Streamray formular w-8

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Scrie răspuns
Alisa28
Mesaje: 7
Membru din: 17 Mar 2020, 04:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna, sunt model independent( lucrand de acasa) si mi am facut cont pe streamray. Problema e ca imi cer cei de la site sa incarc formularul W-8 pt taxe. Ma poate ajuta cineva cu completarea acestiua? Respectiv, exista riscul ca cei de la anaf sa intre in posesia sumelor? Nu vreau sa am probleme de genul acesta. Va rog daca puteti sa ma ajutati cu cele mentionate mai sus.
SoulCams Models Studios wanted
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Formularul W8 cerut de cams (streamray) nu are nici o legatura cu anaf, se trimite la cams nu la anaf. De vazut incasarile ti se vor vedea daca pe site-uri vei seta ca si metoda de plata transfer direct (wire) in cont bancar romanesc fara sa ai forme legale - de abia atunci pot aparea probleme cu anaf. Dar exista diverse alte metode de plata prin care site-urile iti pot trimite banii pe care ii faci.
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand:
Memsy scrie: 20 Feb 2022, 15:53 diverse alte metode de plata.
Nu garantează nimeni că folosind "diverse alte metode de plată" ești safe și nu mai poți avea probleme cu ANAF. Că tu când scoți la bancomat de pe Paxum, cum zicea un coleg pe aici, "banii nu vin pe fanta Duhului Sfânt", banca are o evidență despre cine, când și cât scoate. Deci și cu "diverse alte metode de plată" se poate întâmpla. O verificare așa random și ești bun de plată.
Salutând nemurirea printre muritori...
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand: Ca o paranteză, Alisa28, este deja deschis un topic despre Streamray și formularul W-8BEN, acela în care ai postat deja și ți s-a răspuns, nu avea rost să deschizi un al doilea topic tot pe același subiect. Spamul nu este constructiv.
Salutând nemurirea printre muritori...
MichelleM
User Activ
User Activ
Mesaje: 236
Membru din: 03 Oct 2015, 20:10
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Buna fetele, cum mai merge acest site?
eu il am de multi ani dar nu am intrat pe el - acum observ ca nu mai e atat de usor sa fii online- nu stiu de ce..
imi poate explica cineva.
pur si simplu nu reusesc sa ma conectez ;folosesc visit -x
multumesc
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand: În prezent pe Streamray.com merge să transmiți doar prin OBS (Open Broadcast Software). Dacă urmărești pașii care trebuie, în 2 minute maxim ești online. Citește pe site, în secțiunea Help, că au diverse tutoriale. Tutoriale despre OBS (Open Broadcast Software) se găsesc acum pe tot internetul.
Salutând nemurirea printre muritori...
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Mery24 scrie: 20 Feb 2022, 16:09
Nu garantează nimeni că folosind "diverse alte metode de plată" ești safe și nu mai poți avea probleme cu ANAF. Că tu când scoți la bancomat de pe Paxum, cum zicea un coleg pe aici, "banii nu vin pe fanta Duhului Sfânt", banca are o evidență despre cine, când și cât scoate. Deci și cu "diverse alte metode de plată" se poate întâmpla. O verificare așa random și ești bun de plată.
Evident ca nu - si celelalte metode de plata au riscuri dar metoda prin wire e cea mai revelatoare in caz de control ANAF pentru cineva care nu e in legalitate.
Dar formularul W8 cerut de cams nu are nici o legatura cu ANAF. Nu stiu stiu de unde si pana unde a facut ea o asemenea legatura.
MichelleM
User Activ
User Activ
Mesaje: 236
Membru din: 03 Oct 2015, 20:10
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Am inteles - deci intrebare e alta acum: Eu daca stau si pe stremate si livejasmin , pot sa folosesc si acest site cu OBS?sau ...
multumesc
Am nevoie de ceva special pentru OBS , o placa de captura sau altceva?
eu folosesc simplu webcam logitech si cam atat - si un splitter pentru celelalte site-uri
multumesc
chiar sunt in ceata , daca ma poate ajuta cineva sa pot intra din nou pe streamray .
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

OBS isi ia imaginea din splitter, cel putin asa e in cazul meu. Pe streamray dai scroll down in jos de tot si apoi click pe OBS Support - Read Document si setezi conform instructiunilor - vor fi cativa pasi de fiecare data cand vei intra online. Aceste setari OBS sunt valabile doar pe streamray din ce stiu. Se poate si descarca documentul cu setari ca sa il ai.

http://images.securedataimages.com/imag ... r-720p.pdf
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”