Xlove- cb sunt doar ale noastre

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
stefania
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 196
Membru din: 19 Oct 2008, 11:40
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

nu stiu de cand e asta, dar eu am remarcat -o acum perioada asta, cand am avut un cb de 50 euro.. si ma uit eu cu 6 luni in urma si vad ca, cel care mi a facut cb, a cheltuit cu mine 22.5 euro- el cheltuind in total pe site cu mine 50 euro (eu primesc doar 45%).

pun intrebare la suport legat de treaba asta... si mi se raspunde

"The amount of 50 euros is the total of the chargeback and for legal reasons, this amount must be subtracted in total on the performer earnings, if the provision is enough. If not, then we lose the balance."

ceea ce insemna ca la castiguri suntem parteneri si impartim, dar pierderile le incasam noi in totalitate, ceea ce nu mi se pare ok deloc... pentru ca si la pierderi si la castiguri ar trebui sa fim partenri, sa se imparta

pe mine m a dezgustat un pic treaba asta
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Versace
VIP
VIP
Mesaje: 320
Membru din: 18 Mai 2005, 04:46
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ciudat sistemul dar bine intentionat, doar pentru ei, pana la urma. Astfel in prima faza descurajeaza modelele care "lucreaza" cu hackeri. Si pana la urma este un lucru bun in tot raul si anume, daca suma fraudei cu 100% depaseste suma oprita ca chargeback (10% din 45% din ceea ce plateste clientul), atunci tie ti se va opri doar chergebackul, restul ramanand paguba lor. Care oricum nu prea este chiar paguba, dar nu intru in detalii.

Ideea proasta este ca modelele, motorul siteului, sclavele lor, si rar exista fraude mai mari decat cei 10% opriti de ei :) Ca sa nu mai zic de felul in care se subliniaza aceste fraude, probabil xlove neaducand in discutie si faptul ca pot fi clienti care isi cer banii inapoi din anumite motive si pe acestea cred ca le baga tot pe gatul modelelor la capitolul fraude.
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

stefania, imi poti spuen te rog cum verifici cine ti-a facut cb?ce client? ca eu nu reusesc sa-mi dau seama....eu nu am avut aproape niciodata chargeback pe xlove, sau daca am avut au fost sume derizorii gen un euro maxim doi, ei bien luna asta mi-a venit chargeback de 140 de euro...am intrat si am vb cu suportul si mi-au zis ca sa daum mail ca ei nu stiu, ca de obieci lol si au zis ca e pe mai multe luni de fapt adunat cb-ul asta....habar n-am. nu mi-e mie de 140 de euro, dar avand in vedere ca nu am avut niciodata cb e ciudata senzatia ....
Avatar utilizator
Versace
VIP
VIP
Mesaje: 320
Membru din: 18 Mai 2005, 04:46
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Trompi tranzactiile cu galben din statement sunt fraude. Aduni sumele acelea si le inmultesti cu 2.223 (procentul de 55% din restul pana la pretul integral platit de client) si scazi suma rezultata din chargebackul retinut pe luna in care s a facut frauda. Retine ca suma care ti o vor opri nu poate fi mai mare de suma chargebackului (cu toate ca la sume mari vor gasi ei o solutie sunt sigur). Restul e paguba lor.

Bafta!
theselby
VIP
VIP
Mesaje: 600
Membru din: 02 Feb 2010, 22:53
Localitate: Iasi
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times
Contact:

E foarte bun sistemul lor.
Si stii de ce? Pai daca aveai chargeback de 200 euro si provision de doar 20? Tot doar 20 euro iti luau, restul de 180 era pierderea lor.

Tzie no matter what iti ia tot provizionul daca valoarea chargebackului e mai mare.

Tu intr-adevar ai avut cazul nefericit, de ti i-a luat pe toti. Insa in marea majoritate a cazurilor de fapt site-ul e cel care pierde. Insa din fericire cred ca e printre putinele site-uri care au chargebakcuri cat mai rare.
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

va multumesc pentru raspunsuri!
Avatar utilizator
stefania
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 196
Membru din: 19 Oct 2008, 11:40
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

mie nu mi se pare corect... eu am pierdut 25 min in privat cu cineva, pe gratis ca si cum.. si macar de era doar asta, am facutt 25 min privat pe gratis si nu primesc banii.. dar mi se mai iau inca multe minute de privat degeaba...pentru ca 50 euro cat mi s-au luat insemna vreo 55 minute in privat

sunt taxata cu 55 minute de privat pentru un pv fraudulos (nu din vina mea) de 25 minute... ceea ce nu mi se pare ok si corect


si de fapt ar trebui sa consider ca eu nu sunt platita cu 45% ci cu 35%, si cand am noroc primesc 45%, dar de fapt si de drept procentul este de 35% (ei opresc 10% pe care ti-i dau inapoi dc nu ai cb)
Avatar utilizator
stefania
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 196
Membru din: 19 Oct 2008, 11:40
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

theselby scrie:Tu intr-adevar ai avut cazul nefericit, de ti i-a luat pe toti. Insa in marea majoritate a cazurilor de fapt site-ul e cel care pierde. Insa din fericire cred ca e printre putinele site-uri care au chargebakcuri cat mai rare.
si nu stiu cum e la alte site-uri , dar este singurul site unde am avut cb, de obicei mici 2, 10 euro...cand si cand.. deci nu in fiecare luna

restul eurolive, cam-hot, site uri franceze, niciodata nu am avut cb
adultwork-iar niciodata
cc- niciodata
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

nu stau pe xlove deci nu stiu cum e cu provizionul dar eu am priceput din primul mesaj urmatoarele :
cetateanul fraudulent a cheltuit pe site 100 de lei.
desi in mod normal modelul incaseaza x% (35% sau 40% sau 45 %) totusi i s-au retras ca si CB toti cei 100 de lei, adica 100%.

adica TOT CB-ul este in carca modelului , nu doar procentul de asociere, caci modelul este (din punct de vedere economic) asociatul site-ului.

adica ma asociez eu cu Stefania si ii zic : fata, incasarile sunt 55% ale mele iar dez-incasarile sunt 100% ale tale (si ca sa fiu eu sigura ca ai de unde iti retin treptat si un fond de rulment).

ceea ce este o porcarie.
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
Avatar utilizator
CamVideo.ro
Mesaje: 40
Membru din: 10 Noi 2013, 20:34
Localitate: Galati & Braila
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

andromaca, ai inteles gresit.
Membrul cheltuieste 100 de lei, din care modelul primeste 45 de lei * 90% (cei 10% sunt pastrati timp de 6 luni in caz de frauda).
Daca in cursul celor 6 luni exista o anumita frauda mai mare de 45 lei, atunci da, i se retine modelului suma de 45 lei maxim. Nu 100 lei ci doar 45 lei.
Restul sunt pe cocoasa site-ului .
Si asa cum au spus si altii inaintea mea, e o modalitatea foarte buna de a "speria" modelele ce au intentii mai putin corecte in relatia cu site-ul.
CamStudio - Studio Videochat Galati
"We work; You play"
0748.400.200 / 0743.525.525
theselby
VIP
VIP
Mesaje: 600
Membru din: 02 Feb 2010, 22:53
Localitate: Iasi
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times
Contact:

Va dau niste scenarii, ca sa inteleaga toata lumea. Si luam modelul stefania care:

perioada 1-ianuarie: 500 incasari 50 se salveaza pt provizion
perioada 2-ianuarie: 500 incasari 50 se salveaza pt provizion
.... etc
perioada 1-iulie: 500 incasari 50 depozit
perioada 2-iulie: 500 incasari 50 depozit

acum:
perioada 1-august: modelul are chargeback de pe un privat de 30 euro. Totalul cheltuit pentru acel privat a fost de ~60 deci site-ul ii haleste tot provizionul de 50 pe care l-ar fi primit inapoi
perioada 2-august: modelul are alt chargeback de pe un private de 100 euro. Totalul cheltuit pentru acel pv e de ~200 euro. Dar site-ul va opri doar aia 50 care ar fi fost provizionul, restul de 150 ramane pierderea site-ului
perioada 1 septemprie: modelul are chargeb de pe un private de 1 euro, asa ca ramane cu 48 euro in plus, site-ul oprind doar 2 euro pt chargeback

Sistemul e foarte fain, oricat de mare ar fi valoarea totala a chargeback-ului, site-ul nu iti opreste decat maxim valoarea provizionului.


@Stefania... daca tie ti se pare aiurea pe xlove, sa afli tu cum era pe imlive... sa vezi ce frumos e sa incepi o sesiune noua de lucru pe -500 $ de exemplu. Sa vezi acolo ce frumos e, sa stii ca ai facut privaturi de 500$ absolut pe degeaba si ca trebuie sa mai faci privaturi de inca 500$ moca pentru a iesi pe zero... si abia apoi sa iti faci bani de paine. Si idem se poate intampla si pe jasmin daca nu esti protejata.
Avatar utilizator
sunflower
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 170
Membru din: 15 Sep 2008, 19:16
Localitate: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times
Contact:

Mai fetelor, provizionul ala oricum nu-l vedeti prea curand. Sunt bani pe care incepeti sa ii primiti dupa primele 6 luni de activitate! Te mai si bucura, intrucat nu incepi sesiunea pe zero :D
Si chiar daca gigel intra in private si face chargeback, voi tot veti primi banii in sesiunea respectiva!

Cum a spus si theselby, xlove-ul procedeaza mult mai bine decat imlive-ul, unde te poti trezi cu chargeback chiar si dupa un an!
O vorba de spirit, oricat de stralucitoare, isi are si ea mormantul. In urechile prostului.
KitKat
Mesaje: 1
Membru din: 18 Noi 2015, 18:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am o întrebare dacă nu te superi. Dacă a ta Stefania face acei 500 din care x-ul oprește cei 50 euro și ea se hotareste sa renunțe,sa plece....Ce se întâmplă cu acei 50 care trebuie sa /vor fi inapoiati peste 6 luni.....Studio-ului îi vor intra pe card dar "Stefania" mai vede vreun bănuț?
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”