Recomandare Camera Ptz sau aparat mirrorless

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
k8bnba
Mesaje: 2
Membru din: 13 Mar 2020, 22:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Buna dimineata,

Vreau sa va cer si eu sfatul pentru o recomandare de camera Ptz sau aparat mirroless pentru streaming, am un Bcc 950 si as vrea sa il schimb si eu cu ceva mai bun.Mentioenz ca stau pe LJ, SM si Xlove.
Buget aprox 5000-6000 ron.

Va multumesc frumos
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Buna,

Ai putea merge pe un Logitech Rally 4k se incadreaza in bugetul tau
https://www.emag.ro/camera-videoconferi ... nario_ID=4

Bafta acolo
These users thanked the author SAD^^EYES for the post:
k8bnba (28 Aug 2023, 23:53)
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
k8bnba
Mesaje: 2
Membru din: 13 Mar 2020, 22:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Multumesc de raspuns SAD^^EYES , chiar ma uitam la un Logitech Rally si la un aparat sony alpha 6600 cu o placa de captura de la elgato.Ca si calitate a imaginii banuiesc ca Sony alpha 6600 este totusi peste Rally.Mu am gasit pe forum o parere a cuiva care a incercat un Rally si un mirrorrless pentru o comparatie.
Am mai vazut niste modele de PTZ de la photosetup.ro , niste marci despre care nu am auzit dar din specificatii ar fi peste Rally, iar ca si buget tot pe la 5000-600 ron.
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Eu am testat, Inca am testat acum cativa ani,

Minusuri la camera sony:
- lipsa PTZ
- placa de captura
- ai nevoie de alimentare continua ( dummy batery )
- lentila Ultra Wide care daca nu e calitate buna o sa deformeze urat ( mai adaugi 2000-3000 ron )
- microfon dedicat :)
- in functie de camera e posibil sa se incinga f mult si sa se opreasca ( eu personal nu am intampinat dar poti lua in calcul )

cu un Rally ai rezolvat mare parte din minusurile mentionate deasupra
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
AdrianAsist
Mesaje: 12
Membru din: 08 Mai 2023, 02:57
Localitate: Barcelona
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Adrian scrie: 12 Sep 2023, 18:08 Eu am testat, Inca am testat acum cativa ani,

Minusuri la camera sony:
- lipsa PTZ
- placa de captura
- ai nevoie de alimentare continua ( dummy batery )
- lentila Ultra Wide care daca nu e calitate buna o sa deformeze urat ( mai adaugi 2000-3000 ron )
- microfon dedicat :)
- in functie de camera e posibil sa se incinga f mult si sa se opreasca ( eu personal nu am intampinat dar poti lua in calcul )

cu un Rally ai rezolvat mare parte din minusurile mentionate deasupra
Salut, scuze ca ma bag asa , am o intrebare : cu toate aceste minusuri, claritatea imaginii de la sony nu este net superioara, oricum , fata de un logitech ?
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

AdrianAsist scrie: 19 Mar 2024, 17:42
Adrian scrie: 12 Sep 2023, 18:08 Eu am testat, Inca am testat acum cativa ani,

Minusuri la camera sony:
- lipsa PTZ
- placa de captura
- ai nevoie de alimentare continua ( dummy batery )
- lentila Ultra Wide care daca nu e calitate buna o sa deformeze urat ( mai adaugi 2000-3000 ron )
- microfon dedicat :)
- in functie de camera e posibil sa se incinga f mult si sa se opreasca ( eu personal nu am intampinat dar poti lua in calcul )

cu un Rally ai rezolvat mare parte din minusurile mentionate deasupra
Salut, scuze ca ma bag asa , am o intrebare : cu toate aceste minusuri, claritatea imaginii de la sony nu este net superioara, oricum , fata de un logitech ?
Este superioara DAR NU cu mult cel putin daca compari cu noile modele de la logitech ... in toata aceasta ecuatie intra bugetul in primul rand si modelul in al doilea rand.

Let's face it cu toate echipamentele din lume si cu cel mai avansat setup daca modelul e lepra - sunt bani aruncati pe fereastra.

Un model bun face bani cu un logitech brio de 600 ron sau cat mai costa acum iar un model slab nu o sa faca nici o capeica cu setup de 7-10 mii euro
These users thanked the author Adrian for the post:
AdrianAsist (05 Apr 2024, 11:49)
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
AdrianAsist
Mesaje: 12
Membru din: 08 Mai 2023, 02:57
Localitate: Barcelona
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Clar ! In viziunea mea era vorba doar despre acele modele care isi "permit" (permit prin consistenta , ambitie etc , nu neaparat financiar ) sa isi cumpere orice , dar vor sa aleaga cea mai buna varianta. Modelele de tip "lepra" pot avea poate mai mult sau mai putin NOROC, dar atat , dupa parerea mea ! Numai bine
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”