Intrebare pt cei care lucreaza pe srl uri

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

Buna dimineata

Ma confrunt cu o situatie si as dori pentru cei care funcționează pe srl sa ma poata sfătui.
Am funcționat pana acum pe un pfa neplatitor de tva insa depășind plafonul de 300.000 ron /an mi s a spus ca va trebui sa plătesc tva si ca va trebui sa deschid un srl si sa functionez pe el. Nu ma deranjeaza. Insa singura mea ingrijorare este pt faptul ca va trebui sa stabilesc un salariu iar acesta nu mi ar garanta un concediu de creștere copil linistit si nici o pensie pe masura încasărilor realizate.
Intrebarea este: ce soluție fiscală as putea avea astfel incat aceste doua aspecte sa nu fie afectate. Ma gândeam ca poate exista o varianta in care sa stabilesc salariu minim si restul ce se realizeaza ca si încasări sa fie trecute ca bonusuri de performanta, comisioane sau ceva in sensul in care sa nu risc sa raman cu o indemnizație de 1200 pe luna atunci cand voi avea un copil.
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Nord
User Activ
User Activ
Mesaje: 254
Membru din: 25 Aug 2014, 11:22
Localitate: Maramures
Has thanked: 0
Been thanked: 13 times
Contact:

Nu inteleg de ce ti s-a spus ca iti trebuie SRL? Eu am PFA platitor de TVA functionez in continuare cu PFA. Salariul ti-l faci tu la SRL deci poti sa-ti pui salariul cat de mare doresti tu. La fel si la PFA platesti CAS obligatoriu la nivelul plafonului de 12 salarii minime pe economie si de aici in colo tu decizi la ce suma platesti CAS in functie de acesta iti este stabilita indemnizatia de crestere a copilului si nu de veniturile totale! Mari diferente intre un PFA si SRL nu sunt in afara de raspunderea limitata si faptul ca la un SRL platesti doar 1% impozit pe venit si 5% pe profit.

Deci daca tu platesti CAS pentru intreaga suma care o incasezi in acest moment si ai de gand sa faci un copil in viitorul apropiat eu zic sa ramai cu PFA, iti trebuie doar un contabil ceea ce nu aveai nevoie inainte de a deveni platitor de TVA asta pentru depunerea decontului de TVA. Atentie dupa depasirea plafonului de TVA trebuie obligatoriu sa te inscrii ca platitor de TVA la Anaf pana pe data de 10 a lunii urmatoare! Pentru firmele extracomunitare nu trebuie sa facturezi cu TVA doar pentru cele comunitare dar e bine sa obtii si un document scris de la anaf in sensul asta pentru linistea ta.
These users thanked the author Nord for the post:
PolarDemon (20 Aug 2021, 11:40)
Sfaturi generale pentru webmasteri incepatori/medii :Tips for webmasters | Live Cams
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

Poti sa ramai PFA bine-mersi, du-te chiar la Administratia Financiara si intreaba pe cineva acolo daca platesti TVA doar la venituri (ignorand cheltuielile purtatoare de TVA) sau daca ai de plata TVA din venituri minus cheltuieli, fiind PFA normal ar fi doar otova la venituri , ignorand cheltuielile.
Deci mergi direct la organul de control si gaseste si tu o doamna care are cinci minute libere la "relatii cu contribuabilii" , sau intreaba online pe site-ul Ministerului de finante la "Asistenta Contribuabili".
Cert este ca plata sau neplata TVA este o chestiune de marime a incasarilor proprii si nu de organizare juridica, deci poti sa ramai PFA.
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

Multumesc frumos pt raspuns
PolarDemon
Mesaje: 1
Membru din: 20 Aug 2021, 11:26
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Am si eu o intrebare.. caut metode de a intra in legalitate si voiam sa te intreb Nord, de ce ai ales sa ramai cu pfa in toti anii astia? Nu sunt inca sigura ce e mai potrivit intre pfa si srl.. ar mai fi varianta de angajare intr-un studio, cu contract dar eu sa raman in continuare de acasa si sa negociem un procent potrivit. Cei de la studio 20 de ex mi-au propus 80% daca lucrez de acasa si 85 daca fac numarul de ore cerut de ei. Voi ce parere aveti?
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

PolarDemon scrie: 20 Aug 2021, 11:46 Am si eu o intrebare.. caut metode de a intra in legalitate si voiam sa te intreb Nord, de ce ai ales sa ramai cu pfa in toti anii astia? Nu sunt inca sigura ce e mai potrivit intre pfa si srl.. ar mai fi varianta de angajare intr-un studio, cu contract dar eu sa raman in continuare de acasa si sa negociem un procent potrivit. Cei de la studio 20 de ex mi-au propus 80% daca lucrez de acasa si 85 daca fac numarul de ore cerut de ei. Voi ce parere aveti?
SRL daca esti model independent si daca te angajezi pe firma ta platesti 1+5% impozite anual 1% impozit la 3 luni pe incasari dar iti poti scade cheltuieli diverse cum ar fi lenjerii,pantofi, make-up, care se socotesc recuzita, net si iti trebuie un contabil care sa iti tina evidenta ,este maxim 200 ron lunar unul bun si 5% impozit pe dividende anual, ca angajat pe salariul minim pe economie ai si asigurari medicale si restul de facilitati ale unui angajat ca in orice firma din Ro, daca nu te angajezi atunci va trebui sa iti platesti asigurarea medicala si 8% impozit anual.

Succes in orice ai alege!
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
elizee
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 100
Membru din: 28 Noi 2011, 04:28
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

GlamChatStudio scrie: 01 Sep 2021, 08:12
PolarDemon scrie: 20 Aug 2021, 11:46 Am si eu o intrebare.. caut metode de a intra in legalitate si voiam sa te intreb Nord, de ce ai ales sa ramai cu pfa in toti anii astia? Nu sunt inca sigura ce e mai potrivit intre pfa si srl.. ar mai fi varianta de angajare intr-un studio, cu contract dar eu sa raman in continuare de acasa si sa negociem un procent potrivit. Cei de la studio 20 de ex mi-au propus 80% daca lucrez de acasa si 85 daca fac numarul de ore cerut de ei. Voi ce parere aveti?
SRL daca esti model independent si daca te angajezi pe firma ta platesti 1+5% impozite anual 1% impozit la 3 luni pe incasari dar iti poti scade cheltuieli diverse cum ar fi lenjerii,pantofi, make-up, care se socotesc recuzita, net si iti trebuie un contabil care sa iti tina evidenta ,este maxim 200 ron lunar unul bun si 5% impozit pe dividende anual, ca angajat pe salariul minim pe economie ai si asigurari medicale si restul de facilitati ale unui angajat ca in orice firma din Ro, daca nu te angajezi atunci va trebui sa iti platesti asigurarea medicala si 8% impozit anual.

Succes in orice ai alege!

Imi permit sa deranjez cu o intrebare. Sper sa nu fie cu suparare ca intervin in thread-ul altcuiva.
Din ce am citit aici pe forum,daca as avea SRL, nu ma pot atinge de bani timp de 1 an plus ca mai dureaza cateva luni pana se face bilantul. Asadar eu ca model independent din ce traiesc in tot timpul asta daca nu am voie sa intru in bani?
Avatar utilizator
Nord
User Activ
User Activ
Mesaje: 254
Membru din: 25 Aug 2014, 11:22
Localitate: Maramures
Has thanked: 0
Been thanked: 13 times
Contact:

elizee scrie: 01 Sep 2021, 13:06 Imi permit sa deranjez cu o intrebare. Sper sa nu fie cu suparare ca intervin in thread-ul altcuiva.
Din ce am citit aici pe forum,daca as avea SRL, nu ma pot atinge de bani timp de 1 an plus ca mai dureaza cateva luni pana se face bilantul. Asadar eu ca model independent din ce traiesc in tot timpul asta daca nu am voie sa intru in bani?
Simplu te angajezi la acel SRL iti setezi un salariu ce iti convine tie astfel incat sa-ti acopere toate cheltuielile si traiesti din acel salariu, doar ca un salariu mare implica si taxe mari. Bilantul acum se poate face o data la 3 luni deci poti incasa dividentele trimestrial doar ca si asta presupune cheltuieli mai mari cu contabilitatea. De aia am ales sa raman la PFA si sa nu aleg SRL pentru ca pot folosi imediat banii iar la sfarsit daca tragi linie oricum ai da-o tot cam in jur de 10% din incasari trebuie sa le dai insa marele dezavantaj a unui PFA este ca in caz de ceva raspunzi cu tot ceea ce detii!
Sfaturi generale pentru webmasteri incepatori/medii :Tips for webmasters | Live Cams
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”