Payoneer si comision urias la ATM

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Avatar utilizator
tenxam
Mesaje: 27
Membru din: 06 Noi 2013, 05:35
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Buna ,

Tocmai ma intorc de la ATM socat !
Am retras 2,000 Ron - curs valutar 3.1227 Ron si pe payoneer imi apare cam a retras $777.32 ... pe chitanta imi apare : $ 640.48. Au marit astia comisioanele sau ce naiba ?
Am vb si cu payoneer-ul si au zis sa vb cu banca a cui era bacomatul ( raiffeisen ) , mi-au explicat ca
din cei $777.32 comisionul payoneer este de $16.84 deci trebuia sa primesc $ 760.48 , in schimb pe chitanta mi-a dat $ 640 ! La naiba ... a mai patit cineva ?

deci in loc de 2374 Ron am primit 2000 Ron -> 374 ron comision !
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
tenxam
Mesaje: 27
Membru din: 06 Noi 2013, 05:35
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

A scos cineva bani astazi ? La voi totul e ok ?
Avatar utilizator
sugarPink
User Junior
User Junior
Mesaje: 62
Membru din: 15 Mai 2013, 10:12
Localitate: Baia Mare
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

eu nu am prins niciodata curs mai mare de 3.15 la atm, iar intr-o banca nu intru veci cu payoneer-u ;)
..
hmm, gresesc ..am prins 3.16 :)) la BRD
sugarpink.models@yahoo.com - 0757 240 508
..you don't have to see the whole staircase ..
Avatar utilizator
tenxam
Mesaje: 27
Membru din: 06 Noi 2013, 05:35
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

ok si comision cat platesti ? ai scos cineva azi bani ? E totul ok la voi ? mersi
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nu am scos azi bani , o sa scot maine insa , am senzatia ca tu ai gresit ceva acolo , e posibil sa fi interogat cardul de mai multe ori , sa fi incercat diferite sume de scos , astea se taxeaza , fiecare interogare te costa intre 1 si 3 dolari parca , plus daca ai calculat suma de scos , si ai calculat-o gresit iarasi te-a taxat pana efectiv ai putut scoate cat vroiai , eu in general am obs ca pe extragere cu aproximatie payo iti ia 10 dolari asa rortunjit , ca au si niste taxe ascunse etc , ca sa nu inebunesc scotand bagand cardul , prefer sa scad din start cei 10 doalri indiferent de suma

mai e si varianta cand ATM poate nu a avut bani destui , atunci presupun ca pierzi iarasi niste bani , nu uita sa iei in calcul si comisionul ATM ului care e 2,5% din suma pe care o extragi

vezi sa nu ti se fi luat de catre payo taxa de mentenanta a cardului care e e anuala si e undeva la 35 de doalri
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Acum cateva zile a mai fost un caz si a rezultat ca payo si-a luat comisionul anual de intretinere al cardului. Verifica la tranzactii ce-ti apare. Nu cumva ti-au incasat si tie acel comision ... ? E mare "comisionul" chiar si asa!
Avatar utilizator
tenxam
Mesaje: 27
Membru din: 06 Noi 2013, 05:35
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Nu am interogat cardul , nu e nici comisionul anual de la payoneer , pe langa asta am facut 3 tranzacții si la toate mi-a luat peste 100$ comision . Eu zic ca s-a împutit treaba :) sper sa mă insel, comisioanele bancomat erau intre 0,5 - 3 % plus comision payOneer dar eu am pierdut 300$ la 1500 ... Ceva e foarte wrong ... Chiar aseara m-a sunat cineva ca a patit exact așa si a folosit BCR si brd . Ok fetish pai cand retragi si tu anunta-ne cum a decurs . Sa speram ca ne inselam si nu ne-au pus astia gând rau. Hai ca a intrat si Mfc azi merg sa incerc la Ing , spor si posturi sa ii dam de capat ;)
Avatar utilizator
sugarPink
User Junior
User Junior
Mesaje: 62
Membru din: 15 Mai 2013, 10:12
Localitate: Baia Mare
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Transaction Details

Merchant Name
BRD
Merchant Location
BAIA MARE RO
Country
Romania
Transaction Number
--------------------
Transaction Type
ATM Withdrawal
Transaction Amount
2000.00 RON
Withdrawal Fee
$3.15
Total Charged
$633.88

..ceva in genul tau
sugarpink.models@yahoo.com - 0757 240 508
..you don't have to see the whole staircase ..
Avatar utilizator
tenxam
Mesaje: 27
Membru din: 06 Noi 2013, 05:35
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

cursul la mine era de 3.1227 / suma retrasa 2000 ron !
Merchant Name
ATM ** Raiffeisen
Merchant Location
CLUJ NAPOCA RO
Country
Romania
Transaction Number
************
Transaction Type
ATM Withdrawal
Withdrawal Fee
$3.15
Total Charged
$777.32

mi-au tras 777 in loc de 640 .
La tine pare ok .... dar mie mi-a luat peste 100$ comision
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pai uite a mai retras cineva si fost ok , sunt convinsa cand o sa retrag si eu ca o sa fie ok , eu zic ca poti sa ii suni pe aia de la payo sa iti explice efectiv ce s -a intamplat

poate a fost pur si simplu o eroare a ATM ului , daca peste 10 zile tu vei fi singurul/a in situatia asta ce faci ? preferi sa crezi ca te-a jecmanit payo , cand poate ca nu e adevarata decat sa incerci sa clarifici problema si sa iti iei banii inapoi ?

indif de ce zicem noi tu esti cel/cea cu gaura in portofel , pune mana si suna-i si rezolva problema

vezi efectiv ce s-a intamplat
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
Avatar utilizator
tenxam
Mesaje: 27
Membru din: 06 Noi 2013, 05:35
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

crede-ma fetish imi doresc din tot sufletu sa fiu doar eu :) si sa nu fie o chestie generala .... oricum daca mai scoate cineva sa lasa-ti un mesaj . O sa ii sun azi si va anunt . Spor...
Andrei HotCam
Mesaje: 12
Membru din: 02 Oct 2013, 19:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

tenxam, poate reusesc sa te ajut.

chestia asta am observat-o doar la raiffeisen si inca o banca (nu mai stiu exact care acum). cand dai sa retragi, te intreaba in stanga daca vrei sa faci fara conversie tranzactia si in dreapta iti ofera ei un curs la care sa schimbi. Mereu sa dai in stanga la fara conversie pentru ca diferenta intre fara conversie si cursul lor e destul de mare. daca ai dat in dreapta sa schimbi la cursul lor e posibil sa pierzi asa mult
dragica1
User Junior
User Junior
Mesaje: 77
Membru din: 10 Oct 2013, 18:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Din cate tin eu minte suma maxima pe care o poti retrage in 24 de ore de la ATM Raifessen este de 2000 Ron.Mergi luni la banca si clarifica situatia.
Avatar utilizator
tenxam
Mesaje: 27
Membru din: 06 Noi 2013, 05:35
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Tocmai am scos de la BCR si a fost ok ! Am vb si cu payoneerul dar trebuie sa faca investigatii .. Nu stiu daca o sa mai vad eu bănutii dar mă bucur ca nu e o chestiune generală :) spor la banuti
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

tenxam scrie:Tocmai am scos de la BCR si a fost ok ! Am vb si cu payoneerul dar trebuie sa faca investigatii .. Nu stiu daca o sa mai vad eu bănutii dar mă bucur ca nu e o chestiune generală :) spor la banuti
Raiffesen e cea mai nesimtita banca cu cel mai mic curs si cele mai mari comisioane ,cele mai bune banci, banca romaneasca,brd.
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

la brd nu am avut probleme ,la fiecare extragere scazi comision 5 $ din suma ,de exemplu iti imparti suma totala in asa fel sa scoti de 3 ori (stiu ca la brd max pe retragere e 1800ron la alte sucursale chiar 1400 depinde,se intreaba) scazi din start 15 $ te lipsesti de ei ,de ex la curs 3,1ron calculezi mereu mai putin 3,0ron ca sa mai ramana si ceva pe card si sa nu ai surpriza ca ceri mai mult cu cativa lei si te taxeaza cu cate 5 $ pana te trezesti ca din cateva tastari fonduri insuficiente pierzi cateva zeci de $ ,mai bine sa mai lasi ceva pe card ca nu pierzi mai nimic
draculina
User Junior
User Junior
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 06:36
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

ieri 16.11 am scos banii de pe payoneer. NU dela bancomat ci direct in dolari de la ghiseu BRD. 600$ cash comision exact 13.55$ De ce nu mergeti la ghiseu in loc sa retrageti de la ATM?
draculina
User Junior
User Junior
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 06:36
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Andrei HotCam scrie:tenxam, poate reusesc sa te ajut.

chestia asta am observat-o doar la raiffeisen si inca o banca (nu mai stiu exact care acum). cand dai sa retragi, te intreaba in stanga daca vrei sa faci fara conversie tranzactia si in dreapta iti ofera ei un curs la care sa schimbi. Mereu sa dai in stanga la fara conversie pentru ca diferenta intre fara conversie si cursul lor e destul de mare. daca ai dat in dreapta sa schimbi la cursul lor e posibil sa pierzi asa mult
In dreapta e cursul oferit de banca,in stanga unde nu se mentioneaza cursul( fara conversie) este cursul matercard la care sigur se adauga comisioanele. Daca folositi ATM raiffeisen sau BCR ( de acestea stiu eu) alegeti mereu varianta stanga. Cea din dreapta va poate eventual ajuta sa estimati suma in $ pe care sa o retrageti.
Avatar utilizator
tenxam
Mesaje: 27
Membru din: 06 Noi 2013, 05:35
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

draculina scrie:ieri 16.11 am scos banii de pe payoneer. NU dela bancomat ci direct in dolari de la ghiseu BRD. 600$ cash comision exact 13.55$ De ce nu mergeti la ghiseu in loc sa retrageti de la ATM?
Nu prea e indicat la sume mari sa faci treaba asta :) stiu ca e mai profitabil mai ales ca ii primești in dolari dar iti pui si semnătura deci e cu doua taisuri.;)
Avatar utilizator
sugarPink
User Junior
User Junior
Mesaje: 62
Membru din: 15 Mai 2013, 10:12
Localitate: Baia Mare
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

poate cineva, din experienta lui, sa de argumente pro si contra retragerii banilor direct de la ghiseu? multumesc.
sugarpink.models@yahoo.com - 0757 240 508
..you don't have to see the whole staircase ..
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

acum am venit de la shopping , am scos banutii de la banca transilvania , comision fx 35 de ron adica aproximativ 10 dolari toate bune si frumoase

sper sa rezolvi
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
Avatar utilizator
tenxam
Mesaje: 27
Membru din: 06 Noi 2013, 05:35
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Mersi de Post , mă bucur ca ai nu ai întâmpinat probleme :) da acuma incerc dar mă indoiesc pt ca din cate vad payoneer arunca pisica moarta către banca si viceversa .. O sa va anunt :)
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”