Taxe pfa 🔥😨

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 368
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

Salutare tuturor!

Am nevoie de o indrumare, pentru ca in urma modificarilor legislative, mi o ia mintea razna cand vad cat de multi bani o sa trebuiasca sa platesc de acum inainte pt pfa ul pe care il detin.

Sunt model independent si declar tot pe un pfa din 2018. Pana anul acesta nu a fost o tragedie, insa dupa cum bine stiti s au modificat plafoanele pentru Cas si cass. Plafonul la care ma incadrez este 18.000 ron CAS si 7200 CASS plus impozitul pe venit de 10%. Mi se pare ENORM pentru un serviciu medical pe care nu il folosesc niciodata, sa nu mai vorbim de pensia absolut jenanta!🙄

Am tot studiat situatia si stiu ca ele nu mai sunt optionale atata timp cat tu depasesti un anumit venit anual. In fine!...Intrebarea este: ce forma de organizare juridica poate fi mai convenabila? Pentru ca am facut o simulare pt un pfa si un srl iar la final de an tot pe acolo iesi, doar ca la srl cu si mai multa bataie de cap, accesul la bani nu este instant ca la pfa etc. Din cate observ pe acest simulator, tinand cont ca pe srl nu am mai multi angajati, ies cumva in pierdere. Ce variante sau portite sunt de a fi in legalitate, pt ca in momentul de fata mi se pare ca srl ul si pfa pentru un singur angajat nu mi se pare ca arata bine deloc.

In acelasi timp, ma gandeam daca as putea inchide pfa ul, sa completez declaratia 201 in fiecare an, si sa fac un cont de pensie privat pilonul 3 , care nu are nicio legatura cu statul, si sa procedez cu urgentele medicale cum am procedat si pana acum, adica sa merg la privat si sa platesc ori de cate ori am nevoie?

Cunosc pe cineva care asa procedeaza de 3 ani, declaratia 201, plata sanatate obligatorie, insa nu si CAS , si mi a spus ca nu a avut niciodata probleme, ba mai mult de atat a intrebat la anaf si un contabil daca este ok dpdv legal si i s a spus ca DA.

Pe de alta parte, contabila mea, mi a spus ca NU ! Pt ca daca desfasoara o activitate cu recurenta, si obtine venituri lunare care depasesc plafonul, atunci este considerata activitate economica, si este obligata sa aiba forma juridica pt asta, respectiv pfa sau srl....

Va rog frumos cine are o alta perspectiva,solutie,idee, experienta sa o impartaseasca. As aprecia enorm! 😊Imagine
SoulCams Models Studios wanted
anabeauty37
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 155
Membru din: 06 Mai 2017, 11:28
Has thanked: 17 times
Been thanked: 46 times

Buna, eva! Eu am de ani de zile srl, la indrumarea contabilei . pierzi mult mai mult ca pfa, Mie nu mi se pare deloc mult ca srl , avem impozit pe venit 1% pe an , si 8% pe dividente, LEgat de scos bani din firma nu e chiar asa .. am scos mereu , mi a calculat dividentele, am platit si asta e. Mai nasol acum ca ne obliga sa avem un angajat asa ca platesc si darile catre cartea munca, dar tot e ok ..o sa am pensieee :)))) ps, alte prietene ale mele modele tot srl au, pfa e pagubos . ...Ideea este cu firma ca ajungi undeva la 10% dividente si impozit, plus aceasta carte de munca cam 1200 ron lunar ... dar tot e bine , in alte tari se plateste si 50% .. noi stam bine .. Legat de bataia de cap ca firma, nu stiu ce contabil ai tu dar eu nu fac absolut nimic, decat tai cateva facturi catre situri si le dau contabilei, ea se ocupa de tot eu doar ii duc facturile o data pe luna si o platesc .
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 368
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

Buna Ana ! Multumesc frumos pt raspuns! Ti am trimis un pm 😊
alexxxandra
Mesaje: 21
Membru din: 28 Ian 2017, 11:40
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0

Buna!
Tot incerc de ceva timp sa fac rost de numarul contabilei. Candva se pare ca nu puteam primi mesaj aici.
Mai poate incerca cineva sa imi trimita numarul, va rog?
Multumesc!
anabeauty37
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 155
Membru din: 06 Mai 2017, 11:28
Has thanked: 17 times
Been thanked: 46 times

alexxxandra scrie: 10 Noi 2023, 21:21 Buna!
Tot incerc de ceva timp sa fac rost de numarul contabilei. Candva se pare ca nu puteam primi mesaj aici.
Mai poate incerca cineva sa imi trimita numarul, va rog?
Multumesc!
ti am raspuns la mesaj .. Bafta!
Valery
Mesaje: 3
Membru din: 09 Ian 2014, 12:57
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Buna Ana! As dori și eu numărul contabilei .
Mulțumesc!
anabeauty37
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 155
Membru din: 06 Mai 2017, 11:28
Has thanked: 17 times
Been thanked: 46 times

Valery scrie: 13 Noi 2023, 10:55 Buna Ana! As dori și eu numărul contabilei .
Mulțumesc!
buna! cu drag, astept mesaj privat probabil mai ai nevoie de o postare si apoi reusesti..
alexxxandra
Mesaje: 21
Membru din: 28 Ian 2017, 11:40
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0

anabeauty37 scrie: 11 Noi 2023, 20:02
alexxxandra scrie: 10 Noi 2023, 21:21 Buna!
Tot incerc de ceva timp sa fac rost de numarul contabilei. Candva se pare ca nu puteam primi mesaj aici.
Mai poate incerca cineva sa imi trimita numarul, va rog?
Multumesc!
ti am raspuns la mesaj .. Bafta!
Se pare ca ceva este in neregula cu contul meu pentru ca nu am primit niciun mesaj.
Scuze pentru insistente.
Multumesc oricum!
anabeauty37
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 155
Membru din: 06 Mai 2017, 11:28
Has thanked: 17 times
Been thanked: 46 times

alexxxandra scrie: 14 Noi 2023, 21:50
anabeauty37 scrie: 11 Noi 2023, 20:02
alexxxandra scrie: 10 Noi 2023, 21:21 Buna!
Tot incerc de ceva timp sa fac rost de numarul contabilei. Candva se pare ca nu puteam primi mesaj aici.
Mai poate incerca cineva sa imi trimita numarul, va rog?
Multumesc!
ti am raspuns la mesaj .. Bafta!
Se pare ca ceva este in neregula cu contul meu pentru ca nu am primit niciun mesaj.
Scuze pentru insistente.
Multumesc oricum!
e ok iti trimit mail il caut acum in mesaj ..
anabeauty37
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 155
Membru din: 06 Mai 2017, 11:28
Has thanked: 17 times
Been thanked: 46 times

anabeauty37 scrie: 14 Noi 2023, 23:51
alexxxandra scrie: 14 Noi 2023, 21:50
anabeauty37 scrie: 11 Noi 2023, 20:02

ti am raspuns la mesaj .. Bafta!
Se pare ca ceva este in neregula cu contul meu pentru ca nu am primit niciun mesaj.
Scuze pentru insistente.
Multumesc oricum!
ti am trimis mail. sper sa iti apara.. bafta!
americanu
Mesaje: 34
Membru din: 22 Aug 2005, 16:38
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

anabeauty37 scrie: 01 Noi 2023, 17:27 Buna, eva! Eu am de ani de zile srl, la indrumarea contabilei . pierzi mult mai mult ca pfa, Mie nu mi se pare deloc mult ca srl , avem impozit pe venit 1% pe an , si 8% pe dividente, LEgat de scos bani din firma nu e chiar asa .. am scos mereu , mi a calculat dividentele, am platit si asta e. Mai nasol acum ca ne obliga sa avem un angajat asa ca platesc si darile catre cartea munca, dar tot e ok ..o sa am pensieee :)))) ps, alte prietene ale mele modele tot srl au, pfa e pagubos . ...Ideea este cu firma ca ajungi undeva la 10% dividente si impozit, plus aceasta carte de munca cam 1200 ron lunar ... dar tot e bine , in alte tari se plateste si 50% .. noi stam bine .. Legat de bataia de cap ca firma, nu stiu ce contabil ai tu dar eu nu fac absolut nimic, decat tai cateva facturi catre situri si le dau contabilei, ea se ocupa de tot eu doar ii duc facturile o data pe luna si o platesc .
Buna Ana,

Ti-am trimis si eu un mesaj privat legat de contabila ta.

Multumesc
anabeauty37
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 155
Membru din: 06 Mai 2017, 11:28
Has thanked: 17 times
Been thanked: 46 times

americanu scrie: 18 Noi 2023, 13:13
anabeauty37 scrie: 01 Noi 2023, 17:27 Buna, eva! Eu am de ani de zile srl, la indrumarea contabilei . pierzi mult mai mult ca pfa, Mie nu mi se pare deloc mult ca srl , avem impozit pe venit 1% pe an , si 8% pe dividente, LEgat de scos bani din firma nu e chiar asa .. am scos mereu , mi a calculat dividentele, am platit si asta e. Mai nasol acum ca ne obliga sa avem un angajat asa ca platesc si darile catre cartea munca, dar tot e ok ..o sa am pensieee :)))) ps, alte prietene ale mele modele tot srl au, pfa e pagubos . ...Ideea este cu firma ca ajungi undeva la 10% dividente si impozit, plus aceasta carte de munca cam 1200 ron lunar ... dar tot e bine , in alte tari se plateste si 50% .. noi stam bine .. Legat de bataia de cap ca firma, nu stiu ce contabil ai tu dar eu nu fac absolut nimic, decat tai cateva facturi catre situri si le dau contabilei, ea se ocupa de tot eu doar ii duc facturile o data pe luna si o platesc .
Buna Ana,

Ti-am trimis si eu un mesaj privat legat de contabila ta.

Multumesc
Am raspuns tututor dar cu nickname ul asta nu am primit nimic ..
americanu
Mesaje: 34
Membru din: 22 Aug 2005, 16:38
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

anabeauty37 scrie: 18 Noi 2023, 15:58
americanu scrie: 18 Noi 2023, 13:13
anabeauty37 scrie: 01 Noi 2023, 17:27 Buna, eva! Eu am de ani de zile srl, la indrumarea contabilei . pierzi mult mai mult ca pfa, Mie nu mi se pare deloc mult ca srl , avem impozit pe venit 1% pe an , si 8% pe dividente, LEgat de scos bani din firma nu e chiar asa .. am scos mereu , mi a calculat dividentele, am platit si asta e. Mai nasol acum ca ne obliga sa avem un angajat asa ca platesc si darile catre cartea munca, dar tot e ok ..o sa am pensieee :)))) ps, alte prietene ale mele modele tot srl au, pfa e pagubos . ...Ideea este cu firma ca ajungi undeva la 10% dividente si impozit, plus aceasta carte de munca cam 1200 ron lunar ... dar tot e bine , in alte tari se plateste si 50% .. noi stam bine .. Legat de bataia de cap ca firma, nu stiu ce contabil ai tu dar eu nu fac absolut nimic, decat tai cateva facturi catre situri si le dau contabilei, ea se ocupa de tot eu doar ii duc facturile o data pe luna si o platesc .
Buna Ana,

Ti-am trimis si eu un mesaj privat legat de contabila ta.

Multumesc
Am raspuns tututor dar cu nickname ul asta nu am primit nimic ..
Acum m-am uitat si eu la mesaje private trimise dar nu imi apare la outbox.Nu stiu ce se intampla.Poti sa imi trimiti tu mesaj privat pe cont?poate asa merge.

Multumesc frumos
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”