat de acest job si eu una va multumesc ca va opriti din timpul vostru liber pentru a ne da sfaturi/pareri/etc.
Nu pot zice ca in prima perioada am facut 3000$....am facut cam 500$..si din a 2 perioada fac cate 1000$(imi luam cam multe zile libere...)acum mi-am luat o minivacanta si astept inceputul de perioada sa incep cu forte proaspete si sa sar de suma asta intr-un timp cat mai scurt(nu de alta dar mi s-a pus pata pe o operatie estetica si o masina ..si cam costa :lol: )
Multumesc frumos inca o data si nu uit ca am promis ca fac cinste,dar nu va duc la spa lol
Multumesc pentru multumiri , sincer te felicit - asta e raspunsul serios

Mi-a venit o idee : Nu ezita dupa ce iti faci operatia dorita - iti cumperi masina ( te rog sa aibe maxim 2 locuri ) - depasesti 2500 / perioada sa-ti faci timp sa iesim la o cafea - o sa ai destula experienta incat sa-mi sucesti mintile - sa ma convingi sa divortez si sa te iau pe tine de sotie dupa care o sa mai dureze maxim 2 ani sa ne facem o vila frumusica pe post de cuibusor de nebunii iar eu in completarea multumirilor tale o sa amenajez la demisol un mega SPA unde sa-i avem invitati permanenti pe googlefun si Glamour ca sa simtim toti 3 masculii samariteni ca s-a meritat cu varf si indesat sa te ajutam fiecare cum am putut - asta e raspunsul in gluma ( in nici un caz nu l-as invita pe googlefun permanent in cuibusorul nostru de nebunii )
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@eldiablo prefer intimitatea cu persoana iubita..deci nu prea multa lume in acest cuibusor lol
As prefera o masina mare,de genul 4x4 ,dar "cica" nu ii sta bine unei femei in masina 4x4 asa ca ma mai gandesc
Idorif
Mesaje: 5
Membru din: 16 Noi 2015, 05:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna tuturor, sunt noua pe aici, v-am urmarit discutiile, sfaturile din acest topic, si as dori sa va rog daca ati putea sa ma ajutati cu o configuratie pc bunicica, care sa suporte 4-5 siteuri simultan. Sunt mai veche in bransa, dar am avut niste ani de pauza. Ultima data am lucrat de pe un quad, care pe vremea aceea era ok pentru mai multe site uri , dar acum daca deschid 2 ajunge la 90-100%... As dori o configuratie care sa fie ok pentru urmatorii cativa ani ;) Multumescpentru orice ajutor...
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Salutare Idorif@,

Inainte de toate ar trebui sa spui ce buget ai alocat/disponibil , pentru ca e diferenta mare intre o configuratie "bunicica " si una de top , atat de bani cat si de performanta .

In principiul ti-ar trebui un Pc cu processor minim i5 , pentru cele 3-4 sites .

Daca in schimb vrei o configuratie care sa fie ok pentru urmatorii cativa ani , cum ai spus in final , trebuie sa te gandesti la ceva care este in top acum .
Idorif
Mesaje: 5
Membru din: 16 Noi 2015, 05:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna googlefun, iti multumesc de timpul acordat pt a-mi raspunde... ideea e ca as dori ceva best of pret calitate, care cativa ani sa functioneze ok, mi-am mai luat un i5 cu 4Gb ram de la metro cu 1200 ron (please nu rade de mine, ca nu ma prea pricep, pt mine i5 insemna noua generatie si asta era tot ce imi doream) in urma cu jumate de an, si merge binisor pe 2 ses, imlive si adultwork, daca mai incerc sa deschid si o sesiune pe IF ajunge la 90-100%procesorul, si cade flashplayer...
In concluzie as dori minim 8 GB ram, ca am obs aici cu cat mai mult ram cu atat mai bine, si un i7, generatie mai noua, ca sa il pot folosi linistita 4-5 ani... buget...hm... 2-3000ron, dar daca sare un pic peste e ok, ideea e ca daca dau banutii sa fie pe termen, sa nu patesc ca si cu ala de la metro...Multumesc mult...
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Salutare din nou , Idorif@

Nu stiu ce sa zic de acel i5 .Posibil sa fie un i5 mai slab , trebuia sa scrii si codul lui aici .In mod normal , ar trebui sa tina fara probleme acele sites , chiar si cu 4 GB de RAM.

Sunt i5-uri mai puternice ca i7 - de asta spun - ca trebuia sa treci si codul procesorului .O simpla afirmatie , ca este un i5 sau un i7 , cand vorbim de orice Pc nu lamureste indeajuns . Daca nu este vorba si de un Windows incarcat / neoptimizat/ update-uri la sistemul de operare in general , intradevar poate fi unul din procesoarele mai slabe i5 .

Revino cu acel cod processor ( Click dreapta pe iconul My Computer > Properties ) si mai vedem , ca spui ca-ti cade si flash-ul , ceva fiind in neregula si la OS .

Ca ideie uite mai jos un exemplu de Pc , in jur de 3000 lei , gasit recent :
Link : http://www.cel.ro/calculatoare-desktop/ ... e=price-ro

Cu unul ca cel de mai sus , mai mult ca sigur ca procesorul nu va sta in mai mult de 20-30% , chiar si cu iF , fiind foarte putin pentru acel gen de PC brand .

Nu te grabi sa-l achizitionezi pe cel de mai sus . Daca este un i5 puternic , va face fata cu brio la ce sites ai tu .
Idorif
Mesaje: 5
Membru din: 16 Noi 2015, 05:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@googlefun, multumesc pentru raspuns, am fost off line 1 saptamana, scuze ca abia acum ti-am multumit pt ajutor... am doar o nelamurire, la acel desktop pe care mi-l ai propus "Intel Core i7-4790 (3.6GHz)" nu ar trebui sa fie si un "K" la sfarsit...eu asa am inteles ca alea ar fi mai bune..poate am spus o prostie, dar prefer ma lamuresc inainte de a-l cumpara...Multumesc.
Idorif
Mesaje: 5
Membru din: 16 Noi 2015, 05:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ah, si inca ceva, i7 sau AMD?? Am inteles ca AMD -urile ar fi mai ieftine, dar la fel de bune, fiabile ca i-urile... Googlefun, crezi ca as putea achizitiona o configuratie AMD mai buna decat acel i7 propus de tine, cam la aceeasi banuti? Multumesc ca iti faci timp si pentru mine... :D :)
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Idorif scrie:ah, si inca ceva, i7 sau AMD?? Am inteles ca AMD -urile ar fi mai ieftine, dar la fel de bune, fiabile ca i-urile... Googlefun, crezi ca as putea achizitiona o configuratie AMD mai buna decat acel i7 propus de tine, cam la aceeasi banuti? Multumesc ca iti faci timp si pentru mine... :D :)
Salutare din nou ,

O configuratie mai buna cu AMD , nu ai cum sa gasesti .Intradevar sunt mai ieftine configuratiile pe AMD , nimic de zis , dar parerile pe langa ca-s impartite , atarna mult in favoarea Intel din cate stiu eu , in activitatea de VCH .

Nu cunosc AMD , nu am lucrat cu ele niciodata si nu ma hazardez sa-ti recomand ceva . Toata lumea lucreaza si recomanda Intel , e adevarat , dar totusi trebuie sa fie si ceva si pe AMD ...
vanexx15m
Mesaje: 2
Membru din: 18 Feb 2016, 23:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Pentru genul asta de taskuri se recomanda intel pentru ca este mult mai superior la procesarea de tip multi-tasking fata de AMD , care se focuseaza pe un singur task. Deci pe scurt AMD se foloseste la jocuri iar Intel la jocuri si restul.
Recomand Intel si pentru ca se incalzeste mai greu decat AMD si are o durata de viata mai lunga.
titus_stil
User Junior
User Junior
Mesaje: 56
Membru din: 18 Ian 2013, 22:07
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ce parere aveti despre acest laptop , tine doua siteuri ? http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/ ... b-freedos/
ladyinblack21
User Junior
User Junior
Mesaje: 67
Membru din: 19 Mar 2015, 01:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

dupa cum vezi..este un i5,daca nu vrei ca in max un an sa dai alti bani alta distractie ..pe un destop...plus i7....cel mai bine e sa te reorientezi....
succes:)
titus_stil
User Junior
User Junior
Mesaje: 56
Membru din: 18 Ian 2013, 22:07
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nu este pentru mine , este pentru o fata care doreste neaparat laptop , bugetul este de 30 mil ... Mi-a cerut o parere .. dar , nu prea ma pricep la laptopuri , sau acesta http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/ ... b-freedos/
readyforyou29
User Activ
User Activ
Mesaje: 248
Membru din: 06 Feb 2011, 14:58
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Laptopurile cu U la sfarsit in numele procesorului sunt cu 2 nuclee , indifferent ca e este i5 sau i7. Orienteaza-te catre un quad-core. Ceva in jur de 3000 de lei cum vad ca ai cautat poate fi acesta:
http://www.altex.ro/laptop-asus-f550jx- ... 3-free-dos
Faceti bani cu Chaturbate,cele mai multe posibilitati de castig:
http://adf.ly/1Sp798
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

titus_stil scrie:nu este pentru mine , este pentru o fata care doreste neaparat laptop , bugetul este de 30 mil ... Mi-a cerut o parere .. dar , nu prea ma pricep la laptopuri , sau acesta http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/ ... b-freedos/
Uita-te aici :

http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/ ... dos-black/

Cel mai tare CPU Intel® Core™ i7-4720HQ Processor (6M Cache, up to 3.60 GHz), pt un laptop la banii astia , 8 GB de RAM , cache bun , etc etc .
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”