despre Sony DCR-SR32E

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Scrie răspuns
sierra
Mesaje: 24
Membru din: 08 Sep 2006, 16:28
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Incerc sa trec de la camera web la una video si ma intereseaza acel model Sony. Este cu HDD. Problema e ca cei de la Sony spun ca telecomanda nu poate fi folosita pentru videochat. De ce? Pentru ca nu functioneaza decat pe desktop, daca vrei sa apropii sa departezi.
Nu prea inteleg cum vine treaba. Nu stiu ce sa mai cred. Si cei de la Bucuresti si astia din Constanta la fel au zis. Ca daca vreau sa ma vad cu prietenii pe mess, sa cumpar un webcam, ca nu merge sa dau zoom din telecomanda.
E devarat?
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Nu stiu exact daca ai inteles tu bine, se poate deasemenea ca cei de la Sony sa fi dat un raspuns asa la repezeala.
La modelul asta de camera, in primul rand ca nu ai telecomanda, camera in sine nu este dotata cu telecomanda, cel putin asa apare pe specificatiile siteului sony.ro

De folosit, o poti folosi in videochat, printr-un tvtuner sau placa de captura, sau chiar prin usb, dar ce folos, daca trebuie sa te ridici din post ca sa dai zoom manual direct din camera ?

Primul model din gama asta, care are telecomanda este DRC-SR190E , si e mai scumpa cu aproape 10 mil, fata de modelul ales de tine.

Ca sa iti fie mai usor la urmatoarea alegere, tine cont de aceste lucruri:

- camera aleasa trebuie sa aiba telecomanda (sa fie inclusa in accesorii/ in cutie) arata ceva de genu asta:
Imagine
Imagine
- camera trebuie sa aiba iesire video AV sau S-video, majoritatea au asa ceva (USB si firewire sunt optionale.. nu iti trebuie neaparat pentru video chat - se pot folosi si acestea dar au dezavantaje)
- te uiti in setari daca ai exposure si white balance.. majoritatea au
- sa aiba cel putin 10X zoom optic.. cred ca 10X sunt mai mult decat suficienti pentru chat, nu cred ca sunt persoane care isi pun camera la 20m de postul de lucru, ca sa foloseasca zoom de 40X etc. Bineinteles ca e bine primit si 40X daca indeplineste camera si celelalte conditii.

Cam astea sunt de baza, sa imi fie cu iertare daca am omis ceva.

Acum te rog sa mai fi atent la o chestie, mai ales daca alegi camera cu mediu de stocare direct pe hard disk (HDD). Am avut o mare problema cu o camera de genul asta, si nu am reusit sa ii dau de cap. Nu mai tin minte exact modelul, era adusa din state, avea tot ce ii trebuia, telecomanda, iesire AV, zoom optic 25X etc.. buba era ca intra in standby la 5 min, daca nu apasai vreun buton pe ea sau zoom din telecomanda. NU AVEA SETARI PENTRU A SCOATE ACEASTA OPTIUNE DE RAHAT. Cel putin eu nu le-am gasit. Iti dai seama ca era destul de incomod sa stai tot timpul cu mana pe telecomanda. Daca te decizi sa iei o camera cu HDD, verifica te rog si chestia asta.

Sper sa iti fie de ajutor, bafta acolo.
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
sierra
Mesaje: 24
Membru din: 08 Sep 2006, 16:28
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mersi. Daca mai vrea cineva sa adauge cate ceva e bine venit. Eu continui sa ma informez.
Avatar utilizator
danger21
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 144
Membru din: 11 Iun 2006, 20:43
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Salutare
SAD problema cred ca era acel DEMO mode pe care camerele Sony le au...am avut si eu problema asta si ca sa scot optiunea de demo mode trebuia sa nu fie caseta in itnteriorul camerei ca sa poti debifa optiunea de DEMO ... acu la HDD nu imi dau seama ce ar trebui sa scoti :roll:
binete la toata lumea
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Da danger ai dreptate cu optiunea de Demo, dar nu vorbeam despre asta, la camera respectiva cu HDD era exact cum am zis mai sus, intra in standby, un fel de hibernare. Testata si cu acumulator si fara, direct pe priza, era acelasi lucru, la 5 min fara comanda te trezeai cu ecranul negru.
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
Avatar utilizator
danger21
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 144
Membru din: 11 Iun 2006, 20:43
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Da,hibernarea aia era demo mode...la mine facea numai pe modalitatea STANDBY adica atunci cand vroiai sa filmezi...era si optiunea de SNAPSHOT care mergea la aia nu dadea demo mode dar nu aveai aceasi calitate ca si la STANDBY.Poate ar fi mers pe SNAPSHOT sau TAKE PICTURE dar se pierdea din calitate
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”