Problema banca URGENT!

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
ice999
User Activ
User Activ
Mesaje: 234
Membru din: 06 Feb 2015, 10:28
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Hello people....sunt in stare de alerta,si va rog ajutati-ma!
Deci-Am primit un telefon de la banca,si mi-au cerut sa arat documente care sa justifice de unde primesc banii astia luna de luna... Cica sunt trimisi de o banca din Polonia,mi-a zis tipa de la banca. Am intrebat ce s-a intamplat si mi=a zis ca are nevoie de justitificarea veniturilor,ca se speculeaza ca "una din parti e implicata in chestii ilegale" sau ceva de genul. Eu lucrez de anul trecut,dar pana astazi nu mi s-a mai intamplat asta!!...Uitati mai exact problema ca mi=au trimis si email:

"Pentru a se putea procesa incasarea avem nevoie de documente justificative ( precum facturi, contracte etc) din care sa reiasa clar suma, sursa si destinatia ei."

SI ACUM CE SA FAC? Am cautat pe forum la topicul "Legalitate",dar nu am gasit raspunsuri exact pe subiectul asta...Daca trimit pe mail factura aia de la Jasmin,e ok??? SI CE OR SA ZICA?? Adica trebuie sa spun exact ca e videochat?? Doamne sunt in panica,VA ROG RASPUNDETI! :(


si in plus nu stiu cum de au observat,eu nici macar nu fac sume "colosale" care sa le bata la ochi...de ex paymentul asta e de 700$ ...
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Este foarte simplu :

- Scos la imprimanta agreementul cu Jasmin
- Scos la imprimanta ultimile x facturi

Mers cu ele la banca si aratat , tu ai primit banii pentru niste servicii online oferite catre firma care te plateste

Problemele or sa apara daca tu nu ai declarat banii astia
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Avatar utilizator
siberianmouse
Mesaje: 10
Membru din: 02 Oct 2015, 09:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna ice.De ce nu folosesti Payoneer ca si metoda de plata?E mai comod, rapid si fara justificari.Jasmin au si ei posibilitatra modificarii modalitatii de plata.
Nu stiam ca platile lor (daca de ei vorbesti, ai mentionat facturi Jasmin) vin din Polonia.Incearca sa vorbesyi cu Support-ul si daca facturile emise de ei, sau invoice din cate-mi amintesc sunt bune, incearca se le prezinti bancii.Nu cred ca e necesar sa le spui ca banii provin din videochat, poti sa motivezi ceva asemanator: operator internet, comert online.Nu te panica, cata vreme le intra bani au si ei un comision iar tu nu omori oameni si nu faci trafic de nimic.
Payoneer ramane totusi o metoda simpla.
Spor la banuti si sper sa rezolvi usor.
ice999
User Activ
User Activ
Mesaje: 234
Membru din: 06 Feb 2015, 10:28
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

eldiablo scrie:Este foarte simplu :

- Scos la imprimanta agreementul cu Jasmin
- Scos la imprimanta ultimile x facturi

Mers cu ele la banca si aratat , tu ai primit banii pentru niste servicii online oferite catre firma care te plateste

Problemele or sa apara daca tu nu ai declarat banii astia

Merci mult,si daca le trimit prin mail factura de la Jasmin? ca mi-a zis aia de la banca ca pot trimite si pe mail,si o sa isi dea seama ca e videochat? Ce pot sa ii spun,ca de unde sunt banii? Nu stiu ce sa "inventez",ce joburi mai au metoda asta de plata? Care agreement cu Jasmin?
ice999
User Activ
User Activ
Mesaje: 234
Membru din: 06 Feb 2015, 10:28
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

siberianmouse scrie:Buna ice.De ce nu folosesti Payoneer ca si metoda de plata?E mai comod, rapid si fara justificari.Jasmin au si ei posibilitatra modificarii modalitatii de plata.
Nu stiam ca platile lor (daca de ei vorbesti, ai mentionat facturi Jasmin) vin din Polonia.Incearca sa vorbesyi cu Support-ul si daca facturile emise de ei, sau invoice din cate-mi amintesc sunt bune, incearca se le prezinti bancii.Nu cred ca e necesar sa le spui ca banii provin din videochat, poti sa motivezi ceva asemanator: operator internet, comert online.Nu te panica, cata vreme le intra bani au si ei un comision iar tu nu omori oameni si nu faci trafic de nimic.
Payoneer ramane totusi o metoda simpla.
Spor la banuti si sper sa rezolvi usor.
Buna,merci de raspuns! Pai prin Payoneer e plata...adica e atasat contului bancar. Tu te refei la cardul Payoneer? Adica ar trebui sa imi fac carc Payoneer,si astfel banca nu ar mai vedea banii???
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

pai cei ce primesc banii in cont direct crezi ca nu stie banca de unde provin banii??? logic ca stie
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

ice999 scrie:
siberianmouse scrie:Buna ice.De ce nu folosesti Payoneer ca si metoda de plata?E mai comod, rapid si fara justificari.Jasmin au si ei posibilitatra modificarii modalitatii de plata.
Nu stiam ca platile lor (daca de ei vorbesti, ai mentionat facturi Jasmin) vin din Polonia.Incearca sa vorbesyi cu Support-ul si daca facturile emise de ei, sau invoice din cate-mi amintesc sunt bune, incearca se le prezinti bancii.Nu cred ca e necesar sa le spui ca banii provin din videochat, poti sa motivezi ceva asemanator: operator internet, comert online.Nu te panica, cata vreme le intra bani au si ei un comision iar tu nu omori oameni si nu faci trafic de nimic.
Payoneer ramane totusi o metoda simpla.
Spor la banuti si sper sa rezolvi usor.
Buna,merci de raspuns! Pai prin Payoneer e plata...adica e atasat contului bancar. Tu te refei la cardul Payoneer? Adica ar trebui sa imi fac carc Payoneer,si astfel banca nu ar mai vedea banii???
ai primit banii prin cont sau card?? :?:de unde ridici banii de la atm sau ghiseu? logic ca banca inregistreaza toate tranzactiile fie cont sau card ,nu scapa nimic neobservat,ca doar nu e cardu payoneer din zona crepusculara
ice999
User Activ
User Activ
Mesaje: 234
Membru din: 06 Feb 2015, 10:28
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

sweetgirl scrie:pai cei ce primesc banii in cont direct crezi ca nu stie banca de unde provin banii??? logic ca stie

Pai asa a zis siberianmouse, ca e "fara justificari'...nu stiu ce a vrut sa zica,oricum eu sunt in panica si am trimis self invoiceul pe mail tipei de la banca,astept raspunsul...Si orice raspuns aici e binevenit
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

ice999 scrie:
sweetgirl scrie:pai cei ce primesc banii in cont direct crezi ca nu stie banca de unde provin banii??? logic ca stie

Pai asa a zis siberianmouse, ca e "fara justificari'...nu stiu ce a vrut sa zica,oricum eu sunt in panica si am trimis self invoiceul pe mail tipei de la banca,astept raspunsul...Si orice raspuns aici e binevenit
ice cum ai primit banii cont sau card ? ai ridicat de la ghiseu sau atm?
ice999
User Activ
User Activ
Mesaje: 234
Membru din: 06 Feb 2015, 10:28
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

sweetgirl scrie:
ice999 scrie:
sweetgirl scrie:pai cei ce primesc banii in cont direct crezi ca nu stie banca de unde provin banii??? logic ca stie

Pai asa a zis siberianmouse, ca e "fara justificari'...nu stiu ce a vrut sa zica,oricum eu sunt in panica si am trimis self invoiceul pe mail tipei de la banca,astept raspunsul...Si orice raspuns aici e binevenit
ice cum ai primit banii cont sau card ? la ghiseu sau atm?

Ii primesc pe card,prin Payoneer dar e contul bancar atasat,e metoda wire transfer sau nu mai stiu -"direct bank transfer(nu am card Payoneer ca am inteles ca dureaza mult pana vine si nu mi-am mai facut)",si ii scot mereu de la ATM,nu ghiseu
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Ice :

- cand incepi sa lucrezi ca model pe un site semnezi un agreement = un contract
- facturile pe Jasmin de ceva vreme ti le faci tu si treci la produsul vandut = electronic delivered services sau ceva de genul
- nu te mai panica ca pe tanti de la banca nu o intereseaza daca faci tu videochat sau nu ...ea are nevoie doar de o justificare a banilor

sweetgirl :

Ea primeste banii prin transfer bancar facut prin payoneer , scoate banii de la ATM dar de pe cardul bancii romanesti unde are contul , nu are card payoneer pentru ca nu a avut rabdare sa-l astepte

siberianmouse :

Daca e sa ti se ceara justificari ti se pot cere si la banii pe care ii scoti de pe cardul payoneer , nu mai credeti in legenda ca de banii aia de pe payoneer nu intereseaza pe nimeni si nu stie nimeni de ei .

In orice caz , din pacate pentru tine Ice esti verificata si asta nu e bine deloc daca nu ti-ai platit taxele , spui ca ai inceput de anul trecut ... daca n-ai depus declaratia aia 201 sau ce numar avea este posibil sa fi trasa la raspundere
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Avatar utilizator
ionela232
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 09 Dec 2008, 11:47
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ii primesti pe card, prin Payoneer da nu ai card Payoneer ... dar ii scoti de la atm nu de la ghiseu ...

Calmeaza-te si incearca sa te hotarasti ce ai si cum ii scoti ca sa te putem ajuta ...

Eu una nu am inteles nimic ...

Daca nu ai card Payoneer inseamna ca ai cont bancar si primesti banii in cont si ca ii retragi cu cardul atasat la acel cont.
ice999
User Activ
User Activ
Mesaje: 234
Membru din: 06 Feb 2015, 10:28
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

ionela232 scrie:Ii primesti pe card, prin Payoneer da nu ai card Payoneer ... dar ii scoti de la atm nu de la ghiseu ...

Calmeaza-te si incearca sa te hotarasti ce ai si cum ii scoti ca sa te putem ajuta ...

Eu una nu am inteles nimic ...

Daca nu ai card Payoneer inseamna ca ai cont bancar si primesti banii in cont si ca ii retragi cu cardul atasat la acel cont.

Ii primesc prin transfer bancar facut de Payoneer...stii ca a optiunea,fie it faci card si astepti o luna sau doua pana iti vine cardul de la Payoneer,sau alegi metoda Wire transfer,adica atasezi contul tau bancar la Payoneer,si iti intra direct in contul bancar.
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

ionela232 scrie:Ii primesti pe card, prin Payoneer da nu ai card Payoneer ... dar ii scoti de la atm nu de la ghiseu ...

Calmeaza-te si incearca sa te hotarasti ce ai si cum ii scoti ca sa te putem ajuta ...

Eu una nu am inteles nimic ...

Daca nu ai card Payoneer inseamna ca ai cont bancar si primesti banii in cont si ca ii retragi cu cardul atasat la acel cont.
Ionela :

Cand iti faci un cont payoneer ai doua variante :

1.iti comanzi cardul bancar
2.iti atasezi la contul de payoneer un cont personal din banca

Ea a ales varianta 2 si prin urmare :

Jasmin trimite banii in contul de payoneer - payoneer trimite banii in contul ei din banca romaneasca
Ii scoate de la ATM pentru simplu motiv ca la contul ei din banca are si card .
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
ice999
User Activ
User Activ
Mesaje: 234
Membru din: 06 Feb 2015, 10:28
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

In orice caz , din pacate pentru tine Ice esti verificata si asta nu e bine deloc daca nu ti-ai platit taxele , spui ca ai inceput de anul trecut ... daca n-ai depus declaratia aia 201 sau ce numar avea este posibil sa fi trasa la raspundere[/quote]
DE CE MI SE STERGE MESAJUL?? L-am scris de doua ori..si il mai scriu odata

De ce sa fiu trasa la raspundere?? Am citit pe site ca taxele se platesc in anul urmator,de exemplu taxele pe veniturile din 2014 se platesc in 2015,sau ceva de genul.. Eu am inceput in Decembrie anul trecut.

Si e normal sa se intample asta,adica toate modelele independente si care au metoda asta de plata,sunt sunate de banca si intrebate de unde vin banii???????
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Da, toti care au metoda de plata transfer bancar. Si nu numai in domeniul asta. Orice transferuri ce vin regulat.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Poti fi trasa la raspundere pentru ca esti cetatean al Romaniei si statul trebuie sa "pape" de peste tot ca sa aibe bani , TU STI CA AI INCEPUT IN DECEMBRIE ANUL TRECUT ( apropo ...ai depus declaratia pentru cei x$ care i-ai facut in decembrie ? ) dar statul nu are de unde sa stie pentru ca tu n-ai declarat inceputul asa ca are tot dreptul sa SAPE si sa intrebe in stanga si in dreaptast

"Si e normal sa se intample asta,adica toate modelele independente si care au metoda asta de plata,sunt sunate de banca si intrebate de unde vin banii???????"

DA e normal sa se intample asta , NU - NU toate modelele sunt sunate si intrebate la fel de real cum nu toti soferii care trec pe rosu raman fara carnet ... Esti vazut = Esti intrebat si sanctionat dupa caz , Nu esti vazut = Ai scapat pe principiul "hotzul neprins negustor cinstit"

Nu pot contrazice ce a spus WinXPfather mai ales ca este si logic atata timp cat exista "un tipar"
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
ice999
User Activ
User Activ
Mesaje: 234
Membru din: 06 Feb 2015, 10:28
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

DA e normal sa se intample asta , NU - NU toate modelele sunt sunate si intrebate la fel de real cum nu toti soferii care trec pe rosu raman fara carnet ... Esti vazut = Esti intrebat si sanctionat dupa caz , Nu esti vazut = Ai scapat pe principiul "hotzul neprins negustor cinstit"

Nu pot contrazice ce a spus WinXPfather mai ales ca este si logic atata timp cat exista "un tipar"
mda...dar de CINE esti "vazut"? adica de ca ma vad pe mine,si pe altii nu?
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Anaf verifica orice persoana ( a fost un mare scandal anul asta pentru ca au blocat conturile oamenilor pentru restante de 1-10 Ron la taxe ) in 3 situatii :

- ai o datorie neplatita ( amenda , impozit , ..... )
- ai o reclamatie ( Eu subsemnatul nume prenume si cnp declar pe proprie raspundere ca tu cu nume si prenume + alte date care le stiu despre tine esti suspecta financiar pentru mine )
- RANDOM ...la un moment dat toti trebuie sa fim verificati asa ca ei au niste liste de CNP-uri pe care le verifica pana cand o sa le termine pe toate
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Avatar utilizator
siberianmouse
Mesaje: 10
Membru din: 02 Oct 2015, 09:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Numa' am zis sa treaca la metoda card Payoneer, n-am dat cu parul.Din ceea ce am vazut la alte fete, sunt mai putine complicatii la card decat la cont atasat.Plus ca din card poti sa retragi si daca esti in strainatate, nu doar de la o banca romaneasca.Si nu dureaza una-doua luni ca sa fie livrat.Undeva la doua saptamani.
Ale naibii potai, cei de la ANAF, ar merita fierti in ulei de vii, nu se mai satura.
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

ice999 scrie:
DA e normal sa se intample asta , NU - NU toate modelele sunt sunate si intrebate la fel de real cum nu toti soferii care trec pe rosu raman fara carnet ... Esti vazut = Esti intrebat si sanctionat dupa caz , Nu esti vazut = Ai scapat pe principiul "hotzul neprins negustor cinstit"

Nu pot contrazice ce a spus WinXPfather mai ales ca este si logic atata timp cat exista "un tipar"
mda...dar de CINE esti "vazut"? adica de ca ma vad pe mine,si pe altii nu?
Pentru ca sunt ff putini cei ce au transfer bancar. Pentru ca expunerea e totala. Ceva de genul: fac videochat, astea-mi sunt incasarile, calculati-mi taxele...
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

"justificarile" inseamna un formular tipizat autocopiativ denumit DIV ( Declaratie de Incasare Valutara) care trebuie completat in cazul firmelor, persoanelor juridice (esti firma sau esti pfa sau esti persoana fizica?) de fiecare data cand incasezi ceva pentru suma incasata .... la primul si la toate DIV-urile din dosarul tau (din arhiva bancii) se aduce contractul extern cu partenerul din strainezia, contract deja stampilat si declarat la Administratia Financiara in Registrul de Contracte Externe.

daca esti persoana fizica nu trebuie sa faci DIV-uri, probabil trebuie sa dai o declaratie ca de unde ai banii si o copie dupa un act doveditor (Agreement cu sites).

responsabilitatea vigilentei operatiunilor financiare o poarta banca ce este titularul contului BANCAR.
daca scoteai bani la ATM din card, responsabilitatea o purta banca unde firma Payoneer ti-a deschis sub-cont din contul ei, ATM-ul fiind doar un vehicol de transport bani fara responsabilitatea juridica a verificarii sursei si legalitatii si traseului banilor.

dar daca tu ai ales sa incasezi in cont romanesc ei doresc sa stie (ca poate ii intreaba si pe ei cineva) ce fel de bani sunt, periodicitatea, de la cine, subiectul si obiectul banilor.
nu neaparat te cauta militia , calmeaza-te, e dreptul si interesul bancii sa afle cat mai multe ca toata lumea sa doarma linistita tocmai ca fara spaima de militie.
in general pe banca o doare fix in pix daca tu iti declari sau nu veniturile , daca ai restante la impozite... pe banca o intereseaza doar impozitul din veniturile din dobanzi care trebuie sa le calculeze si retina EA la oameni..... n-o intereseaza pe banca nici daca ai restante la impozitul auto sau pe cladiri sau ce impozite mai exista pe lumea asta sau la curent, la intretinere, la alimentara din colt .... in schimb pe banca o intereseaza la maximum ca prin ea sa nu treaca decat bani curati care NU fac obiectul spalarii sau criminalitatii de nici un fel si anume o intereseaza pe banca la ce se refera sumele pe care le primesti..... deci , calmeaza-te si du-te de le explica, n-o sa vina nimeni de la banca sa te pandeasca pe sub balcoane, lol.
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”