Configuratie PC

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
chrismar
Mesaje: 4
Membru din: 23 Sep 2011, 16:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna...as dori si eu sa imi cumpar un PC nou pentru chat si as vrea sa stiu si eu ce pareri aveti despe acesta configuratie..va multumesc mult:)
1.Procesor: Intel core Ci5-2500 3.3GHz,LGA1155,6Mb,GMA HD,BOX***
Placa de baza: Gigabyte H61M-D2,Intel H61,sk.1155,2xDDR3,VGA,Glan,mATX***
HDD: WD AAKX 500 Gb,7200 RPM,8.9ms,16Mb,SATAIII***
Placa Video:MSI GT210,590/1200,1024 Mb DDR3,64bit,DX10,Pcle:***
Carcasa:Case RPC D305B,500W,USB,VENT,BLACK
SURSA:ATX,500W,P4,CE,24PIN,SATA,12CM,SIRTEC A12S,RETAIL***
PLACA DE SUNET:ON-BOARD
TOTAL:2.165.35 RON
SoulCams Models Studios wanted
Skins
Elite User
Elite User
Mesaje: 1140
Membru din: 28 Mai 2011, 15:01
Localitate: Videle/Tenerife
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

chrismar scrie:Buna...as dori si eu sa imi cumpar un PC nou pentru chat si as vrea sa stiu si eu ce pareri aveti despe acesta configuratie..va multumesc mult:)
1.Procesor: Intel core Ci5-2500 3.3GHz,LGA1155,6Mb,GMA HD,BOX***
Daca folosesti windows XP 32 biti pune 4 giga rami memorie, daca, folosesti windows 7 pune 8 giga.
chrismar
Mesaje: 4
Membru din: 23 Sep 2011, 16:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Credeti ca as putea sa stau cu configuratia aceasta pe 3 siteuri in HD si unul normaL?
Skins
Elite User
Elite User
Mesaje: 1140
Membru din: 28 Mai 2011, 15:01
Localitate: Videle/Tenerife
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Lejer, fara probleme. pune memoria cum am specificat.
chrismar
Mesaje: 4
Membru din: 23 Sep 2011, 16:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

iti multumesc mult:)
Skins
Elite User
Elite User
Mesaje: 1140
Membru din: 28 Mai 2011, 15:01
Localitate: Videle/Tenerife
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

chrismar scrie:iti multumesc mult:)
Cu placere!
Recomandabil este sa folosesti windows XP SP3, consuma putine resurse si este compatibil 100% cu toate programele folosite in acest job.
castorica
Mesaje: 6
Membru din: 29 Sep 2008, 00:42
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Skins scrie:
chrismar scrie:iti multumesc mult:)
Cu placere!
Recomandabil este sa folosesti windows XP SP3, consuma putine resurse si este compatibil 100% cu toate programele folosite in acest job.
Intrebare de retard poate ...sorry dar trebuie sa intreb .... merge windows 7 ultimate 32 si 64 bitzi cumparat din uk ??? e multtttt mai ieftinnnnnn
multumesc :))
Skins
Elite User
Elite User
Mesaje: 1140
Membru din: 28 Mai 2011, 15:01
Localitate: Videle/Tenerife
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Tot windows este indiferent de unde il cumperi , difera limba .
Isabel69
Mesaje: 37
Membru din: 12 Noi 2013, 14:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Skins scrie:
chrismar scrie:iti multumesc mult:)
Cu placere!
Recomandabil este sa folosesti windows XP SP3, consuma putine resurse si este compatibil 100% cu toate programele folosite in acest job.

BUna ! Muncesc d 2 luni, si vr sa imi cumpar un laptop, ma poti sfatui ce configuratie ar fi d ajuns?
Conteatza placa video sa fie peste 1 gb?
marin
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 106
Membru din: 16 Oct 2013, 22:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Desi este mai vechi postul,si poate este un raspus tardiv, o sa raspund pentru alti useri.
Laptopul nu prea il recomand, fiindca:
-configuratiile mai ieftine au HDD cu 5400 rpm, si performanta acelor laptopuri e grav afectata.
-multe dintre ele se inching, necesitand un cooler extern, adica alta cheltuiala.
-daca acel laptop nu e premium o sa-i cam lipseasca diverse mufe pt. conectivitate.

Totusi daca e musai, recomand urmatoarele configuratii:
-pt. cine il foloseste doar pe un site cu HD, un i5 de noua generatie e mai mult decat suficient, exemplu: Notebook / Laptop Lenovo 15.6'' IdeaPad G510, Procesor Intel® Core™ i5-4200M 2.5GHz Haswell, 4GB, 1TB + 8GB SSD, HD 8570M 2GB, Black (aproximativ 24 mil).
Cine este mai cu dare de mana poate lua un i7: Laptop Lenovo 15.6'' IdeaPad G510, Procesor Intel® Core™ i7-4700MQ 2.4GHz Haswell, 8GB, 1TB + 8GB SSD, HD 8750 2GB, Black (aproximativ 30 mil).

-iar pt. cei care vor sa emita pe mai multe siteuri recomand un i7 full HD pentru a putea lasa toate ferestrele de chat la vedere: Laptop Lenovo 15.6'' IdeaPad Y510p, FHD, Procesor Intel® Core™ i7-4700MQ 2.4GHz Haswell, 8GB, 1TB + 8GB SSD, GeForce GT 750M 2GB, Black (e cam 40 mil)

Nu trebuie neaparat aceasta firma, pot fi si de la DELL sau HP, nu recomand insa ACER.
Pot fi si i5 sau i7 a doua generatie sau a 3-a, dar acelea au nevoie de mai mult voltaj, rezultand mai multa caldura in carcasa.
Atentie la chilipiruri, fiindca de multe ori un pret f. mic inseamna o fregventa mai mica la processor, ceea ce s-ar traduce in rating slab pe unele siteuri.

Cei care au deja laptopuri mai vechi sau mai noi si care se "misca" greoi, recomand schimbarea HDD-ului cu un SSD, veti avea o surpriza placuta, acelasi lucru e valabil si pentru posesorii de desktopuri.

Inainte sa cumparati un calc/laptop cititi cerintele siteului/siteurilor pe care vreti sa lucrati, si luati ceva chiar putin peste acele cerinte.

Bafta la bani.
XBizNew
Mesaje: 25
Membru din: 05 Sep 2012, 21:02
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Puteti sa ma ajutati si pe mine, va rog daca stie cineva in legatura cu PLACA VIDEO pentru 1 PC nou care vreau sa l configurez? De ceva timp observ in mai multe posturi ca placa video nu mai este asa importanta in configurarea unui PC pt videochat. Dar eu stiam ca are importanta maxima si trebuie neaparat sa fie Dedicata ! Are sau nu are importanta PLACA VIDEO in momentul de fata in configurarea unui PC (si aici ma refer daca mai este necesar de investit intr o placa video de 2gb , 3gb care am vazut ca costa in jur de 2000 ron) ? multumesc
marin
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 106
Membru din: 16 Oct 2013, 22:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Daca doar emiti pe unul sau mai multe siteuri, placa video nu are prea mare importanta.
Doar daca editezi in photoshop si primiere pro, sau vrei sa-ti redea culorile cu o cat mai mare acuratete, atunci trebuie sa-ti iei o placa video dedicata.
Nu trebuie sa fie de 20 de mil, una de 3.5, 4 mil SH e foarte buna, doar sa fi fost de top la vremea ei.
Poti incerca cu un 5870, 6950, 6970, 7850, 7950, 7970, in functie de buget.
Nu are rost sa iei o placa video f. scumpa, mai bine investesti intr-un SSD.
Placa video integrata intru-un i5 sau i7 e mai mult decat suficienta, iar acel i5 sau i7 sa fie cu K in coada, daca tot iti faci calculator nou, iar placa de baza sa fie una cat de cat echilibrata daca nu de top, cu condensatori solizi (ASUS, MSI, ASROCK).
Daca mai ai si alte nelamuriri astept intrebarile tale.
Poate postezi configuratia pe care o ai in minte, si bugetul alocat pt. acel sistem, sa vedem daca se poate imbunatati cumva.
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Daca vrei calculatorul doar pentru videochat atunci placa video integrata in procesor mai nou este suficienta. SSD-ul nu iti da practic o performanda mai mare dar ajuta foarte mult in viata de zi cu zi.

@Marin...omul nu stie ce calculator sa isi ia...de ce sa dea banii in plus pentru K...explicai omului si ce face "K-ul" ala sa vedem daca vrea sa dea banii pentru asta sau nu....

P.S. daca vrei ceva bun raport calitate pret as merge pe seria "A" de la AMD...daca ai bani fara numar...iati 4770 de la intel...
www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
marin
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 106
Membru din: 16 Oct 2013, 22:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

K-ul acela e pt. overclock, e destul de simplu de facut pe INTEL.
Amd-urile nu zic ca nu-s bune, dar iti trebuie "bulan" mare ca sa gasesti o configuratie stabila.
Instabilitatea poate fi de la memorii, poate dezvolatorii de placi de baza implementeaza mai prost chipseturile pt. amd, poate cei care dezvolta programe software nu fac optimizari pt. amd, cert este ca am intalnit prea multe hibe pe aceste sisteme.
Nici la intel nu e vreo mare fericire, am vazut de exemplu multe probleme cu placile gigabyte ieftine.
Si unde este partea ca AMD-ul este mai ieftin? Daca iei un procesor de la ei la pretul de X lei, cauti echivalentul acelui procesor la intel, si tot acolo iesi.
Sau cumperi ceva mai puternic de la intel, ceea ce AMD nu ofera inca.
Am trei calc acasa in mometul de fata, si toate sunt cu CPU intel, toate ruleaza windows 8.1 fara nicio problema, si nu sunt probleme de incompatibilitate cu nici un site de videochat, daca sunt instalate programele de splitare potrivite. La fel si la studioul unde am lucrat, totul era pe intel si functiona totul perfect, a fost totusi o problema cu prima serie de placi de baza pe socket 1155, una din placi era cu chipset P67, care a fost ulterior schimbata la garantie.
Daca emiti de pe AMD sau ai cunostinte care lucreaza pe aceste sisteme si totul e OK, atunci pune aici configuratia respectiva, sa mearga la sigur amatorii de sisteme cu AMD.

Si revenind la K, am o pevestioara. Am fost de curand chemat sa reinstalez windows-ul la un studio, unde toate calc. care aveau 7-le, nu mai ieseau pe net. Problema a fost de la un windows 7 luat de pe torenti. Dupa ceva vreme sunt sunat din nou, de data asta problema era cu "pixelarea" pe unele siteuri. Nu se putea rezolva problema decat renuntand la unul sau mai multe siteuri, fiindca procesorul, un i7 4770 era folosit 100%, si atunci cand se intampla asta se strica calitatea video pe siteuri. Daca avea K, se putea rezolva usor, cu un overclock, dar...
Erau deschise urmatoarele siteuri pe acele calc. : LJ HD, streamte cu encoder, cams cu encoder, flirt4free, imlive HD, xlove pe flux manager, cu alte cuvinte totul era la maxim.
Multi vor sa stea pe cat mai multe siteuri, desi e contraindicat, fiindca nu te poti ocupa de nici unul din ele cum trebuie, iar banii frumosi nu se fac din showuri, ci din vorbarie, dar intram in alta poveste. Acestor oameni le recomand i5, i7 cu K.
XBizNew
Mesaje: 25
Membru din: 05 Sep 2012, 21:02
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Deci , as vrea asa : 1 . Procesor numai de la Intel ! Variante - Intel Core i7 3770K 3.5 GHz box sau Intel Core i7 4770K 3.5GHz box (care credeti ca e mai indicat) ! 2. Placa de baza : nu stiu de care, dar as vrea ceva solid si daca vreti sa tineti cont ca trebuie Instalat obligatoriu si Placa de captura AVERMEDIA HD C985 recomandata de Jasmin poate de la (asus sau gigabyte) ! 3. Placa video as vrea doar de la Nvidia GeForce-Gigabyte , o gasisem pe asta http://www.pcgarage.ro/placi-video/giga ... 5-384-bit/ ! 4. Memorie Ram vreau min. 8 gb - max. 16 gb, nu stiu de la ce producator si care sa se potriveasca cu toate celelalte componente ale sistemului, nu stiu de care DDR3 - DDR5 -1600Mhz ? Am vazut pe forum ceva de genul ( KINGSTON HyperX DDR3 SDRAM Non-ECC 8GB,1600MHz ) ! 5. HDD sau SSD nu stiu exact de care sa pun, aici ma refer ce producator si ce valori am vazut ceva de genul aici pe forum (1TB + 8GB SSD ) sau (Kingston SSD 60GB 2.5" SATA 3) ! Rog mult pe toti cei care au bunavointa de a contribui cu o parere , sa tina cont de intentia clara de a instala pe acest sistem PLACA DE CAPTURA AVERMEDIA HD C985 , totul in scopul de a transmite HD in conditiile si cerintele din prezent, respectiv (2014) ! Astept pareri pertinente in legatura cu sistemul pe care vreau sa l configurez cu o ultima mentiune - Pretul nu este cel mai important aspect in configurarea acestui PC, ci CALITATEA daca pot spune asa ...MULTUMESC de pe acum celor care vor avea amabilitatea de a ma lumina putin in incercarea mea de a achizitiona un PC adaptat conditiilor si cerintelor din prezent !
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Ok, o sa te ajut eu cu o configuratie...o sa pun linkurile de la pc-garage..desi poti cauta in alte parti preturi mai bune:

Procesor:
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel ... 35ghz-box/
Cooler procesor:
http://www.pcgarage.ro/coolere/arctic-c ... pro-rev-2/ (ieftin si bun)
Placa de baza:
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gi ... sniper-m5/
Ram:
http://www.pcgarage.ro/memorii/corsair/ ... annel-kit/
SSD:
http://www.pcgarage.ro/ssd/a-data/pro-s ... i-25-inch/
Placa video: cea de pe procesor..daca vrei ceva mai performant...cati bani dai atata face...pentru vdc iti ajunge...
Carcasa:
http://www.pcgarage.ro/carcase/cooler-m ... 0-ii-ver2/
Sursa:
http://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/s ... onze-620w/

Cam asta este o configuratie pe intel de top..la un pret maricel...dar fara sa arunci cu banii pe geam...
www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

@marin
Povestea cu AMD e...poveste...eu am numai calculatoare AMD si nu pretu ca sunt vreun fan si nici nu imi da AMD-ul bani...dar in momentul de fata un 8350+placa de baza cu cel mai puternic chipset AMD costa mai putin decat un 4770K de la Intel care are si placile de baza ceva mai scumpe. Momentan 3 siteuri HD le tin si cu AMD 955be dar am inceput sa folosesc 8350 + 8gb ram la 1866 si SSD...merge brici..3 site-uri HD si sta la 50%.
Chestia e ca in multitasking....adica si in videochat pe mai multe site-uri AMD beneficiaza de avantajuri celor 8 nuclee si cam egaleaza un I7...desi in putere bruta per core Intel castiga...poate chiar si per total. Ideea e insa alta..este usor sa faci un calculator cu cele mai scumpe produse de pe piata...intri pe un site de reviews, te uiti la topuri..iei tot cei pe locul 1 si gata...ai un sistem genial...dar la un pret astronomic...si cam asta face lumea, recomanda componente de obicei scumpe si uneori inutile. Mie mi se pare ca "smecheria" este sa recomanzi cel mai bun sistem din punctul de vedere al raportului pret/calitate...ceea ce incerc eu.

P.S. detin vreo 9 sisteme AMD si toate sunt foarte stabile...
P.S. am reusit sa duc un 8350 la 5.2ghz stabil si sa il folosesc 24/7 la 4.8ghz....cu racire pe aer...cred ca in cazul in care vb de overclocking...chiar nu am testat un intel dar din ce am citit pe net..datorita constructiei ultimele 2 serii de procesoare Intel au probleme la capitolul overclocking si temperaturi...
www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
marin
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 106
Membru din: 16 Oct 2013, 22:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

XBizNew placa aceea video e overkill pt. videochat.
Poate chiar tot sistemul, pe cate siteuri vrei sa-l folosesti?
Si ca sa fiu ontopic, uite o posibila configuratie:
Procesor:
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel ... 35ghz-box/
Intre cele 2 procesoare amintite de tine 4770k e mai bun, fiind mai nou, si mai ieftin.

Placa de baza:
Daca vrei overclock in viitor si suport pe partea de driveri din partea producatorului, atunci cumpara acest asus,iar al 2-lea link mai jos e pentru memorile care au fost testate pe acea placa si totul a fost ok. La aceasta placa trebuie placa video dedicata.
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/as ... tooth-z87/
http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA ... AM_QVL.pdf

O placa mai la indemana e si acest asrock, are direct vga , DVI si HDMI pt. a folosi placa video integrata.
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/z87-pro4/
http://www.asrock.com/mb/Intel/Z87%20Pro4/?cat=Memory
Suporta overclock daca e cazul, e fiabila si mai ieftina daca nu te incanta blig-blingurile de la asus.

Cat despre partea de stocare, iti recomand SSD, Samsung sau intel, cu unele OCZ-uri am avut probleme, la fel si cu unele corsair-uri, si nu in ultimul rand cu kingstone. Unele probleme poate au fost rezolvate, momentan am numai Samsung, ii prefer pe ei, fiindca fac si controlerul si memoria, fiind facute de acelasi producator se elimina multe dintre probleme.
http://www.pcgarage.ro/ssd/samsung/120g ... ies-basic/
http://www.pcgarage.ro/ssd/intel/120gb- ... eric-pack/

Daca totusi doresti mult spatiu de stocare si nu te incanta spatiul mic pe care-l ofera ssd-urile atunci merge si un HDD hybrid de 1 TB + 8GB SSD, depinde ce alegi, viteza SSD-urilor sau mai mult spatiu de stocare.

Memoriile sa fie la 1600Mhz cel putin, iti ajung 8GB, dar poate vrei sa faci vreun ram-disk in care sa downloadezi filme de pe torenti de exemplu, in fine, depinde de tine, daca folosesti pc-ul doar pt. chat, sau si alte activitati, download, gaming, editare.

Daca totusi nu vrei sa folosesti placa video integrata, iti recomand o placa cu pret mai normal:
http://www.pcgarage.ro/placi-video/giga ... 5-256-bit/
Sau acesta, daca vrei neaparat pe 384 biti
http://www.pcgarage.ro/placi-video/giga ... 5-384-bit/

Poti opta si pt. variante SH, din seriile 5000, 6000, 7000.

In cazul in care doresti o placa de baza mai performata pe partea de OC si la care sa-i folosesti si placa video integrata in CPU, poti opta pt. aceasta placa de baza:
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/as ... -extreme6/

Cel mai bine e sa ne spui daca il vrei doar pt. chat, si daca da, pe cate siteuri.

Iti mai recomand sa dai search pe price.ro , la componentele pe care vrei sa le cumperi, si sigur pe unele dintre ele le vei gasi si mai ieftin decat la garaj.
marin
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 106
Membru din: 16 Oct 2013, 22:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@Smart, daca sistemele Amd facute de tine sunt atat de stabile, pune te rog toata configuratia, aici.
Alege fiecare ce sistem doreste, eu nu pot recomanda AMD, fiindca nu am momentan, m-am ferit de ele pt. ca mi-au scos peri albi, si cele de acasa pe care le-am avut si cele de la un studio. Si nu sunt sado-maso ca sa mai incerc o data :) .
Rferitor la pret, ce imi este un i5 4670K sau un AMD FX-9370, unde e castigul?
Procesoarele AMD poate nu au nimic, poate unele placile de baza pt. amd, nu agreeaza unele memorii, iar unii patroni de studiouri cumpara ce este mai "ieftin si bun".
Si review-urile pe care le citesc imi spun sa stau departe de AMD, uite acum de exemplu, cautam pretul ultimului processor de la AMD si am dat peste asta:

"FX 8350 a fost un succes,un cip foarte bun pentru pretul lui,dar cand te gandesti ca pentru a bate un 2500 K la 4,5 GHZ trebuie sa pui FX-ul la 4,8 si consuma sistemul cat un aspirator... Sincer sa fiu,daca eram acum in cautare de procesor,imi luam un 2500 K"

sursa : http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/f ... 44ghz-box/

Si nu recomand super-configuratii decat celor care au nevoie, marele avantaj cu pretul e un basm, diferenta de bani e doar la procesor si tot in favoarea intel este, fiindca intelul te scuteste de o placa video, factura mai mica la lumina, iar pt. amd tot trebuie placa de baza buna pt OC, memorii la freqventa mare, ssd, cooler pt. OC.

Lumea se uita la diferenta de pret dintre FX 8350 si un i7, si aleg AMD, dar normal ar fi sa il compare la pret cu un i5, fiindca i5-ul este omologul acelui fx.

Eu chiar incurajez lumea sa cumpere procesoare SH, cum sunt i5 2500k, i7 2600K mai ales daca au pret bun, eu insumi am un i7 2600k SH, pe care-l tin in 4.4 pe aer daily-use.

Oricand as lua un procesor AMD daca ar fi mai bun ca unul intel.
Am placa video AMD, fiindca e mai ok la bani cat si la performanta fata de cele NVidia.
Adica sunt fan-ul celor cu produsele care au cel mai bun pret/calitate, la momentul cand caut vreo componenta IT.
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Ok...nu contest ceea ce zici...fiecare are preferintele lui...eu iti dau exemplu de sistem care functioneaza non stop cu 3 siteuri HD + split + winamp + mess plus alte cateva chestii deschise si nu sare de 60% fara nici un fel de oc:
Procesor:
http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/f ... 40ghz-box/
Cooler
http://www.pcgarage.ro/coolere/arctic-c ... pro-rev-2/
Placa de baza:
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gi ... 990xa-ud3/
Memorii:
http://www.pcgarage.ro/memorii/kingston ... annel-kit/
Asta este un sistem standard...pe langa asta carcasa CM..sursa CM..ssd A-DATA...
Pentru OC etc... :
Procesor:
http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/f ... 40ghz-box/
Cooler:
http://www.pcgarage.ro/coolere/noctua/nh-u14s/
Placa de baza:
http://www.asus.com/Motherboards/CROSSHAIR_V_FORMULA/
Memorii:
http://www.pcgarage.ro/memorii/kingston ... annel-kit/
ssd...carcasa si sursa nu spun ca sperii lumea cu preturile :))

Aici si o comparatie...dupa cum am zis performanta e mai mare la i7 mai ales per core..dar...uitate la overclocking si la value...ceea ce dupa parerea mea este cel mai important...sa stii pe ce dai banii:

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4 ... MD-FX-8350
www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
XBizNew
Mesaje: 25
Membru din: 05 Sep 2012, 21:02
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Va multumesc mult SMART si MARIN ! DA, doar pt videochat am nevoie de acest PC, Pt 1 singur site (LJ) , si de fapt sant obligata sa mi cumpar acest PC ca sa inlocuiasca 1 super Laptop (Toshiba P775-100) care nu are nici o problema, dar nu vreau sa mai intru cu webcam (C920), vreau sa intru cu Camcorder Panasonic si nu stiu nici o solutie de a conecta camcorderul la Laptop prin placa de captura AVERMEDIA recomandata de LJ ! Mai pe romaneste : SE POATE CONECTA CAMCORDER Panasonic HC-V720 la LAPTOP TOSHIBA P775-100 ??? Daca DA cum ? Daca NU sant obligata sa i au PC . Stie cineva ? Mutumesc mult si $por la toata lumea
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Doar pentru LJ?..daca da te anunt ca arunci cu banii pe geam...un calculator la jumate din pret iti tine lj si te mai si joci un joc nou in acelasi timp...daca vrei pot sa iti fac o configuratie...amd sau intel...ce vrei tu care sati tina 2 site-uri lejer (asta ca sa fii impacata) ...

p.s. daca te gandesti sa iti iei camera panasonic pe care o recomanda ei....nu o lua...ia mai bine pe cea canon daca vrei sa respecti recomandarile lor...are si imagine mai buna si are si TELECOMANDA...
www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”