Te văd acum în Piața Victoriei…

Orice subiect care nu se poate incadra la categoriile deja existente!
barcelona
User Junior
User Junior
Mesaje: 60
Membru din: 10 Oct 2009, 06:56
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

https://m.youtube.com/watch?v=HnT5oHS-Rg0
Nici domnul Nicusor nu e departe !(sper ca am atasat bine link ul) scuze este prima data cand postez un video de pe youtube
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times



Da , Barcelona , asa este .
Suntem in plin suprarealism , Salvador Dali ar fi fost ca la el acasa , cu noi , romanii !! :shock:
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

barcelona scrie:

Nici domnul Nicusor nu e departe !(sper ca am atasat bine link ul) scuze este prima data cand postez un video de pe youtube
Eu sunt fana lui nr.1 :lol:

Stie si asta ce vrea si ce cere cum stiu si aia 99% din piata despre care se pomenea anterior ( pana acum s-a cerut abrogarea OUG, acum e bai ca de ce s-a abrogat, ca de fapt e o manevra a lui Dragnea si a lui Grindeanu :lol: )
E si Nicusor asta tot numai o simtire, o traire, un sentiment :lol: . Sigur ca pare un delir etnobotanic dar nu e bai, e bine ca eu ma distrez maxim! :lol:
Jur ca in viata mea nu am citit si auzit mai multe ineptii decat in perioada asta a protestelor. Deci eu sunt fana si sunt pentru continuarea lor :lol:

O discutie serioasa pe tema asta nu are sens din punctul meu de vedere atata timp cat nici cei implicati habar nu au ce cer... Inutil ...
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Pe Niculet al mamei l-am vazut in direct. Saracutul. Chiar ma gandeam in acel moment, cum ar fi de preferat. Un erudit ca Iliescu care poate abera pe orice tema fara a da un raspuns reusind totusi sa exchiveze absolut onorabil sau un habarnist care balbaie copilareste dar care are totusi o anumita candoare venita dintr-o ramasita de puritate. Cred ca atunci cand vine vorba de cei ce ar trebui sa conduca nici una din variante. Dar probabil vom mai pendula mult intre cele 2 in timp ce majoritatea va suferi.

Pai SFG, din citit si din pat nici nu poti sti daca e coerenta sau nu :). Si sa stii ca si statul acasa e tot forma de manipulare cum e si iesitul de-o parte sau alta. Cum un castig a lor, indiferent care "ei", e ca lumea are lehamite de toti si nu-i mai intereseaza votul. Tot manipulare e. Fac parte.

Nici la revolutie nu stia lumea ce "voia". Adica nu putea spune scurt intr-o propozitie simpla, repede, de unde forta sa nu fuga din fata tancurilor. Se adunasera prea multe si toate frustrarile au rabufnit. Toti din piata, din fata Cotroceniului, si de acasa au multe de "cerut", reprosat. Poate fi o lista mai mare decat tot ce s-a scris pana acum pe forum. Scanteia a fost abordarea situatiei ordonantei.

In 2017 as vrea sa fac 6 ore pana la Viena si sa nu mai fie genocidul de pe sosele. Ca esti acasa sau in piata sau la Cotroceni nu ti-ai dori asta? Enumar 1001 nerealizari care ne unesc? Nu stiu ce vor? Toate aceste 1001 (simbolic numar). Nu stiu daca e de distrat pe seama lor ca sunt tineri si entuziasti si inca mai cred ca pot schimba ceva. Nu stiu daca eu, blazat, adultul care prin toate experientele anterioare a ucis fantezia sunt obligatoriu si mai intelept. Nu in orice situatie pragmatismul e solutia. Normal ca eu vad la fel, pentru ce drac sa ma agit cand oricum nu se schimba nimic. Si mai ales ca eu totusi ma descurc. Dar tot nu ma descurc indeajuns incat sa fac 6 ore pana la Viena ;). Sa indraznesc sa ma gandesc ce se intampla daca ajung la urgente in RO? 1001. Si totusi in istoria RO, s-au mai schimbat chestii. Nu cum am fi vrut. Dar care ar fi fost alternativa? Daca nimeni nu misca ar fi fost mult mai dur.

Nasol sa nu vezi acest divide et impera care se intampla chiar acum pentru a se putea salva pe ei. Sa nu vedem ca vina absoluta e a LOR. Uniti in simtire am fi o forta ce i-ar coplesi. Aici nu ma refer la PSD. Toata clasa politica orbraznica, dispretuitoare si aroganta. Dar vor castiga din nou ca reusesc sa invrajbeasca pe unii din piata, cu unii de la Cotroceni, unii de acasa cum ambele locatii sau nici una. Cand toti avem aceleasi "frustrari" care ar trebui proiectate intr-o singura tinta.

Va fi doar o alta revolta care va fi deturnata politic cum s-a intamplat cu toate cele anterioare. Si cred ca asta se va intampla de saptamana viitoare.

PS: Pe semi-fond: Atunci cand se recunoaste o greseala facuta, nu e normal sa si plateasca cineva pentru ea? Adica o demisie nu ar fi un gest de onoare? Aaaa, nu, despre ce vorbim? Onoare in politica? La ei e de asteptat si previzibil dar chiar daca stai acasa, demisia nu-l vezi ca pe un act ultim de demnitate? Nu ar fi un inceput pentru toate care tot nu se schimba in bine de atatia ani? Si continuat pana poate in viata asta ajung si eu in 6 ore la Viena si eventual cu permisul nesuspendat?

http://www.imdb.com/title/tt0434409/?ref_=fn_al_tt_1

Actual si de viitor de acum 5000 ani ;)
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
barcelona
User Junior
User Junior
Mesaje: 60
Membru din: 10 Oct 2009, 06:56
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Daca vorbim de onoare sa incepem cu Klaus !! El trebuie sa faca primul pas
Nu am votat PSD , dar vreau sa ramana sa guverneze , alt guvern dat jos cand vrea neamtul tradator de tara !? Cine sa vina sa guverneze ?! Ametitii de la USR? Sau poate Remus Cernea ?




#neamvandut#rezistatisidezbinatiptUE
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Cand e vorba de onoare trebuie sa fie un act de constiinta personal si nu determinat de alegerile altora. Pot sa demisioneze si sa guverneze. Tot PSD sa guverneze. Sa-i iertam si pe astia acum ca nu am iesit in strada cand Anastase numara din 3 in 3. Tu spui ceva de genul...daca am fost violat 27 de ani trebuie sa merg blat in continuare. Nu poate exista un moment de inflexiune in care sa explodez pentru toate pulile ce mi le-am luat fara voie.

De ce sa nu incepem cu Iliescu atunci? Ca e autor moral al unor crime plus rapirea de valori adevarate a unei natii. Si astfel nu va fi nici acesta momentul t0 in care sa schimbam cu adevarat mentalitatea stapanirii. Vor considera ca iarasi niste vite obraznicute lovite de streche au iesit putin din tarc. Probabil le vor baga ca de fiecare data....
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

barcelona scrie: Cine sa vina sa guverneze ?! Ametitii de la USR? Sau poate Remus Cernea ?




#neamvandut#rezistatisidezbinatiptUE
Daca si aia au dosare penale , evident ca nici ei nu ar trebui la guvernare , in vecii vecilor !

Daca politicienii astia ai nostri ar avea dosare penale pentru , sa zicem :

*Au produs (direct sau indirect ) un accident rutier cu victime , si/sau distrugeri ,

* Au imprumutat de la firme private jdemii de euro pe care nu i-au mai returnat ,

* Daca ar fi cercetati pentru lovituri cauzatoare de moarte si tulburarea ordinii publice ( sa zicem sa la Sinaia fiind , au fost atacati in scop de jaf si politicianul in cauza l-a pocnit pe ala cu capu de asfalt pana a murit ) .

* Daca - sa zicem - realizand cati bani sunt spalati in campanii electorale in numele Bisericii ( si ulterior prin administratii locale ) , nu a fost de acord sa fie partas la furt , si iesindu-si din minti (ca doar e om si el) l-a imbrancit pe Capul Bisericii , dupa care a aruncat lumanarile intentionat (sau nu ) iar biserica a ars din temelii . Fapte destul de grave , nu incape discutie ..

Si exemplele pot continua cu duiumul . Eu , ca cetatean nu cred ca pot fi deranjat foarte tare ca un politician sa aiba dosar penal pe spetele de mai sus .Dar ce e treaba mea cum conduce masina , cat bea la volan , cu cine se bate in timpul liber sau , ce popa a fugarit el sa scoata Satana din "dansul"(De unde stiu eu , ca , poate nu merita preotul !! ) ? Lol

Pe mine ca cetatean nu ar trebui sa ma intereseze ca ala are parul lung /nu e casatorit /sau din contra divortat /probabil e plin de tatuaje si ca trage pe nas, pe gura / se da cu parapanta (deci , ar risca sa ma lase pe mine , ca alegator , fara "om" in Parlament ) cand e cu prietenii , sau cu dusmanii lui din copilarie ...'

Vacs Albina ! :wink:

Putem merge si mai departe inca . Nici ca ar neamt /tatar /lipovean /ungur /turc , si ce alte semintii or mai fi pe la noi . Ei bine , voi avea de exemplu de bombanit daca e - sa zicem - un chinez /un corean /un brazilian , sau un somalez , intrucat ei nu au contribuit cu absolut nimic la primele incercari de formare (macar de pe la anul 1730 )a statului roman modern .In vocabular avem multe cuvinte /expresii de origine sau de influenta unguresca /turceasca /tatareasca etc ...DAR nu avem nimic din limba chineza , sau somaleza (deci clar , as avea obiectii mari in cazul lor ) :)

Cel mai bun exemplu in istoria noastra moderna , nu e nimeni altul decat Regele Ferdinand I al Romaniei , care , de semintie evident germanica , a luptat in timpul Primului Razboi Mondial in fruntea poporului roman al carui rege a fost , impotriva stramosilor lui , fapt care a avut ca efect excludere sa din Casa Regală de Hohenzolern!! Adica , Barcelona@ , treaba ca era neamt la origine nu a contat !! Esenta pura , nediluata de patriotism ! Absolut fabulos ! Bravo lui !
Pentru ce a facut el pt Romania , mai ca as striga : Traiasca regele , Ferdinand !!!!!! ( Oricum o putem face , regii nu mor niciodata ) Lol

Paradoxal , dar 'mantuire" si "neam" sunt cuvinte de origine maghiara , la fel cum este si "a gandi" !Apropo de denumire : Catredrala Mantuirii Neamului !! Ciudat , nu-i asa ?

Eu , ca cetatean , ar trebui sa ma sesizez din oficiu , cand vine vorba de politicieni de orice culoare , care au tupeul sa candideze ( ce sa mai zic atunci cand si castiga ) atata vreme cat eu stiu ca e un hot dovedit , un nemernic , un om fara principii , fara morala , care fura tocmai din banii tuturor !!

Uneori , si lipsa de imaginatie poate trece drept tarie de caracter , sau principialitate ( f muti politicieni o mimeaza perfect ) ...adica nu e in regula , nici sa-i luam pe cei mai inchistati /slabi ,dotati la minte drept caractere de fier !
Putem avea surprize ... :lol:
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

WinXPfather scrie:Pe Niculet al mamei l-am vazut in direct. Saracutul. Chiar ma gandeam in acel moment, cum ar fi de preferat. Un erudit ca Iliescu care poate abera pe orice tema fara a da un raspuns reusind totusi sa exchiveze absolut onorabil sau un habarnist care balbaie copilareste dar care are totusi o anumita candoare venita dintr-o ramasita de puritate. Cred ca atunci cand vine vorba de cei ce ar trebui sa conduca nici una din variante. Dar probabil vom mai pendula mult intre cele 2 in timp ce majoritatea va suferi.

Pai SFG, din citit si din pat nici nu poti sti daca e coerenta sau nu :). Si sa stii ca si statul acasa e tot forma de manipulare cum e si iesitul de-o parte sau alta. Cum un castig a lor, indiferent care "ei", e ca lumea are lehamite de toti si nu-i mai intereseaza votul. Tot manipulare e. Fac parte.

Nici la revolutie nu stia lumea ce "voia". Adica nu putea spune scurt intr-o propozitie simpla, repede, de unde forta sa nu fuga din fata tancurilor. Se adunasera prea multe si toate frustrarile au rabufnit. Toti din piata, din fata Cotroceniului, si de acasa au multe de "cerut", reprosat. Poate fi o lista mai mare decat tot ce s-a scris pana acum pe forum. Scanteia a fost abordarea situatiei ordonantei.

In 2017 as vrea sa fac 6 ore pana la Viena si sa nu mai fie genocidul de pe sosele. Ca esti acasa sau in piata sau la Cotroceni nu ti-ai dori asta? Enumar 1001 nerealizari care ne unesc? Nu stiu ce vor? Toate aceste 1001 (simbolic numar). Nu stiu daca e de distrat pe seama lor ca sunt tineri si entuziasti si inca mai cred ca pot schimba ceva. Nu stiu daca eu, blazat, adultul care prin toate experientele anterioare a ucis fantezia sunt obligatoriu si mai intelept. Nu in orice situatie pragmatismul e solutia. Normal ca eu vad la fel, pentru ce drac sa ma agit cand oricum nu se schimba nimic. Si mai ales ca eu totusi ma descurc. Dar tot nu ma descurc indeajuns incat sa fac 6 ore pana la Viena ;). Sa indraznesc sa ma gandesc ce se intampla daca ajung la urgente in RO? 1001. Si totusi in istoria RO, s-au mai schimbat chestii. Nu cum am fi vrut. Dar care ar fi fost alternativa? Daca nimeni nu misca ar fi fost mult mai dur.

Nasol sa nu vezi acest divide et impera care se intampla chiar acum pentru a se putea salva pe ei. Sa nu vedem ca vina absoluta e a LOR. Uniti in simtire am fi o forta ce i-ar coplesi. Aici nu ma refer la PSD. Toata clasa politica orbraznica, dispretuitoare si aroganta. Dar vor castiga din nou ca reusesc sa invrajbeasca pe unii din piata, cu unii de la Cotroceni, unii de acasa cum ambele locatii sau nici una. Cand toti avem aceleasi "frustrari" care ar trebui proiectate intr-o singura tinta.

Va fi doar o alta revolta care va fi deturnata politic cum s-a intamplat cu toate cele anterioare. Si cred ca asta se va intampla de saptamana viitoare.

PS: Pe semi-fond: Atunci cand se recunoaste o greseala facuta, nu e normal sa si plateasca cineva pentru ea? Adica o demisie nu ar fi un gest de onoare? Aaaa, nu, despre ce vorbim? Onoare in politica? La ei e de asteptat si previzibil dar chiar daca stai acasa, demisia nu-l vezi ca pe un act ultim de demnitate? Nu ar fi un inceput pentru toate care tot nu se schimba in bine de atatia ani? Si continuat pana poate in viata asta ajung si eu in 6 ore la Viena si eventual cu permisul nesuspendat?

http://www.imdb.com/title/tt0434409/?ref_=fn_al_tt_1

Actual si de viitor de acum 5000 ani ;)
Nicusor si USR-ul e schimbarea rezultata in urma cerintelor mitingului de la Colectiv. Un scuipat pe amintirea acelui miting... Tu vezi in el candoare si o ramasita de puritate. Eu pot sa aleg sa vad asta, deocamdata : http://www.stiripesurse.ro/exclusiv-nic ... 77875.html

Nu as vrea sa intru prea mult in discutia pe fond, ca nu are sens. Voi incerca sa fiu cat mai scurta pentru ca oricum nimeni nu e interesat de fond, tu oricum nu , si cei din piata la fel. As fi preferat sa fiti si sa avem opinii diferite decat sa nu fiti interesati. Nu e nimeni interesat sa afle ca din August 2016 textul care incrimineaza abuzul in serviciu nu mai e constitutional deci nu mai poate fi aplicat, la fel ca alte 50+ de texte din Cp plus si mai multe din Cpp. Piata putea sa ceara modificarea OUG dar cum sa ceri modificarea a ceva ce tu habar nu ai despre ce contine, in realitate si nu imaginat sau manipulat acea OUG. Oricum si ce se putea a fi modificat ( limita de prejudiciu de la care intervine si raspunderea penala pe langa cea civila, pedeapsa bal bla ) tot pe ceva subiectiv s-ar fi bazat .
Un simplu ex: in acest moment, in conditii de ocupare de 150% si peste in unele inchisori, un detinut costa statul roman, deci noi, 3.000 ron. Vom fi obligati de condamnarile primite la CEDO sa schimbam asta si atunci cheltuielile vor creste semnificativ. Dar acum, la o pedeapsa de, sa zicem 3 ani, ca sa nu iau maximul :mrgreen: , noi pierdem 108.000 ron doar cu "cazarea", ca banii astia nu ii poate recupera nimeni, nu ii sunt imputabili detinutului. Deci, indiferent ca exista un prejudiciu sau nu sau cat ar fi el, noi banii astia ii platim ca sa il tinem pe ala in inchisoare. Romania nu e o tara care sa isi permita asta. Romania nu-si permite sa-si trateze copiii bolnavi de cancer dar e obligata sa tina in inchisoare oameni care ar putea sa raspunda in asa fel incat sa nu ne coste pe noi toti. Pot sa raspunda civil si asta s-a si dorit pana la acea limita de 200.000 Dar strada nu a fost multumita. Strada vrea in puscarie pe oricine si pentru orice. Pai atunci sa platim, in dauna altor prioritati!
Spuneam ca peste 50 de texte din Cp sunt neconstitutionale. La fiecare incercare de punere a lor in legalitate strada se va inflama si va cere fie guvern, fie parlament, fie PSD, demisia si anticipate? Hai atunci sa traim intr-o tara fara legi cu doar politicieni in puscarie.
Ma intrebi despre demisia de onoare: eu nu consider ca s-a gresit si sunt convinsa ca asta cred si ei dar ce sa-i spui strazii? Au spus ca a fost o comunicare gresita, ca draci, ca laci dar ei stiu bine ca nu aveai ce comunica si nici cui. Pana acum nu a fost nimeni curios. Si daca ar fi explicat, multi tot nu intelegeau iar altii nu aveau interes sa inteleaga. Probabil o sa se ofere capul lui Iordache, posibil si al lui Grindeanu, nu m-as mira, dar nemeritat in opinia mea. Din partea mea ... nici nu am auzit pana acum de ei, doar numele lui Iordache si ca i-a suflat locul ( presedinte Camera Deputatilor ) pe care si l-ar fi dorit Ponta in mandatul trecut dupa ce a renuntat la functia de PM. Atat. De Grindeanu nici nu auzisem.
Ca s-a dat noaptea ca hotii. La orice ora se publica in MO produce aceleasi efecte. Nici mai mult, nici mai putin. Daca e gresit, e gresit si la lumina zilei. Dar trebuie sa se strige ceva, inteleg... :mrgreen:
Gratierea: vrem, nu vrem, trebuie sa facem ceva dracului cu o parte din detinuti ca altfel o sa ne coste miliarde de euro miile de procese deschise la CEDO din cauza conditiilor. A cazut problema asta pe ei, tehnocratii doar au spus ce urmeaza sa se intample dar nu au facut nimic. Oricine ar fi urmat trebuia sa rezolve asta.

Spui de o schimbare, de strigat, dar nu ca bezmetica sa nu stiu ce si daca imi e sau nu de folos. Am trecut de varsta când ma revoltam doar ca sa ma aflu in treaba. Strada sare pentru schimbare: ce schimbare? Are pe cine sa puna in loc ACUM când cere schimbarea? Colectivul am vazut ce schimbare ne-a adus....

Divide et impera se reproseaza de mana aia de oameni de la Cotroceni. Sa inteleg ca si "tineriada" din piata vede asta dar oarecum dinspre...cine?

M-am lungit mai mult decat intentionam... Dupa cum vezi, eu cu trairea si sentimentul stau mai prost :D

PS: Când am spus ca ma distrez, nu ma refeream aici, pe forum. Toata distractia e pe Facebook. Televiziunile nu sunt nici 1% din manipulare, Facebook e taticul lor iar comentariile sunt savuroase :D
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Ok, daca credeti ca Romania e bine, e si asta o opinie.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

WinXPfather scrie:Ok, daca credeti ca Romania e bine, e si asta o opinie.
Nu a spus nimeni asta dar nici sa nu cautam nod in papura pe subiecte inventate si sa cerem raspunderea acestui guvern pentru tot ce s-a intamplat in ultimii 27 de ani.
In America e bine? In Germania e bine? In Franta e bine? ETC. Peste tot sunt oameni nemultumiti...
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Totul pentru un protest masiv! Firea și Olguța le promit sex oral celor care vin să susțină PSD-ul

Sursa : http://www.timesnewroman.ro/politic/tot ... ina-psd-ul
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

SFG2707 scrie:
WinXPfather scrie:Ok, daca credeti ca Romania e bine, e si asta o opinie.
Nu a spus nimeni asta dar nici sa nu cautam nod in papura pe subiecte inventate si sa cerem raspunderea acestui guvern pentru tot ce s-a intamplat in ultimii 27 de ani.
In America e bine? In Germania e bine? In Franta e bine? ETC. Peste tot sunt oameni nemultumiti...

OOOO, Franta, Germania? Au loc preteste imense. Sute de mii sau peste milion de oameni participanti. Sunt si populatii mai mari. Acolo chiar e un exercitiu functional, sa nu se ajunga vreodata la mizeriile ce se petrec pe fata in RO.

Ba da! Raspunderea va trebui sa o suporte o data si o data cineva. Exemplu. Caderea guvernului Ponta! Hai sa fim seriosi, Doar nu era vinovat guvernul Ponta direct, Ponta personal de ce s-a petrecut acolo. Clubul respectiv putea lua foc in orice zi a existentei sale indiferent de guvernare. Cum, acum, inca multe cluburi pot arde la fel si azi si poate inca mult timp de acum incolo. Reguli si mentalitate defectuasa nu a implementat guvernul Ponta, a mostenit-o doar si a perpetuat-o. Dar a platit politic. Am crezut ca si acela poate fi un moment de inflexiune in care lucrurile se pot schimba. Nu am observat sa se schimbe nimic. Si cred ca nici acum nu se va reusi schimbarea, insanatosirea. Apropo de colectiv... Crezi ca presedintele a pus focul acolo ca sa cada guvernul? Am o lista cu "mari" oameni care au afirmat ca ei banuiesc asta. Din punctul meu de vedere se pisa pe o drama. Nu stiu ce stapanire de sine sa ai ca parinte indoliat cand auzi.... Ma rog, cine sunt eu, aia sunt vectori de imagine si valori care construiesc caractere. Huliti fie aceia care considera ca acestia otravesc minti. Sa stam cumintei si Doamne fereste sa avem o parere si mai ales sa o strigam in strada....

Am mai crezut, sperat si in 2012 la caderea guvernului Boc. Avea toate metehnele din lume, a cazut tot din aroganta boss-ului. Nu s-a schimbat nimic. Putem merge mult in trecut. Nici ei dar nici noi nu invatam. De fiecare data EI inving.

Da! Nicusor in comparatie cu Iliescu e candid. Comparatia special facuta ca punandu-i in antiteza trebuia sa se inteleaga de ce zic candoare. Dar cand e vorba de om ce se vrea politic am zis saracul....asta inseamna vai de noi, patetic si penibil. De asta am si zis ca PSD trebuie sa guvrneze. Pe langa motivul evident al majoritatii si pentru ca alternativa "dreapta" nu exista. Adica chiar nu exista.

O alta manipulare urata. 10k piata Victoriei versus mii la palatul Cotroceni. Nu, sunt mii de romani in strada. Indiferent de motive, cumparati sau nu, daca au iesit au o problema. Si cumparati sa fie si e naspa, ca intr-o tara normala cetatenii nu pot fi cumparati mai ales pe 2 cacati.

Pot intelege ca unii sunt mai sensibili ca altii. Da, eu sunt un idealist si probabil de asta mai sensibil. Pai daca vorbim despre motive inchipuite wow!!! Nu mai citi si uita pe fb (de asta nu am probabil) ci doar gandeste cu capul propriu. Un singur motiv e pentru mine de ajuns sa ies in strada in oricare locatie. Am 1001. Hai sa ti-l zic pe cel principal. Si doar asta ar fi de ajuns de m-a luat cu voma. Dar nah, eu sunt mai sensibil.

Conferinta de presa Dragnea plus premier. Un reporter il intreaba pe Dragnea despre contentul unui interviu dat la un radio din Elevetia. Dragnea neaga continutul. Reporterul pune fragmentul de inregistrare. Dragnea zice: "Nu discut asta, eu n-am spus aşa ceva. Eu n-am avut această succesiune de cuvinte, eu nu ştiu fiecare cum le-a montat acolo". Nu trebuie sa mai explic ca neaga contentul, sensul, si insinueaza ca e montat. Reporterul acelui radio serios pune brutul la dispozitia tuturor. Nu are relevanta despre ce continut e vorba ci de negarea existentei sale. Scuze ca unii sunt mai sensibili si au alte asteptari.

Tot legat de Dragnea. Are o condamnare definitiva. Conform legilor tarii astea un judecator care da o sentinta trebuie sa o motiveze in scris. Si motivarea hotararii are termen de recomandare de 30 zile! In practica dureaza intre o luna si 12 luni, scuza lor fiind volumul mare de munca. Cred ca Dragnea nu o are de mai bine de un an. Daca lui i se intampla asta, unui umil cetatean ... Politizarea justitiei mi se pare un motiv foarte intemeiat de a iesi in strada. E adevarat ca daca stai mult in casa nu ajungi sa te lovesti de problema asta. Dosare facute evitent politic sunt iar o aroganta si un dispret la toti care mai au o tzara de cap ce-l mai folosesc si la a medita. Chiar nu vreau sa ajung la 1001 si apoi sa-mi dau seama ca mai am inca multe de enumerat.

Cum eu respect optiunea unora de a nu se implica, indiferent de motive, cred ca corect ar fi sa fie reciproc chiar daca nu esti de acord. E un efort. Nu ai de unde sti pana nu o faci. In 89 (am o experienta teribila cu securitatea pe 21 dec) unii au murit si au putut profita si cei ce au stat in case, indiferent de motive, ma repet. Au castigat, dar am fost imediat dupa inselati. Si eu. Piata Universitatii, exact aceleasi manipulari de acum, chemati mineri, au sadit panselute, li s-a multumit si au plecat. Am fost iarasi inselat. In 98,99 aceleasi incercari. Mineri ce haiduceau dealurile patriei. Cand, acum peste ani, inteleg ce s-a petrecut acolo, revolta ma face sa doresc revansa. A fost ultima oara cand au reusit. Am inceput sa gandesc si sa nu uit. Voi fi si la urmatoarul protest (nu ma refer la cel de maine...) tot in strada, voi fi viu cat voi spera.

Da, cineva va plati pana la urma, dar din pacate niciodata pe cat trebuie. E o garantie, care e certitudine pentru oricine, doar citeste putin in trecut.

PS: E nevoie de o erectie Google, pentru clantza fetelor alea :)) Intelegi tu...a fost o rautate. Aaaa, inca una, apropo de primarita. Asta chiar il aveam motiv de protest dar nu am gasit sustinere. Fata aia zicea cat de tare a dezapezit ea. O vedeam la TV cu cat zvac explica cat de tare a luptat cu nametii. Frate, asa convingatoare, dar ma trezeam cand ma duceam si ma uitam pe geam. Incredibil. 2 zile a nins si nametii sunt si acum. Chiar si in fata guvernului erau pana acum o sapt. Au inchis asa zisele "autobande" au rezolvat cazul. Incredibil! Mda, sunt eu prea sensibil...
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
barcelona
User Junior
User Junior
Mesaje: 60
Membru din: 10 Oct 2009, 06:56
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Strada sa respecte votul democratic.
Stiti cumva de ce este condamnat Dragnea? Pana si Iaru a recunoscut ca e o cacealma cu dosarul lui . Din ce am inteles eu , Dragnea nu si poate ridica dosarul sa l poata depune la CEDO.
Eu mai toti pe care i cunosc si au mers in strada (nu multi )au functii bunicele prin cirporatii sau atarna pe laONG . Dar na , cuca e manipulare !?

A nu se intelege ca l vad pe Dragnea cinstitul si minunatul care tb sa conduca tara !

Nu uitati ca Basescu a condus 10 ani !? Nu stiu cum nai a uita lunea asta !? Ala. E a dacut pentru tara asta!?




#neamvandit# rezistatipentruUE
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Ups, deci nu mai sunt ragalii cumparate cu 50rom? :) E bine sa se hotarasca totusi.... La restul intrebarilor am opinat, citeste mai cu atentie.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Sunt de parere ca , se pot scrie sute , sau poate mii de pagini aici despre cat de important e sa ai o societate civila vie , prompta , reactiva .Se pot da si exemple din istoria noastra post-decembrista , care ne este mai la indemana .Pare absolut inutil ! Dupa cele cateva (posibile) zeci de pagini , ramai dezamagit ca reactia e minimala , seaca , lipsita de explicatii ...

Ca si cum vii cu un teanc de carti /studii /opinii independente - despre , sa zicem , aparitia vietii pe Pamant - si , dupa ce le expui cu suficient entuziasm ( auditoriul pana un un moment dat , lasa impresia ca soarbe informatiile , aici e voluptatea ) primesti din sala doar un : Dorele, probleme, mă?

Oh , really ?!

Daca asa stau lucrurile , ma intreb , nu este mai bine sa zambim , plini de inocenta ? :lol:


PSD a urcat conferința lui Dragnea pe PornHub, cu tagurile ”facial”, ”anal”, ”fingering” și ”gangbang”



Sursa : http://www.timesnewroman.ro/politic/psd ... i-gangbang

P.S Libertatea de expresie , ramane inca deschisa ... :)))
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:



SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

WinXPfather scrie: OOOO, Franta, Germania? Au loc preteste imense. Sute de mii sau peste milion de oameni participanti. Sunt si populatii mai mari. Acolo chiar e un exercitiu functional, sa nu se ajunga vreodata la mizeriile ce se petrec pe fata in RO.

Ba da! Raspunderea va trebui sa o suporte o data si o data cineva. Exemplu. Caderea guvernului Ponta! Hai sa fim seriosi, Doar nu era vinovat guvernul Ponta direct, Ponta personal de ce s-a petrecut acolo. Clubul respectiv putea lua foc in orice zi a existentei sale indiferent de guvernare. Cum, acum, inca multe cluburi pot arde la fel si azi si poate inca mult timp de acum incolo. Reguli si mentalitate defectuasa nu a implementat guvernul Ponta, a mostenit-o doar si a perpetuat-o. Dar a platit politic. Am crezut ca si acela poate fi un moment de inflexiune in care lucrurile se pot schimba. Nu am observat sa se schimbe nimic. Si cred ca nici acum nu se va reusi schimbarea, insanatosirea. Apropo de colectiv... Crezi ca presedintele a pus focul acolo ca sa cada guvernul? Am o lista cu "mari" oameni care au afirmat ca ei banuiesc asta. Din punctul meu de vedere se pisa pe o drama. Nu stiu ce stapanire de sine sa ai ca parinte indoliat cand auzi.... Ma rog, cine sunt eu, aia sunt vectori de imagine si valori care construiesc caractere. Huliti fie aceia care considera ca acestia otravesc minti. Sa stam cumintei si Doamne fereste sa avem o parere si mai ales sa o strigam in strada....

Am mai crezut, sperat si in 2012 la caderea guvernului Boc. Avea toate metehnele din lume, a cazut tot din aroganta boss-ului. Nu s-a schimbat nimic. Putem merge mult in trecut. Nici ei dar nici noi nu invatam. De fiecare data EI inving.

Da! Nicusor in comparatie cu Iliescu e candid. Comparatia special facuta ca punandu-i in antiteza trebuia sa se inteleaga de ce zic candoare. Dar cand e vorba de om ce se vrea politic am zis saracul....asta inseamna vai de noi, patetic si penibil. De asta am si zis ca PSD trebuie sa guvrneze. Pe langa motivul evident al majoritatii si pentru ca alternativa "dreapta" nu exista. Adica chiar nu exista.

O alta manipulare urata. 10k piata Victoriei versus mii la palatul Cotroceni. Nu, sunt mii de romani in strada. Indiferent de motive, cumparati sau nu, daca au iesit au o problema. Si cumparati sa fie si e naspa, ca intr-o tara normala cetatenii nu pot fi cumparati mai ales pe 2 cacati.

Pot intelege ca unii sunt mai sensibili ca altii. Da, eu sunt un idealist si probabil de asta mai sensibil. Pai daca vorbim despre motive inchipuite wow!!! Nu mai citi si uita pe fb (de asta nu am probabil) ci doar gandeste cu capul propriu. Un singur motiv e pentru mine de ajuns sa ies in strada in oricare locatie. Am 1001. Hai sa ti-l zic pe cel principal. Si doar asta ar fi de ajuns de m-a luat cu voma. Dar nah, eu sunt mai sensibil.

Conferinta de presa Dragnea plus premier. Un reporter il intreaba pe Dragnea despre contentul unui interviu dat la un radio din Elevetia. Dragnea neaga continutul. Reporterul pune fragmentul de inregistrare. Dragnea zice: "Nu discut asta, eu n-am spus aşa ceva. Eu n-am avut această succesiune de cuvinte, eu nu ştiu fiecare cum le-a montat acolo". Nu trebuie sa mai explic ca neaga contentul, sensul, si insinueaza ca e montat. Reporterul acelui radio serios pune brutul la dispozitia tuturor. Nu are relevanta despre ce continut e vorba ci de negarea existentei sale. Scuze ca unii sunt mai sensibili si au alte asteptari.

Tot legat de Dragnea. Are o condamnare definitiva. Conform legilor tarii astea un judecator care da o sentinta trebuie sa o motiveze in scris. Si motivarea hotararii are termen de recomandare de 30 zile! In practica dureaza intre o luna si 12 luni, scuza lor fiind volumul mare de munca. Cred ca Dragnea nu o are de mai bine de un an. Daca lui i se intampla asta, unui umil cetatean ... Politizarea justitiei mi se pare un motiv foarte intemeiat de a iesi in strada. E adevarat ca daca stai mult in casa nu ajungi sa te lovesti de problema asta. Dosare facute evitent politic sunt iar o aroganta si un dispret la toti care mai au o tzara de cap ce-l mai folosesc si la a medita. Chiar nu vreau sa ajung la 1001 si apoi sa-mi dau seama ca mai am inca multe de enumerat.

Cum eu respect optiunea unora de a nu se implica, indiferent de motive, cred ca corect ar fi sa fie reciproc chiar daca nu esti de acord. E un efort. Nu ai de unde sti pana nu o faci. In 89 (am o experienta teribila cu securitatea pe 21 dec) unii au murit si au putut profita si cei ce au stat in case, indiferent de motive, ma repet. Au castigat, dar am fost imediat dupa inselati. Si eu. Piata Universitatii, exact aceleasi manipulari de acum, chemati mineri, au sadit panselute, li s-a multumit si au plecat. Am fost iarasi inselat. In 98,99 aceleasi incercari. Mineri ce haiduceau dealurile patriei. Cand, acum peste ani, inteleg ce s-a petrecut acolo, revolta ma face sa doresc revansa. A fost ultima oara cand au reusit. Am inceput sa gandesc si sa nu uit. Voi fi si la urmatoarul protest (nu ma refer la cel de maine...) tot in strada, voi fi viu cat voi spera.

Da, cineva va plati pana la urma, dar din pacate niciodata pe cat trebuie. E o garantie, care e certitudine pentru oricine, doar citeste putin in trecut.
Eu nu am auzit pe nimeni sa spuna serios ca presedintele a pus focul la Colectiv, am auzit doar ca a folosit in propriul interes ceea ce a urmat. Asta nu trebuia sa aud de la nimeni insa, am vazut eu singura care a fost cronologia evenimentelor.

Nu am spus sa nu iasa lumea in strada, am spus ca ar trebui sa se informeze ca altfel risca sa fie folositi de altii, sa fie inselati cum ai spus tu. Schimbând guverne luna de luna nu ajungem nicaieri. Mai ales când motivul nu e unul real. Ai sa vezi când abuzul in serviciu va trece prin parlament ca toata frasuiala asta a fost o prostie. La fel si cu gratierea.
S-au intamplat lucruri mult mai grave si totusi doar acum s-a inchegat multimea in asemenea hal. Pe bune? :)

Pe Facebook ma distrez, nu imi iau informatia. Nu asta am spus? :mrgreen: Dar vad ce oameni dau share la ce si care sunt comentariile si imi pot face a idee. Distrandu-ma in acelasi timp :mrgreen:
Daca te apuca voma pentru "pixelu' albastru" a lui Dragnea, da-mi voie sa te intreb daca ai vomitat la "a trebuit sa moara oameni ca aceasta demisie sa se produca", ca tot ai amintit tu? :?

In legatura cu justitia in Romania imi amintesc ca noi am avut un diferend si atunci nu pareai foarte preocupat de legalitatea procesului penal. Doar pentru ca subiectul procesului iti provoca revolta. Daca vrem justitie corecta trebuie sa o vrem pentru oricine, nu doar pentru noi. Daca acceptam abuzuri impotriva lor, ele se vor produce si asupra nostra. Si noi le-am acceptat!
DNA sa vina sa va ia! La inchisoare nu la guvernare! Sa-ti mai spun? :lol: Niste lozinci desigur dar incurajatoare pentru "statul de drept", nu? :lol:

Sa-mi faci cu mana de la urmatorul protest! :mrgreen:
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Sincer chiar nu mai inteleg sensul discutiei. Eu inteleg asa. Tu zici chestii, dar doar le zici, in general le gandesti, dar nu faci nimic mai mult iar eu pentru chestiile astea si multe altele ce le-ai zis, ce le-am zis am iesit in strada.

Se pare ca sunt mai informat ca tine. Probabil merge TV mai mult la mine. Foarte multe persoane au afirmat ca e un complot (foc pus intentionat) pentru a "avea guvernul meu". Ba mai mult, persoane insinuau ca si incendiul Bamboo e pus ca "nu pot sa nu vada concidenta". Daca vrei nume le gasim :)) (Olguta +). E jalnic sa gandesti asa. Daca ai urmarit firul atunci ai fost surprinsa de demisia data usor, foarte usor de Ponta. Putea rezista mult si bine, chiar daca la protest i se cerea demisia. Asa e la proteste, se striga tot felul. Si eu, dar fara a-l considera vinovat de asta si nici guvernul. Meteahna era veche. Acum toata lumea stie ca demisia a fost data la presiunea partidului, aka Dragnea.

"a trebuit sa moara oameni ca aceasta demisie sa se produca"

De ce sa vomit? Chiar asa a fost. Ponta si-a dat demisia abia dupa o tragedie imensa. El nu trebuia sa existe. E unul din cele mai oribile fiinte ce s-a perindat prin functiile tarii astea. Nu a existat mai mare mincinos ca asta. Mintea zi lumina de dimineata pana seara. Eram socat cand il auzeam zicand ceva dimineata si altceva seara. Pe langa asta obraznic si arogant. Un om mizer, mic un oportunist fara absolut nici o valoare. Voma era cand il auzeam. Demisia a fost un act natural, tardiv si nu pentru tragedie. Ala a fost finalul. Scuze ca sunt persoane care nu tolereaza minciunea si asta e de ajuns pentru a caracteriza pe cineva. Si ei bine, ghici ce? Acum toti sunt de aceeasi parere. Eu o stiam din prima secunda. Un om ce minte in halul ala nu mai are nimic bun...

http://voxfilmeonline.net/dezastrul-din ... subtitrat/

Adica eu nu sunt informat? LOL. Adica sunt retard cand o pleiada de oameni, adica TOTI!!! au iesit cu declaratii jurandu-se pe copiii lor ca nu vor da nici o ordonanta in ce priveste justitia, ascultandu-i cu urechile mele timp de 3 zile, chiar crezand ca uite un alt presedinte ce-i place la gradina zoologica. Ca apoi surpriza sa dea ordonanta. Pai asta se numeste minciuna. Asta eu o iau drept sfidare, dispret la adresa oricarui om care mai are macar o valoare. De asta nu ma intereseaza o secunda care e textul ordonantei. Cum sa am respect niste mincinosi. Cum sa consider ca niste mincinosi notorii ar putea fi caractere. Scuze ca pentru mine mai exista valori si ma ghidez dupa asta.

La proteste asa se striga. Vrei sa stii ce se striga in 2012? Vezi ce se striga la Cotroceni? Mda, cand ai stat toata viata in pat fara sa fi participat la o singura manifestatie nu ai de unde sti ce se petrece. Iti spun eu ce e grav. Ce trebuia sa amintesti. De abraham care zicea de folosirea munitiei de razboi. Fost militian pe la militia capitalei. Nu e un cetatean oarecare, care sub anonimat zice vrute si nevrute.

http://voxfilmeonline.net/bucuresti-unde-esti-2014/

Un documentar facut de un amator cu evenimentele din 2012. Sigur ai uitat ca nu ai fost acolo. Nu ai cum sa le uiti. Se strigau tot felul, ca de ex: "Basescu nu uita asta e coliva ta" cu o coliva in mana. Asa
e la proteste. Iar bataile cu jandarmii au fost crunte. Stii cum se simte tunul cu apa la -15 grade? Cate nu a facut basescu pana sa iasa lumea in strada? Si nu a iesit. A iesit la o aroganta, cand s-a dat barbat cu Arafat. A facut golanii cat cuprinde pana atunci si a cazut guvernul dintr-o aroganta. RO e sensibila la asta. Exact aceleasi discutii le aveam si atunci. Intrebau, hai domle cum sa iasa asa de-odata? Pe bune? Pentru o vorba? Ei da. Dupa cum vezi. Dar nu, s-au adunat toate si atunci a bubuit.
La minutul 21 se vorbeste despre coruptie si justitie. Atunci nu era problema ca se vorbea de coruptie. Atunci le convenea :) acum ca "coruptia ucide" nu e ok. Atunci era ca era Boc:)). Cei ce apar la TV acum sunt pe documentar si spun chestii, acum spun exact invers. Mda... E pentru cei ce gandesc cu capul lor. Vezi ce se striga si ce se cerea, cate si mai cate, si cine le lua interviu ca si-n seara asta. Aceleasi cuvinte atunci erau ok acum nu ;). Vezi, eu nu le uit ca le traiesc. Cand duceam ceaiuri la batraneii aia care palid strigau la -20gr nu poti uita. Nasol sa zici ca aia buni si restul rai si sa le gasesiti circumstante unora. Sunt la fel.

Si nu inteleg o chestie. Eu stiu ca atunci cand crezi in ceva mergi pana la capat si sustii. Sau in politica nu e valabil? Sau nu mai e, ca sunt exemple in istorie, chiar cea recenta in care oameni au facut mari sacrificii pentru un crez. Cred ca trebuie revazut Memorialul durerii. Adica daca fac lucruri bune de ce le retrag? Iar daca o fac inseamna ca sunt slabi, exact cum spunea cineva pe la Antena3 in seara asta. Ca e un guvern foarte slab. Pai e, daca nu poate sustine lucrurile bune ce le face si le retrage cand o mana de corporatisti, ceva inainte platiti de nu stiu cine ies in strada.

Putem face un joc. Tu imi zici o chestie ce ti se pare naspa la unii si eu iti replic cu aceeasi chestie identica facuta de "ceilalti". Alegi pe care vrei sa-i reprezinti, mi-e indiferent. Asta e mult mai constructiv ca discutie. Si pentru toate astea se iese in strada. Ca e un popor terminat. Toti au probleme comune. Pe tine au reusit sa te invrajbeasca impotriva unora si nu mai vezi "vinovatii" adevarati. Ca nu sunt cei din strada, ci cei ce 27 de ani au distrus spiritual o natie. Si platesc doar partial, pe rand dar fara a face schimbarea majora. Ca noi ne acuzam intre noi, in loc ca uniti sa-i educam. Ca ei cu umilinta trebuie sa ne reprezinte si de fapt cu aroganta si dispret ne fura.
Si noi le-am acceptat!
Tu le-ai acceptat ca nu faci nimic. Eu nu, ca misc...

http://www.rfi.ro/invitatul-diminetii-9 ... i-ministru

Timpul le va lamuri. Dar feelingul din strada nu inseala niciodata. De asta nu am avut cum sa ma mai insel de mult timp.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Pentru cine are chef si timp sa citeasca (trebuie sa recunosc ca aici am indoieli serioase , dar doar in privinta chefului ) las mai jos un comentariu facut de Andrei Plesu , om trecut prin multe situatii si multe guvernari - dar care nu a ezitat sa-si dea demisia de fiecare data cand a constatat derapaje grave , pentru el fiind mult mai important cum este perceput ca om , de majoritate , intr-un anumit moment , si nu functia detinuta vremelnic ...

Evident ca in cazul domniei sale , este vorba si de pastrarea unei anumite igieni a constiintei , omul avand preocupari mult mai importante in viata de zi cu zi , si nu se poate compara cu oameni fara nici un "servici " / meserie/nici o pregatire concreta in care sa fi performat la un moment dat ( inafara de cea de politician , pe care majoritatea o fac prost , slugarnic fata de proprii sefi , si cu un aer de suficienta vizavi de cei care i-au ales la un moment dat ) .Bine , mai sunt si cazuri (vezi Ponta /Ghita/ Udrea ) care au avut un "servici " concret , fix inainte de a deveni VIP in politica , dar au pleznit-o tocmai cand a venit vorba de a sluji pe cei care ii propulsase acolo , aka fix cand a venit vorba de banul public ...

" Mă uitam la dl Grindeanu în timpul ultimei conferinţe de presă: privea către Liviu Dragnea ca o căţeluşă spre nuia: dînd din coadă, dar cu ochii în panică. Ce să mai zic de dl Dragnea însuşi, care a învăţat destulă engleză, cît să spună că lupta anticorupţie e bullshit! În condiţii normale, dumnealui ar fi putut ajunge, cel mult, un şmecher patron de casino. A ajuns şef de partid majoritar şi lider al ţării… "

Link " N-avem politicieni, n-avem partide " : http://adevarul.ro/news/politica/n-avem ... index.html

P.S Nu am fost pagubit FNI (prin urmare , nu am nimic personal cu fenomenul) - dar ajung la parerea ca - se poate dezvolta o admiratie inexplicabila fata de cei care te fura sistematic , la fel cum , tot aparent (de data aceasta sunt ceva studii facute )inexplicabil , exista si sindromul Stockholm (dragoste - adulatie dinspre victima catre rapitor ) :wink:

Chiar asa stand lucrurile -Sorin Ovidiu Vantu (daca cercetam putin ce i se imputa ) este , de departe un exponent de seama al excrocheriilor , al hotiei dusa la rang de arta , chiar daca nu a furat (doar) de la stat , dar ca exemplu .

Daca ar exista un asemenea sindrom si in cazul hotiei /minciunii - de un cu totul alt calibru este SOV , fiind poate explicabil in cazul lui - intrucat - macar este inteligent !

Dar - cum sa te lasi furat / manipulat , ba ( asta e chiar culmea !) sa mai si admiri - un dobitoc , pe cineva mai prost decat tine ? Pe undeva trebuie sa existe o fractura "ideologica" , altfel nu se explica ! Sau , neavand incotro trebuie sa admitem , ca exista si acest sindrom , dar nu este indeajuns de studiat , avand doar caracter ... zonal ! :wink: De aia au stupori cotidiene , ziaristii straini /mediile de afaceri/ politicienii , cand citesc sau comenteaza despre noi . Nu pot intelege si basta ! Cum sa-ti placa de cineva care tocmai ti-a furat portofelul ?!! :D :D :D :D :D :D

Cum spunea cu alta ocazie , tot Andrei Plesu : „Românii se descurcă de aia nici nu sunt foarte grăbiţi să schimbe lucrurile'' .

Ne-am "descurcat" atatea secole , sigur ne vom descurca si in continuare .Lol
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Vezi ca e riscant Google ca Plesu si Liiceanu sunt considerati basisiti de cei carora nu le convine ce zic. Asa ca din default nu pot fi cititi. Sunt ca aghizma pe posedat.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

WinXPfather scrie:Vezi ca e riscant Google ca Plesu si Liiceanu sunt considerati basisiti de cei carora nu le convine ce zic. Asa ca din default nu pot fi cititi. Sunt ca aghizma pe posedat.

Lol ! Stiu la ce te referi , numai ca atat unul cat si celalalt , s-au lepadat de "Satana" la timp ! :lol:

Initial , nu au refuzat o mai buna vizibilitate in zona societatii civile /a publicisticii , pe care deja o reprezentau foarte onest cu armele lor , dar cand au realizat ca li se murdaresc pantofii de noroi , au zis Bye Bye Birdie !:)

Uterior , s-au si scuipat cu mult spor , si nu doar de ochii lumii , adica fisura se produsese ...


Cred ca ar fi fost posibila o coabitare ,in ciuda decalajului in ceea ce priveste modul de functionare al fiecaruia - intre un marinar (capitan de vas , adica sef ) si unu , doi filozofi /scriitori .Cand s-a imbatat marinarul si i-a trimis pe cei doi sa faca curat , sa arunce sticlele goale si sa spele paharele , astia doi au zis ..pas ! Spalati-le singur !! :lol:

Ma gandesc ca cei doi si-or fi zis in barba : Bai nene , noi traiam cu impresia ca-ti face placere sa vorbesti cu noi , te mai luminezi si tu , si ca de aia ne-ai invitat la o bauta - dar tu acuma ce faci - ne pui sa facem curat dupa tine , uitand de ce ne-ai invitat ? : )) Noi venisem - credeam noi - sa ridicam un pic nivelul de comunicare /reprezentare al administratiei , tu ne iei drept chelneri /piccolo sa-ti ridicam paharul .Sau poate ne crezi ...ciomege , numai bune de lovit . Ei bine , afla ca nu suntem !

Numai cine nu vrea nu intelege , ca cei doi nu mai sunt demult basisti (si asta , inca din timpul lui)

Sau ,de ce sa nu-l suspectam si pe Nixon de simpatii ... comuniste ? Ca si el parea ca-l spijina pe Ceausescu dupa momentul 1968 , ori nu este asa ? Eu cred ca mai prudent este sa admitem ca pot exista simpatii de moment , conjucturale , de efect imediat . In schimb , cand o tii langa , indiferent de actiuni /rezultate , risti sa te transformi intr-un personaj trist de genul lui M.Ciuvica , care de fapt este medic pediatru si , el o tine langa de ani de zile cu tot felul de bazaconii !! Vorba ceea , este in regula sa anunti un cutremur in China , nu trebuie sa fii specialist . Ca sa faci totusi o analiza asupra cutremurului , trebuie sa te pricepi , aici e problema ! Nu poti urla ca un descreierat , nu este in regula nici din pct de vedere medical sa te enervezi la comanda , sa-ti apara vene pe gat/tampla , nu poti face o doamna onorabila (si mai ales fara nici o vina , pe subiectul discutat ) sa plece din studio , doar pt faptul ca tu strigi mai tare , si esti mai needucat , mai badaran asa de fel (nefiind o virtute si mai ales vina nimanui ca esti mai grobian si, mai manipulabil - nu este nici macar vina ta - ci a celor care te invita ) , nu poti avea seara de seara certitudini de beton , si tot asa ! :lol: :lol:

Imi place sa cred ca producatorii sunt lesinati de ras , ca-si dau coate si se intreaba : Bai , pe cine sa punem sa mai sune in direct , uite cum face asta ! OMG !Sper sa nu-i stea dreaq inima aici , imbecilului ! Eu cred ca poate mai mult , ia mai baga-i un telefon in direct :) Lol

Tot Andrei Plesu (asa basist cum e ) spunea la un moment dat : "Ceva gazetari nu schimbăm? Cade primul ministru, cade guvernul, cad toate alea, dar noi tot cu Ciuvică, Ciutacu, Striblea, Rareş Bogdan, ăştia-s eterni".

Gata Win@ ! Scot Pc din priza , scot netul ! Eu recunosc , ii mai citesc pe basistii aia , chiar daca nu pricep eu prea mult , si nici nu pot fi ca ei calm .Ma enervez repede si injur mult ! :wink: Lol
Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”