Problema internet sau virusi in pc ?

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Salutare! Am si eu o mica problema cand intru pe lj ati vazut ca pana sa mergi online apare setting panel care spune de calitatea si latimea de banda a netului .ok un an de zile am mers pe hd quality (la check ur bandwidth aveam mereu hd quality ) de cateva zile imi apare la quality putin mai slab adica high bandwidth . Am sunat pe aia de la net si au zis ca la ei nu e nici o problema si ca ar trebui sa fie ceva in laptopul meu virusi sau dc nu sa vina acasa sa masoare nu stiu ce ,eu nu prea as vrea sa i las sa si bage nasu ,am dat si scanare pe antivirus cica e ok . ce credeti sa fie virusi sau ar trebui sa schimb internet provider ? multumesc
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
wulpita
Veteran
Veteran
Mesaje: 627
Membru din: 30 Iun 2008, 05:18
Localitate: Ce`tzi Doresc Eu Tzie Dulce Romanie
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Windowsul de cand nu lai mai reinstalat ?
Incearca si o defragmentare de disk prima oara.
Imagine
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Este posibil sa fie de la internet, Chestia cu "ei nu au schimbat nimic/e totul ok" e raspunsul lor tipic...
Daca nu ai internet Business care sa fie garantat, e posibil ca la anumite ore de obicei noaptea intre 20-01 sa scada viteza internetului simtitor :) pentru ca intra vecinii care se joaca sau downloadeaza si automat tu nu mai ai aceeasi viteza la internet...
Mai ales ca acum este toamna/iarna lumea nu mai se duce la terase etc etc vine acasa si sta pe internet :)

Iti sugerez sa dai cateva teste la internet la ore diferite sa vezi daca exista diferenta intre viteza internetului la diferite ore,Daca viteza internetului scade in anumite ore foarte mult, trebuie sa ii Contactezi din nou pe cei de la Internet..

O alta intrebare ar fi aceasta pe langa LJ mai deschizi un alt site?
daca Da Cate? le deschideai si inainte de Aceasta situatie???
Au facut siteurile respective schimbari de genul Hd/Hq?

Totusi este posibil sa fie si de la Pc-ul tau dar nu inainte de a verifica internetul... daca internetul se prezinta ok...atunci trebuie sa chemi pe cineva de incredere sa se uite la tine in Pc,

Succes Acolo

P.S. Mie mi sa intamplat acest lucru Ceva timp in urma .. cam acum 1 an si ceva au fost cateva luni in care seara viteza internetului scadea Drastic :(..
Imagine
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Intai de toate multumesc pt raspunsuri ! alte situri nu mai folosesc ,si 1 an de zile nu am avut probleme de genu fie ca era iarna sau vara! ! o nelamurire as mai avea ,dc chem pe cineva sa se uite in laptopul meu sau sa curete si sa reinstaleze iar totul, e posibil sa vada ceva ''ramasite de filmulete ''atata timp cat eu sterg mereu temporary files si cand ma voi hotari sa-l chem voi sterge din pc toate softwarurile descarcate de pe lj !?

wulpita : nu am reinstalat windowsu de mai mult de 1 an si sincer habar nu am cum sa defragmentez harddisk .....
Avatar utilizator
lovejuice
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 170
Membru din: 23 Mai 2009, 02:35
Localitate: UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mai mult ca sigur ai nevoie de o reinstalare a windows-ului :roll:
Avatar utilizator
Sins-Shop
User Activ
User Activ
Mesaje: 270
Membru din: 29 Mar 2010, 19:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Sweetgirl citeste cu atentie aici :

http://www.maximumpc.com/article/featur ... tall_guide

Nu e greu sa instalezi singura sistemul de operare .

Cumpara din magazin sistemul de operare :

http://www.emag.ro/sisteme_operare2/stoc .

Nu ai nevoie sa apelezi la cineva . E foarte simplu .

Daca apelezi la cineva sa ti instaleze sistemul de operare ia in considereare
ca e posibil ca respectiva persoana sa ti instaleze un soft care sa te monitorizeze , si chiar daca este de buna credinta 99 % din cazuri o sa ti instaleze o copie piratata a sistemului de operare si 90 % din softurile piratate contin diversi spyware , virusi , etc greu detectabili si pentru experti .

Cumpara sistemul de operare din magazin . E ieftin . Nu e o avere .

Sper ca ti am fost cu folos .
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

mersi sins shop ,m-am gandit si la varianta asta dar tinand cont ca reinstalarea windowsului nu implica doar introducerea cd-ului next next next install si ca trebuie niste drivere de sound ale pc ului etc ,sa pun niste chestii in reback ,putin cam complicat ....nu cred ca o poate face orice simplu utilizator de computer asa cum sunt eu ! sa ma monitorizeze gagiu la care as vrea sa apelez? dar cred ca pot sa verific ulterior daca mi -a instalat pe langa windows si alte programe ciudatele ...si nu vad de ce m -ar monitoriza atata timp cat eu in momentu in care ii incredintez pc ul voi sterge din el tot ce tine de videochat ....si in cele din urma ce sa faca cu monitorizarea sa se holbeze cu tot cartieru pana le plesneste ochii in cap ...lol
Avatar utilizator
chat_fete
User Activ
User Activ
Mesaje: 207
Membru din: 21 Sep 2009, 15:13
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Cred ca problema la jasmin tine in primul rand de internet...de exemplu dak ai jasmin si alte siteuri deschise in acelasi timp...poate si messul care mananca destul din banda de net sau skype sau orice de genul asta iti poate scadea viteza si pe jasmin SAU dak ai internet prin cablu coaxial adica nu fibra optica este posibil din cauza ca intra multi la o anumita ora pe net din reteaua care iti furnizeaza tie internetul...din cauza aglomeratiei banda de net a firmei se divizeaza la multi clienti de-o data si de aceea este posibil ca u sa primesti mai putina banda de la ei.

Cat despre reinstalarea Windows`ului...pur si simplu stai langa om cand ti-l instaleaza si nu cred ca ar putea face vreo manevra.
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

dar de unde sti ca am acer ?lol wow incepe sa ma cam sperie forumu asta lol :roll:
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

sins shop dc tot vrei sa ma ajuti mai bine n- ai mai trimite linkuri si mi-ai spune step by step cum sa fac ar fi mult mai simplu pt amandoi..... :lol:
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

chat_fete scrie:Cred ca problema la jasmin tine in primul rand de internet...de exemplu dak ai jasmin si alte siteuri deschise in acelasi timp...poate si messul care mananca destul din banda de net sau skype sau orice de genul asta iti poate scadea viteza si pe jasmin SAU dak ai internet prin cablu coaxial adica nu fibra optica este posibil din cauza ca intra multi la o anumita ora pe net din reteaua care iti furnizeaza tie internetul...din cauza aglomeratiei banda de net a firmei se divizeaza la multi clienti de-o data si de aceea este posibil ca u sa primesti mai putina banda de la ei.

Cat despre reinstalarea Windows`ului...pur si simplu stai langa om cand ti-l instaleaza si nu cred ca ar putea face vreo manevra.

mersi frumos !
Avatar utilizator
Ken
Veteran
Veteran
Mesaje: 533
Membru din: 06 Ian 2010, 20:24
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Salut,
Reinstalarea de windows nu este foarte grea , daca instalezi win 7 nu cred ca mai ai nevoie de drivere .... problema ar fi cu programele necesare pentru a lucra , nu este greu dar daca nu te pricepi va fi greu .
Cel mai indicat ar fi sa te duci la o persoana care se pricepe , daca esti din B te pot ajuta .
Si ca un sfat .. nu mai instalati programe si alte kk-turi pe PC-ul de lucru afara de cele strict necesare .

Succes,
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Ken scrie:Salut,
Reinstalarea de windows nu este foarte grea , daca instalezi win 7 nu cred ca mai ai nevoie de drivere .... problema ar fi cu programele necesare pentru a lucra , nu este greu dar daca nu te pricepi va fi greu .
Cel mai indicat ar fi sa te duci la o persoana care se pricepe , daca esti din B te pot ajuta .
Si ca un sfat .. nu mai instalati programe si alte kk-turi pe PC-ul de lucru afara de cele strict necesare .

Succes,

ken ,la ce programe necesare pentru a lucra te referi tu ca ar fi greu ? poti sa imi dai un exemplu,te rog?
Avatar utilizator
Ken
Veteran
Veteran
Mesaje: 533
Membru din: 06 Ian 2010, 20:24
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Pai nu stiu ... sa zicem driverele ptr tv-tuner .... au fost persoane care intrebau si de adobe :) .... am specificat ca nu este greu dar este un dar ....
Daca vrei sa faci reinstal singura poti incerca nu ai nimic de pierdut dar sa mai ai un pc langa sa poti intreba aici posibilele neclaritati .

Succes,
Avatar utilizator
kenzoo252004
User Activ
User Activ
Mesaje: 234
Membru din: 18 Ian 2007, 15:33
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

asa patesc si eu..dar intru asa si merge bine..dar asta mi se intampla cand ma deloghez..
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

da nu stiu cred ca trebuie sa schimb tot sistemul! azi am avut nenumarate privaturi care s-au sfarsit suspect de repede! am intrebat pe suporteri lj dc exista posibilitatea de a verifica si dc am pierdut membrii din cauza conexiunii mele ,dar nu ai ce vorbi cu tampitii aia,pe langa faptu ca raspund slow ,si numai intrebati ,altfel ei nu isi continua ideea, ei mereu papagalicesc; totu e ok ,nu deschideti alte sesiuni ,test referal number ,si dc folositi wireless! In fine ,dc ar putea sa imi spuna si mie cineva la ce tip de windows sa ma orientez ,si la internet ce uplad- download -latime banda sa am incluse in abonament ? multumesc
Avatar utilizator
Ken
Veteran
Veteran
Mesaje: 533
Membru din: 06 Ian 2010, 20:24
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Adica tu folosesti wireles ptr internet :shock: ?
Eu folosesc win xp , parerea mea ca e cel mai bun .
Cat despre net ... sa zicem ca abonamentul de la rds(39 ron) este ok ptr ce ai tu nevoie .
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

nu ,nu folosesc wireless,ziceam asa ....ce intreaba admin lj de obicei....

da stiu window xp ,dar nu e de mai multe feluri profesional ,home etc? ,ca ma gandeam la unu cu licenta...
kiss4un4me
User Junior
User Junior
Mesaje: 66
Membru din: 23 Oct 2007, 20:12
Has thanked: 0
Been thanked: 0

proffesional e cel mai bun:)
Avatar utilizator
Ken
Veteran
Veteran
Mesaje: 533
Membru din: 06 Ian 2010, 20:24
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Professional cu service pack 2 sau 3
Avatar utilizator
Lizz_esc
Mesaje: 32
Membru din: 11 Noi 2010, 02:09
Localitate: Undeva in Balcani
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eu nu vă recomand să vă reinstalaţi sistemele de operare ori de cate ori nu merge ceva, ci doar ca ultimă soluţie.
Primele lucruri pe care le-aţi putea face: şterge cache, fişiere temporare, cookie.
Apoi rulaţi in SpyBot S&D pentru depistarea de malware şi spyware. Apoi puteţi rula un CCleaner pentru o curăţenie mai serioasă.
Pentru defragmentare:
Intra in MyComputer, click dreapta pe drive-ul pe care doreşti să-l defragmentezi (recomand C prima data), Click pe properties, click pe Tools, click pe Defragment Now, apoi click pe Defragment. Aici n-ai ce să strici :D
Nu ştiu dacă am voie să dau linkuri, aşa că nu am pus. Dar programele alea le găsiţi uşor pe "goagăl".
Dacă ai rezolvat problema, poate ajută pe altcineva mesajul ăsta
Numai bine :)
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”