Studio in dezvoltare - o alternativa putin mai diferita !

Aceasta categorie este destinata studiourilor care vor sa prezinte oferta de angajare pentru modele, firmelor sau persoanelor fizice pentru diverse colaborari si modelelor care vor sa lucreze intr-un studio sau cauta un anumit tip de colaborare. Va rog cititi regulamentul categoriei inainte de a publica oferta.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
TzapInferno
Mesaje: 36
Membru din: 03 Sep 2009, 09:19
Localitate: Romania, Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Salutare. Recunosc de la bun inceput, pana sa imi sara lumea in cap, ca in titlu am trecut intentionat pricipalele puncte "pro" ale ofertei, asta si pentru a capta atentia. Nu inseamna insa ca sunt doar vorbe in vant, pe masura ce cititi veti ajunge si la partea din care reies cat se poate de concret cele 2 avantaje.

In ce consta oferta ? Pai hai sa vedem. Oricat de mult mi-as dori sa incep raspunsul la aceasta intrebare cu deja arhicunoscuta formulare "Suntem un studio care asa si pe dincolo [...]", din pacate nu pot face acest lucru, ar fi o jignire adusa oamenilor care lucreaza in acest domeniu. Nu suntem un studio, insa ne dorim sa ajungem unul, speram noi chiar unul de succes la un moment dat intr-un viitor indepartat. Momentan suntem la inceput, am luat-o de jos, atat de jos incat s-ar putea ca strict din acest punct de vedere sa fim cu adevarat iesiti din comun. Pentru a va face o idee, imi permit sa folosesc plurarul la limita, fiindca momentan la acest proiect ne-am inhamat sa tragem doar eu si o prietena de-a mea, ea fiind in prezent singurul model activ. De ce spun ca am luat-o de jos ? Fiindca resursele sunt putine, insa totusi de indeajuns pentru strictul necesar, conditiile nu sunt optime dar sunt decente. Locatia consta intr-un apartament de 3 camera, care imi apartine, intr-o zona foarte ok in, in Bucuresti - Sectorul 5. Momentan prietena mea lucreaza, cu mici exceptii, din 2 in 2 seri, intr-una dintre cele 3 camere. Celelalte 2 camere ar fi deci disponibile, momentan nu sunt mobilate si "accesorizate" corespunzator, insa in eventualitatea unei colaborari vor fi. Mentionez inca de pe acum ca apartamentul respectiv nu dispune de conditiile aproape de lux sau chiar de lux pe care le ofera anumite studio-uri de la noi din tara si chiar din Bucuresti. Este un apartament care nu a fost renovat niciodata in ultimii 25 de ani, de cand s-a facut blocul, a apartinut bunicilor mei. Evident, daca as fi avut bugetul necesar, l-as fi renovat in alte conditii bineinteles. Este in schimb foarte spatios, peste 80mp. Si in podifa faptului ca apartamentul nu se prezinta deloc extraordinar, voi asigura un post de lucru in conditii decente. Internetul prin fibra optica de viteza foarte buna ( deja existent ), configuratia PC-ului va fi una care sa suporte redarea imaginii full HD, webcamul va fi unul dintre cele mai bune disponibile pe piata la ora actuala ( Logitech HD Pro 920 sau 910 / Creative Live! Socialize HD AF / Microsoft LifeCam Studio ) urmand ca pe viitor pe masura ce ne permitem acest lucru sa trecem la binecunoscutele Sony EVI D - Series, perifericele vor fi si ele unele de calitate ( Logitech / Razer / Microsoft ), decorul il vom stabili sfatuindu-ne impreuna, luminile pozitionate de asa natura incat imaginea sa fie cat se poate de clara, etc.

Voi enumera in cele ce urmeaza, cat se poate de concret, atat avantajele cat si dezavantajele acestei oferte, comparativ cu ceea ce va ofera in general un studio. Ramane complet la latitudinea voastra daca considerati sau nu a fi o alternativa mai benefica pentru voi, sau nu.

AVANTAJE :

- Procentul va fi de 60% voi ( modelele ) - 40% eu, fata de 50% - 50% cum e la aproape toate studio-urile.

- Programul va fi EXTREM de flexibil, practic va puteti loga oricand, pentru orice perioada de timp, puteti veni / placa dupa bunul plac, cat timp se implineste un target minim. Acest target il vom stabili de comun acord insa va pot spune de pe acum ca este unul realizabil fara a fi nevoie de cine stie ce efort.

- Ne dorim o relatie bazata pe respect reciproc, seriozitate, ambitie si mai presus de toate profesionalism. Dorim sa ne dezvoltam impreuna si sa ajungem cat mai departe pastrand o relatie mai mult de prietenie decat una de tipul sef - subaltern. Ne propunem sa impunem cat mai putine reguli si limite, bunul simt ar trebui sa fie o piatra de temelie indeajuns de stabila.

- Fiindca momentan nu dispunem de resursele necesare pentru a gestiona micul nostru proiect la un nivel mai amplu, exista optiunea de cazare la locatie, daca se doreste acest lucru. Aceasta optiune poate deveni disponibila aproape GRATUIT ( se va imparti in mod egal intretinerea si lumina ) pentru 2 modele, pe baza ambitiei si perseverentei reflectate bineinteles in rezultate si a relatiei dezvoltate in timp cu noi. Altfel spus, daca esti la fel de ok cu noi precum vom fi noi cu tine, ti se va pune la dispozitie si aceasta varianta.

- In functie de aportul vostru, exista chiar si posibilitatea de a obtine un mic procent din profit, odata ce locatia va fi amenajata intr-un studio in toate regula, fiindca noi cu pasi mici dar siguri spre asta ne indreptam de fapt. Estimam inaugurarea studio-ului anul viitor, undeva la sfarsitul primaverii / inceputul verii, deci mai / iunie. Din nou, procentul va fi stabilit in functie de rezultate si de relatia dezvoltata in timp cu noi.

DEZAVANTAJE :

- Locatia care momentan nu se prezinta deloc extraordinar. A nu se intelege gresit acest aspect, nu va invitam sa lucrati in niste ruine sau mai stiu eu ce daramatura. Apartamentul este perfect locuibil in conditii decente, dar cel putin din punct de vedere estetic nu se poate compara cu conditiile pe care le-ati gasi intr-un studio. Mici retusuri se pot face si se vor face pe parcurs, dar cam atat, fiindca vrem sa renovam cap-coada tot apartamentul cand vom dispune de suma necesara.

- Din punct de vedere al transportului in comun, apartamentul nu este localizat tocmai ideal. Cea mai apropiata statie de metrou ar fi cea de la Eroilor la o distanta de ~ 15-20 de minute, mers pe jos + 3 statii de autobuz.

- Nevand resursele necesare nu va putem pune la dispozitie anumite servicii pe care un studio ar putea. Cum ar fi spre exemplu decontarea taxiului in cazul venirii / plecarii in intervalul orar in care nu circula mijloacele de transport in comun sau acordarea unor sume de bani in avans ( inainte de data la care ar intra banii castigati de voi in conturi ), s.a.m.d. Acestea + multe altele vor deveni insa disponibile pe masura de ne dezvoltam / extindem, direct proportional cu profitul pe care-l vom avea.

- Din motive lesne de inteles, nu putem fi prea transparenti in legatura cu domeniul in care ne desfasuram activitatea, cel putin momentan. Vom fi nevoiti din acest punct de vedere sa apelam la discretia voastra, atat cat este posibil. Nu agream si nu incurajam sub nicio forma acest aspect, insa din pacate suntem nevoiti cel putin pana la inaugurarea oficiala a studio-ului sa activam sub anonimat si facand apel, repet, la discretia voastra. Este un mic risc pe care eu personal mi-l asum, insa o fac fiindca sunt nevoit de un calcul matematic elementar.

Un aspect pe care nu-l consider nici PRO dar nici CONTRA ar fi capacitatea la care ne putem desfasura in momentul de fata activitatea. Luand in calcul absolut toti factorii ce ar influenta numarul total de modele pe care care-l putem gestiona, pot spune ca pana la inaugurarea studio-ului - care va avea bineinteles, printre altele, si niste angajati ( tech support, trainers, etc. ). - nu vrem sa fim prea multi. Mai concret de atat, pe langa prietena mea pe care am mentionat-o de la bun inceput, ne intereseaza sa colaboram cu maxim inca 3 fete, nu mai mult.

Interviul va consta de fapt intr-o intalnire cat se poate de casual si o discutie lejera in care veti primi inca niste informatii pe care nu le pot divulga in acest anunt ( cum ar fi adresa exacta si cum puteti ajunge la noi ), va vom raspunde la orice intrebari aveti si ne vom cunoaste mai bine pentru a ne face si noi si voi o idee daca dorim sau nu sa colaboram impreuna. Din partea voastra cautam in mare parte ce cauta orice studio, si anume 3 calitati : aspect fizic placut, limba engleza cel putin la nivel mediu ( nivel avansat ar fi un plus, dar nu este necesar ) si seriozitate - in sensul ca ne dorim o colaborare pe termen cat mai lung. La celelalte aspecte necesare pentru a deveni un model de succes vom lucra impreuna, eu personal am tangente de aproape 4 ani cu acest domeniu, timp in care am invatat destul de multe. Ca si site-uri, se va colabora deocamdata doar cu cele pe care putem deschide conturi ca model individual, dintr-o serie de motive destul de evidente nu putem avea o colaborare in calitate de studio - in principiu pentru ca nu putem asigura prezenta pe care de obicei o impun acele site-uri.

Sunt constient ca am scris foarte mult, dar prefer sa fiu luat peste picior pentru acest lucru decat sa nu ofer fetelor ce vor fi interesate de aceasta varianta cat mai multe informatii, pentru a avea pe ce baza sa ia o decizie in acest sens. Sper ca m-am exprimat indeajuns de bine incat ca se inteleaga ca se doreste o colaborare putin mai diferita fata de cea standard si pentru cine ni se va alatura de pe acum exista niste avantaje destul de majore. Ca si contact, va astept pentru o discutie in mare pe Y!M sau imi puteti trimite mail pe adresa tzapinferno@yahoo.com , dupa care vom purta o scurta discutie telefonica la sfarsitul careia vom stabili si ora / locul asa-zisului "interviu". Toate cele bune va doresc si mult succes tuturor celor care activeaza in acest domeniu !
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Am citit cu atentie postul tau si nu cred ca e de luat la misto. Sunt sigur ca replica mea la precedentul tau post te-a deranjat dar crede-ma ca era o aberatie. Acum eu unul cred in ce spui, citind si printre randuri (nu stiu cum te vei schimba in cazul in care "te ridici"), cred ca exista sanse sa gasesti 2 modele, dar nu stiu daca aici pe forum.

Ca sfat, nu stiu daca e bine ca programul sa fie extrem de flexibil. Eu inteleg ca trebuie sa faci rabat la multe, dar iti recomand sa impui un target de minim 35 ore/saptamana de lucru concret ca altfel iti garantez ca se va ajunge la anarhie si te vei lua de cap.

Sansele mari de a gasi modele le ai cu oferitul cazarii. Daca tot e gratis, si in situatia ta e normal sa fie gratis, fa-o macar gratis total. Ce mai conteaza 3 mil in plus pe luna. Daca vei gasi fete de caracter vor aprecia si tu vei putea controla mai mult situatia.

Cert e ca e destul de greu de gasit ceva ok in situatia ta (e greu si pentru studiouri super vizibile) dar exista sanse, dar ma repet, nu stiu daca targetul tau se afla aici pe forum. Sigur nu e in media. Sanse mari ai cu studente din provincie care sa si locuiasca acolo, tu trebuie sa vezi cum poti ajunge la ele. Din vorba in vorba, din cunostinta in cunostinta... nu stiu, dar cred ca oferta de cazare e sansa ta.

Daca vrei discretie, tot oferta de cazare ti-o va oferi.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Am fost curioasa ce poate sa scrie cineva intr-un post asa de lung,am avut rabdare si am citit postul cap -coada,te-ai straduit f mult sa prezinti situatia reala dar din pacate asa cum a spus si winx nu aici o sa gasesti fete pentru viitorul studio si ca sa-ti dau un exemplu pot sa-ti prezint chiar o contraoferta total opusa de ceea ce oferi tu ,studio in centrul bucurestiului la 1 minut de metrou, camere individuale,calc I7 touchscreen,decoruri cu adevarat de lux gen mobexpert,poze profesionale gratis,machiaj gratis,cafele,sucuri gratis si mai ales pos sa lucrezi in adult fara sa fol toys si sa faci bani f multi si cazare gratuita,sa spunem ca oferta este ipotetica dar crede-ma ca daca maine postez asa ceva nu o sa vina la angajare absolut nimeni de pe forum,forumul este pentru informatie,imi pare rau de tine pentru ca pari un tip cinstit si mi-a placut postul tau dar din pacate nu cred ca ai vreo sansa.
Sa nu faci greseala sa accepti orice compromis bazandu-te pe reciprocitate,gen eu sunt bun cu tine si tu esti cu mine,wrong,la sfarsit tu vei fi ala care o sa regreti,impune-ti niste reguli,un program ,cu bunul simt nu a fct nimeni avere,vei sfarsi facand compromis dupa compromis iar pers cealalta va stii exact ca poate face asta la nesfarsit,am ani de experienta in spate,in momentul cand ai lasat capul o sg data, esti un om mort.Intentiile tale par bune dar principiile dupa care te ghidezi sunt gresite.

Totusi iti doresc succes!(scuze pt eventualele greseli dar am vreo 40 de ore de nesomn)
Avatar utilizator
TzapInferno
Mesaje: 36
Membru din: 03 Sep 2009, 09:19
Localitate: Romania, Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

In primul rand, va multumesc mult amandurora pentru feedback, inseamna foarte mult pentru mine. Mai ales ca timp a fost formulat intr-o maniera cat se poate de civilizata, imi face o reala placere sa discut in astfel de conditii. Din sfatul vostru ( accentuat mai ales de WinXPfather ) dar si din ce m-am consultat ulterior postarii anuntului cu o cunostiinta care tot asa are o experienta destul de vasta in domeniu, se pare ca intr-adevar ideea de libertate din punct de vedere a programului, pe care am propus-o eu initial, este una gresita. Din acest punct de vedere deci, doresc sa mentionez pentru eventuale persoane interesate, ca va exista totusi un program insa nu impus cu strictete, gen sa intrii la fix nu-stiu-ce ora si sa iesi la fix nu-stiu-ce-alta-ora. Asta ramane sa stabilim de comun acord, dar intr-adevar in cele din urma va trebui stabilit cat de cat un program.

In ceea ce priveste faptul ca nu pe acest forum voi gasi ceea ce caut, va cred pe cuvant. Dupa cum puteti observa, nu am o activitate iesita din comun, pe langa voi 2 care sunteti veterani si sincer chiar nu stiam acest lucru. Consider in continuare ca totusi aici + pe inca un alt forum tot romanesc ( in acelasi domeniu ) si acela destul de popular, sunt locurile unde as avea sanse cat de mici ca poate un model, fie ea incepatoare sau nu, sa fie cat de cat interesata. Inteleg insa ca nu ma pot baza in niciun caz pe aceste anunturi, pe aceste 2 forumuri, incepand de saptamana asta voi aborda individual potentiale fete ( care ar deveni deci incepatoare in caz ca sunt interesate ), probabil varianta asta va da roade intr-o maniera mai eficienta.

In general as dori sa mentionez ca sunt perfect constient de ce exista in momentul de fata pe piata, ce studio-uri si ce conditii ofera, mai ales cele de top, cati ani de experienta au anumite persoane care inca activeaza in domeniu ( indiferent in calitate de ce ) si, realist fiind si evaluandu-mi corect resurele de care dispun si experienta / cunostiintele mele personale, stiu ca practic incerc sa ma iau la tranta ( figurativ vorbind ) cu niste colosi, eu fiind un biet pion. Vreau doar sa spun, din acest punct de vedere, ca spre deosebire de multi foarte multii altii care odata ce afla despre sumele vehiculate in acest domeniu au impresia ca au descoperit o mina de aur si ca gata, daca isi deschid ei studio ( multi o fac fara prea multe cunostiinte, nici macar nu se documenteaza indeajuns ). Si bineinteles apoi apar anunturile cu nshpe Sony Evi D30 / D70 / D100, fiindca prin studioul deschis cu mare entuziasm bate vantu'. Eu unu' nu visez sa ma imbogatesc peste noapte, sunt perfect constient ca nu e o joaca, ca e mult de munca, multi nervi intinsi la maxim ( nu doar in calitate de model ), sincer am plecat doar de la ideea ca pe baza celor stiute despre videochat + acest apartament ramas liber as putea sa fac ceva mai productiv decat pur si simplu sa-l inchiriez pentru 300E / luna. Asadar, pentru mine chiar si dublul acestei sume, spre exemplu, ar reprezenta un succes. Stiu ca vin cu o abordare / gandire putin diferita si ce poate fi interpretata ca fiind ciudata, dar imi asum acest lucru. Ideea ramane ca macar ma agit si fac tot posibilul sa fac ceva, decat sa stau cu mana in san. Si pentru a nu va face o imagine gresita, fac asta in momentul de fata pe langa un job L-V / 9-18, deci nu e ca si cum ar fi o incercare disperata, este doar ceva ce imi doresc sa fac din propria ambitie.

Cam asta ar fi totul. As dori sa subliniez ca ma incanta teribil de mult ca se poate discuta si civilizat pe aceasta tema. Va doresc mult succes. Apropo pocahantas, eu ti-am citit tie mai multe posturi printre care si cele din topicul "wise videochat" si desi nu te cunosc apreciez modul profesionist cu care abordezi bussiness-ul. Mult succes si tie, desi cred ca in cazul tau succesul este garantat. In fine, iar ma intind si scriu poveste, toate cele bune tuturor !
online.vogue
Mesaje: 30
Membru din: 15 Dec 2009, 12:30
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Va salut pe toti :)
Tzap, da-mi un PM sa discutam in privat pe 1.99 :))))). As putea sa am o propunere pentru tine in cazul in care te intereseaza o"colaborare putin diferita".

In rest, te felicit pentru faptul ca vrei sa faci ceva, te apreciez, dar daca vrei sa incepi lucrurile, fa-le bine de la inceput, pentru ca risti pe viitor probleme mari, cum au precizat si cei ce au postat anterior, poca si winxp.

O zi buna si cu bani tuturor
Avatar utilizator
TzapInferno
Mesaje: 36
Membru din: 03 Sep 2009, 09:19
Localitate: Romania, Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Anuntul este in continuare valabil. Intre timp s-au mai modificat anumite lucruri ( inspre mai bine ) dar momentan nu am timp sa intru in detalii, o voi face mai mult ca sigur cand voi avea ceva mai mult timp la dispozitie.
Avatar utilizator
TzapInferno
Mesaje: 36
Membru din: 03 Sep 2009, 09:19
Localitate: Romania, Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Anuntul este in continuare valabil.
Avatar utilizator
TzapInferno
Mesaje: 36
Membru din: 03 Sep 2009, 09:19
Localitate: Romania, Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Studio in dezvoltare - o alternativa putin mai diferita

Postby TzapInferno » Sun Jan 27, 2013 5:09 pm
Oferta se extinde, acum se ofera si cazare ( fara nicio chirie ). Disponibile sunt doar 2 locuri. Fiecare fata va avea deci propria sa camera, avand astfel libertate sa "intre pe tura" oricand doreste si oricat doreste si in rest o poate folosi dupa bunul sau plac. Se cauta in acest sens 2 fete serioase si puse pe treaba, care chiar au ambitie si vor sa realizeze ceva, pentru o colaborare de durata. Ar fi mai multe aspecte de discutat privind aceasta noua optiune, cele interesate sunt rugate sa ma contacteze fie aici pe PM, fie cu un mail la tzapinferno@yahoo.com !

As vrea sa fac foarte clar un lucru. Si asta pentru ca in ultima vreme am tot auzit teorii ale conspiratiei care mai de care mai bizare. NU sunt un tip dubios, acest anunt de angajare suna diferit fata de anunturile studio-urilor fiindca A) In mare masura este vorba despre un bussiness cu in singur "angajat" - eu, ocupandu-ma cam de toate, atat cat pot, B) Din pacate nu pot pune la dispozitie conditiile moderne / de lux pe care le ofera multe dintre studio-urile de succes din Capitala si C) Pur si simplu sunt un tip meticulos care vrea sa ofere cat mai multe detalii ( implicit, cat mai multa transparenta ), pentru ca voi modelele interesate sa stiti chiar inainte de orice contact "face to face" cu mine la ce anume sa va asteptati, asa mi se pare mie ok. Sunt pur si simplu un tip cat se poate de normal, cu destule cunostiinte in domeniu si cu un apartament la dispozitie ( al meu, pe numele meu ) care incearca sa faca ceva cu resursele limitate pe care le are. Inteleg ideea de suspiciuni, mai ales in acest domeniu, dar cateodata parca se exagereaza cu scenarii de filme.
United Studios
Veteran
Veteran
Mesaje: 807
Membru din: 09 Noi 2006, 17:16
Localitate: Bucuresti / Pitesti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0
Contact:

Salut.
Eu ti-as sugera sa perseverezi. Pana la urma, mai toti am inceput dintr-un apartament. Iar modelele, chiar daca risti, la inceput, sa fie mai modeste, pot creste odata cu studioul.
Sustin ideea precedenta de a nu lasa modelele "sa intre cand vor", caci o sa ai surprize.
Mi-a placut abordarea. Chiar daca, momentan, nu ai resursele necesare, dupa modul in care abordezi, iti prevad un viitor interesant.
Scrie răspuns

Înapoi la “Oferte - Cereri de munca si Colaborari”