Continuare discutie

Orice subiect care nu se poate incadra la categoriile deja existente!
Încuiat
theselby
VIP
VIP
Mesaje: 600
Membru din: 02 Feb 2010, 22:53
Localitate: Iasi
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times
Contact:

@SadEyes - scuze ca deschid topic, dar abia ce l-ai blocat pe cel anterior, si chiar mai aveam ceva de zis.
IsaGlamChat scrie:Sebi,esti pe dinafara total,asta nu are legatura cu prezentul,antipatia mea cu Alex are legatura cu faptul ca m-a jignit si balacarit ca la usa cortului fara motiv,ca acele posturi nu mai exista,nu mai exista tot din cauza omului pentru care nu mai are respect...
Moderatorii unei comunitati sunt in consecinta niste persoane cu valori "in plus" fata de restul lumii (ceea ce nu contest).
Moderatorii unei comunitati au dezavantajul ca devin in mod automat formatori de opinie pentru oamenii de rand.

Eu incerc sa deschid minti prin exemple. Daca mi le integeti bine, daca nu, bine. Drept urmare, iata o poveste.

Care e rolul unui PREOT intr-o parohie (pe langa acela de a tine slujbe in zilele de sarbatoare / etc)?
Este fix ca acela al unui moderator de forum.

Cod: Selectaţi tot

Vine tanti Ileana si se spovedeste. Si spune preotului cum sotul ei este certat cu fratele lui din cauza unei bucati de pamant. Si toata treaba asta sub secretul spovedaniei.
Acelasi preot spovedeste si pe sotul Ilenei. Si printre altele ajunge si acela sa spuna ca e certat cu fratele lui din cauza bucatii de pamant.
Acelasi preot spovedeste fratele. Subiectul se repeta.

Care e datoria preotului? Pe baza a ce a comunicat Ileana sau sotul acesteia, sa tina partea cu unul din ei sau cu celalalt?
NU. Rolul preotului este acela de a-i impaca pe toti 3 fara a lua partea unuia din ei, fara a o face pe-a judecatorul (ca pt judecata, exista institutii speciale).

Acum, preotul mai are un rol. Acela de a NU SE DUCE LA VECINUL ILENEI sa-i spuna cam care e parerea lui despre cearta celor 2 frati. Preotul trebuie sa fie impartial, deoarece preotul ii vrea pe ambii frati duminica la slujba, la biserica. 

Or daca preotul ia partea unuia din frati, in mod automat celalalt se supara si uite asa apare dezbinarea. Ba mai grav, s-ar putea ca vecinul cu care a vorbit preotul sa ia partea uneia din parti, deoarece ii influentezi judecata.

Dar ce se intampla cand preotul ia partea fratelui X astazi si peste un an de zile schimba tabara pe fratele Y si peste alti 2 ani trece inapoi la X? Ce credibilitate mai are preotul in randul celorlalti enoriasi?

Chiar si preotul, daca are parte de situatii mai dificile, trebuie sa se consulte cu superiorii... sa ceara "sfat".

Si in cele mai din urma: puterea exemplului. Un preot cu adevarat corect, ca sa-si impuna punctul de vedere, trebuie sa demonstreze ca e perfect. Un preot care este certat cu fratele lui, cum ar putea el sa dea sfatuire unei alte persoane in conditiile in care singur nu-si aplica propriile sfaturi?
Bateti-va cu pumnii in piept cat vreti voi dar stiti ca am dreptate desi ma veti acuza in continuare de naivitate si apartenente politice. Insa din cauza orgoliilor nu veti admite.

P.S. Mai dau un exemplu. Urmariti sezoanele Star Trek - The Next Generation.
Era acolo un mare conflict intre Federatie si Romulani.
Picard avea un mare renume in Federatie pt arta lui de mediator de conflicte. Si cu asta am cam zis tot.
Încuiat

Înapoi la “Diverse”