Te văd acum în Piața Victoriei…

Orice subiect care nu se poate incadra la categoriile deja existente!
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

Pui de dac...te văd acum în Piața Victoriei...te roade, ți-a ajuns cuțitul la os, blidul cu linte nu-ți mai ajunge. Ești la un moment de răscruce, te văd plin de ură, arunci cu sticle în mulțime, lovești oamenii fără să îți dai seama, dai cu fumigena deși sunt și copii în jurul tău...Unde ai fost timp de 27 de ani? Abia acum ai realizat că este nevoie de tine?

Pui de dac...oare îți amintești jertfa adusă în decembrie 1989 de către frații tăi chiar în locul în care esti tu acum, când ei au intors foaia și au sperat la un viitor mai bun pentru tine?

Pui de dac…oare când ai mers la Heaven club, și în drumul tău ai trecut pe strada Martir Constantin Zăbulică, strada Martir Anton Florian, strada Ion Ionescu de la Brad, strada Martir Cernăianu sau strada Martir Istvan Andrei, te-ai întrebat măcar vreodată, oare cine sunt ăștia? Ei bine, acestia sunt eroii care ți au scris ție libertatea cu propriul sânge, pentru că au văzut potențial în tine! Pentru că au vrut ca tu să ai acces la adevar și la cultură, pentru că te au vrut liber!

Pui de dac...ȘI TU CE AI FĂCUT? Ai rămas prins în jugul nepăsării care pe zi ce trece te asuprește tot mai mult. Ți ai întinat reputația și te ai făcut de râs în timp ce tu ai fost poporul ales spre desăvârșire! Când tu, PATRIE, ai aproape toate formele de relief existente pe glob, de o complexitate și o diversitate rar întâlnite, tu ai ales să te vinzi străinior și să te muți în Siberia, cand puteai să rămai acasă și să dezvolți acest dar nemeritat de care puține țări au parte. Când puteai să-ți schimbi soarta, ai fost laș și ai plecat!

Pui de dac…oare ai uitat când ai pus în funcții mari, dulgheri, strungari și mașiniști? Mișei care nu își cunosc locul, mișei fără nici o legătură cu domeniul de legiferare, mișei care ar trebui să își exercite profesiile conform pregătirii lor! Cum pula mea să fii mecanic auto și să te trezești parlamentar peste noapte? Ce drac ști tu să faci acolo? Să reprezinți interesul prietenilor tăi tot mașiniști dând legi în favoarea lor ca ei să nu plătească pentru infracțiunile comise? E ca și cum ai vrea să devii fotomodel și tu să ai o majă. Ridicol, nu?

Pui de dac…oare ai uitat când te ai înhăitat cu toți mișeii, hoții și fariseii cei mai de seamă și te ai vândut pe un blid de linte, doi mici și trei kile de faină? Când ai tolerat toate scursurile, bugetari deveniți milionari în euro peste noapte?!

Pui de dac…oare ai uitat cum zi de zi promovezi din propriul fotoliu incultura, nonvalorile, toți mașiniștii și țăranii, toate petardele, toti baștanii retarzi și pârnăiași ce se numesc interlopi și se laudă cu cât dau ei la femei ca să le sugă pula? Când emisiuni culturale precum “Nocturne” sau “Profesioniștii” sunt difuzate la ore târzii pentru ca nici dracu’ nu se uita la ele! Pentru că tu, pui de dac, ai ales să fii in tabăra trădătorilor și a mizeriilor infecte, pentru că iți place să te dai în spectacol, să semeni dezbinare și să ți se scoale pula de plăcere în timp ce vezi cum moare capra vecinului. Nu-i asa?

Pui de dac…oare nu tu l-ai votat pe futălăul Bombonicăi, în timp ce fratele tău a stat acasă nepăsător băgându-și “bombonica” în el vot?

Pui de dac…oare nu tu te-ai crezut important când te-au cumpărat servindu-ți blidul de linte? Te-ai crezut important în timp ce tu de fapt erai doar carne de tun! Te-au cumpărat și te-au vândut cu voia ta ca ei să-și poată face mendrele!

Pui de dac…oare nu tu ai tolerat toate acestea? Oare nu tu ai fost un laș care nu a vrut să lupte cu mașiniștii corupți până în văduva oaselor? Și acum te plângi în Piața Victoriei că ai luat mue, când tocmai tu ai cerut-o!

Și acum de fapt pe tine ce te doare? Faptul că ești îngenuncheat și luat la pulă de aleșii tăi sau faptul că nu ți-au oferit un preț? Nu aștept răspuns, e doar o întrebare retorică. Vom trăi și vom vedea…
Salutând nemurirea printre muritori...
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Versace
VIP
VIP
Mesaje: 320
Membru din: 18 Mai 2005, 04:46
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Cruda si exacta realitate. Din pacate incepand cu 1989 a existat o deformare constanta a valorilor societatii, numita de unii frumos, "democratie". Democratia a scapat de sub controlul celor care au livrat-o cu tot felul de capcane, iar acum vine vremea in care unii dintre ei, care nu au apucat sa isi faca "stocul", vor fi la mana tinerilor formati in "democratie". Si eu sunt inca tanar, am 30+ si cu putin mai mult noroc voi fi sustinut la pensie (pentru ca am culmea aproape 19 ani de vechime in munca), de o generatie diferita care iese la lumina incet, incet din ceata pe care au numit-o "democratie & libertate".
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

In 1989,Romania avea datorii zero,fraierul dictator le platise cu pretul poporului infometat in timp ce el juca table cu toti dictatorii,lumea nu avea mancare dar jur ca nu am intrat in nici o casa unde sa nu vad frigidere burdusite de tacamuri ,salamuri congelate,branza in recipiente de plastic,doar cine era un puturos ca si acum nu avea mancare,toata lumea de la cel mai bogat la cel mai sarac isi permitea un concediu la mare sau la munte,acum Mamaia este pentru cocalari si beizadele,aveam statiuni care nu mai exista,chiar ma mir cum nu au vandut si marea,am uitat ca de fapt a ramas doar apa,nici marea nu mai este asa sarata cum era,e goala si stearpa..,plateai chirie la stat fix 10 lei pe luna,daca vroiai sa muncesti gaseai pe salarii decente pentru vremea aia,intradevar nu aveam atatea cazuri de cancer,nu eram gunoiul Europei,oul era ou si laptele era lapte,nu eram cobaii Europei dar nu aveam mercedesuri si bmw-uri,oricum nu aveam strazi pentru ele dar aveam strazi,strazi care sunt si astazi dupa atatea zeci de ani,m-as lipsi bucuroasa de Capatos si de HBO,de smartphone si de restul.Era deranjant sa stai la bloc cand dictatorul statea in catamai casa,casa care pare acum o coliba amarata pe langa vilele si domeniile de le au acum demnitarii,avea nenorcitul bani in banci,saracii conducatorii nostri care au doar 2-3 conturi amarate,ce mila mi-e de ei...
Europei nu i-a convenit,suntem prea strategici sa nu ne inghesuie intr-un colt,sa nu aiba cobia personal o tara intreaga,sa nu fim controlati,cum sa faca sa-l linseze pe pitic si sa ia tot..gata m-am prins dupa 27 de ani,sa faca o revolutie,sa avem democratie,omoram cateva mi de oameni si ii inrobim pentru urmatorii 50 de ani.O miscare mai buna decat cea de sah-mat nu puteau,sa le dam mancare ca astia sunt fomisti si traiesc cam mult ce-i drept,sa traiasca mai putin da-i in rahat ca prea sunt sanatosi.
Mergeam la munte si stateam sub brazi vechi de sute de ani,acum cu greu gasesti adapost si cate si mai cate.
Am invatat lectia bine,ne ducem la vot si votam mereu prost,pe urma iesim in strada si ne batem ca chiorii,tot intre noi,asa cum a fost si la marea ''revolutie'' unde tot intre noi ne-am impuscat,batut,etc.Stai ca am uitat ca acolo au fost teroristi,aia de nu I-a vazut nimeni,un fel de brigada Xmen de nu I-a vazut nimeni niciodata,ai drac` talpa iute au mai avut si rude cu omul invizibil..shit.
Atunci furau bine doar cativa comparativ cu populatia Romaniei,acum vrem sa furam toti,sa fie egalitate,ce pana mea,ah stai ca nu mai vrem sa furam,pai ce mai este de furat,de vandut,de inchiriat???
Ce bine este sa platim impozite mici,vezi Franta unde ajungi sa platesti 73% impozit pe venit,sau in Germania sau in Elvetia,poate vrem sa ne mutam acolo?!Au facut si ei o miseleasca asa pe inserat,daca o faceau la lumina zilei nu cred ca era problema,si-au dat si ei niste legi asa cum au facut-o toti.De ce nu am ales si noi un conducator nebun care sa zica ''Romania first'' si sa o si repete?Cat tupeu a avut ratoiul!
Europei nu-i convine,pai cum sa-i convina,cine sa-i mai sclavageasca,cine sa le mai stearga babele la cur si unde sa mai arunce tot gunoiul,pe cine sa mai faca experimente cand deja ne-am obisnuit cu mancarea de pastille,cu puii injectati,cu porcaria pe care ei o numesc mancare,cu bolilele actuale care cu greu poti sa le pronunti numele, cand grecul tupeist le-a zis fuck you very much,imi dai bani si nici nu-i mai vezi inapoi hahaha,tupeu maxim dar ma rog grecii mereu au avut coaie spre diferenta de noi care ne-am pitit bine in curul aluia de ne-a oferit un covrig,ei au avut calul troian ,sunt artisti in manipulare,nu, noi nu am fost lasi,am fost doar inteligenti lol
Sa iesim in strada,sa-i dam jos pe misei,penalii care au ingenunchiat Romania 27 de ani,ah stai ca am uitat ca tot noi i-am votat,deci de ce sa iesim in strada?
Poate cei care vin vor fii mai inteligenti si vor formula legi miselesti mult mai bine si mai alambicate,pierdute in detalii dar care vor spune fix acelasi lucru,numai ca din partea lor politica;)

God save us!
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

IsaGlamChat scrie:In 1989,Romania avea datorii zero,fraierul dictator le platise cu pretul poporului infometat in timp ce el juca table cu toti dictatorii,lumea nu avea mancare dar jur ca nu am intrat in nici o casa unde sa nu vad frigidere burdusite de tacamuri ,salamuri congelate,branza in recipiente de plastic,doar cine era un puturos ca si acum nu avea mancare,toata lumea de la cel mai bogat la cel mai sarac isi permitea un concediu la mare sau la munte,acum Mamaia este pentru cocalari si beizadele,aveam statiuni care nu mai exista,chiar ma mir cum nu au vandut si marea,am uitat ca de fapt a ramas doar apa,nici marea nu mai este asa sarata cum era,e goala si stearpa..,plateai chirie la stat fix 10 lei pe luna,daca vroiai sa muncesti gaseai pe salarii decente pentru vremea aia,intradevar nu aveam atatea cazuri de cancer,nu eram gunoiul Europei,oul era ou si laptele era lapte,nu eram cobaii Europei dar nu aveam mercedesuri si bmw-uri,oricum nu aveam strazi pentru ele dar aveam strazi,strazi care sunt si astazi dupa atatea zeci de ani,m-as lipsi bucuroasa de Capatos si de HBO,de smartphone si de restul.Era deranjant sa stai la bloc cand dictatorul statea in catamai casa,casa care pare acum o coliba amarata pe langa vilele si domeniile de le au acum demnitarii,avea nenorcitul bani in banci,saracii conducatorii nostri care au doar 2-3 conturi amarate,ce mila mi-e de ei...
Europei nu i-a convenit,suntem prea strategici sa nu ne inghesuie intr-un colt,sa nu aiba cobia personal o tara intreaga,sa nu fim controlati,cum sa faca sa-l linseze pe pitic si sa ia tot..gata m-am prins dupa 27 de ani,sa faca o revolutie,sa avem democratie,omoram cateva mi de oameni si ii inrobim pentru urmatorii 50 de ani.O miscare mai buna decat cea de sah-mat nu puteau,sa le dam mancare ca astia sunt fomisti si traiesc cam mult ce-i drept,sa traiasca mai putin da-i in rahat ca prea sunt sanatosi.
Mergeam la munte si stateam sub brazi vechi de sute de ani,acum cu greu gasesti adapost si cate si mai cate.
Am invatat lectia bine,ne ducem la vot si votam mereu prost,pe urma iesim in strada si ne batem ca chiorii,tot intre noi,asa cum a fost si la marea ''revolutie'' unde tot intre noi ne-am impuscat,batut,etc.Stai ca am uitat ca acolo au fost teroristi,aia de nu I-a vazut nimeni,un fel de brigada Xmen de nu I-a vazut nimeni niciodata,ai drac` talpa iute au mai avut si rude cu omul invizibil..shit.
Atunci furau bine doar cativa comparativ cu populatia Romaniei,acum vrem sa furam toti,sa fie egalitate,ce pana mea,ah stai ca nu mai vrem sa furam,pai ce mai este de furat,de vandut,de inchiriat???
Ce bine este sa platim impozite mici,vezi Franta unde ajungi sa platesti 73% impozit pe venit,sau in Germania sau in Elvetia,poate vrem sa ne mutam acolo?!Au facut si ei o miseleasca asa pe inserat,daca o faceau la lumina zilei nu cred ca era problema,si-au dat si ei niste legi asa cum au facut-o toti.De ce nu am ales si noi un conducator nebun care sa zica ''Romania first'' si sa o si repete?Cat tupeu a avut ratoiul!
Europei nu-i convine,pai cum sa-i convina,cine sa-i mai sclavageasca,cine sa le mai stearga babele la cur si unde sa mai arunce tot gunoiul,pe cine sa mai faca experimente cand deja ne-am obisnuit cu mancarea de pastille,cu puii injectati,cu porcaria pe care ei o numesc mancare,cu bolilele actuale care cu greu poti sa le pronunti numele, cand grecul tupeist le-a zis fuck you very much,imi dai bani si nici nu-i mai vezi inapoi hahaha,tupeu maxim dar ma rog grecii mereu au avut coaie spre diferenta de noi care ne-am pitit bine in curul aluia de ne-a oferit un covrig,ei au avut calul troian ,sunt artisti in manipulare,nu, noi nu am fost lasi,am fost doar inteligenti lol
Sa iesim in strada,sa-i dam jos pe misei,penalii care au ingenunchiat Romania 27 de ani,ah stai ca am uitat ca tot noi i-am votat,deci de ce sa iesim in strada?
Poate cei care vin vor fii mai inteligenti si vor formula legi miselesti mult mai bine si mai alambicate,pierdute in detalii dar care vor spune fix acelasi lucru,numai ca din partea lor politica;)

God save us!
Foarte bine spus, Isa! Avea dreptate WinXPfather când spunea că puiul de dac putea fii conturat mai bine. Se putea și mai bine, da. Dar mă bucur că ai adus tu unele completări. Stimă! :)
Salutând nemurirea printre muritori...
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Bravo , Mery :)

E scris binisor , chiar bine rau , pe alocuri ! :) Din punct de vedere al genului abordat , pari o iubitoare a scrierilor lui Pavel Corut . Una peste alta - cel putin declarativ - la fel , pari genul care se inflacareaza , avand profilul perfect , ca al tinerilor ( sau mai putin tineri) din "89 - care credeau ca pot face fata gloantelor , fara sa se gandeasca o clipa - ca de fapt - ei erau deja condamnati , fiind doar un scenariu care trebuia aplicat pas cu pas ..

Unii , nu au facut fata gloantelor , au ramas acolo , pe asfalt .Dar , daca ei nu veneau cu acel entuziasm , daca nu credeau in justetea actiunii lor , probabil ca acum (si incepand de atunci ) eram in sfera de influenta a marelui "prieten " de la Rasarit , la fel cum este/a fost /sau va mai fi Ucraina ( poate chiar Moldova)....

Nu stim cum ar fi fost , probabil mai rau , fata de cum ne situam acum . Unde mai punem ca , fara entuziasmul , prezenta si sacrificiul acelor tineri, nu ar mai fi iesit pasenta si , etichetarea ar fi fost la modul direct : lovitura de stat si nu revolta populata . Ca am avut noroc , sau ca am avut ghinion ca au coincis "actiunile" (celor care vroiau sa vina la butoane in locul dictatorului , plus oamenii revoltati /plini de speranta , iesiti in strada ) , nimeni nu mai stie sa explice - in asa fel incat sa ne si convinga .

Consider ca nu ne bucuram suficient de lucrurile schimbate in bine , daca pret si de cateva secunde , ne lasam purtati de vreo farama de nostalgie asupra vremurilor apuse , scuzata fie-mi observatia ...
Versace scrie:Cruda si exacta realitate. Din pacate incepand cu 1989 a existat o deformare constanta a valorilor societatii...
Carevasazica , Versace@ , nu sunt de aceiasi parere ( ce este bolduit ) : ))

Din "pacate" fix cu "89 a inceput experimentul democratic . Si care valori , inainte de "89 ? Valorile se nasc din elite (sau , cel putin cu ajutorul lor ) , iar ele , elitele , erau prost vazute (si tratate) inainte de "89 . Drept urmare s-a nascut 'Cantarea Romaniei " , miscare menita sa arate ca orice amator stie mai bine ca un profesionist sa cante /sa danseze/sa picteze , ceea ce nu era normal .Orice sfera a societatii isi produce la un moment dat elitele , care sunt validate atata vreme cat sunt pe merit , prin munca /competente /studiu /etc .

Cand "elitele " apar ca in zilele noastre - fara nici un motiv ,fix ca in conditiile date - este momentul sa ne ingrijoram , cum e cazul lui Mr. Alta-Intrebare :wink:

Am inteles ca , next time , Mr. Alta-Intrebare , pentru ca nu poate termina frazele , va primi la conferintele de presa ... intrebari grila (a,b,c si d) !!!! :lol: :lol:

P .S Scuzele mele - inca de pe acum - lui Versace (si , indirect Isei ) dar nu m-am putut abtine sa nu taxez , cum se cuvine ... apologia sistemului comunist ! Lol

Suntem in plin suprarealism !
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

googlefun scrie:Bravo , Mery :)

E scris binisor , chiar bine rau , pe alocuri ! :) Din punct de vedere al genului abordat , pari o iubitoare a scrierilor lui Pavel Corut . Una peste alta - cel putin declarativ - la fel , pari genul care se inflacareaza , avand profilul perfect , ca al tinerilor ( sau mai putin tineri) din "89 - care credeau ca pot face fata gloantelor , fara sa se gandeasca o clipa - ca de fapt - ei erau deja condamnati , fiind doar un scenariu care trebuia aplicat pas cu pas ..

Unii , nu au facut fata gloantelor , au ramas acolo , pe asfalt .Dar , daca ei nu veneau cu acel entuziasm , daca nu credeau in justetea actiunii lor , probabil ca acum (si incepand de atunci ) eram in sfera de influenta a marelui "prieten " de la Rasarit , la fel cum este/a fost /sau va mai fi Ucraina ( poate chiar Moldova)....

Nu stim cum ar fi fost , probabil mai rau , fata de cum ne situam acum . Unde mai punem ca , fara entuziasmul , prezenta si sacrificiul acelor tineri, nu ar mai fi iesit pasenta si , etichetarea ar fi fost la modul direct : lovitura de stat si nu revolta populata . Ca am avut noroc , sau ca am avut ghinion ca au coincis "actiunile" (celor care vroiau sa vina la butoane in locul dictatorului , plus oamenii revoltati /plini de speranta , iesiti in strada ) , nimeni nu mai stie sa explice - in asa fel incat sa ne si convinga .

Consider ca nu ne bucuram suficient de lucrurile schimbate in bine , daca pret si de cateva secunde , ne lasam purtati de vreo farama de nostalgie asupra vremurilor apuse , scuzata fie-mi observatia ...
Googlefun, în primul rând îți mulțumesc pentru aprecierile făcute :) . Deși poate uneori nu las să se vadă, să știi că eu ascult, iau notițe și țin cont de ceea ce spun cei mai mari, oferindu-mi astfel posibilitatea să selectez ce este bun pentru mine, să-mi dezvolt aptitudini, să devin mai eficientă, ca în cele din urmă să ajung la un echilibru perfect armonios.

Deși, după cum spui, poate stilul meu seamănă cu al acestui Pavel Coruț, precizez că nu îi urmăresc activitatea și nu îmi amintesc să îl fi citit vreodată. Acum, dacă asta poate fi numită înflăcărare, eu sunt o persoană optimistă care militează pentru binele semenilor. Cred în oameni, cred în frumos, cred în bunătate, cred în justiție, detest să văd nereguli și sunt pregătită oricând să lupt contra nedreptății.

Cred în perseverență și nu mă mulțmesc cu puțin, mai ales când știu că România are multe de oferit, are resursele necesare să se dezvolte la un nivel superior multor state din U.E. Cred că orice conflict poate fi mediat și rezolvat pe cale pașnică atunci când acolo este o mână capabilă să arbitreze litigiul.

De asemenea, sunt de acord cu tine și când spui că ar trebui să ne bucurăm mai mult de lucrurile schimbate în bine. Am spus de multe ori, chiar și în chat de vreo câteva ori, și o voi spune mereu: iubesc România, pentru mine România este cea mai minunată țară și singura în care vreau să trăiesc.

În altă ordine de idei, la fel de bine aș fi putut să scriu și un articol într-o notă favorabilă și optimistă referindu-mă la aspectele pozitive caracteristice. Însă prin ceea ce am scris am urmărit să ating latura sensibilă, să răscolesc, pentru că numai așa se pare că se poate trezi “mâncătorul de mere direct din copac”. E convenabil sau nu, omul e condus de emoții, de trăiri, de pasiuni (într-un mod rațional sau mai puțin rațional) și atunci insiști acolo unde știi că îl doare, că îl râcăie. Mai mult decât atât, este demonstrat științific că omul este incapabil să țină minte întâmplări la nesfârșit. Însă, ceea ce nu poate uita este felul în care a fost tratat, făcut să se simtă într-un anumit moment, sau de o anumită persoană. Dacă îi spui că totul este bine, că ce frumoasă-i România și că în unele spețe s-a schimbat în bine, “mâncătorul de mere direct din copac” o să mai înghită mult și bine, că doar merge și așa.

Desigur, printr-o analiză SWOT putem delimita foarte simplu punctele forte, punctele slabe, oportunitățile și amenințările prevăzute la nivelul României. Forma geografică, formele de relief, clima, tradițiile, alimentele bio (din fericire mai avem de astea), costumele naționale din toate regiunile țării, etc, exploatate la maxim (în sensul bun) au capacitatea de a facilita și de a asigura o dezvoltare a mai multor segmente de activități foarte bine implementate ce pot duce la o înflorire spectaculoasă având la bază siguranța, exportul, asigurarea unor locuri de muncă, creșterea economică, alimentația sănătoasă cât și o creștere a mediei de viață. Eu cred că totul este posibil renunțând să mai ingerăm erbicid și azot din alimentele/fructele din import (și nu numai) pe care le cumpărăm zilnic de la supermarket.

Polemicile pot fi multe, poate dezvoltăm la un moment dat. Mă opresc aici că iară mă prinde dimineața. :)
Salutând nemurirea printre muritori...
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Eu ma uitam aseara ca 90% dintre oameni habar nu aveau ce anume scrie in acea lege,chiar cei de la protv se intrebau daca lumea a citit acel proiect si ce dracu spune.
Tot ce stiau este ca se da o lege pentru cei din PSD cu dosare penale,majoritatea avand dosare penale care nu fac obiectul legii, dar acea lege cuprinde si articole gen abuz in serviciu in care surprinzator intra si faptul ca toti patronii de SRL-uri fac abuz in serviciu daca iau un leu din propriile firme,mai aberant era pana anul trecut ca te incadrai la delapidare daca luai bani din propria firma,lege abrogata tot printr-o ordonanta de urgenta...Deci ca patron,trebuie sa astepti un an intreg si sa mananci seminte,pana nu-ti platesti toate impozitele aferente(plata anticipata era socotita de buna credinta dar nu legala).
Tot o lege naspa este si treaba cu cele 5 salarii medii pe economie si scaderea impozitului in cazul depasirii celor 5 salarii mentionate.Deci cineva care castiga peste 150 mil lunar platea impozit fix ca cel care castiga 15 mil...Evident ca patron al unei firme unde sumele incasate de salariati depasesc cu mult cele 5 salarii nu-mi convine,ca om insa mi se pare normal ca cineva care castiga astfel de sume sa plateasca un impozit mai mare asa cum se plateste in toate tarile pe care le pupam in cur.
Sunt convinsa ca unele legi nu vor trece si se vor abroga dar unele..
Evident lumea este revoltata ca nu se face nimic cu acele miliarde platite la stat,ca toti banii se evapora undeva in neant dar cand si sub ce guvern s-a facut ceva?O autostrada in 27 de ani?Chinezii o fac intr-o luna lol.Spitale?Private poate unde dam miliarde desi platim multe miliarde la sanatate.
Concluzia,toti o apa si un pamant,daca-mi spune cineva ce a facut distinsul nostru presedinte intr-un an de zile pentru tara asta,ii fac plecaciuni si nu inghit faza cu ''nu a avut timp''.
Am iesit in strada pentru Colectiv ca mi s-a parut o nedreptate ca astfel de latrine sa existe si oricand sa moara alte zeci de tineri nevinovati dar pentru asta si daca eram sanatoasa nu ieseam.Oricine va fii la putere va face fix acelasi lucru ca si astia,ca o vor face la vedere sau pe ascuns tot o vor face,cum iese un partid la putere au deja dosarele penale pregatite,indiferent de apartenenta politica,ma intreb daca mai exista politician fara dosar penal,real sau fabricat,dracu stie cum sunt dar au si cum scot capul pac si dosarul aferent..really?Pai trebuie sa ne impuscam atunci,suntem o tara de penali.Sa ne taiem mana si sa impuscam si mana cu care punem stampile.
Stiti voi vorba aia cu sa ridice piatra primul...
Am vazut chiar in prim plan o faza penibila,un protestatar avea o pancarda pe care scria pe o parte Jos Dragnea iar pe celalata parte nu s-a obosit sa dea jos veche hartie pe care scria Jos Ponta..dar lumea chiar nu este manipulata.LMAO
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Ai expus o groaza de motive pentru care poti manifesta. E un drept constitutional, sanatos democratic. Indiferent de motivul pentru care sute de mii de oameni absolut pasnici sunt in strada, indiferent despre ce forma de guvernamant sau ce guvern vorbim, are o problema. Nu o rezolvi daca refuzi cu aroganta dialogul. Repet, indiferent de problema. 99% nu au citit ordonanta, 99.99% probabil nu ar intelege-o.

Am incercat sa citesc cele 2 pagini, le gasisem cu un font naspa greu de citit si atunci am realizat ca nu are nici o relevanta ce scrie acolo. Pentru mine nu are absolut nici o releventa ce scrie acolo. Revolta oamenilor e pentru trairi omenesti starnite si trezite de aroganta unor guvernanti care tot s-au perindat de 27 ani dupa ani grei de intuneric. Au fost mintiti, dezamagiti, furati, injositi, manipulati si toate astea de niste badarani si toate astea cu aroganta. Nu au relevanta prescurcari ca FSN, PNL, PD, PSD ...sunt vremelnici cu totii numai ca au avut aceeasi aroganta facand exact aceleasi mizerii dintr-un comportament de stapani. Am fost la absolut orice manifestatie de la revolutie (inclusiv). In 2012 guvernul clientelar lui Basescu, Boc a cazut dintr-o aroganta. Motivele reale pentru care sa dispara erau zeci dar rezista. Dar aroganta lui Basescu cu Arafat, sfidand un popor ce-l simpatiza a facut sa piarda. La temperaturi mai mici ca acum erau batrini in strada nu ca acum preponderent tineri, guvernul inca rezista dupa 3 sapt asa ca au facut ce se face in astfel de cazuri au adus galeriile si in 3 zile au rezovat cazul dupa batai crancene

Nu au invatat nimic. Nu au invatat nimic atunci cand Ceausescu oferea bani si se mira ca lumea e in strada. Exact aceeasi mirare acum. Nu au intes ca idealuri, principii sau credinte nu pot fi cumparate. Da, manipulari grosolane se fac de ambele parti. Sunt radical opuse. Te mai intrebi unde e adevarul. Va zic eu, nu e in textul ordonantei, e in noi. In ce simtim atunci cand iesim in strada, Imboldul ce te determina sa faci efortul asta, sa lasi caldura si intimitatea amorului ghebos si sa iesi in frig, intr-o masa de oameni ce-ti mananca energia, sa te expuii pericolelor de la suti la huligani si gaze lacrimogene.

Aroganta, minciuna si dispretul unei clase politice "crescute" prost de 27 ani, pe o mentalitate KGB-ista a revoltat lumea si i-a scos in strada. Guvernantii acum lupta cu niste trairi ale oamenilor, care sunt imposibil de cumparat. Ghandi a demonstrat ce inseamna puterea protestului pasnic. Nu exista tanc pe lumea asta sa-l doboare. Cam cu asta se confrunta EI acum. Sigur ca sunt manipulati. Si eu sunt, e inevitabil, aud atata informatie care oricum nu ai cum si timpul sa o verifici. Si atunci ma consult sufleteste, ce simt? Revolta fata de sfidare! Atunci cand in fata iti arunca: "fraiere, te fur, te fut, ti-o zic in fata si tu nu vei face nimic ca esti o vita obedienta". Ei bine, cetatea e fff toleranta, fff toleranta, dar e fff sensibila la aroganta. Dispretul cu care au facut lucruri au scos oamenii in strada. Minciuna si un mod mizerabil de actiune a scos oamenii in strada. Aroganta cu care nu raspund faptelor savarsite. Nu vreau sa pronunt nume ca numele sunt vremelnice si fata de oricare pronuntat simt exact acelasi lucru. Poate au explodat frustrarile in capul astora, si incaseaza mai mult decat merita? Poate. Dar e sanatos. Ii va responsabiliza, e un mecanism sanatos de reglare. Atunci cand o iau razna trebuie repusi pe sine.

Intr-o democratie, votul e suveran indiferent care e acela. Majoritatea decide si a decis. Indiferent de numarul lor. Votul le da onoarea si oportunitatea sa guverneze, sa arate ce buni sunt pentru cetate sa fie realesi. Nu le da dreptul sa se abata grav de la programul de guvernare datorita caruia au fost alesi. In '33 partidul nazist a venit prin ultimele alegeri libere la putere pe un fond de tensiuni sociale. A ajuns sa fie ce-a fost din (la inceput sentimentul patriotic) apoi ignoranta, nepasarea, manipularea oamenilor pana a fost prea tarziu...

Iohanis nu a facut nimic. Nici nu stiu daca e capabil. Trebuie si sustinere, nu stiu cat o merita... Alt motiv pentru a iesi in strada, a-l responsabiliza. Sa inteleaga ca cetatea nu doarme si ca e mosia lor pe care fac ce vor.

Normal ca in strada lumea striga chestii. Si vulgare, si aberante, si reale, si dureroase si realizabile, si obligatorii. Ca exercitiu democratic cred ca e sanatos sa se iasa in strada la fiecare abatere a unei clase politice, nu s-ar fi ajuns aici. Dar din diferite motive, chiar si parte a unui plan s-a dormit. Ne vor adormiti. Ei bine, ceva i-a trezit si acum au o problema. Mult mai mare decat ne imaginam noi ca au. Ca par duri, sunt praf. Forta adevarata e in simtiri, in principii.

Ar trebuie ca televiziunile sa nu mai poata, manipula atat de grosolan. Ar trebui sa existe limite si o conduita. Motiv pentru a iesi in strada. Nu vreau sa fie otravite minti. La mineriada e celebru clipul cu minerul caruia i se sufla ce a fost gasit la peneteu (PNT)

https://www.youtube.com/watch?v=yX9yaAc4Of4

Acum in piata au fost "gasiti" lei moldovenesti. Atunci cand traiesti toate revoltele capeti experienta. Am recunoscut toate manipularile de atunci. La mineriada eram mic si prost, au fost prima oara cand m-au prostit. Tipmul a dovedit ca si ultima. Ponta nu a reusit nici macar o secunda, si dupa cum s-a dovedit, s-au lamurit toti...

Toti veti gasi cel putin un motiv de a iesi in strada si a clama ceva. Nu va fi auzit daca e mai personal dar masa critica va respnsabiliza. Si o clasa politica responsabila cu o gandire constructiva va rezolva in timp si mica ta cerere inevitabil.

Primul motiv pentru care sunt in strada e ca nu mai vreau sa fiu manipulat. Sa mi se spuna ce se intampla in strada, cine e acolo, de ce e acolo. Ma duc, vad si nu mai pot fi influentat. Ma plimb de la un capat la altul cu prieteni, ma uit in ochii oamenilor, ii ascult, le citesc pancardele si inteleg. E o energie frumoasa, o simt, atunci e ceva corect. Nu ma intereseaza nimic mai mult. Exercitiul asta daca l-ar face politicienii ar intelege si s-ar teme, ba mai mult le-ar fi rusine, ar pleca capul si nu ar tztzi din cap cu aroganta. Iesiti in strada si convingeti-va. Faceti o plimbare si ascultati-va ce simtiti cand se face liniste totala intre peste 100k oameni, o liniste ireala si apoi incep sa cante imnul, cum se propaga strigarea dintr-o parte in alta, valuri valuri, sentimentele ce te incearca sunt magnifice. Merita traite si le multumesc. Tineri frumosi si liberi, o sintagma hulita, necrezuta nici de mine cand ii citesc pe forum-uri cand ii vad superficiali, dezinteresati si oportunisti, dar acum bucuros sa descoper ca ei chiar exista. Avem sanse... Cuvintele nu pot acapara trairi, veniti si traiti, va garantez ca veti simti VII! Eu am reusit sa am si un capat de erectie chiar.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Hai ca se termina si balamucul,lumea poate sa doarma linistita ca vor abroga ceva ce nici ei nu stiu prea bine, nu aveam nici o indoiala ca vor ceda,ca vor face tot ce stiu ei,poate nu acum,nu asa pe fata dar vor gasi o cale asa cum s-a gasit mereu, nu am nici o indoiala.

Ce m-a enervat si sictirit maxim a fost interventia europarlamentarilor, ai nostri ca ai nostri dar cand am vzt relicvelele alea care vorbeau despre Romania ca despre o bucata de paine,de fapt asta si suntem,gunoiul lor,unde-si arunca toate dejectiile sub toate formele,de la mancare la medicamente and so on,cobai.
Pentru uniunea europeana cand se face un miting ca sunt prima,ii urasc cu patima,au reusit sa faca ce nu vor reusi 20 de parlamente!Ce n-au putut cumpara,au impus,cand ne cresc coaiele ca grecilor si nu ne mai lasam manipulati,vanduti pentru un pumn de galbeni,niste iude?
Vedem ca este civilizatie in Europa,oamenii de rand o numesc indobitocire,spalare de creier,roboti,chiar ei se plang,vreau in jungla,n-as pleca din Romania decat pe o insula pustie,macar acolo stiu ca trebuie sa ma descurc singura.Sa nu mai vorbesc de haosul pe care l-au creat in Europa,macar aici,saraci si dopati cu mancare cancerigena mai avem o sansa sa ajungem acasa dupa o zi de munca sau sa murim lent de cine stie ce boli,cel putin momentan.

In rest toate bune,vorba unui clasic in viata:)
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Am primit un pont de la un amic ca e biz tare cu tomatele. Ca e de facut milioane. Am facut un research si am gasit confirmare in gura noului ministru al agriculturii. Asta e fff doct nu ca "alta intrebare". Pe mine m-a convins.



Dau o bere tuturor ce reusesc sa asculte pana la sfarsit.

Eu mai fac un exercitiu interesant. Ma mai uit si fara sonor. Si la conferinta lui Dragnea m-am uitat fara. Cuvitele nu au contat. E vb de feeling. Bataie de joc.

Cauzele corecte intotdeuna au castig de cauza in final, si cum am zis, energiile nu inseala. Doar trebuie sa fii deschis sa le percepi.

Ziua de maine nu o vor uita fff mult timp. Va fi lectie de istorie. Cum acum absolut toata lumea stie ce au fost mineriadele, toti care au fost confuzi zilele astea vor sti in scurt timp care a fost calea corecta zilele astea. Eu unul ies pentru mine, nu mi-as putea-o ierta sa nu o fac. Ca mai tarziu toata miscarea va fi deturnata cum tot s-a mai facut, asta e alta poveste... Dar clipa e acum... Vreau sa acumulez energia aia ca e prea frumoasa.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
barcelona
User Junior
User Junior
Mesaje: 60
Membru din: 10 Oct 2009, 06:56
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Big like Isa !!!!!
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

WinXPfather scrie:Am primit un pont de la un amic ca e biz tare cu tomatele. Ca e de facut milioane. Am facut un research si am gasit confirmare in gura noului ministru al agriculturii. Asta e fff doct nu ca "alta intrebare". Pe mine m-a convins.



Dau o bere tuturor ce reusesc sa asculte pana la sfarsit.

Eu mai fac un exercitiu interesant. Ma mai uit si fara sonor. Si la conferinta lui Dragnea m-am uitat fara. Cuvitele nu au contat. E vb de feeling. Bataie de joc.

Cauzele corecte intotdeuna au castig de cauza in final, si cum am zis, energiile nu inseala. Doar trebuie sa fii deschis sa le percepi.

Ziua de maine nu o vor uita fff mult timp. Va fi lectie de istorie. Cum acum absolut toata lumea stie ce au fost mineriadele, toti care au fost confuzi zilele astea vor sti in scurt timp care a fost calea corecta zilele astea. Eu unul ies pentru mine, nu mi-as putea-o ierta sa nu o fac. Ca mai tarziu toata miscarea va fi deturnata cum tot s-a mai facut, asta e alta poveste... Dar clipa e acum... Vreau sa acumulez energia aia ca e prea frumoasa.
Omul este expresiv până la îngâmfare. Eu chiar am reușit să mă uit până la capăt, dar nu pentru ceea ce spune, că personal m-am pierdut în detalii, ci pentru că mi-a atras atenția un detaliu și am vrut să fiu sigură că nu mă înșel. Dacă te uiți atent, are un fel de tic nervos la cotul drept (dreapta cum privești), că tot îl ridică și mișcă din el spasmodic și repetat. Probabil vrea să ne transmită inconștient sau indirect că nu-l doare nici în cot. Deci m-am uitat, poți să dai un „Deloc” :).

Mie omul pe alocuri, după expresia feței, gesturi și îmbrăcăminte, îmi amintește de predicatorii de la amvon din copilăria mea, cu nerv, cu dojană, plini de expresii și învăluiți de stări duhovnicești.

Și da, e foarte frumoasă aceea energie! Și eu am fost aseară, nu mă mai lăsam dusă...cine a simțit, știe ce vorbesc. Să vezi sute de tricoloare fluturând în văzduh, sfidând aerul rece de iarnă, suflet lângă suflet, îngânând versuri într-un singur glas. Am fost toți unul și unul toți, militând pentru aceiași cauză. Pentru sufletul meu a fost cu adevărat un moment înălțător! Merem și diseară :).
Salutând nemurirea printre muritori...
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Exact! Eu de asta tai sunet, sa nu ma distraga si vad exact ce trebuie. Daca ai avut puterea sa-l vezi atunci esti pregatit pentru urmatorul video. Vreau 5 chestii care ii apropie pana la simbioza:).

Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

WinXPfather scrie:Exact! Eu de asta tai sunet, sa nu ma distraga si vad exact ce trebuie. Daca ai avut puterea sa-l vezi atunci esti pregatit pentru urmatorul video. Vreau 5 chestii care ii apropie pana la simbioza:).

Făcând o paralelă între personajele celor două filmulețe, fără a porni sunetul, am putut identifica următoarele aspecte prin intermediul cărora acestea se asociază, respectiv semnificațiile aspectelor identificate:

1. Clipit des din ochi – denotă anxietate, neliniște, nesiguranță;
2. Aceiași poziție a mâinilor, cu coatele pe masă – reprezintă lipsă de respect, obrăznicie;
3. Dau ochii peste cap și îi vezi oftând adesea - nepăsare, s-au săturat, vor să fie lăsați în pace;
4. Mișcarea buzelor (se schimonosesc cumva arătând iritabilitate), țin gura deschisă fără vorbească (uimire), se strâmbă pe alocuri (lehamite), se vede cum accentuează foarte tare cuvintele (vor să se facă înțeleși);
5. Mișcarea capului – intenția de a convinge că mesajul transmis e verosimil;
6. Felul în care cei doi privesc, cum ațintesc privirea - semnifică persiflare, superioritate, gen: “tu ești nimic, dar cine sunt eu, oiioioiii” :).

Cu siguranță mai sunt și alți indicatori comportamentali ce transmit stările reale ale celor două personaje, ce se vor ascunse, dar trădate prin intermediul gesturilor lor.
Salutând nemurirea printre muritori...
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Eu cam asa traiesc de ceva vreme:)Folosesc sonor in anumite cazuri,in cele mai multe nu,de asta am si spus ca vor face fix ce au in cap pe viitor.
La fel am eliminat si foarte multe persoane din viata mea si elimin in continuare,persoane fake carora nu am timp si nici chef sa le explic ca stiu exact ce gandesc chiar de la ei:)

Uneori imi place sa ma las si ''pacalita'' doar sa vad pana unde ar merge cineva,mai sunt si cei cu har de la care poti invata etc:))
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Eu am inteles cerinta (fara sunet ) dar , recunosc ca este o pretentie foarte greu de indeplinit .Cei doi tipi sunt de o prostie rara , aproape candida , au o exprimare suculent de idioata , asta ,in cazul putin probabil , in care , limbajul de lemn poate fi asociat cu "suculent" :)

De ce am impresia ca fara sunet nu vezi intregul ? Insii respectivi nu au nici macar o mimica minimala , cat de cat adecvata discursului lor , adica , pur si simplu , se poate monta peste clipul video orice fel de discurs , rezultatul va fi la fel de plicticos si , idiot de neinteligibil .
Sunt infioratori !! :lol:


Pentru a echilibra putin starea (destul de accentuata ) de disconfort psihic creata si , indusa in subconstient de cei doi :) si , fara nici un fel de aluzie Mery - uite am gasit un ins - care , chiar daca ar vorbi despre agricultura , sau despre ceva cu iz ezoteric , sau , daca ar vorbi chiar si despre spatiul cosmic / cresterea albinelor , s-ar putea face , infinit de " mai bine inteles " ..



La final , imi permit sa aloc putin spatiu pentru unele"instructiuni de folosire"a clipului de mai sus

* Nu trebuie vizualizat cap-coada , se poate derula , rezultatul e garantat (cam) acelasi.
* Nu am intentionat sa fac nici un fel de prozelitism , de nici un fel , cu atat mai putin religios .
* Daca mai aveti clipuri - pe orice teme - cu oameni destepti /reconfortanti , go ahead !
* Trebuie cumva sa ne vindecam de trauma produsa , indirect ce-i drept de Win@ , prin linkuirea acelor doua video , cu acei doi insi , e ca si cum ai simti nevoia urgenta sa faci un dus , dupa ce s-au prabusit sub tine niste scanduri putrede , si ai picat fara voia ta intr-o mocirla (fosta hazna , daca se poate ) .... :)

P.S Un ins ca cel de mai sus (de urmarit mimica , trairile pe care le "exporta" de la tribuna ) , sunt de parere ca , nu ar fi avut probleme (prea mari) , in a explica "necesitatea" , ba chiar "urgenta" ordonantelor cu pricina ....Lool

Cred ca din acest motiv , America alege sa numeasca foarte buni comunicatori cand au de facut un anunt important . Aproape si acum , multi inca mai credem ca Saddam avea arme chimice in 2001- 2002 , cand , au fost " amestecati " ..cu nisipul desertului !!!

Modul cum au comunicat , si cum au format rapid o coalitie in jurul ideii lor , lasand la o parte interesele de grup (adica noi , sa nu-i judecam ca nu ar fi avut interese de grup , ci - sa admitem ca au avut si interese de grup ) , a fost pur si simplu WOW ! Sa presupunem , Win , ca ar fi fost desemnati unul din cele doua clipuri (cu , sau fara sonor , nici nu ar mai conta ) . Probabil radeau si indienii nativi din rezervatii , pretextand ca , mult mai bine au fost mintiti pana si ei ...acum vreo 150 de ani . :lol:
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

googlefun scrie:Eu am inteles cerinta (fara sunet ) dar , recunosc ca este o pretentie foarte greu de indeplinit .Cei doi tipi sunt de o prostie rara , aproape candida , au o exprimare suculent de idioata , asta ,in cazul putin probabil , in care , limbajul de lemn poate fi asociat cu "suculent" :)

De ce am impresia ca fara sunet nu vezi intregul ? Insii respectivi nu au nici macar o mimica minimala , cat de cat adecvata discursului lor , adica , pur si simplu , se poate monta peste clipul video orice fel de discurs , rezultatul va fi la fel de plicticos si , idiot de neinteligibil .
Sunt infioratori !! :lol:


Pentru a echilibra putin starea (destul de accentuata ) de disconfort psihic creata si , indusa in subconstient de cei doi :) si , fara nici un fel de aluzie Mery - uite am gasit un ins - care , chiar daca ar vorbi despre agricultura , sau despre ceva cu iz ezoteric , sau , daca ar vorbi chiar si despre spatiul cosmic / cresterea albinelor , s-ar putea face , infinit de " mai bine inteles " ..



La final , imi permit sa aloc putin spatiu pentru unele"instructiuni de folosire"a clipului de mai sus

* Nu trebuie vizualizat cap-coada , se poate derula , rezultatul e garantat (cam) acelasi.
* Nu am intentionat sa fac nici un fel de prozelitism , de nici un fel , cu atat mai putin religios .
* Daca mai aveti clipuri - pe orice teme - cu oameni destepti /reconfortanti , go ahead !
* Trebuie cumva sa ne vindecam de trauma produsa , indirect ce-i drept de Win@ , prin linkuirea acelor doua video , cu acei doi insi , e ca si cum ai simti nevoia urgenta sa faci un dus , dupa ce s-au prabusit sub tine niste scanduri putrede , si ai picat fara voia ta intr-o mocirla (fosta hazna , daca se poate ) .... :)

P.S Un ins ca cel de mai sus (de urmarit mimica , trairile pe care le "exporta" de la tribuna ) , sunt de parere ca , nu ar fi avut probleme (prea mari) , in a explica "necesitatea" , ba chiar "urgenta" ordonantelor cu pricina ....Lool

Cred ca din acest motiv , America alege sa numeasca foarte buni comunicatori cand au de facut un anunt important . Aproape si acum , multi inca mai credem ca Saddam avea arme chimice in 2001- 2002 , cand , au fost " amestecati " ..cu nisipul desertului !!!

Modul cum au comunicat , si cum au format rapid o coalitie in jurul ideii lor , lasand la o parte interesele de grup (adica noi , sa nu-i judecam ca nu ar fi avut interese de grup , ci - sa admitem ca au avut si interese de grup ) , a fost pur si simplu WOW ! Sa presupunem , Win , ca ar fi fost desemnati unul din cele doua clipuri (cu , sau fara sonor , nici nu ar mai conta ) . Probabil radeau si indienii nativi din rezervatii , pretextand ca , mult mai bine au fost mintiti pana si ei ...acum vreo 150 de ani . :lol:
Da, fratele Luigi Mitoi, pastorul unei biserici penticostale din Chicago. Se vede că omul are o anumită cultură, este calm, echilibrat, își controlează emoțiile, mimica transmite exact ceea ce spune, pe scurt, este un bun orator.

Mie mi-ar fi mai mare dragul să stau în biserică și să ascult un asemena discurs. Și în biserica în care am crescut se mai nimerea să vină câte unul pe stilul lui acest Luigi Mitroi, însă genul ăsta de predicatori nu erau bine văzuți, nu erau căutați, cică nu au har, spuneau unii. Erau mult prea calmi și nu făceau spectacol. Nu grimase, nu se vinde!

Probabil că la oraș s-au mai modernizat între timp, au alte preferințe, nu știu că nu am fost de mult la penticostali. Însă de ceva timp mi-a spus o verișoară mai îndepărtată de-a mamei mele ce locuiește în Timișoara și frecventează des biserica penticostală Elim, că nici biserica nu mai este ce a fost, nu mai este harul de odinioară. Probabil că la asta s-a referit.

Deci nu vreau să fiu înțeleasă greșit, eu nu am nimic cu felul în care se exteriorizează "pocăiții" sau oricine altcineva. Până la urmă fiecare este liber să își manifeste trăirile cum simte, că le place să se de-a în spectacol sau nu, asta nu e treaba mea. Pe mine, de fapt, ce mă frapează este faptul că ei asta cred că reprezintă religia adevărată care îi bagă în rai. Să mergi la biserică, să te dai în stambă, să spui rugăciuni cu voce tare de să-i acoperi pe toți. Dacă îi întrebi de fapte bune, ridică din umeri.

Verișoara mamei de care spuneam că frecventează Elim m-a întrebat mai deunăzi că eu de ce nu mă mai duc la biserică, că eu ce relație mai am cu Dumnezeu așa dacă nu mă duc. Eu i-am că pentru mine religia înseamnă să faci lucruri bune, nu să mergi la biserică. Știi ce mi-a spus? Că cele două lucruri nu au nicio legătură una cu alta, că acolo la biserică e important să fii, asta te mântuiește. Personal nu am mai intrat în polemici pentru că am văzut că nu rezonăm și ar fi fost poate imposibil să conving o doamnă de 55 de ani, de altfel o vârstă cu idei bine conturate, că faptele tale îți netezesc drumul spre veșnicie.

Eu aș posta clip, dar din păcate momentan nu sunt în temă cu vreun discurs care să se ridice la nivelul celui postat de tine. :)
Salutând nemurirea printre muritori...
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

well, daca pui trei banuti in triunghi pe masa , trei monede de marime egala, ele vor fi tangente iar intre ele ramane un spatiu mic-mic , fix asa este Romanica intre Rusia, Islam si Occident si intotdeauna interesele marilor puteri inconjuratoare vor fi sa se uneasca doua contra la a treia.....aici nu va fi liniste niciodata...

cat despre Uniunea Europeana, lucrurile vin mai din vechime .... de pe la anii 1200-1300 cand tarile occidentale au dat buzna mai intai in Africa iar apoi pe tot mapamondul si s-au umplut de aur si de mirodenii , lucruri rare si scumpe, apoi au inventat sistemul bancar, practic tarile occidentale consuma mai mult produc de sute si sute de ani, s-au invatat ASA ca e bineeeee.... insa dupa al doilea razboi mondial, americanii , care stim ca au fost initial fii de tarani nu de famiglii nobiliare, americanii in inocenta lor au permis si chiar incurajat prin intermediul ONU ca orice tara africana si asiatica fosta colonie europeana sa-si declare independenta si sa fie recunoscuta ca atare, daca are un presedinte+o harta+un parlament....de aceea in anii 1950 apareau tari tinere una dupa alta, desigur ca primul lor presedinte a fost inerent si patriot si nationalist asa ca primul lucru facut a fost ca a dat afara reprezentantii colonialistului belgian, francez, englez,danez, olandez, spaniol, etc. moment in care TOATE marile puteri europene s-au gasit dintr-o data dezorientate ca nu mai aveau pe cine fute si pe cine pradui ... americanii , fara sa inteleaga dimensiunea MULTISECULARA a problemei le-au sugerat si chiar i-au ajutat sa se uneasca intre ei pe toti tristii astia si asa a aparut "Piata Comuna" in 1957....au pus toti banii in acelasi cos si , deoarece FIECARE dintre ei consuma mai mult decat producea au inceput sa-si ciordeasca unii altora din cosul comun, celebrele arestari non-stop din 1970 din Italia erau pentru ciordeli de fonduri "comune" , vazand ei ca adevarata problema e ca nu mai au cum sa-si mai umple cosul comun (din care era concurs care sa ia primul) s-au gandit sa mai aduca prosti in combinatia "Pietei Comune" sa aduca si ei bani la cosul comun , urmand ca banii sa fie retrasi "pe proiecte" si uite-asa a aparut primul val de extindere a Uniunii Europene apoi al doilea ...... intre timp, africanii nervosi pe exploatatorii multiseculari, ramasi nedezvoltati si nescolarizati erau si ei uimiti ca ce sa faca ei cu libertatea lor .... ACEASTA BRESA A SPECULAT-O CEAUSESCU .... s-a dus din proprie initiativa la ei , le-a oferit de toate , de la ciorapi, supe instant, pahare si farfurii pana la tractoare, camioane, blocuri si sosele, le-a luat copiii sa-i invete carte in Romania, TOTUL LA UN SFERT DE PRET fata de preturile pe marfurile occidentalilor (25%) .... noi insa nu eram pregatiti pentru o asemenea aglomerare de comenzi, nu aveam nici specialisti, nu aveam nici macar fabricile sa facem ce avea nevoie "clientul" dar cu ceva eforturi populare s-au construit toate ... rezultatul a fost ca Romania avea de lucru pentru toata Africa si tarile arabe si asiatice de nu ne mai vedeam capul de treaba(in fabrici se muncea si 16 ore non-stop) in timp ce fabricile italiene, franceze, nemtesti nu mai aveau cui sa vanda cu pret 100% ca vindeau romanii cu 25% ... Ceausescu a fost cosmarul negru al occidentalilor si un adevarat inger pentru tarile sarace.... dupa omorarea disciplinara exemplara a lui Ceausescu toate tarile din circuitul lui economic sau de prietenie au fost luate la rand, astazi Africa este din nou ocupata de fostii colonialisti iar occidentul sta cu teama ca poate un alt taran cu patru clase va fi mai destept ca ei, again, de aceea persecuta INTREGUL POPOR ROMAN pe oriunde il prind, preventiv.....poate ati observat, poate nu, dar romanilor nu li se permite sa faca bani nicaieri in Europa, singurul sector lasat liber pentru romani este cel al mizeriei fizice sau umane tocmai ca in baza lui sa ne denigreze O DATA IN PLUS.
problema este ca chiar sub acest embargo invizibil, in zdrente, persecutati si subfinantati, romanii continua sa aduca acasa SUTE de medalii olimpice la matematica, fizica, chimie sau de la concursurile de inventii, ceea ce le confirma ca spaima lor nu e degeaba si ca la conducerea tarii trebuiesc promovati obligatoriu numai repetenti care sa tina tara in frau prin propria lor prostie.


o tara este cand un grup de oameni care vorbesc aceeasi limba si au aceleasi obiceiuri hotarasc sa traiasca impreuna ca o familie largita, numita natiune, intr-un perimetru numit teritoriu national pentru ca impreuna sa cladeasca o activitate si o bunastare comuna si tot impreuna sa se apere de dusmani.
in feudalism, primul dusman era chiar vecinul, de la hotarul de alaturi.
strainii nu ne sunt prieteni, strainii au strict INTERESE.
de la 1989 primul interes a fost sa ni se taie la fier vechi 1260 de mari fabrici si uzine.
apoi sa ni se deruteze mintea prin asmutirea intregii comunitati mondiale pe noi ca suntem PROSTI, LENESI, TICALOSI, HOTI, exact invers decat eram pe viu in anii lui Ceausescu.
apoi sa ne auto-incriminam singuri ca am fi cele de mai sus , prin alaturarea cuvantului rrom celui de roman , pana in anii 2000 prescurtarea oficiala a tarii din pasapoarte era ROM , abia dupa eforturi imense ale cui mai iubeste tara asta s-a modificat in ROU.

eeeh, tarile coloniale au tot supt si au tot supt dar peste ele s-a gandit o alta tara : ia bre sa iau eu de-a gata tot ce-au supt astia o mie de ani, sa ma asez eu direct peste astia toti, sa le centralizez eu pe toate la mine in pivnita .... Germania .... si daca n-a reusit prea bine in anii 1944, apoi acum a reusit deplin: prin taierea fabricilor noastre la fier vechi fabrica germana a ramas fara concurenta iar noi fara produsele care ni le faceam singuri, acum ni le aduc ei, fabricate de ei la un pret mai mare ca in Germania, prin artificii statistice PIB-ul lor a crescut pe hartie in mod ametitor asa ca s-au putut auto-declara ca fiind "cea mai puternica economie" a UE dupa care au inceput sa toace tara cu tara, astazi Europa fiind COMPLET germanizata .....
mai mult, daca pana acum mai tineau la aparente ca socialistii (condusi de germani) se cearta cu PPE(condusi tot de germani) in ultimele patru saptamani toate functiile de conducere de la UE , toate, au fost ocupate de un acelasi partid si anume PPE.
Partidul POPULAR European nu este popular ca adica este cu poporul cum eronat putem gandi in limba romana ci este popular pentru ca se refera la o marca bine-cunoscuta, frecventa "popular" din limba engleza, adica este PARTIDUL CORPORATIILOR.... este McDonald's-ul o marca "populara" ?
incepe deci o noua era in Uniunea Europeana, dupa sclavagism-feudalism-capitalism-comunism incepe ceea ce se numeste CORPORATISM, care ca aduna la un loc tot ce-i mai crunt din oranduirile anterioare.
dupa moartea lui, ideile lui Ceausescu au fost preluate de China (care este si singura tara de pe glob care are un REAL respect pentru romani) , astazi exista grupul economic BRICS care se doreste un circuit economic pentru tarile sarace iar in Africa China s-a bagat pe unde s-a putut.
presupun ca urmatoarea pedepsita pentru actiunile anti-occidentale va fi China, vom trai si vom vedea.

incercati , cand vedeti ceva, sa va ganditi ce-o fi generand ceva-ul ala , sa ganditi sistemic , in evolutie istorica si pe gasti.... pe planeta asta sunt niste gasti, care si-o trag unii la altii care pe unde-apuca: monarhiile versus lupii tineri imbogatitii multinationalelor versus comunitatile de informatii versus tarile sarace versus smecherii care se catara pe cate o religie ca sa aibe si ei de-o paine, etc..... GASTI.

sper ca nu v-am plictisit si ca v-am ajutat sa va inaltati putin deasupa evenimentelor :))
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

Ce îmi place mie la topicul ăsta (și nu numai), și ce mă face să zâmbesc, este faptul că oamenii încep să își exprime părerile. Și ăsta e un lucru bun. Să asculți păreri noi, diferite de ale tale, te construiește, îți deschide orizonturi noi.

De asta îmi plac mie polemicile, pentru că îmi place să văd reacții, pentru că tot timpul rămân cu ceva în plus, învăț lucruri noi. Se spune că și cu călătoriile e la fel: cu cât călătorești mai mult, cu atât ți se deschide mintea mai mult, vezi perspective acolo unde înainte nu le vedeai. Nutrim, totuși, să ajungem la apogeul dorit. :)

Îndrăzniți, oameni buni, e loc din bogăt (belșug) :) pentru toată lumea!
Salutând nemurirea printre muritori...
barcelona
User Junior
User Junior
Mesaje: 60
Membru din: 10 Oct 2009, 06:56
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

#neamvandut#rezistatipentruUE
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times



Da , Mery . Eu am inteles ce spui , nu cred ca era nevoie de justificari /explicatii . Am dat exemplul cu Luigi Mitoi , fiind un " clasic" - totodata , banuind ca tu sigur ai auzit de el .

Matusii de care zici - cred ca ii poti arata clipul de mai sus - sa se decida ce este mai important (si , sa o binedispui ) ! Pariez ca omul a frecventat Biserica mult mai aprig decat tine ( in ultima vreme) si , uite in ce hal a ajuns . Nu l-a ajutat cu absolut nimic - ba din contra as spune . De unde reiese foarte clar , ca nu ritmicitatea /cadenta trecerii pragului e importanta !

Uite ce tema ne-a dat Win ! Ne-a facut sa-l cautam pe net , sa radem in hohote :))))

Recidiveaza homeric : Link http://www.evz.ro/ministrul-agriculturi ... araci.html
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

googlefun scrie:


Da , Mery . Eu am inteles ce spui , nu cred ca era nevoie de justificari /explicatii . Am dat exemplul cu Luigi Mitoi , fiind un " clasic" - totodata , banuind ca tu sigur ai auzit de el .

Matusii de care zici - cred ca ii poti arata clipul de mai sus - sa se decida ce este mai important (si , sa o binedispui ) ! Pariez ca omul a frecventat Biserica mult mai aprig decat tine ( in ultima vreme) si , uite in ce hal a ajuns . Nu l-a ajutat cu absolut nimic - ba din contra as spune . De unde reiese foarte clar , ca nu ritmicitatea /cadenta trecerii pragului e importanta !

Uite ce tema ne-a dat Win ! Ne-a facut sa-l cautam pe net , sa radem in hohote :))))

Recidiveaza homeric : Link http://www.evz.ro/ministrul-agriculturi ... araci.html
:lol: Googlefun, ființă! :lol: Clipul ăsta zici că e un film cu proști! Eu m-am obișnuit oarecum (printr-un absurd!) cu comportamentul domnului Petre Daea. Am înțeles că e profund, dar atât de profund încât își pierde controlul devenind mai expresiv decât prevăd standardele în vigoare, că se pierde cu firea și că nu este stăpân pe propriul comportament. Emoțiile îl trădează, îl supun și îl îngenunchează, :D fac din om neom! Loool! Dar Robert Tucă ăsta, pardooon, Turcescu, cu eticheta lui, când începe cu “în afară dă” și cu “pă țăranul român”, e cireașa de pe tort! Mie îmi dă impresia că e regizat, aveam alte așteptări de la Turcescu.

Îți recomand spre lecturare (dacă nu ai lecturat deja) “Dans de Bragadiru”, o culegere de editoriale, volum ce ilustrează momente din viața socială a românilor, valori ale patriei, tradiții, adevăr. Un demers destul de interesant și realist, pot spune, în “regia” lui Robert Turcescu. Dacă ar fi mai mică distanța, ți-aș împrumuta eu volumul, cu speranța nestinsă de a mi-l înapoia. :D
Salutând nemurirea printre muritori...
Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”