Problema internet sau virusi in pc ?

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Avatar utilizator
Ken
Veteran
Veteran
Mesaje: 533
Membru din: 06 Ian 2010, 20:24
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Professional cu service pack 2 sau 3
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Lizz_esc
Mesaje: 32
Membru din: 11 Noi 2010, 02:09
Localitate: Undeva in Balcani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eu nu vă recomand să vă reinstalaţi sistemele de operare ori de cate ori nu merge ceva, ci doar ca ultimă soluţie.
Primele lucruri pe care le-aţi putea face: şterge cache, fişiere temporare, cookie.
Apoi rulaţi in SpyBot S&D pentru depistarea de malware şi spyware. Apoi puteţi rula un CCleaner pentru o curăţenie mai serioasă.
Pentru defragmentare:
Intra in MyComputer, click dreapta pe drive-ul pe care doreşti să-l defragmentezi (recomand C prima data), Click pe properties, click pe Tools, click pe Defragment Now, apoi click pe Defragment. Aici n-ai ce să strici :D
Nu ştiu dacă am voie să dau linkuri, aşa că nu am pus. Dar programele alea le găsiţi uşor pe "goagăl".
Dacă ai rezolvat problema, poate ajută pe altcineva mesajul ăsta
Numai bine :)
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

liz mersi, folosesc avg antivirus ,dau scan all computer imi gaseste threat ,''infectie '' dar nu vad nici un buton cu clean ,doar scan scan scan scan scaning
peste tot numai scanuri si scanuri ,dar cand gaseste boala nu trebuie dracului sa o si curat ????cine foloseste avg cum dracu merge ,unde sunt butoanele alea de clean??????? am mai folosit si alte antivirusuri si sa le ia dreacu ca numai scanuri si atat ! cand gaseste boala intreaba daca o mut in quarantine dar de clean nimic !
Avatar utilizator
Sins-Shop
User Activ
User Activ
Mesaje: 270
Membru din: 29 Mar 2010, 19:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

sins shop lasa- ma dreacu ca m-am saturat de linkurile tale ! practica nu se potriveste cu teoria ! lasa-maaa frate ca m-ai intoxicat cu atatea linkuri
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

sins shop chiar te rog sa ma ignori ,nu vad de ce m-ai ajuta cand in alte posturi ma insultai si ma numeai gratuit prostituata ! deci lasa-ma in durerile mele ! chiar nu inteleg insulti pe cineva si apoi te dat samaritean si vrei sa ajuti
Avatar utilizator
Sins-Shop
User Activ
User Activ
Mesaje: 270
Membru din: 29 Mar 2010, 19:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

:)))))) ... nu ma mira ca asta ai inteles tu din postul meu pe respectivul topic ... nu conteaza ...

Eu te am ajutat cu un link catre instructiunile programului antivirus folosit de tine . Daca tu vrei doar mura in gura astepta pe cineva sa ti dea .

Sa nu citesti instructiuni , sa nu folosesti google .


Gata , m-am decis . Nu mai postez pe acest forum la subiecte de mura in gura :)

O sa postez foarte rar :) Poti sa te desfasori cu intrebarile nu te mai deranjez cu raspusuri :)
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

da asa vreau mura in gura ! care e problema? nu am timp de citit foileton
Avatar utilizator
Lizz_esc
Mesaje: 32
Membru din: 11 Noi 2010, 02:09
Localitate: Undeva in Balcani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@sweetgirl:
Din păcate nu am folosit niciodată AVG dar am impresia ca ăsta şterge singur viruşii găsiţi, iar fişierele pe care nu le poate curăţa le mută în carantină.
Vezi totuşi dacă are vreo opţiune de boot scan sau rootkit scan ...
Mai mult, nu ştiu ce sa zic, poate cineva care foloseşte avg-ul...
[offtopic]
PCu meu a avut un virus (nu ştiam ce e aia rootkit atunci) de care nu am scăpat nici după ce am formatat şi reinstalat tot, aşa că înţeleg nervii :)
[/offtopic]
Avatar utilizator
BENGSTYLE
Mesaje: 27
Membru din: 20 Noi 2009, 23:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sweetgirl scrie:sins shop lasa- ma dreacu ca m-am saturat de linkurile tale ! practica nu se potriveste cu teoria ! lasa-maaa frate ca m-ai intoxicat cu atatea linkuri
SI ACUM RADDDDDD,...IN VIATA MEA NU AM RAS ATAT!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

merge acum lol cu hd ,nu am reinstalat nimic se pare ca de la net a fost :lol:
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

sweetgirl scrie:merge acum lol cu hd ,nu am reinstalat nimic se pare ca de la net a fost :lol:
Eu ti-am spus ca este probabil sa fie de la internet datorita raspunsurilor pe care ti le-au dat cei de la firma de net. Dar totodata e posibil ca intre timp cei de la LJ sa fi facut schimbari in sistemul lor astfel incat sa apari listata cu Hd :roll:
Ar fi fost totusi indicat sa afli cu siguranta cauza acestei situatii ca pe viitor in caz ca se mai intampla ceva de genul, sa stii ce masuri sa iei.
Imagine
Avatar utilizator
LadyAttitude
Veteran
Veteran
Mesaje: 542
Membru din: 24 Apr 2008, 18:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sweetgirl scrie:dar de unde sti ca am acer ?lol wow incepe sa ma cam sperie forumu asta lol :roll:
:lol: vezi ca e link si pentru HP,nu doar Acer,relax mai sweet.Te du la mazing,cumpara CD cu OS(operating system),introdu CD reinstalare windows,da reboot.Asigura-te in prealabil ca se face reboot de pe CD si ca ai salvat pe USB key toate fisierele de care inca ai nevoie.Fiecare pc ,in functie de marca o sa aiba nevoie de un set de drivere.Cauti in google ''download drivers *name pc*".Denumireaproduct/modelului de pc se gasesc de obicei pe unitatea cetrala.Cel mai indicat site ramane microsoft,iar tu avand o varianta nepiratata nu vei avea surprize in timp.
Perso mi s-a parut joaca de copii cand am instalat prima data.Nu recomand service urile IT ca nici eu nu folosesc,nu am incredere,curiozitatea e umana.
Si btw,indiferent ce site accesezi se va vedea numarul de ''inmatriculare'' al pc,browser,internet speed,ip...sfatul meu:bea mai putina cafea ca te simt nervous :twisted:
The only way top deal with an unfree world is to become so absolutely free that your very existance is an act of rebellion.(A.C.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”