CHATLIVE STUDIO angajeaza admini si traineri in IASI

Aceasta categorie este destinata studiourilor care vor sa prezinte oferta de angajare pentru modele, firmelor sau persoanelor fizice pentru diverse colaborari si modelelor care vor sa lucreze intr-un studio sau cauta un anumit tip de colaborare. Va rog cititi regulamentul categoriei inainte de a publica oferta.
theselby
VIP
VIP
Mesaje: 600
Membru din: 02 Feb 2010, 22:53
Localitate: Iasi
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times
Contact:

DESCRIERE JOB
Te vei alatura unei echipe de entuziasti si experti care au rolul de a ajuta angajatii studioului de videochat CHATLIVE sa isi mareasca in continuu veniturile prin efort si disciplina. Echipa de traineri si administratori a studioului de videochat CHATLIVE STUDIO va ajuta modelele sa inteleaga site-urile pe care lucreaza, sa inteleaga fiecare particularitate a site-urilor si la ce ajuta (sau nu) aceasta. Va ajuta modelele angajate in studio-ul nostru sa inteleaga si sa foloseasca cu mai multa usurinta soft-urile pe care le punem la dispozitia modelelor astfel ca acestea sa dea un randament tot timpul mai bun si, intr-un cadru mai placut.
Vei participa in sedintele echipei de administrare in care analizam site-urile impreuna si construim planuri si strategii astfel ca modelele sa inteleaga mai usor metodele de lucru. Vei avea ocazia sa contribui la documentatiile construite de echipa CHATLIVE STUDIO, manuale, ghiduri de conversatie, sedinte foto, etc.
Se va lucra in un sistem colaborativ agil, bazat pe planuri lunare de evolutie, targeturi propuse atat pentru echipa de traineri cat si pentru modele, toate alese cu simt de raspundere si, mai ales, nicidecum exagerate. Astfel veti activa in un mediu in care veti avea constant lucruri noi de invatat si documentat.


RESPONSABILITATI (ordinea prezentarii acestora nu este relevanta)
  • Site-urile cu care colaboram. Trebuiesc constant analizate, intelese si documentate din toate punctele de vedere: ore de trafic maxim, tipuri de clienti, tipuri de comportament acceptate, tipuri de promovare pentru trafic ridicat, evenimente speciale, etc.
  • Mentenanta si dezvoltarea (detalierea) documentatiilor create de studio-ul nostru, cum ar fi: ghidul incepatorului in videochat, manualul avansat al modelului de videochat, manualele explicative pentru site-urile de videochat cu care colaboram, etc.
  • Utilizarea site-urilor de videochat cu care colaboram atat ca model cat si in calitate de client, pentru a studia si analiza constant capacitatile si noile inovatii care apar din partea site-urilor si, pentru a ne putea informa rapid si corect in legatura cu orice este nou in domeniu.
  • Analiza angajatelor ce apartin de studioul nsotru de videochat, stabilirea unor stragegii astfel ca aceste modele sa fie ajutate in a-si maximiza profiturile, in fiecare zi.
  • Comunicare continua cu modelele noi, pentru a le ghida si ajuta inca de la inceput in ceea ce presupune activitatea de videochat.
  • Training-uri pe partile de comunicare si vanzari. Angajatele studioului nostru de videochat vor avea nevoie de informatii corecte si ajutor pe partea de comunicare (engleza, franceza) si pe partea de vanzari (intelegerea clientilor, intelegerea pietei, a cererii si a ofertei)


CERINTE
  • Angajatul ideal este de sex feminin
  • Este capabil sa scrie si sa comunice clar, concis, corect si tehnic (pe partea de erotism, fantezii) in Engleza si Romana si, eventual, Franceza.
  • Poate observa, citi si intelege corect termeni specifici din domeniul adult - erotic.
  • Are o pasiune nativa de a arata celor din jur "mersul lucrurilor", ajutandu-i usor sa inteleaga mecanica videochatului.
  • Ii face placere sa investigheze si sa puna intrebari, atunci cand se afla in dubii.
  • Este atrasa de erotic, tehnologie si detine capacitati analitice bine dezvoltate.
  • Este experimentat in crearea de documentatii, prezentari tip PowerPoint, etc

AVANTAJE
  • Iti oferim training tehnic (daca e necesar) pentru aplicatiile ce le vom utiliza in studioul nostru de videochat si in orice alte aplicatii ce vor fi necesare.
  • Vom stabili si te vom informa despre standardele studioului nostru de videochat in materie de documentatie si manuale de utilizator.
  • Oferim pachet salarial atractiv cu posibilitatea de marire salariala la fiecare 6 luni de colaborare, in urma unui review anuntat.
Daca vei considera ca vrei acest job in echipa CHATLIVE studio, aplica la job completand formularul de angajare pentru admini si traineri.
SoulCams Models Studios wanted
theselby
VIP
VIP
Mesaje: 600
Membru din: 02 Feb 2010, 22:53
Localitate: Iasi
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times
Contact:

Ina este super valabil anuntul... s-au ingramadit nu mai mult de 0 (zero) experti in ale videochatului pentru acest job... a ramas lumea fara experti ?!

Or fi cerintele prea "drastice" si va e frica sa aplicati? Or dati macar un feedback, oricare ar fi acela...
Avatar utilizator
Ken
Veteran
Veteran
Mesaje: 533
Membru din: 06 Ian 2010, 20:24
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Cica e un zvon care tot umbla ..."spuma e in bucuresti :lol: "
josephine_love
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 107
Membru din: 24 Sep 2010, 15:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Si mai era un zvon: ,, ca salariile sunt mizerabile''. Nu stiu cat oferi tu, dar am auzit din alte parti prin Bucuresti ca sunt teribil de mici pentru acest domeniu.
Pana la urma cum zicea cineva pe aici, ramane un job in domeniul adult, pe care nu poti sa-l treci in CV pentru viitor asa ca numai si pentru acest motiv ar tebui platit mai bine decat un job obisnuit ca altfel n-ar avea sens sa lucrezi in domeniul asta pe aceeasi bani ca intr-un job ''decent''.
Apoi, ca sa gasesti o persoana de calitate trebuie sa investesti in persoana respectiva si financiar ,chiar daca asta presupune un risc si nu sa mergi pe principiul ca ii dai un salariu de mizerie, sa demonstreze el/ea ca poate mai mult si mai vedem dupa.
In postura de trainer nu pot sa vad decat un fost model. Si apoi de ce acel model ar renunta la postura de model pentru cea de trainer?? Pentru un venit mai mare, evident. Cineva care accepta un salariu mizerabil pentru un post de trainer inseamna ca nu a putut avea realizari mai mari ca si model si atunci nu stiu ce poate invata un model de la trainerul respectiv.

Acum tu tragi concluziile, insa singura motivatie in acest domeniu o constituie banul (cu exceptia celor care lucreaza la domiciliu), ca altfel nu poti sa zici ca avansezi in cariera sau iti creste valoare de piata in timp etc.
Avatar utilizator
Ken
Veteran
Veteran
Mesaje: 533
Membru din: 06 Ian 2010, 20:24
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@josephine ... da salariile sunt mici dar in studiourile care isi permit un trainer bun sa stii ca nu mai sunt chiar asa mici .... tu vb din postura ta dar sa stii ca mai sunt nnnnn modele care nu trec de 700-800 dolari pe luna , modele care ar putea fi exceptionali ca si traineri dar nu au noroc in videochat ca si model si cand vb de postura unui bun model stim ca nu doar norocul sau seaxapelul sau sau ne face sa fim buni , aceste modele ar putea castiga acesti bani chiar si mai multi intr-un studio bun daca isi fac treaba cum trebuie ca trainer .
Faza cu CV este putin fortata , nu trebuie sa scrie in contractul de munca ca esti trainer adultvideochat , firma nu se numeste sc.adultvideochat srl , te poate trece ca manager spre exemplu .
De ce trebuie sa luam un salariu mare si sa nu facem nimic ? ... nu este mai ok sa demonstrezi ca ai adus un model din punctul a la punctul x si atunci sa iti ceri drepturile ? nu mi se pare corect sa ceri un salariu mare dar tu sa nu poti face nimic , demonstreaza ca poti si poate vei avea surprize la ziua de salariu .
Da sunt deacord cu tine ca doar un fost sau actual model poate face acest job de trainer , trebuie sa stii ce inseamna efectiv , cu ce se mananca dar cum spuneam si mai sus sunt modele care au picat mult , poate din cauza varstei , poate din cauza ca nu au dat atentie la mici detalii si multe altele , mai sunt si modele care nu mai pot lucra ca model ca sunt gravide si ar putea lucra lejer pe post de trainer .
Si sa stii ca daca un model nu mai face bani asta nu inseamna neaparat ca nu poate fi un bun trainer , se exclud "modelele" care habar au de engleza , cele plictisite sau batute in cap si multe alte variante care nu-mi vin in cap acum .....
josephine_love
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 107
Membru din: 24 Sep 2010, 15:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Un model care nu mai face bani tu zici ca ar putea fi totusi un bun trainer?? Sincer ma indoiesc. Pai daca sfaturile pe care le da n-au functionat pe pielea lui sau atunci cand a vazut ca nu mai are success nu a stiut sa schimbe atitudinea, in viziunea mea nu poati fi un bun trainer. A, poate da sfaturi generale, gen vezi ca ala cu verde pe cams are bani, ala de scrie cu rosu e bounty member etc., dar mai mult de atat chiar nu are cu ce ajuta modelul.
Eu nu stiu cum vezi tu pe cineva care a esuat lamentabil intr-un business, oricare ar fi acela, sa poata da sfaturi utile unei ale persoane cu privire la bussinesul respectiv. Pentru mine nu are sens idea.
Spre ex., la facultea pe care am urmat-o, toti profesorii mei erau oameni de success in materia pe care o predau. In nici un caz nu erau niste persoane care au falimentat si acum neavand alta optiune saracii s-au apucat si ei de tinut cursuri.

Faza de zici tu ca in CV poate sa scrie manager, numai daca n-ai fost la cateva interviuri pentru un job, poti sa afirmi asa ceva. Pai in momentul in care la un interviu spui ca ai fost manager in trecut, oamenii aia vor sa stie cu ce te-ai ocupat efectiv, si aici chiar trebuie sa detaliezi foarte mult pentru ca ei sa poata aprecia daca esti potrivit pentru jobul pe care il ofera. Crezi ca te duci doar si zici, da dom’le pai am fost manager la o firma si gata te angajeaza?? Vor sa stie, bine manager, in ce domeniu, la ce department, ce activitati desfasurai efectiv, ce probleme ai intampinat, cu ce ai contribuit in firma respectiva, dar contracte din alea ai facut, dar de celelalte etc. Crezi ca poti invata chestiile astea daca nu le-ai practicat efectiv? Ca asa doar ca scrie in cartea de munca ca ai fost manager, nu te ajuta cu nimic intr-o viitoare cariera intr-un alt domeniu.

Si faza cu demonstratul, iti zic eu ca nici un model capabil nu o sa vina sa-ti demonstreze tie ceva pe un salariu de mizerie. Poate o sa-ti arate niste paymenturi, sa dea niste teste, sa se stabileasca o perioada de proba care sa fie platita cu un salariu onorabil etc.
Nu o sa vina nici un angajat dintr-o oarecare firma sa invete angajatii altei firme despre jobul lui pe un salariu mai mic decat avea inainte cu speranta ca o sa demonstreze la noua firma aptitudinile sale. O sa vina cel putin pe salariul pe care il avea inainte.

Acum tu daca ramai la parerea ca un model care nu mai face bani poate ajunge un trainer de success, poti sa gandesti si asa, fiecare isi administreaza businessul cum crede mai bine. Eu am zis doar o opinie, daca tu si restul ownerilor de studio nu vreti sa o acceptati e treaba voastra.
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

si mie mi se pare trasa de par rau asta cu modelul care nu mai face bani si e f bun trainer,mai ales ca si cunosc pe cineva acre intentioneaza sa devina tariner si ca si model este execrabila mai nou

sincer eu daca as fii angajtorul nu as angaja o in veci ca stiu acte parale face ; cat despre salriu pai no offence da alea 12 mil despre care am auzit si eu nici macar nu secompaar cu un castig de 70-90 de mil per luna si comparatic cred ca munca e infim mai putina ; in primul rand ca si model lucrezi cu tine insuti stii ce poti cat poti tragi de tien cat cum vrei pe cand ca trainer iti rupi creierii in 2 sa o convingi pe Lenuta ca nu e imp sa l sune non stop pe iubi :mrgreen:
theselby
VIP
VIP
Mesaje: 600
Membru din: 02 Feb 2010, 22:53
Localitate: Iasi
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times
Contact:

Thanks pentru opinii... dar sunteti offtopic ;)

@josephine... inca nu ai habar de business-level in legatura cu ceea ce tine de o companie, cifre de afaceri, investitii, grile salariale, etc.

exemplu: de ce o companie multinationala care are un profit anual de 45 milioane de dolari si 200 angajati plateste mai bine de jumatate din angajati cu nu mai mult de 1500$ pe luna ? Cand... daca ar fi sa o dai la 50-50 cum e in videochat, ar trebui sa primeasca cel putin 9000$ pe luna? (matematic vorbind... 45M$ la 200 angajati = 222k$ pe an --> 18500$ pe luna --> (50-50) 9250$ pt angajat, 9250$ pt companie). Hai zi-mi ... lumineaza-ma! Si NU ... un trainer intr-o astfel de firma NU ARE SALAR mai mare decat un sef de echipa sau un inginer... nicidecum !!!

Hai va rog, nu mai ganditi cu fundu si cu impresia ca totul vi se cuvine... si asa este mult prea mult comparativ cu alte servicii. Noroc de factorul de risc si expunere ca influenteaza foarte mult acest aspect... ca altfel...

Cod: Selectaţi tot

Intr-o alta firma decat videochat, treaba sta cam asa:
* angajatorul taxeaza cu, sa zicem, 200$ ora de munca pe client
- angajatul primeste, sa zicem... intre 5 si 10$ pe ora
- angajatul plateste toate cele... si ramane cu peste 100$/ora de pe urma muncii angajatului profit

Intr-un studio de videochat, treaba sta cam asa:
* site-ul taxeaza cu, sa zicem, 2$ minutul
- studio-ul primeste, sa zicem, 40% --> 0.8$ / minut
- angajatul propriuzis primeste 0.4$ net
- angajatorul (studio-ul) plateste toate cele... si cu ce puii mei mai ramane?
Da, corect... factorii de risc si expunere in videochat "justifica" oarecum procentajul...
Dar pentru un trainer care va mai fi factorul de risc? N-are decat sa-si caute in o firma normala (dau preturile relativ la orasul Iasi) un post de QA sau documentatie sau mai stiu eu ce pt 1400 lei... si sa-i fie scris pe CM ca e operator calculator... fiindca e prea "lejer" si nu accepta mai mult pt un post de trainer.

Corect... n-are decat sa faca videochat in continuare ca model... n-o obliga nimeni sa fie admin/trainer lol.


@on-topic ... hai sa ne vedem de topic, si nicidecum de alte problemute.
josephine_love
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 107
Membru din: 24 Sep 2010, 15:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Si nu sunt de acord nici cu sustinerea ta ca videochatul se bazeaza pe noroc si sex appeal. Da, un dram de noroc iti trebuie in orice job dar sa spui ca norocul sta la baza succesului tau e cam mult.
La fel si treaba cu varsta. O sa o dau din nou exemplu pe tammy de pa cams.com care e no 1 la fan club memebers si bounty members. Deci parerea mea, varsta n-are absolut nici o legatura.
Pentru mine jobul asta se controleaza din creieras, n-are de-a face cu norocul, sexappealul (asta ti-l creezi tu, nu vine de la mama natura), varsta , aspectul fizic ( tammy arata bine pentru varsta ei, dar arata mult mai rau decat majoritatea modelelor). Totul e ambitite, seriozitate si bineinteles multa multa inteligenta, manipulare, control, sa stii sa te vinzi bine.
josephine_love
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 107
Membru din: 24 Sep 2010, 15:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

the selby, nu am impresia ca mi se cuvine nimic, problema e ca intamplator chiar cunosc companii de succes in RO , care desfasoara alt gen de activitate si care chiar isi trateaza angajatul cu respect. De la entery level, angajatul are un salariu foarte bun, muuuuuuult mai mare decat ofera companii de acelasi gen si care au avut si ocazia sa angajeze perosane de calitate care intradevar au dovedit ca pot si vor sa munceasca serios dar au avut si neplacerea sa angajeze oameni de nimic, pe care normal iau concediat ulterior.
Deci, exista si companii care respecta angajatul intamplator, chiar daca nu iti vine sa crezi.
Avatar utilizator
Ken
Veteran
Veteran
Mesaje: 533
Membru din: 06 Ian 2010, 20:24
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Hai ca am zis sa fie mai scurt dar ne-am intins pe anuntul colegului theselby si chiar suntem off topic , poate ne muta Sad :)
@Josephine obesrv ca nu ai inteles nimic si ma gandesc daca are rost sa-mi bat capul , nu zic ca eu am dreptate dar asta e viziunea mea .
Am mai fost in contradictorii cu alt coleg tot pe genul asta de discutii si intr-un final poate mia dat dreptate .
La CV nu am zis ca trebuie trecut neaparat Manager ! era doar un exemplu .. puteam zice Aviator !
Ai dat exemplu pe Tammy , un singur exemplu dar mai sunt alte zecidemii care cand au ajuns la o varsta au clacat , sunt sute , mii de modele trecute de 35 ani sa zicem si care nu mai fac banii care ii faceau acum 5 ani . Mai sunt modele care pur si simplu nu mai vor sa lucreze ca model , tu te pui pe tine in ecuatie , tu poate vrei sa lucrezi ca model si cand vei ajunge la varsta lui Tammy dar alte modele nu gandesc asa , dar esti sigura ca peste 10 ani vei mai face tot banii astia de acum ? .... si hai sa-ti mai zic un secret in legatura cu Tammy , pai ei ii merge bine pe cams ptr ca este de la inceputuri si a prins o categorie de membri iar acum intra multi la ea din curiozitate ;) .... a incercat si pe alte site si surpriza nu a mai avut succes .
Vorbiti de salarii de 70-90 de milioane ... pai ma frate eu iti dau 100 milioane dar tu trebuie sa scoti banii astia + un profit ptr mine de cel putin 40 milioane ... deci vorbim de niste calcule simple .
Faza cu Lenuta care vb la telefon nu tine de trainer ... acolo intervin regulile din acel studio .
Se vede ca multi nu prea aveti treaba cu realitatea dar fiecare cu parerea lui .

Sorry ptr offtopic
josephine_love
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 107
Membru din: 24 Sep 2010, 15:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Pai si daca scrie aviator in loc de manager nu ajungem la aceeasi problema?? Persoana respectiva nu are experienta in ceea ce apare scris in cartea de munca. Daca scrie aviator inseamna ca se poate angaja pe viitor ca aviator, nu inteleg logica ta? Logica mea este ca orice ar scrie acolo, chiar si vanzatoare, persoana respectiva nu are cum sa se prevaleze de experienta din trecut pentru un viitor alt job in alt domeniu. Asta e clar. Cum poti sa aplici pentru un post de vanzator si sa sustii ca ai experienta in acel job, cand angajatorul isi da seama din intrebarile pe care ti le pune ca nu ai avut nici o tangenta cu jobul respectiv sau probabil o sa creada ca ai fost concediat de la anteriorul job pentru incompetenta cand te pune in prima zi in fata casei de marcat si tu te uiti ca mata-n calendar.

Cred ca sunt modele chiar pe aici trecute de 35 de ani care fac bani frumusei, nu e tammy un caz singular. Nu stiu ce voi face peste 10 ani asta chiar e o perioada prea mare pentru a face previziuni. Dar iti zic sigur ca in prezent fac mai multi bani decat acum 5 ani, in nici un caz mai putini.

Normal ca daca tu platesti un trainer cu 100 milioane ai asteptari de la el. Daca nu produce, out. Total de acord. Nu stiu de unde ai inteles ca eu sustin ca ar trebui sa platesti cu bani grei persoanele care nu produc nimic. Din contra. Dar nici sa nu te astepti ca pe bani putini sa angajezi pe cineva competent, ca ala e asa mai fraier sa faca voluntariat pentru firma ta.

Daca activez in domeniu de ani buni asta ma face irealista?? Lol, fie cum zici tu. Oricum nu ai nici un sens in general in ceea ce spui tu: modele care fac bani din noroc, modele care nu fac bani dar sunt super trainer, sa treci in cartea de munca joburi ca manager, aviator etc.
Macar daca afirmi un lucru, fa-o asa fel incat sa aiba nu sens.
theselby
VIP
VIP
Mesaje: 600
Membru din: 02 Feb 2010, 22:53
Localitate: Iasi
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times
Contact:

Please allow me to clarify something.

Daca in cartea de munca voi scrie ca ocupa pozitia de trainer in compania mea, asta e un lucru bun, daca persoana respectiva o sa se ocupe chair de training.
Training-ul par example este acelasi in orice domeniu, indiferent ca este vorba de IT, baze de date, constructii, marketing, limbi straine, medicina, you name it.

Uita-te un pic, pe scurt... la job requirements si main responsibilities mai sus si-ai sa realizezi ca, par example, pozitia de trainer necesita urmatoarele (in special):
* capacitatea trainerului de a se documenta singur in legatura cu subiectul (subiectele) trainingului pe care il va face
* capacitatea trainerului de a crea materiale pentru training (documente powerpoint, organizare workshop-uri in timpul training-ului, exercitii de colectiv, etc)
* spiritul orator al trainerului. Sa fie capabil sa sustina "live" training-uri in fata unor oameni pe care ii cunoaste personal sau nu

Mai pe scurt... este un fel de profesor... ii trebuie simt pedagogic.

Ei... cele de mai sus se aplica in orice domeniu posibil.
* in videochat, documentezi activitatea, o explici bine, etc
* in constructii, documentezi materiale de contructii, aplicabilitatea lor, exemple, etc
* in IT ... documentezi limbaje de programare, baze de date, etc
* in medicina... documentezi organe, tesuturi, celule, aparate si aparatura, etc

Tu vrei sa-mi spui mie ca un trainer de videochat... daca mai tarziu va fi angajat de o firma care distribuie... sa zicem... un nou model de aparat ecograf/tomograf ... si task-ul lui va fi sa faca training celor ce il vor folosi (achizitioneaza)... tu chiar crezi ca nu se va descurca? Pai de ce sa nu se descurce? Ca e fix aceeasi treaba (documentare, creare documentatie, prezentare si instruire)... e problema angajatului daca nu e capabil sa treaca de la o activitate la alta, si nicidecum a mea sau a viitorului angajator.

Or cu ce e diferita functia de manager a unui studio de videochat fata de cea de manager a unei firme IT ? Ca e vorba de planuirea si managementul resurselor financiare a firmei in care lucreaza... nu "fute" pe nimeni grija ca ce fel de angajati ai avut... fete sau baieti sau gay sau mai stiu eu ce.

Nu... dar voi considerati in continuare, chit ca activati in acest domeniu... ca daca un alt angajator va auzi ca ai avut atributii intr-o activitate legata de videochat... esti naspa! E total eronata gandirea... si daca el gandeste asa, inseamna ca este un angajator de 2 lei!

Ia sa-mi zica si mie careva... care e diferenta intre:
1. un inginer software care creaza aplicatii pentru domeniul videochat (sa zicem ca face site-uri, sau lucreaza la un splitcam, sau la nu stiu ce alt soft)
si
2. un inginer software care creaza aplicatii pentru statisticile dintr-o banca (sa zicem ca e angajat de BRD or something)
si hai sa presupunem ca o a treia firma are chemati la interviu pt un post de inginer software in domeniul WWWWWWXXX pe cei doi de mai sus. Voi chiar credeti ca se vor feri de cel de la punctul 1 (ala cu videochatul)? Eu zic NU! Il vor alege pe cel mai bun... pe acela care demonstreaza ca se pricepe.

Asa ca... hai... sa o lasam moale :)
Avatar utilizator
celeste
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 27 Aug 2008, 05:06
Localitate: Timisoara
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ken scrie: demonstreaza ca poti si poate vei avea surprize la ziua de salariu .
@Ken no offense dar cine munceste pe sperante? Spune-mi si mie cine este idiotul care se angajeaza pe un salariu average ( nu voi spune de mizerie pentru ca mizeria unuia poate fi comoara altuia ) si asteapta cu sufletul la gura ziua de salariu ca poate-poate seful a observat ce bine se descurca. Eu stiam ca alta este ordinea, salariu prestabilit cu posibilitate de marire in functie de competenta si rezultate.

@josephine, total de acord, un model care esueaza PRACTIC poate la fel de bine sa esueze si TEORETIC. Insa oamenii sunt ori buni practicieni ori buni teoreticieni, foarte rar le au pe ambele. Am intalnit oameni care nu reusesc efectiv sa transpuna in vorbe sau sfaturi ce le-a adus succesul. Ca si trainer, trebuie sa fii un bun pedagog si esti mult mai dispus sa incerci cu alte modele ceea ce tu poate nu ai indraznit, sau ai crezut ca nu ti se potriveste. Eu nu as exclude un model cu performante medii ci doar un model cu performante de sub 500$ pe luna. Nu trebuie sa ai un succes rasunator ca sa creezi la randul tau succesul altuia.

Sebi, sorry de offtopic si mult succes:)
United Studios
Veteran
Veteran
Mesaje: 807
Membru din: 09 Noi 2006, 17:16
Localitate: Bucuresti / Pitesti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0
Contact:

@selby: sfatul meu e sa deschizi inca un topic cu anuntul de angajare, ca aici ne luam la bataie, pe topicul tau...:)
Normal ca daca tu platesti un trainer cu 100 milioane ai asteptari de la el. Daca nu produce, out. Total de acord. Nu stiu de unde ai inteles ca eu sustin ca ar trebui sa platesti cu bani grei persoanele care nu produc nimic. Din contra. Dar nici sa nu te astepti ca pe bani putini sa angajezi pe cineva competent, ca ala e asa mai fraier sa faca voluntariat pentru firma ta.
Hai sa schimbam putin rolurile. Tu esti "sefu' " si eu vin sa ma angajez la tine, ca trainer.
- Sefu', eu consider ca merit 100 de milioane salariu.

Si acum astept replica din partea ta.
Mi-i dai? Pe ce? Am ochii frumosi? Nas patrician?
Daca nu produc, out? Asa, cu 100 de milioane din banii tai pentru prima luna? Chiar te-ar tenta? Chiar ai mana atat de darnica?

Eu, nu. Am mentionat intr-un post de mai demult, cu Nicky, ca as da 5.000 de euro pe luna unui trainer. Corect. Chiar as face-o. Insa pentru performanta.
"cine munceste pe sperante?"
Eu as "rasuci" nitel acest citat. Cine angajeaza pe sperante?

Eu as proceda astfel, si, probabil voi proceda, caci, cu ocazia deschiderii studioului din Bucuresti (care va avea loc pe 15 februarie...<multumesc pentru urarile de bine :P > ), probabil ca actuala capacitate de training ne va fi depasita:
- iti dau pe mana 3 modele, sa zicem. Modele care au 3 luni de lucru la activ. Nu iti dau "boboci" veniti ieri, ca nu stiu daca se tin de treaba in viitor, sau pleaca cu o parte din trainingul oferit de tine si platit de mine.
- timp de 3 luni, eu am "graficele" cu performantele lor. Sa zicem ca fac 1.000$ pe luna
- te las 3 luni cu modelele respective, cu 15 milioane salariul tau
- peste 3 luni, re-fac graficele. Sa zicem ca au ajuns la 1.700$
- 3 modele x 700$ = 2.100$. Inmultit cu 3 lei / $ = 6.300 lei.
- in momentul asta, salariul tau va fi 1.500 + 2.000 = 35.000

Si asa mai departe. Salariul ar creste de la o perioada la alta. Pe niste baze care vor fi prezentate trainerului de la inceput, ca sa stie ce il asteapta. Nu pe speranta in "mila" sefului.

Nu intentionez sa fiu vreodata vreun zgarcit. Si cred ca nici un owner (adevarat) nu ar vrea sa faca asta. Insa sa se astepte cineva ca eu sa angajez pe X cu 100 de milioane si sa imi aduca 30 (sau chiar 100), asta ar fi o naivitate.

Nu am terminat ce aveam de zis, dar trebuie sa plec, ca suntem in amenajari in noua locatie. Asa ca, probabil, voi reveni.
josephine_love
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 107
Membru din: 24 Sep 2010, 15:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

De acord cu tine theselby. Trainerul este un profesor si trebuie sa aiba aptitudini pedagogice foarte bune. Insa ca sa fii trainer intr-un anumit domeniu, trebuie sa ai cunostinte in acel domeniu. De exemplu crezi tu ca un trainer in videochat poate fi si un trainer in constructii sau in IT?? Inseamna ca si un fost trainer in constructii care nu a avut nici o treaba cu videochatul ar putea sa fie trainerul uni model in acest domeniu? Sau un fost trainer de succes in medicina crezi care fi un trainer de success in avc??? Hai sa fim seriosi. Faptul ca ai spirit pedagocig nu inseamna ca o poti face pe trainerul in orice domeniu iti vine tie. Un trainer in medicina se angajeaza cel mai probabil dintre fostii medici, un om care are habar cu se mananaca. La fel si in constructii, in IT etc. si in orice alt domeniu. Asa cum si tu angajezi ca si trainer un fost model, nu un fost trainer la alimentara sa zicem.

Si la faza cu domeniul in care ai profesat in trecut ca nu e important pentru un alt angajator, total eronat. Sunt de acord cu tine ca e un angajator de 2 lei dar din pacate conceptia despre acest domeniu nu s-a schimbat si nu se va schimba prea curand. Pentru angajator conteaza imaginea firmei lui in fata clientilor sai si nu vrea sa se afle ca are un angajat care a activat in industria porno. Stiu angajator care au concediat pe cineva pentru o simpla poza nud gasita pe internet, daca iti vine sa crezi, tipa neavand nici o treaba cu avc-ul sau cu industria porno in general. Ea sustinea de fapt ca poza ar fi fost chiar trucata de un fost prieten care vroia razbunare. Tipa a fost concediata pentru ca nu dadea bine pentru imaginea firmei. M-am ingrozit cand am aflat asa ceva.

Celeste, faza ca daca ai success intr-un domeniu nu inseamna neaparat ca poti fi si bun pedagog, si aici sunt de acord. Insa nu pot sa fiu de acord cu viceversa si anume ca daca ai avut un business falimentar poti sa inveti pe altcineva cum sa aiba success in acel business. Daca tu nu ai fost dispus sa incerci anumite chestii, de ce crezi ca un alt model ar fi dispus sa faca chestiile alea?? E ca si cum tu n-ai avut curaj sa-ti risti casa ca sa obtii un imprumut de la banca ca sa iti deschizi un business dar speri ca altcineva sa o faca. Nu zic ca nu se poate sa existe oameni mai curajosi din fire, insa nu sunt asa multi. Si iarasi revin la idea ca acest job se face cu capul chiar daca implica si nuditate. Deci nu cred ca daca tu nu ai incercat spre exemplu vibratoare xxxl si alt model e dispus sa foloseasca asa ceva asta ii va garanta succesul.
josephine_love
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 107
Membru din: 24 Sep 2010, 15:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ken, theselby hai sa nu mai vindem visuri frumoase modelelor naive. Ca la ele in cartea de munca va scrie manager, trainer si ca pot activa si in alt domeni asemantor ulterior . Un om cu capul pe umeri nu va inghite niciodata astfel de aberatii.
Inteleg totusi ca sunt si persoane care se leaga de astfel de fantezii pe care voi le prezentati cu foarte mare seriozitate insa realitatea e cu totul alta. Acuma probabil voi vreti sa va convingeti pe voi insiva ca ceea ce sustineti e adevarat pentru a justifica un salariu mai mic pentru trainer, un profit mai mare pentru voi.
Insa eu tocmai asta ziceam. Ca cine se lasa pacalit de astfel de povesti si pe deaspura nici nu se mai descurca ca model nu poate fi decat cineva care nu va aduce nici un profit firmei pe viitor. Dar daca in viziunea voastra salariu mic angajat = profit mai mare pentru voi, atunci multa bafta. Insa nu mai veniti pe aici si intrebati de ce nu raspunde nimeni la anunturile voastre asa frumos pregatite.
josephine_love
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 107
Membru din: 24 Sep 2010, 15:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

United, no offens,e dar sa dai unui trainer 1500 RON pe care ii poate castiga foarte bine intr-un call center sau ceva asemanator inseamna sa lasi tot riscul pe seama trainerului. Adica tu nu vrei sa pierzi 100 mil dar trainerul poate sa piard 85 mil in situatia in care el de acasa facea ca model independent 100. Apoi alte riscuri. Poate respectivul model pleaca de la un studio unde ii mergea bine, vine la tine, nu va intelegeti intr-o luna, poate nu mai e primita la vechiul studio mai ales ca multe ,,despartiri’’ nu sunt foarte prietenoase. Apoi vine cu un know –how care si asta costa bani, de care tu poti sa te folosesti ani de-a randul de el chiar daca dupa 3-4 luni nu va mai intelegeti la bani sau apar alte probleme si respectivul trainer pleaca sau e concediat. De ce si-ar vinde secretele concurentei asa pentru un salariu de 1500 timp de 3 luni de zile?

Angajarea cum am zis, nu trebuie sa se faca pe ochi frumosi ci poti sa vezi niste paymenturi, sa dai niste teste modelului, il intrebi: daca vine un membru si zice aia si aia, si o faci si tu pe membrul cel mai exigent, cu cele mai nebune pretentii – avocatul diavolului cum s-ar zice. Eventual poti sa ceri daca modelul e dispus sa dea o proba in calitate de model 1 saptamana din care sa aiba si el un procent ,,decent’’ din castiguri. De asemenea, poti sa joci rolul modelului cel mai nesuferit sa testezi capacitatea de rabdare, intelegere, adaptare a trainerului etc. Poti sa treci in contract o perioada de proba de 1 sapatmana, 2 platita procentual pentru timpul lucrat. Bineinteles ca nu poti sa ai siguranta 100% ca acel trainer iti va aduce castiguri substantiale, dar nici el nu are garantia ca lucrurile vor fi minunate din partea ta. Pe tine cine/ce te garanteaza?? Tu de ce nu trebuie sa demonstrezi nimic?

Oricum, mergand pe ideea ca eu platesc cu 1500 RON, cine vrea sa demonstreze, daca nu pa, nu mi se pare una prea inteleapta. Asa n-o sa castigi niciodata pe cineva cu potential pentru firma ta.

Si da, iti asumi un risc, sa pierzi niste bani, dar la fel de bine poti sa castigi pe viitor mai multi. Dar asta se intampla in orice firma care ofera angajatului un salariu bun chiar de la inceput. Crezi ca la firmele alea de top in diferite domenii (si aici nu vorbesc de multinationale), oamenii aia chiar n-au ce face cu banii, sau crezi ca in alte domenii un viitor angajat poate demonstra chiar dintr-un interviu, doua, ca e el super capabil si ca va aduce profituri uriase firmei si de asta i se face oferta salariala foarte buna??? Sau tu n-ai auzit de astfel de oferte? Crezi ca toti angajatorii te iau pe 1500 RON primele trei luni chiar daca tu ai potential de 10000? Nu mai zicem ca asta e un domeniu care nu poate figura ca experinta profesionala pe viitor.

Ideea e ca ar trebui sa existe un echilibru intre riscurile asumate de angajator si angajat, nu numai de o parte. Cand riscurile cad in sarcina numai uneia dintre parti, normal ca cealalta parte se simte umilita. Si apoi ce spune asta despre un angajator care nu vrea sa-si asume nici un risc ci vrea numai ca angajatul sa suporte toate consecintele bune sau rele pentru el??

In fine, n-are rost sa ma mai obosesc, ca pana la urma nu e afacerea mea.Eu nu pierd/castig nimic la faza asta. Am vrut doar sa prezint un punct de vedere si de cealalta parte a baricadei.
theselby
VIP
VIP
Mesaje: 600
Membru din: 02 Feb 2010, 22:53
Localitate: Iasi
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times
Contact:

@others

Ce naspa e ca va lipseste experienta de cel putin cativa ani buni intr-un (sau in mai multe alte) alt domeniu decat AVC... E foarte naspa ca, in AVC... in general... modelele se angajeaza ori prima data in viata lor, ori a doua ... or something.

Stiu, e trist... insa viata in general e trista, dar nu o vedeti ca ansamblu, ci doar acolo unde va doare.
Eu am ghinionul/norocul sa fi trecut prin foarte multe domenii de activitate... cam toate diferite... in viata. Si am si job in domeniul IT intr-o firma de renume... si n-am fost dat afara cand am zis directorului cu ce altceva ma mai ocup. Ba dimpotriva.

Exista nivele de progres in job-uri... la mine in IT e cam asa:
* junior 1
* junior 2
* intermediate
* senior
* team lead
* trainer
* project manager (R&D manager, QA manager)
* product manager (asta e peste cei anteriori)
* product director
* area director
* company owner

In firma unde lucrez eu... trainerul/trainerii are/au salar mult mai mic decat senior sau team lead sau chiar intermediate. Nici nu mai vorbesc de manageri, etc...

Oare de ce? Cand doar... el e cel care-i ridica pe ceilalti mici la pozitii mari?!

no comment... va las sa meditati
Avatar utilizator
Mugur
VIP
VIP
Mesaje: 732
Membru din: 13 Iun 2005, 16:09
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times
Contact:

Nici in Bucuresti nu s-au inghesuit Traineri ... si o logic de ce, nu e deloc usor. :(
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

sper sa nu va incingeti prea tare la topicul asta - vreau sa exprim si eu cateva pareri, din proprie experienta.
Nu am avut studio - dar am fost trainer vreo 4-5 ani - atat pentru modele cat si pentru a forma alti traineri din modele existente cat si din oameni care nu aveau legatura cu video chatul - au fost si fete si baieti deopotriva.

Imi era foarte foarte greu sa ii determin sa se implice, nu pot sa zic ca au fost toti pilaf, unii dintre ei, aveau caracter, inteligenta - dar nu le statea mintea la treaba sau nu erau suficienti de interesati de activitatea de video chat - pe partea IT majoritatea erau mai mult decat OK - pe partea de modele greu... si problema principala - nu cred ca a rezistat vreunul mai mult de 1 an - media de lucru era undeva la 4-5 luni, dupa care renuntau la job.
Am avut si un trainer care a fugit de la munca si a lasat vreo 2 calculatoare doar in placa de baza si carcasa :))

Au fost si cateva cazuri de sex in timpul programului intre model si trainer... eh tinerete...

Am incercat sa fac traineri si din modele, unele full time, altele doar la nivel de sfaturi.

Paradoxal un model foarte bun, cand vine vorba sa dea 2-3 sfaturi la un model incepator, in cele mai multe cazuri, mai rau o zapaceste. Ele credeau ca modul in care lucreaza ele e universal valabil pentru toata lumea, automat erau si subiective, incercau sa faca modelul incepator un fel de clona a lor.

Acum nu pot zice ca toate sfaturile erau aiurea, nu e asa, multe din lucrurile de baza erau valabile pentru majoritatea... dar idea era in felul urmator, daca modelul incepator facea tot ce ii zicea modelul vechi, si tot nu mergea... se ajungea la ceva de genul... "Nu stiu fata, ti-am zis tot ce stiam... du-te la Ionut si roagal sa stea pe tine"

In concluzie, daca metoda lor nu era valabila si la altele ... blocaj total, nu stiau cum sa scoata modelul incepator din criza. Uneori mai si ziceau ca are modelul X bube in cap si de aia nu are privaturi...dupa ce stateam cateva saptamani cu ea, reuseam deseori sa aduc acel model la concurenta cu cele vechi.

Un trainer bun trebuie sa fie capabil sa ajute si modelul care poate nu stie engleza asa bine, vine dintr-un mediu mai conservator, nu e trecut prin viata, nu e fotogenic etc..


Din punctul meu de vedere, pentru a fi un trainer bun, nu prea iti trebuie deloc cunostinte de video chat - pentru ca astea le inveti foarte repede daca iti place ce faci si te implici in job.
Cred ca mai importante sunt cunostintele despre viata in general, putina psihologie, sociabilitate, caracter.


E greu de spus ce tip de om ar avea sanse mai mari sa ajunga un trainer foarte bun; daca facem referire doar la sexul trainerului, din punctul meu de vedere barbatii ar avea mai multe sanse, nu ca vezi doamne ar fi mai destepti, doar pentru ca, ei stiu mai bine ce isi doresc in general barbatii sa vada si sa auda de la o femeie :); pe de alta parte din punctul de vedere al patronului de studio, barbatul trainer e mai greu de tinut in frau, pentru ca la majoritatea le saliveaza gura dupa "savarina", ceea ce ar putea strica starea de lucru din studio... deasemnea exista si cazuri cand pur si simplu patronul nu isi doreste concurenta la pasarica.

Fetele trainer pe de alta parte sunt in general mai serioase, mai atente, mai intelegatoare la problemele modelelor, nu le sta mintea dupa pussy (cu exceptia celor bi sau lesbi) - dar au o mare hiba - cred ca peste 90% din fetele traineri cu potential - vor sa faca si ele video chat dupa doar cateva saptamani de training... si chiar le inteleg.. Cand vezi ca tu castigi maxim 20 de mil, si un model mediu sare de 50 de mil... este destul de greu sa rezisti tentatiei.


La fel de bine ii inteleg si pe patronii de studio - e practic imposibil sa oferi salariu mare unui asa zis trainer - nu exista calificare in meseria de trainer video chat - nu exista facultate pentru asa ceva sau cursuri ... in concluzie daca patronul ar oferi salariu mare doar pe ochi frumosi, e ca si cum ar arunca banii pe fereastra. Faptul ca o fata sau baiat castiga mii de dolari pe luna ca model, nu spune nimic despre aptitudinele lui/ei ca trainer, poate fi un trainer super bun, sau dimpotriva iti poate baga studioul in faliment (cum dealtfel am mai vazut cazuri).

Modul in care gandeste United si alti patroni este realist, asa as proceda si eu - salariu mediu fix + comision in functie de rezultate - cresc rezultatele globale ale modelelor de care te ocupi - automat si comisionul tau de trainer va creste - rezultatele nu au cresteri semnificative ramai la salariu fix, daca dupa 3-4 luni la fel.... ramane la latitudinea patronului daca mai vrea sau nu sa continue colaborarea.. daca rezultatele scad vertiginos - acel trainer ar trebui sa isi dea singur demisia...


Am vazut contre mai sus cu exemple din alte domenii... eu zic ca e foarte simplu de dat exemple... mai in toate domeniile sunt foarte buni meseriasi, dar nu toti sunt capabili sa ii invete meserie si pe altii; in aceeasi masura exista oameni teoreticieni, profesori foarte buni care pe parcusul unei cariere fac training cu mii de oameni, educatia are un rol super important in formarea unui OM - dar cei mai multi dintre acesti profesori traiesc pe salariu de mizerie...


In Romania peste 90% din studiouri sunt mici si mijlocii - cred ca undeva la 80% din ele au profit net sub 5000 euro pe luna, pentru ca au doar cateva modele in studio. De unde sa isi permita astia mici sa plateasca mii de $ unui trainer?

Am stat de multe ori sa ma gandesc daca un studio, chiar ar avea nevoie de trainer in sensul de "profesor de video chat", tind sa cred ca nu este absolut necesar ... support tehnic pentru a rezolva probleme legate de software/hardware - cu siguranta este recomandat mai ales la studiouri cu peste 10 modele, suportul tehnic se poate ocupa si de creerea conturilor de model ca nu e mare inginerie, sa explice functionarea tehnica a siteurilor + reguli. Suportul poate juca rolul de paznic sau clopotel pentru pauzele modelelor, sa stinga lumina dupa ele pentru economie, sa le aduca aminte sa curete locul de munca etc...
Il fac aceste taskuri un trainer adevarat? Pana aici nu cred... dar de aici si pana a fi un trainer adevarat e un pas foarte mic - din pacate nu sunt multi capabili sa faca acest pas. Ca exemplu, daca un model mai de varsta a doua asa, fara prea multi dinti in gura, cu probleme etc.. vine la angajare.. si patronul o sfatuieste politicos sa isi vada de drum, dupa care staful tehnic impreuna cu patronul se umfla de ras pe seama ei, cu siguranta nici unul din echipa respectiva nu prea are stofa de trainer.... dar daca o persoana din acel colectiv s-ar duce la patron cu rugamintea sa il lase pe propria raspundere sa incerce sa ajute acel model.. sa ii dea o sansa .. .. acel om are scanteia de trainer in el, incepe sa faca pasul... indiferent daca reuseste sau nu cu acel prim model, chiar nu conteaza, a demonstrat intr-un fel ca vrea sa fie mai mult decat suport tehnic, ca vrea sa aprofundeze anumite aspecte despre activitate, ca doreste sa se implice mai mult etc..


Alte concluzii personale despre cum ar trebui sa fie un trainer:

- un trainer bun nu e neaparat cel care aduce un model in cateva mii de $ - acel model se prea poate sa fi ajuns tot acolo cu sau fara trainer. Este meserias atunci cand modelului ii scad realizarile obisnuite cu acelasi volum de munca, iar el ca trainer reuseste in scurt timp sa o aduca pe linia de plutire sau mai sus. In situatii de genul creste si increderea modelului fata de trainer, ii va respecta mai mult sfaturile etc.

- Nu neaparat numarul de modele care iti trec prin mana te defineste ca si trainer bun, poti sa ai experiente cu sute de modele si tot varza sa fi ca trainer daca nu sti sa inveti ceva din unicitatea fiecarui fiecarui model cu care interactionezi.

- In training trebuie sa fi super open minded si avid de cunoastere, niciodata sa nu crezi ca le sti pe toate; chiar si dupa atatia ani de experiente cu modelele mi se intampla sa invat lucruri noi care dau peste cap mai mult sau mai putin ceea ce credeam ca stiu despre activitate.

- Un trainer bun trebuie sa stie sa ridice moralul unui model care nu are privaturi intr-o zi sau alta, sau sa intervina cu un sfat ce o scoate din pasa proasta... trebuie sa stie sa pastreze armonia si pofta de munca in colectiv, sa nu favorizeze un model sau altul, sa nu se implice in relatii intime cu "elevele" sale etc..

- Nu stiu daca se poate numi trainer un admin de studio care are parte numai de modele studente, tinere 18-25 de ani, care cunosc o limba straina etc... in aceste cazuri e cel mult un asistent pentru ca acest tip de modele cresc singure si repede doar cu cateva sfaturi de baza (nu toate, dar marea lor majoritate). Eu cred ca se poate numi trainer cel care iti ia un model cu care nimeni nu vrea sa isi bata capul si il aduce la concurenta cu modelele din categoria de mai sus.



Una peste alta, cei din afara activitatii habar nu au ce inseamna "trainer de model video chat", iar cei din interior majoritatea castiga destui bani sa nu aiba nevoie de un astfel de job prost platit de obicei... asa se explica in mare penuria de "traineri". Cei cativa care mai suna pentru job, ori sunt modele care din diverse motive nu vor sa mai presteze, ori sunt oameni cu ceva cunostinte IT care din pacate nu isi pot gasi un job pe profilul lor, gasesc o oportunitate in video chat, se informeaza repede pe net dar nu au curajul sa riste pe pielea lor... si atunci se duc sa faca ucenicia intr-un studio :) - poate dupa ucenicie mai pleaca si cu 2-3 modele dupa el heheeheh - sunt destui care gandesc asa - deasemenea sunt destule studiouri ce au ramas fara modele din cauza la "traineri".

Imi aduc aminte o faza din studio, eu o perioada la inceput dormeam acolo, aveam camera mea - si intr-o zi abia trezit aud din bucatarie pe femeia de serviciu cum ii ridica moralul unui model deprimat ca nu avea privaturi, modelul mai avea un pic si plangea, in timp ce la 3m de ele viitorul "trainer" se juca Warcraft hahahhaah... mare om, mare caracter :)

Studiourile care duc lipsa de astfel de personal, ar trebui sa isi largeasca orizonturile si in afara activitatii, sa scrie in anunturi doar "Suport Tehnic sa stie engleza si navigare web" pentru ca oricine chiar si din afara industriei poate ajunge super trainer in 2-3 luni, conteaza mult caracterul omului si dorinta lui de a fi bun in ceea ce face - aici practic trebuie sa aveti inspiratie sa cititi caracterul persoanei, ceva rabdare si sa il motivati pe parcusul activitatii... si oricum chiar daca nu gasiti Trainer adevarat nu este bai, multe studiouri au ajuns mari fara sa aiba "traineri specializati" - doar suport tehnic si un bun management au facut treaba.


Alte concluzii le trageti singuri, eu doar am impartasit din experienta mea si a altora ce ii cunosc. Sorry de textul foarte lung, nu am mai scris de ceva timp, imi era dor...

Bafta tuturor.


P.S. theselby daca simti ca aceste discutii iti bruiaza anuntul, le pot muta intr-un topic separat, ceva de genu' "Discutii despre jobul de trainer", just let me know, subiectul pare destul de interesant, poate si alti patroni de studio sau admini, suporti, traineri vor vrea sa intervina cu o poveste, parere, opinie.
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

asta cu trainerul e intr adevar o mare belea ,de cele mai multe ori din lipsa de alte persoane studiourile angajeaza modele de 2 lei (cum era si in exemplul meu )care spera sa devina super traineri ; e ca al fotbal dac esti fotbalist bun nu esti si neapaart antrenor ; in genere eu as recoamnda ca trainerul sa fie pana la un anume punct cel / cea care deschide studioul insa cand studioul se mareste este clar ac treb angajata o terta persoana care ca oferi un middle management adiak nu investeste nimik insa vrea un profit maxim

cat despre ce scrie sau nu scrie in cartea de munca asta e o discutie useless cine vrea sa faca vdc isi asuma riscurile cine nu se face functionar public la primarie pe 6 milioane ; cv uri s au manarit de acum vreo 10 ani si se vor manarii al greu asa ca nu vad unde este beleua mai ales ca majoritatea tarinerilor sunt fost modele care oricum tot vdc vor trece in cv sa nu ne facem iluzii

mai nou adtorita recclamei ,,pozitive,, adusa acestui job de catre binevoitorii de rigoare fac vdc fostele si viitoarele vanzatoare de alimentara destul de rar agsesti un model care sa aiba un iq peste nivelul marii asa ac ce atat tamtam pt un cv practic inexistent

ah ac sunt si exceptii de acord atunci exceptiile se adapteaza la situatie si ii gasesc o rezolvare situatiei respective ca de aiai sunt exceptii nu ?
Scrie răspuns

Înapoi la “Oferte - Cereri de munca si Colaborari”