Articol detaliat despre setarile de lumina pentru videochat

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Salut bondyalu, trebuie sa dezvolti un pic mai mult ca sa poti primi un sfat cat mai corect pentru problema ta, in special ma intereseaza:
- ce webcam camcorder folosesti, pentru ca este posibil ca acea probleme intalnita de tine sa poata f ii corectat usor.
- Daca in afara de acel panou mai ai si alta sursa de lumina in camera :) si ce ai facut cu ea? ai tinut-o aprinsa stinsa?

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
SoulCams Models Studios wanted
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

salutare ,

am o nelamurire ,daca instalez tavan fals rigips, care ar fi cea mai optima varianta de amplasare a spoturilor? pe o banda neintrerupta de jur imprejurul camerei (pe margini )sau impraștiate cumva pe toata suprafata plafonului(centru etc)?

ma gandesc ca daca le imprastii pe tot tavanul mai scap de corvoada becurilor, lampilor, samd,sau poate lumina de spot e apa de ploaie?

cateva sugestii va rog ar fii binevenite...
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

[quote="sweetgirl"am o nelamurire ,daca instalez tavan fals rigips, care ar fi cea mai optima varianta de amplasare a spoturilor? pe o banda neintrerupta de jur imprejurul camerei (pe margini )sau impraștiate cumva pe toata suprafata plafonului(centru etc)?[/quote]

Daca instalezi spoturile de jur imprejur exista sansa ca sa ai lumina doar pe margine si in mijloc s afie un pic mai intunecat, pentru ca spoturile au lumina concentrata intr-o directie nu o imprastie foarte bine

Imagine

Solutia ar fii sa poti pozitiona spoturile in unghi care sa bata catre centrul camerei, dar asta inseamna bataie de cap multe complicatii.

Alternativa mai simpla este asta ..sa fie pozitionate deasupra punctului de lucru, intr-un grup oarecum restrans care sa acopere tot punctul de lucru , dar nu trebuie neglijat nici restul camerei de aceea, avem grija sa amplasam cateva spoturi si in zona respectiva.

Imagine

Sper ca te-am lamurit cat de cat.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

glam,multumesc mult !!!!!!

inca o intrebare pls

ma gandeam prima varianta spoturi pe margine ,dar in mijloc nu va fi gol ,va fi ceva de iluminat dar nu stiu sigur ce ,ceva gen aplica mai lunga,lustra ,habar nu am ...

sau oare ar fi mai bine sa nu ma mai complic cu prima varianta adica spoturi +aplica ,lustra etc la mijloc si sa merg direct pe a doua varianta spoturi imprastiate pe toata suprafata?
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

sweetgirl scrie: ma gandeam prima varianta spoturi pe margine ,dar in mijloc nu va fi gol ,va fi ceva de iluminat dar nu stiu sigur ce ,ceva gen aplica mai lunga,lustra ,habar nu am ...
Bineinteles ca este o solutie iti sugerez sa cauti ceva care sa aibe posibilitatea montarii a doua 3 becuri care sa se aprinda independent, recomand acest lucru aspect din anumite considerente.

Atunci cand stai in camera respectiva poti face economie la curent neaprinzand toate becurile iar atunci cand lucrezi bagi full ca sa ai lumina suficienta plus ca uite un corp de genul asta iti da posibilitatea sa muti cat de cat locul unde o sa bata fiecare bec in caz ca ceva nu iti convine:

Imagine

Referitor la a doua alternativa, trebuie sa ai un pic grija si sa gandesti bine unde ai sa pozitionezi respectivele spoturi pe suprafata tavanului, este indicat sa studiezi f bine a doua imagine din postul de mai sus.

Referitor la problema cu indecizia: ambele solutii pot fi folosite cu brio, decizia tu trebuie sa o iei pentru ca tu ai sa stai acolo si e bine sa fi impacata cu idea si cum o sa arate camera respectiva.

Deci depinde in totalitate de tine :)
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

dap sigur, sa dea bine si ca decor ,merg pe varianta 2 cu lustra ,glam mersi inca o data ,de mare ajutor postarile tale .
Avatar utilizator
TwistedAngel
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 145
Membru din: 03 Feb 2011, 11:09
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Am si eu o intrebare , am cumparat un Logitech c920 , in principiu imi place cum se vede dar am asa o gramada de " noise" cum naiba scap de noise? De la setari nu pot umbla mult ori arat clown
ca lumina folosesc niste lampi cu picior, fiecare cu 2 becuri si lustra , pentru c910 era super dar la c920 nu, mai am si niste softbox-uri, 3 la numar ( vroiam eu sa fac 3point lightning da m-am lasat pagubasa ) dar ma rupe durerea de cap de la ele , si ma vad mult prea alba eu de fapt avand un ten creol si fiind bronzata binsor :lol:
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

sweetgirl scrie:dap sigur, sa dea bine si ca decor ,merg pe varianta 2 cu lustra ,glam mersi inca o data ,de mare ajutor postarile tale .
Este foarte bine ca te-ai decis, cum ziceam trebuie sa fi si tu multumita,
Ma bucur ca te-am putut ajuta

Spor acolo la cumparat :)
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

TwistedAngel scrie:Am si eu o intrebare , am cumparat un Logitech c920 , in principiu imi place cum se vede dar am asa o gramada de " noise" cum naiba scap de noise? De la setari nu pot umbla mult ori arat clown
Zgomotul pe imagine apare de cele mai multe ori cand lumina este insuficienta, webcamul trebuie sa primeasca lumina suficienta pentru ca valorile ( exposure, fps etc) folosite sa fie optime
TwistedAngel scrie:ca lumina folosesc niste lampi cu picior, fiecare cu 2 becuri si lustra , pentru c910 era super dar la c920 nu, mai am si niste softbox-uri, 3 la numar ( vroiam eu sa fac 3point lightning da m-am lasat pagubasa ) dar ma rupe durerea de cap de la ele , si ma vad mult prea alba eu de fapt avand un ten creol si fiind bronzata binsor :lol:
Setarea cu 3 point linghtining (main, fill, rim/hair light.. ehh :) nu se aplica in videochat din mai mult emotive:
1- ca modelul nu este static, in fotografie da, in cinematografie film doar la secventele statice, ( adica unde actorul sta nemiscat si vorbeste ) tu ca model de chat ai sa stai nemiscata si ai sa vorbesti un anumit timp, de obicei mai putin decat ai sa te misti si nu este ok :)
2 - in fotografie (se merge foarte mult mult pe Flash deci..) in cinematografie se folosesc echipamente f scumpe (un obiectiv pt o camera video pro costa peste 100k E) care compenseaza anumite lipsuri de lumina, pe cand webcamul este o bucatica de plastic care costa 100 e

Este bataie de cap, deci .... nu recomand plus ca iti poate dauna la ochi / dureri de cap cum ai spus si tu.

Daca esti in buc pot sa dau o fuga la tine vad care e situatia se iau deciziile optime ca rezultatul sa fie unul bun si cu asta basta terminam cu durerile de cap :) ...

Ce mai poti face este urmatorul lucru aprinzi luminile webcamul intri in setarile de la lojitec si faci un printscreen la setarile avansate :) si il postezi aici sa vad cum se prezinta
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
TwistedAngel
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 145
Membru din: 03 Feb 2011, 11:09
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Asta zice Camera
Imagine

eu folosesc 2x
Imagine

fiecare cu 2 becuri HALOGEN E27 42W
si nu stiu sa iti spun ce fel de becuri am la plafoniera, becuri normale de dormitor :lol: :roll:

Ideea e ca eu vreau admosfera de dormitor , din aia placuta relaxanta :)
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Buna, sunt mai multe metode de a spune acelasi lucru dar in anumite circumstante, direct este cel mai bine:

Pentru situatia ta nu pot aminti decat cele spuse de mult si anume:
Sa fie lumina deci se subintelege ca lumina este insuficienta.
Zgomotul / noise este dat de Gain care trebuie sa fie undeva pe la 25-30% ca sa nu afecteze vizibil calitatea imaginii,
Acum eu stiu ce vrei tu dar totodata iti zic ca este mai mai greu de obtinut si nu cu webcam... acum trebuie sa te gandesti ce te coafeaza mai bine? Atmosfera sau o calitatea video buna?

O sugestie la situatia ta, debifeaza right light si auto si muta sliderul de la Gain spre stanga pana dispare zgomotul daca dispare ( daca nu dispare e insuficienta lumina )
Te duci mai jos la color intensity si il muti si pe ala mai la stanga un pic ca este exagerat de mult la cum stiu eu ca reactioneaza lojitecul deja imi imaginez rosu - culoarea aia rosu turbat.
Setezi monitorul pe Auto sa nu te insele cumva de acolo si sa vezi culorile cat mai apropiate de adevar.

Si daca in continuare esti nemultumita treci la pasul urmator adica mai adaugi lumina, efectiv in lampile alea schimbi becurile de 42 W cu unele mai mari sau poti pune unul de 100 si sa lasi unul de 42 sa vezi cum reactioneaza webcamul la cantitatea respectiva de lumina ( app 42 W nu becuri economice nu? ) un alt aspect este distanta la care este lampa respectiva pozitionata fata de punctul de lucru...daca e prea departe aduci mai aproape si tot asa.

Daca tot e insificient stingi becurile din tavan si bagi 2 x 100 W in fiecare lampa si ar trebui sa fie suficient pe partea cealalata e posibil ca hartia din care e facuta lampa aia sa opreasca ff mult din lumina si de asta o pierdere asa de mare :) tot timpul cand faci aceste modificari un ochi pe schimbarile care apar la settings in lojitech :) daca vezi ca se indreapta in directia potrivita :) esti pe drumul cel bun, acum sa stii ca perfect perfect nu ai sa reusesti sa obtii ca fiecare avem standarde diferite de calitate, dar important e sa obtii ceva ce te multumeste pe tine si foarte important pe membri.

Ti-am dat de treaba,

Spor acolo :)
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Mie si Contrast mi se pare foarte mult. La mine e pe la 15-20% .
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

SFG2707 scrie:Mie si Contrast mi se pare foarte mult. La mine e pe la 15-20% .
Acest lucru depinde de la caz la caz, de cele mai multe ori dupa ce am aranjat luminile nu a fost nevoie sa umblu la contrast el ramanand in jurul valorii de 50%, pentru ca din pct meu de vedere in anumite situatii contrastul face imaginea sa fie fada stearsa. Dar ma repet depinde de la caz la caz.

Pe partea cealalata chiar acum 2 zile am ajutat un model caruia i-am facut o improviatie tot cu o lampa ( request special pt ca era o situatie mai delicata) unde a fost necesar ca in setari sa ramana contrastul la o valoare destul de mica undeva la 20-25% din cate imi amintesc, deci se poate folosi cu brio si asa. Ca o paranteza cu respectivele setari (contrast 20%) imaginea se vede smooth si natural :)

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

salutare ,in urma modificarilor pe care le-am facut (spoturi tavan,schimbat culoarea peretilor in alb) am facut o proba c920 si am observat ca la right light gain acum nu mai urca deloc e 0% iar exposure e undeva la cel mult15- 20 % ,oare e corect?

online inca nu pot intra sa verific cum ma vad (inca mai e de lucru) dar am mari emotii la caliatatea imaginii , sper sa fie mult mai bine acum cred ca am lumina din plin ...lol

intr adevar peretii albi sau fff deschisi la culoare ajuta extrem de mult daca sunt probleme cu lumina oricum ma gandesc si la varianta opusa sa nu fie lumina aia obositoare.. :roll:
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

sweetgirl scrie:salutare ,in urma modificarilor pe care le-am facut (spoturi tavan,schimbat culoarea peretilor in alb) am facut o proba c920 si am observat ca la right light gain acum nu mai urca deloc e 0% iar exposure e undeva la cel mult15- 20 % ,oare e corect?
Daca respectivele valori sunt date automat de catre softul logitech asta inseamna ca respectivele valori sunt optime pentru cea mai buna calitate obtinuta cu respectiva iluminare.
Deci nu are "de ce sa fie rau" pe partea cealalta foarte foarte important este urmatorul aspect: cum te vezi in softul de splitt? sau in softul logitech? te vezi bine? te vezi mai bine ca inainte ? mai rau ? explica ce si cum ti se pare,
Nu ai nevoie sa intri online ca sa vezi aceste lucru pentru ca oricum este recomandat ca prima oara sa setezi local ( la tine in pc ) dupa aceea intri online.
sweetgirl scrie:intr adevar peretii albi sau fff deschisi la culoare ajuta extrem de mult daca sunt probleme cu lumina oricum ma gandesc si la varianta opusa sa nu fie lumina aia obositoare.. :roll:
Daca lumina nu iti bate direct in ochii de la o distanta relativ mica( un bec capacitate mica ) sau o distanta mai mare un bec mare ( f puternic ) nu ne panicam.
Daca cumva observi ochii rosii sau ca oboseala se intalteaza mai repede decat erau tu obisnuita, NU este capatul pamantului rezolvarea este simpla , mai inchizi din lumina, din intrerupator daca este sau daca nu este efectiv desurubezi becul din fasung.

Asteptam sa vedem primele impresii dupa incepere lucrului.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
tatianab
Mesaje: 2
Membru din: 18 Iun 2013, 22:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

buna , am si eu nevoie de putin ajutor va rog , pentru schema aceea de lumini cu neoanele in spatele monitorului , unul in stanga si unul in dreapta monitorului , va rog imi puteti spune si mie ce fel de neoane , am un logitech 920 si nu stiu ce fel de lumina ii trebuie si daca mai e necesar si alta sursa de lumina ,
multumesc
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

tatianab scrie:buna , am si eu nevoie de putin ajutor va rog , pentru schema aceea de lumini cu neoanele in spatele monitorului , unul in stanga si unul in dreapta monitorului , va rog imi puteti spune si mie ce fel de neoane , am un logitech 920 si nu stiu ce fel de lumina ii trebuie si daca mai e necesar si alta sursa de lumina ,
multumesc
Buna, este indicat sa folosesti acelasi tip de neon adica, ori cu lumina rece ori cu dayligh ( daca exista) sa nu combini pentru ca exista sansa ca logitechul sa aibe mici probleme cu balansul de alb, dar daca folosesti acelasi timp de lumina este totul in regula.

In functie de fiecare punct de lucru exista sansa sa mai fie sau sa nu mai fie necesar o alta sursa de lumina, mai depinde si de preferinte. Modelul este deja luminat de catre neoanele din fata daca este sa mai montam ceva, montam pentru a lumina restul incaperii, pentru a creea o atmosfera placuta.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
tatianab
Mesaje: 2
Membru din: 18 Iun 2013, 22:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

multumesc din suflet
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

tatianab scrie:multumesc din suflet

Pentru nimic, am citit si Pm-ul trimis de tine dar am preferat sa scriu aici in topic pentru ca raspunsul sa poata fi citit de toata lumea, cine stie poate vor mai fi persoane care se vor confrunta cu aceeasi situatie.

Spor acolo
Adrian
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
TwistedAngel
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 145
Membru din: 03 Feb 2011, 11:09
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

GlamourFoto scrie:Buna, sunt mai multe metode de a spune acelasi lucru dar in anumite circumstante, direct este cel mai bine:

Pentru situatia ta nu pot aminti decat cele spuse de mult si anume:
Sa fie lumina deci se subintelege ca lumina este insuficienta.
Zgomotul / noise este dat de Gain care trebuie sa fie undeva pe la 25-30% ca sa nu afecteze vizibil calitatea imaginii,
Acum eu stiu ce vrei tu dar totodata iti zic ca este mai mai greu de obtinut si nu cu webcam... acum trebuie sa te gandesti ce te coafeaza mai bine? Atmosfera sau o calitatea video buna?

O sugestie la situatia ta, debifeaza right light si auto si muta sliderul de la Gain spre stanga pana dispare zgomotul daca dispare ( daca nu dispare e insuficienta lumina )
Te duci mai jos la color intensity si il muti si pe ala mai la stanga un pic ca este exagerat de mult la cum stiu eu ca reactioneaza lojitecul deja imi imaginez rosu - culoarea aia rosu turbat.
Setezi monitorul pe Auto sa nu te insele cumva de acolo si sa vezi culorile cat mai apropiate de adevar.

Si daca in continuare esti nemultumita treci la pasul urmator adica mai adaugi lumina, efectiv in lampile alea schimbi becurile de 42 W cu unele mai mari sau poti pune unul de 100 si sa lasi unul de 42 sa vezi cum reactioneaza webcamul la cantitatea respectiva de lumina ( app 42 W nu becuri economice nu? ) un alt aspect este distanta la care este lampa respectiva pozitionata fata de punctul de lucru...daca e prea departe aduci mai aproape si tot asa.

Daca tot e insificient stingi becurile din tavan si bagi 2 x 100 W in fiecare lampa si ar trebui sa fie suficient pe partea cealalata e posibil ca hartia din care e facuta lampa aia sa opreasca ff mult din lumina si de asta o pierdere asa de mare :) tot timpul cand faci aceste modificari un ochi pe schimbarile care apar la settings in lojitech :) daca vezi ca se indreapta in directia potrivita :) esti pe drumul cel bun, acum sa stii ca perfect perfect nu ai sa reusesti sa obtii ca fiecare avem standarde diferite de calitate, dar important e sa obtii ceva ce te multumeste pe tine si foarte important pe membri.

Ti-am dat de treaba,

Spor acolo :)
Glamour multumesc frumos , scuze de inteziere dar numai de pc nu am avut timp . Nu am incercat inca cu mai multa lumina dar o sa revin si o sa iti spun
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

TwistedAngel scrie:Glamour multumesc frumos , scuze de inteziere dar numai de pc nu am avut timp . Nu am incercat inca cu mai multa lumina dar o sa revin si o sa iti spun
Cu placere Twisted
Nu este nici o problema, fiecare stie care ii sunt prioritatile, rezolva ce ai de rezolvat si dupa aceea incearca sa aranjezi cat mai repede cu putinta lumina pentru ca nu este indicat sa continuii mult timp cu o calitate asa si asa. Sper sa reusesti si astept cu interes news

Spor acolo.
Adrian
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Nu pot sa cred ca la aproape 3 ani de cand acest topic este scris pe forum, inca exista persoane care iau bani dand sfaturi referitoare la lumina.

Bine fac! Au respectul meu, daca nu va deranjati sa cititi ca e dat mura in gura tot,

Dati banul :)
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”