Raiffeisen imi cere Documente Justificative

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Scrie răspuns
Intrebmult
Mesaje: 22
Membru din: 07 Iul 2017, 04:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Buna seara , sunt model independent si zilele astea am primit mail de la Banca Raiffeisen cu care lucrez de aproape 6 ani ca imi cere documente justificative pentru anumite sume de bani incasate de pe paxum( Fenix International Ltd ) si Only fans ( Fenix International Ltd)
A mai patit cineva ? Sau ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi sa stiu ce as putea face ?
Multumesc ! Si spor la banuti
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
DiamondSoul
User Junior
User Junior
Mesaje: 97
Membru din: 17 Sep 2010, 08:35
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Eu am patit asta cu Libra Bank, dar am rezolvat cu factura de la contabil si contractul de model. Dar eu am contul la banca deschis pe firma, si s-a rezolvat repede, am scanat documentle le-am trimis pe email si mi-au acceptat tranzactia. Ti-au blocat banii sau vreo tranzactie? Daca folosesti Paxum de ce nu ai retras direct de la bancomat banii cu cardul de la ei? Ai firma sau pfa?
Intrebmult
Mesaje: 22
Membru din: 07 Iul 2017, 04:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Nu, nu am firma , ma gandesc acum serios sa deschid dar pana acum am mers asa , deaceea nu stiu ce document justificativ sa le transmit , nu mi au blocat nici contul si nici vreo tranzactie inca , chiar azi am scos banii ramasi pe card , doar am primit acel mail in care mi se cereau documente pentru tranzactii din anumite perioade ale anului 2023 .Multumesc pentru raspuns
Avatar utilizator
DiamondSoul
User Junior
User Junior
Mesaje: 97
Membru din: 17 Sep 2010, 08:35
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Daca vrei sa continui sa faci videochat iti recomand sa intri in legalitate cat mai repede, citeste despre DAC7 pe google, s-a scris si aici pe forum, iar de retras banii foloseste direct Paxum la ATM, pana intri in legalitate. In ceea ce priveste banca, nu prea stiu ce sfat sa iti dau, dar as inclina sa nu le trimiti nimic, in cel mai rau caz iti inchid contul.
These users thanked the author DiamondSoul for the post:
anabeauty37 (20 Ian 2024, 00:00)
Intrebmult
Mesaje: 22
Membru din: 07 Iul 2017, 04:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Iti multumesc mult pentru raspuns !
Intrebmult
Mesaje: 22
Membru din: 07 Iul 2017, 04:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Si daca as vrea sa intru in legalitate , ce as putea sa deschid , SRL sau PFA ? si ce coduri Caen recomandati pentru aceasta activitate ?
anabeauty37
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mai 2017, 11:28
Has thanked: 17 times
Been thanked: 46 times

intrebmult, contabilii recomanda srl , legat de coduri caen etc, cand iti alegi contabil.. ei te sfatuiesc tot, de regula au si persoana care se ocupa de infiintarea firmei cu toate codurile , cel principal si cele secundare, cod intracomunitar tot ei pt Stripchat si mannyvid si care mai sunt in cipru, etc ,, nu vreau sa te sperii dar si eu am patit asa cu banca, ei trimit sesizare catre anaf , eu am avut si banii blocati pana am adus dovezi, tot depuneam cash in cont ..:( asa ca n am nici o idee ce sa te sfatuisc cu trecutul dar neaparat daca mai lucrezi de luna asta intra in legalitate ...
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

Din cate stiu eu, daca un om incaseaza in decursul unui an calendaristic mai mult de 9999 euro in mod repetitiv din aceeasi sursa (49999 lei romanesti) este raportat de catre banca la oficiul pentru spalarea banilor. Iar aia primul lucru unde se uita dupa om, este in evidentele ANAF .
Un om, adica incaseaza in cont de persoana fizica.
Nu are importanta ca incaseaza de la alta persoana fizica , de la rude, de la oricine.
Orice incasare trebuie justificata cu un document, despre ce este incasarea resectiva : donatie, cadou, contract, transfer intre rude, etc.
Beneficiaza de acelasi tratament si incasarile singulare de peste 1999 euro (9999 lei).
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
MichelleM
User Activ
User Activ
Mesaje: 236
Membru din: 03 Oct 2015, 20:10
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

In cazul in care un membru iti trimite paypal si tu ii transferi in contul bancii romanesti iar el pune la detalii gen:facturi ,chirie,etc.este la fel?
Multumesc.
Intrebmult
Mesaje: 22
Membru din: 07 Iul 2017, 04:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Multumesc mult pentru raspunsuri , nu am mai lucrat de atunci , si nu stiam cum sa procedez in continuare .
Avatar utilizator
AdrianAsist
Mesaje: 12
Membru din: 08 Mai 2023, 02:57
Localitate: Barcelona
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Contact:

buna, ai rezolvat problema ?
Intrebmult
Mesaje: 22
Membru din: 07 Iul 2017, 04:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

buna! momentan nu am mai lucrat ,deoarece vad ca se cer tax id-uri peste tot mai nou si mi-a fost frica ,la banca am spus ca sunt niste incasari din steaming online pe site uri de social media si vad ca nu am mai primit nimic deocamdata dar cum am zis nici incasari nu au mai fost . vreau sa intru in legalitate dar mai intai sa ma interesez sa fac totul ok din start si sa imi pun putin ordine in viata . Daca aveti sfaturi sau pareri , sunt binevenite . Seara faina si spor la $$$!
Shadow
Mesaje: 25
Membru din: 23 Noi 2015, 21:16
Has thanked: 11 times
Been thanked: 5 times

Buna seara . referitor la banci ..srl si paxum ... are ideea cineva cu ce data se elibereaza factura de la srl catre un site. ? in situatia in care bani de la site intra in paxum si se acolo se trimit in contul bancar al societatii . 2 contabili mi au spus 2 lucruri diferite . unula ca se elibereaza fact catre site cu data la care banii de la acel site au intrat in paxum si in USD . si altul imi spune ca se elib fact cu data intrarii banilor in contul firmei si in valuta in care intra in contul firmei . As aprecia mult de tot un raspuns de la cineva care are srl si elibereaza facturi . multumesc frumos
LuckyGirl
Mesaje: 21
Membru din: 09 Oct 2023, 23:55
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Shadow scrie: 05 Mar 2024, 23:50 Buna seara . referitor la banci ..srl si paxum ... are ideea cineva cu ce data se elibereaza factura de la srl catre un site. ? in situatia in care bani de la site intra in paxum si se acolo se trimit in contul bancar al societatii . 2 contabili mi au spus 2 lucruri diferite . unula ca se elibereaza fact catre site cu data la care banii de la acel site au intrat in paxum si in USD . si altul imi spune ca se elib fact cu data intrarii banilor in contul firmei si in valuta in care intra in contul firmei . As aprecia mult de tot un raspuns de la cineva care are srl si elibereaza facturi . multumesc frumos
Buna! Factura se elibereaza cu data la care banii au intrat in Paxum si in valuta respectiva. Pentru ca contul de Paxum apartine tot firmei tale, adica Xulescu SRL.
These users thanked the author LuckyGirl for the post:
SAD^^EYES (06 Mar 2024, 08:39)
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”