Configuratie PC + splitter webcam

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Importanta are un SSD , dar nu asa de mare daca ai un 4770 .Oricum SSD-ul il poti monta /schimba si dupa ,adica mai tarziu daca nu ai bani acum .Daca ai , schimba-l si pe ala .
Totusi pastreaza banii de SSD , pt internet tare .Insist sa spun ca fara un uploud garantat si mare nu o sa mearga cum te astepti .
E ca si cum ai avea un S-klass nou nout ,totul functioneaza vorba aia ca din fabrica , dar tu nu-l scoti pe autostrada sa vezi ce poate si cum se comporta .Insisti sa mergi cu el pe la bunici pe drum de tara .
Autostrada cu 4 benzi dus -4 benzi intors, pt un 4770 e doar un internet cu uploud mare si garantat.
Salutari si spor acolo .

PS : Sau de banii pt un SSD , cumpara-ti un UPS , sau macar un prelungitor cu protectie la suprasarcina /supratensiune .
E mai safe .
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

dya988 :?

Nu ne-ai mai spus ce ai facut cu tipul de la depozit .... :(
E baiat de treaba , serios ? I-si tine promisiunile ? Daca totul decurge firesc si cu happy end :lol: ..sa ne inviti si pe noi la o sampanie .Daca din contra a abuzat de incredere si a fugit cu banii de pc tot ar fi cazul sa ne anunti .
Putem depune marturie online cum ca ai avut bugetul pt pc , ca doar am discutat despre asta si pana sa apara el tu aveai suma si pareai interesata de achizitie .
Mare lucru nu cred ca a facut cu banii , presupun ca si-a comandat cea mai tare placa video( de bugetul disponibil ) :lol: .
Totusi nu trebuie lasat asa , macar sa ne rugam sa-i plezneasca placa video :wink:
loooooooooooooooool
dya988
Mesaje: 8
Membru din: 27 Iul 2014, 20:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna, am fost plecata in concediu nu am apucat sa mai dau comanda de upgrate, am vorbit azi cu cineva sa-mi faca comanda de tot, el insa mi-a zis sa pastrez si sursa ca este ok... o sa i-au i7 4770, placa de baza 300 ron nuj ce marca, ssd ....daca m-ati ajuta cu sursa, ce parere aveti sa o pastrez sau sa o schimb ? nu vreau sa am probleme sa aleg cu pc mereu la reparat!!!
deutzaa
Mesaje: 9
Membru din: 09 Iun 2014, 09:17
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

hello lumee :)

Cine ma poate ajuta , sa imi fac un pc pe care sa imi tina si 10 site uri , fara probleme, gen sa se supra-incalzeasca, sau sa uzez procesorul foarte mult, etc,
Acum am un calc i5 dar la al 4-lea site , procesorul e folosit undeva la 80 % , nush daca e din cauza memoriei am doar 4 G RAM,sau probabil nu am setarile facute ok in bios. :D

Cine e interesat sa ma ajute, imi poate lasa o adresa de contact in mesaj privat .
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

dya988 scrie:Buna, am fost plecata in concediu nu am apucat sa mai dau comanda de upgrate, am vorbit azi cu cineva sa-mi faca comanda de tot, el insa mi-a zis sa pastrez si sursa ca este ok... o sa i-au i7 4770, placa de baza 300 ron nuj ce marca, ssd ....daca m-ati ajuta cu sursa, ce parere aveti sa o pastrez sau sa o schimb ? nu vreau sa am probleme sa aleg cu pc mereu la reparat!!!
Hi again ,
Pai daca ti-a spus cel care se ocupa de comanda, ca e buna ...de ce mai intrebi odata ?
Nu-l crezi ?
Uite ca ti-a raspuns si ErZr@
Postby ErZr » Sat Aug 02, 2014 3:46 pm
si din cate vad si sursa se poate folosi de pe configuratia actuala, fiind una decenta. Deci te duci MUUUUULT sub 350 de euro.
mike2414
User Junior
User Junior
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mai 2013, 19:48
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

deutzaa scrie:hello lumee :)

Cine ma poate ajuta , sa imi fac un pc pe care sa imi tina si 10 site uri , fara probleme, gen sa se supra-incalzeasca, sau sa uzez procesorul foarte mult, etc,
Acum am un calc i5 dar la al 4-lea site , procesorul e folosit undeva la 80 % , nush daca e din cauza memoriei am doar 4 G RAM,sau probabil nu am setarile facute ok in bios. :D

Cine e interesat sa ma ajute, imi poate lasa o adresa de contact in mesaj privat .
deutzaa in primul rand nu ai cum sa citesti mesajele private :!: in privinta calculatorului e foarte simplu :) vrei performanta si "putere" tot ce iti trebuie e un i7 4770 sau 4470k in functie de buget + o placa de baza decenta si un 8 gb de ram.
ErZr
Mesaje: 14
Membru din: 24 Iun 2014, 18:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ca sa ma repet. Sursa este foarte ok pentru orice configuratie de chat. Consumatorul principal intr-un sistem performat este placa video, tu nu faci gaming deci nu vad nicio problema. Configuratia ideala, testata, este I7 4770, 8GB DDR3, SSD 128 , placa de baza pe chipset B85. Aici vorbim de 4-5 site-uri cu placa de captura si camera canon. Pentru cine vroia 10 site-uri , daca sunt HD atunci nu te pot sfatui decat pur teoretic. Ca sa nu risti mergi direct pe socket 2011 cu I7 4930k, eu asa as face pentru ca nu stiu daca 4770 duce 10 Site-uri si daca iei socket 1155 ramai cu placa de baza dupa. Daca ma insel si cineva a testat I7 4770 pe asa multe site-uri atunci plz dati un sfat mai bun. Investitia e foarte mare, procesorul e vreo 2500 ron din cate imi amintesc si placile de baza te rup si ele.

PS: La procesorul asta recomand si o racire pe apa care inseamna inca ceva banuti insa il poti duce usor la 4.5 GHZ in conditiile astea, evident cu putin ajutor de la cineva care se pricepe.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”