Probleme cu tvtunnerele de la leadtek

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
tralala
Mesaje: 5
Membru din: 03 Feb 2010, 09:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

buna... stiu ca poate s-a mai discutat pe tema asta, dar chair am citit aprox tot forumul, si nu am gasit nimic care sa ma ajute. a trebuit sa cumpar un tvtunner, si am zis sa iau leadtek, ca am lucrat pana acum cu astea si niciodata nu am avut probleme. zis si facut. cumpar un tv 2000 xp global, instalez windows (xp home edition sp3 cu toate updateurile), dar cand colo surpriza - dupa ce instalam driverele si winfast pvr2, in winfast se vedea imaginea, dar in orice alt program de splitcam (tracker, splitcam, manycams, webcamsplitter) nu se poate folosi. da un mesaj de eroare cu multe cifre, care daca il caut pe google zice 0 rezultate. am updatat drivere de la pl baza, pl video, sunet si retea, chiar si directx. acelasi lucru. am zis ca sa schimb tunerul. am luat o coaja cu 1 milion (nu mai retin firma) si ala a mers perfect. l-am dus inapoi, si am luat un tv 2000 xp global expert ( altceva mai bun nu am reusit sa gasesc). cand ajung acasa si incerc, aceeasi surpriza. nu mergea nicicum. am reinstalat windowsu de vreo 4 ori, am mai mers cu tvtunneru la cineva si am mai incercat pe vreo 2 calc, si tot acelasi lucru, chiar si pe xp profesional. le-am scris si celor de la leadtek, dar au raspuns sec ca ei nu au testat cu programe multicam.
daca a mai patit cineva o chestie asemanatoare, pls spune-mi cum ai reusit sa rezolvi. chiar devine enervanta treaba, cu atat mai mult cu cat stiu 100% cate tv tunnere leadtek am cumparat/instalat pana acum fara a avea nicio problema.
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Ken
Veteran
Veteran
Mesaje: 533
Membru din: 06 Ian 2010, 20:24
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Incearca sa selectezi in meniul de la winfast splitcam ... intri in meniul de la tv tuner si la sursa selectezi splitcam .... la genul asta de intrebari este foarte greu de raspuns .... splitcam vede winfastul ? ... vezi ca acea eroare se intampla cand un alt program foloseste deja acea camera .....
Bafta
tralala
Mesaje: 5
Membru din: 03 Feb 2010, 09:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

toate programele splitcam care le-am incercat vedeau tunerul, dar nu imi dadea nicio imagine. unele ziceau device not supported. nush daca zice asta ca asa e programul de split sau chiar nu ar fi suportate. si nu, nu am alt program care sa foloseasca camera deschis. cum spuneam, coaja de 1 milion a mers perfect (desi se vedea imaginea lamentabil).
pana la urma, am luat un winfast pe usb, si merge perfect, pe exact aceleasi calc.

oricum, sunt curios daca a mai patit cineva asa ceva
PinkLipsStudio
Mesaje: 25
Membru din: 14 Ian 2010, 23:14
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Softul de la tvtunner trebuie sa fie inchis pentru a putea face captura prin splitter. Selectezi sursa winfast , dupa care file , crossbar si selectezi composite in , dupa care trebuie sa iti mearga.
Spun pentru ca mam lovit si eu de problema asta, si asa am rezolvato. Sper sa iti fie de folos.
Avatar utilizator
studio_timisoara
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 142
Membru din: 06 Ian 2009, 23:10
Localitate: Timisoara
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

tralala scrie:oricum, sunt curios daca a mai patit cineva asa ceva
Aceeasi situatie si la mine, dar am schimbat imediat tunerele
Avatar utilizator
HotCamStudio
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 145
Membru din: 13 Ian 2007, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

scoate orice codec din PC si dupa nu mai ai probleme
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”