Articol detaliat despre setarile de lumina pentru videochat

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Boudoir
Mesaje: 38
Membru din: 20 Apr 2015, 21:48
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Informatia este foarte precisa. Foarte detaliata.
Am 2 intrebari.
A incercat cineva sa faca un setup mai "moody" fara sa se piarda calitatea imaginii?
Cat este de viabil intr-o situatie reala?
A doua (off topic)
Unde pot vedea niste "intro" uri profi pentru LiveJasmin ca sa imi fac o idee cam ce se cere ?
Eu am ceva in cap ( de fapt mai multe idei - care se potrivesc cu ideea de videochat) dar nu prea am gasit (poate nu am stiut unde sa ma uit).
Merci frumos!
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Dupa 2 ani si jumatate de cand am scris acest articol pe forum am fost invitat si cinstit cu o bere pentru informatia impartasita aici.

Este un inceput,

Sa revin: lumina este un element crucial in domeniul videochat, testele pe care le-am facut de-a lungul timpului nu s-au oprit la informatia impartasita in acest articol, cel mai mult conteaza diversitatea setup-urilor si ca trebuie sa te adaptezi la fiecare situatie in parte pentru a obtine cea mai buna calitate. Orice element conteaza intr-o oarecare masura.

Sper ca modelele sa nu ignore importanta lumini zicand ca merge si asa, lumina este unul din factorii cei mai importanti cand facem referire la calitatea video.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Daca treci printr-o perioada mai grea (din pct de vedere financiar) si ai nevoie de un bec pentru a ridica un pic nivelul calitatii video ma poti contacta si cu cea mai mare placere te ajut.

Oferta se adreseaza doar modelelor din bucuresti si este valabila pana se termina becurile pe care le mai am sunt cele din poza ( 6 sau ceva de genul )

Imagine

Imagine
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
CosplayC2C
Mesaje: 3
Membru din: 09 Iul 2015, 23:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

cand am citit prima data topicul tau a fost acum 1 an probabil si tin minte ca am fost f bucuros ca in sfarsit am gasit "cum se face" ; aici in iasi toata lumea este fff rautacioasa si nu nimeni nimic din casa :)

jos palaria pentru faptul ca ti-ai acordat atat de mult timp sa scrii articolul , probabil a fost si pentru a-ti face putina publicitate :) , insa parerea mea este ca absolut tot ce ai scris este pentru modelul incepator cu un buget mic. nu acuz si nici nu spun ca ar fi ceva gresit in ceea ce ai scris !

eu unul m-am descurcat bine cu toate sfaturile citite aici si am facut destui bani cat sa imi permit sa testez si "setup-ul" profesional :) .... ca idee, e o diferenta ENORMA in calitate. Nu dau mura in gura ci doar ii sfatuiesc pe cei cu adevarat interesati sa aiba calitate profesionala sa CITEASCA (google este sfant).

Ca idee: sunt o multime de studiouri/modele care inca folosesc setup-ul descris de tine, studiouri care fac zeci de mii de euro profit lunar si se zgarcesc sa investeasca in imbunatatiri. Ma amuz cand mai intru pe vre-un site de studiouri si vad acolo mare scris "echipament profesional" si in galerie la ei vaz c920 sau bcc950 :) si cateva neoane sau umbrele aruncate in camera .

Se face confuzie enorma (la lumini cel putin) intre iluminat de studio si iluminat video (multi cand citesc "studio" , nu isi dau seama ca se refera la studio foto , unde modelul STA pe loc ;) )

Va doresc tuturor mult succes si multa rabdare in incercarea de a va imbunatati stream-ul....sa ajungeti toti sa va spuna memrii :oau, such a crystal clear and clean image"

Singurul sfat: in magazinele din romania NU veti gasi nimic de calitate.
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Inainte de toate , bun venit pe forum !

Sa trecem la "neclaritati " cu a ta permisiune , agree ? :wink:

CosplayC2C scrie: Singurul sfat: in magazinele din romania NU veti gasi nimic de calitate.


Update : In magazinele din Romania veti gasi o sumedenie de branduri consacrate :

Link : http://www.f64.ro/echipamente-foto-studio.html
CosplayC2C scrie: eu unul m-am descurcat bine cu toate sfaturile citite aici si am facut destui bani cat sa imi permit sa testez si "setup-ul" profesional :) .... ca idee, e o diferenta ENORMA in calitate. Nu dau mura in gura ..... .
La cine te referi cand spui ca " nu dau mur in gura ... " Ai primit deja solicitari pe PM/FB pentru sfaturi despre lumini si umbre ? Asta e foarte bine , dar nu cred ca trebuie sa amintesti aici ca nu ai de gand sa dai mur in gura ( ci sa le spui acolo pe PM/FB , ca aici vad ca nu te-a intrebat nimeni , right ? ) ....si asta in timp ce noi ceilalti cam dam mur in gura .
CosplayC2C scrie:doar ii sfatuiesc pe cei cu adevarat interesati sa aiba calitate profesionala sa CITEASCA (google este sfant) .
Ca o gluma : banuiam ca sunt sfant :wink: , dar daca te referi la tutoriale de gen , culese de pe Google , tot peste Sad@ si Glamour@ dai ! Cum ai suci-o , tot cam pe ei ii gasesti acolo ... :) Nu vad de ce sa cauti pe Google ca sa gasesti forumul asta , de vreme ce noi suntem chiar pe el !!!!!! :lol:


Scuza te rog interventia mea ,dar ai venit direct cu niste " concluzii " , fara sa specifici mai intai din ce perspectiva faci acele afirmatii . Asteptam update-uri ... :wink:
CosplayC2C
Mesaje: 3
Membru din: 09 Iul 2015, 23:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

referitor la f64:
nu o sa fie nimeni destul de prost sa dea $1000+ pe lumina dedo. tungstenul , chiar daca are cel mai bun spectru de culoare , nu este pentru noi (din motive evidente, caldura si consum imens). majoritatea dintre noi probabil am comandat acele becuri fluorescente la 60/80/85 W 5500k (care dupa 2 teste au rezultat a avea de fapt 5700k ~, diferenta mica in cirfre dar maricica in culoare). au o calitate f proasta cand vine vorba de culoare :(

nu scriu toate astea pentru a ma da mare ci pentru a va convinge si pe voi sa trimiteti un mail la cei de la f64..eu unul am fost ignorat si am incetat sa mai cumpar de la ei.sugerati-le si voi sa aduca cfl-uri cu adevarat bune.

eu in momentul de fata folosesc led cuparat de pe amazon, nu am vrut sa arunc banii pe panourile de la f64 dupa dezamagirea avuta cu fluorescentele.

Ca fapt divers, a.i. sa nu imi spuneti ca am eu o fixatie exagerata cu iluminatul: intrati pe orice sait de chatsi luati la rand primele 3-4 randuri de modele si veti vedea asa: in cele mai multe cazuri toti sunt albastrui (au cumparat fluorescent/led de proasta calitate de 5500 sau 6400) , fata lucioasa roz/portocaliu (au luat cele mai scumpe becuri care le-au gasit , crezand ca ofera calitate si putere mare, si bag mana in foc k au pus lumina respectiva pe un stativ cu umbrela in spatele monitorului :)) , pielea este prea rosie spre portocaliu -> combinatia neon "rece+cald" etc...nu mai zic de cei care probabil pun ditamai neoanele cu balaste de proasta calitate fix in spatele monitorului si dupaia se intreaba de ce oare le apare flicker)


fie, sunt destui parametri ai luminii de care trebuie tinut cont cand faci un setup de video (nu foto) cei cu adevarat interesati vor cauta articolele de specialitate.


inchei cu o intrebare pt cei care au avut ocazia sa vada cum se comporta camerele 3ccd de la vaddio, se merita pretul ?
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Am sa iti raspund eu scurt pt ca nu am suficient timp sa dezbat si nici nu are rost:

- la f64 se poate rezolva orice, da au probleme fiind un magazin ff mare si eu am avut ceva discutii cu ei, dar de rezolvat se rezolva orice!
Cel putin pt mine e totul ok, gen returnare produse dupa 2-3 saptamani, fara nici un motiv invocat, returnare diferenta de bani (suma consistenta) cand un produs cumparat intra dupa un timp la reducere, aducere produse pe care le-am cerut si tot felul de chestii de genul, diferenta este ca eu nu trimit email ci ma duc personal si stiu cu cine sa vorbesc. daca ma gandesc bine cunosc personal din toate magazinele mari de specialitate.

- ai amintit de dedo :)) si acum inteleg cat de in fata sunt, in 2010-2011 am participat la 2-3 seminarii in care erau prezentate produsele dedo intamplator am pastrat legatura cu importatorul pe romania a acestor produse, pentru ca am cumparat de la ei. Sunt lucruri frumoase si bune dar scumpe si nu se justifica pretul cerut, nu intram in detalii pt ca eu chiar am testat jucariile respective. Daca tu folosesti (ma indoiesc) bravo succes in continuare.

- sustii ca folosesti x si y care costa 1000 + foarte bine faci daca ai fi citit cu atentie articolul ai fi vazut ca am mentionat doar in treacat produsele profesionale care se folosesc in videografie un setup pt un platou de filmare costa enorm , adaptat la o scala mult mai mica pt o camera de chat (cu produse de calitate) costa 20-30 mii ron si nu cred ca sunt modele care vor sa investeasca aceste sume. Intamplarea face ca am stranse legaturi cu media si chiar stiu despre ce vrb.
CosplayC2C scrie:jos palaria pentru faptul ca ti-ai acordat atat de mult timp sa scrii articolul , probabil a fost si pentru a-ti face putina publicitate :) , insa parerea mea este ca absolut tot ce ai scris este pentru modelul incepator cu un buget mic. nu acuz si nici nu spun ca ar fi ceva gresit in ceea ce ai scris !
Si sa te lamuresc de ce am scris acest topic:

- este scris din respect si pentru a-l ajuta pe bunul meu prieten si anume SAD EYES, topicul a ramas doar pe forum si nu a ajuns si pe siteul meu pentru a ajuta si ridica forumul cat de putin.
- este scris pentru userii ca tine si crede-ma ca este de un real ajutor la fel cum a fost si pentru tine.
CosplayC2C scrie:cand am citit prima data topicul tau a fost acum 1 an probabil si tin minte ca am fost f bucuros ca in sfarsit am gasit "cum se face" ; aici in iasi toata lumea este fff rautacioasa si nu nimeni nimic din casa
In iasi sunt oameni minunati care sunt ff deschisi sa te ajute daca e nevoie, totodata acolo sunt si cele mai multe studiouri din romania nu stiu pe cine ai intrebat tu dar oameni fac share cel putin intre ei.

Spor acolo in continuare in tot ce faci,
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
StudioHDRO
Mesaje: 21
Membru din: 31 Aug 2014, 03:16
Localitate: Buzau, Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Salutare.

Am si eu o mica problema cu lumina ...

Am cumparat o umbrela, din pacate cu un singur bec... vroiam cu 2, dar n-am gasit.
Becul este de 101W = 500W ... problema este ca nu sunt foarte multumit de lumina + ca mai am 3 bec'uri in tavan.

Umbrela este cu difuzie, oare trebuie sa schimb umbrela ? sa trec de la difuzie la reflexie ? :)

Am vazut 2 tip'uri..
Gri si Gold.

Ce imi recomandati ?

Multumesc, si scuze de deranj! :)
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

StudioHDRO scrie: Umbrela este cu difuzie, oare trebuie sa schimb umbrela ? sa trec de la difuzie la reflexie ? :)

Am vazut 2 tip'uri..
Gri si Gold.

Ce imi recomandati ?
Nu cred ca ai vazut gri, ele sunt albe, silver/argintii si gold, parca exista si mixt de silver/gold,
trebuie sa stii ca ele infuenteaza temperatura de culoare a luminii reflectate din respectiva umbrela.

Eu as merge pe alb :) tot timpul albul a dat rezultate mai bune,

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
StudioHDRO
Mesaje: 21
Membru din: 31 Aug 2014, 03:16
Localitate: Buzau, Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Scuze, SIlver si gold.
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

StudioHDRO scrie:Scuze, SIlver si gold.
Ti-am raspuns deja, - alb :)

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
Studio20
VIP
VIP
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2011, 10:44
Localitate: WorldWide
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times
Contact:

Am recitit postul tau si ma intreb ... de ce ar fi cineva nemultumit de lucrul cu umbrele de difuzie/reflexie?
Studio 20. Cel mai mare si mai cunoscut studio de videochat din lume. 20 de locatii, 5 tari, 3 continente.

Excelam Impreuna!

http://www.studio-20.ro
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Studio20 scrie:Am recitit postul tau si ma intreb ... de ce ar fi cineva nemultumit de lucrul cu umbrele de difuzie/reflexie?

Si pt mine este un mister, :)
Poate persoana cu problema face comparatie intre calitatea imaginii unui webcam vs camera video, poate lumina este insuficienta, poate nu este pozitionata corect poate nu are setarile facute :) Este tare greu.
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
StudioHDRO
Mesaje: 21
Membru din: 31 Aug 2014, 03:16
Localitate: Buzau, Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am pus o intrebare, pentru ca am vazut foarte multe persoane care au logitech c920, si se vede super ok.
Da, o sa mai pun un neon, ca umbrela n-are rost sa mai cumpar.

Multumesc. :)
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

StudioHDRO scrie:Am pus o intrebare, pentru ca am vazut foarte multe persoane care au logitech c920, si se vede super ok.
Da, o sa mai pun un neon, ca umbrela n-are rost sa mai cumpar.

Multumesc. :)

Noi ti-am raspuns daca tu consideri ca este mai bine asa ... sper sa si reusesti sa obtii ce iti doresti cu neonul sau neoanele pe care le cumperii,

Sa ne tii la curent cu progresele facute.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Atunci cand locul nu iti permite amplasarea unui trepied pot exista alte solutii, trebuie sa stii doar ca exista si unde sa le gasesti:

Imagine

Imi amintesc cand faceam sisteme de prindere din lemn cu fasungul prins cu holsurub si intrerupator adaptat pe cablu....

Mai sunt modele care folosesc improvizatii la ora actuala?
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
DiamondSoul
User Junior
User Junior
Mesaje: 97
Membru din: 17 Sep 2010, 08:35
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Obosesc extrem de repede atunci cand lucrez, este o oboseala care se datoreaza luminilor, folosesc in prezent neoane iar imaginea pe site este impecabila chiar m-au laudat cei de la Jasmin :lol: dar ma orbesc , dupa 2 ore ma simt ca o cartita, ma gandeam sa cumpar 2 softbox , imi poate spune cineva daca sunt mai usor de suportat pentru ochi?
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Da...sunt mai usor de suportat pentru ochi...Oricum le ridici putin mai sus si le inclini la 45 de grade...nu o sa te uiti direct in ele oricum...
www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

DiamondSoul scrie:Obosesc extrem de repede atunci cand lucrez, este o oboseala care se datoreaza luminilor, folosesc in prezent neoane iar imaginea pe site este impecabila chiar m-au laudat cei de la Jasmin :lol: dar ma orbesc , dupa 2 ore ma simt ca o cartita, ma gandeam sa cumpar 2 softbox , imi poate spune cineva daca sunt mai usor de suportat pentru ochi?
Sunt mult mai usor de folosit si rezultatele sunt mai bune decat in cazult neoanelor daca sunt amplasate corespunzator.

Din avantajele folosirii unui sistem cu lumina difuza sofbox / umbrela amintesc:
-usurinta in amplasare utilizare
-oboseala apare mai greu pentru ca nu deranjeaza la fel ca neoanele sau bec simplu.
-totodata pentru ca este lumina difuza calitate imagini este superioada pentru ca lumina avantajeaza un pic modelul.

Daca ai nevoie de ajutor, ai nelamuriri / intrebari, i ti voi raspunde

Spor acolo

P.S. Tocmai am aflat ca un model a comandat de pe amazon softbox... :cry:
sunt atatea optiuni in tara ( mi-a spus ca nu a stiut )
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
DiamondSoul
User Junior
User Junior
Mesaje: 97
Membru din: 17 Sep 2010, 08:35
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Vreau sa cumpar setul asta http://www.f64.ro/hakutatz-vl-9026s-kit ... x70cm.html este bun? Mai trebuie ceva? In tavan am o lustra cu 3 becuri si ma gandeam sa iau ceva de genul http://www.f64.ro/dynaphos-m-3-boom-stand.html sa o atarn deasupra cu un softbox dar imi este sa nu ma incurce sau sa se vada pe camera :roll: Multumesc pentru raspunsuri
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

DiamondSoul scrie:Vreau sa cumpar setul asta http://www.f64.ro/hakutatz-vl-9026s-kit ... x70cm.html este bun? Mai trebuie ceva? In tavan am o lustra cu 3 becuri si ma gandeam sa iau ceva de genul http://www.f64.ro/dynaphos-m-3-boom-stand.html sa o atarn deasupra cu un softbox dar imi este sa nu ma incurce sau sa se vada pe camera :roll: Multumesc pentru raspunsuri

Buna, de incurcat cu siguranta te va incurca respectivul brat boom, care nu este cel mai stralucit produs ( din fericire eu le-am cam incercat pe toate) un boom bun ( ca asa se numeste suportul de care ai intrebat ) este de la manfroto si costa cam 800-900 ron (cel putin atat am dat eu pe el acum 4 ani) fara stativ. (Ala mai costa cam tot atat unul bun.)
Ce vezi tu acolo este un fel de mai multe feluri si numai stabil nu este. Si stabilitatea este unul din aspectele care conteaza cel mai mult cand achizitionam un stativ de acel gen, nu vrei ca ceea ce atarni in tavan sa se miste si sa iti pice in cap in timpul unei reprezentatii.
Urmatorul produs este un pic mai de calitate si pare mai rezistent.... cel putin asa pare ( fiind o reproducere dupa Kupo si avenger, standarde in domeniu ) http://www.f64.ro/dynaphos-c-stand-ck-1.html totusi bratul nu este atat de lung.
Asta daca tii neaparat sa atarni ceva in tavan ( Eu nu m-as complica )

Referitor la softboxuri iti faci treaba cu ele ... cu siguranta pretul este unul bun, de aceea exact acelasi kit l-am recomandat eu intr-un topic anterior ( ce putin asa spune google fun intr un alt topic )

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
DiamondSoul
User Junior
User Junior
Mesaje: 97
Membru din: 17 Sep 2010, 08:35
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Mulțumesc Adrian :) Mă gândeam eu că mai bine las lustra :))
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”