Importanta sanatatii pentru video chat

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Importanta sanatatii pentru video chat

Tocmai am vazut un scurt reportaj pe Antena1 despre creier, si practic mi-a confirmat ca sunt pe drumul cel bun... analogiile mele din topicul despre “Intamplare sau Programare” nu sunt chiar atat de sf pe cat par. Pe sistemul “Fa ce zice Popa nu ce face Popa” am zis sa scriu un articol si despre sanatatea asta.. pentru ca stiu ca sunt foarte multe modele si patroni de studiouri care isi neglijeaza propria sanatate pentru bani, bani si mai multi bani.

Voi vorbi despre Depresie, Stres, Alimentatie, Miscare, Stiinta, Medicina.. doar chestii basic.. restul e de datoria voastra sa va informati cum trebuie...

Nu am studiat foarte mult, dar sunt 100% sigur ca foate multe boli sunt cauzate de depresie, care la randul ei e cauzata de stresul de zi cu zi. Sunt metode n de a ajuta creierul si corpul in general, unele chimice, gen pastile, altele naturale, gen ierburi, ceaiuri, produse apicole etc. Am ajuns la concluzia ca exista atat de multa informatie pe internet incat utilizatorului cu experienta medie ii este foarte greu sa isi dea seama ce este mai bine pentru el sa aplice.
Atat medicina alopata cat si cea naturista, daca le observati bine se indreapta spre un punct comun, punctul in care fiecare pacient va fi tratat ca individ unic cu tratament unic in functie de particularitatile acelui om, genetica, metabolism etc.. eu cred ca pe viitor se va ajunge la un punct cand medicina alopata se va uni cu cea naturista pentru mai binele omului. Oricum foarte multe din medicamentele medicinei alopate s-au inspirat din natura dar inca sunt foarte multe care fac mai mult rau decat bine, doar ca pe moment nu iti dai seama, pentru ca efectele se vad dupa ani si ani.
Sfatul meu, mai ales ca acum avem internetul, niciodata sa nu aveti 100% incredere in Doctor, ii acorzi sa zicem 80% incredere dar 20% iti faci propriul studiu pe internet.. Ei tot timpul iti vor zice ca nu inveti dupa internet ca bla bla bla, dar habar nu au de capul lor, sunt prea setati pe sistem. Ei zic asta pentru ca multi sunt superficiali si nu se documenteaza corespunzator, dar la naiba.. cand e sanatatea ta in joc.. nu te mai joci frate... stai cu saptamanile si cercetezi pentru a intelege cat mai bine boala care o ai si pentru a invata cum sa lupti cu ea si cu forte proprii nu doar pastile. Va repet, creierul uman este un “computer” cum nu va imaginati, are o putere incredibila in momentul cand il folosesti la adevarata valoare.
Tot ce va spun eu, sunt traite pe propria piele, nu de prin carti...
Va dau exemplu de la psoriazis, absolut tot ce am incercat, pastile, alifii, injectii etc.. nu isi faceau efectul neam.. adica se mai retragea o perioada, apoi mai agresiv aparea.. pana nu am redus stresul, nivelul de depresie etc.. nimic.
Cand am avut explozia emotionala anul asta la sfarsitul lui Martie, cand m-am dus spre delir mistic cum au interpretat doctorii.. dar nu era delir mistic.. era amplificare emotionala pe fondul tulburarii bipolare, si creierul meu nefiind capabil la data respectiva sa interpreteze corect ce mi se intampla, am avut o explozie din asta emotionala unde s-a combinat entuziasmul cu starea de frica, frica de necunoscut. Creierul meu a facut niste conexiuni foarte importante pentru mine, si m-am bucurat/speriat in acelasi timp. Dar toata tarasenia asta, mi-a adus o forma de CREDINTA, adica eu in mintea mea sunt 100% convins ca exista viata dupa moarte.. nimeni si nimic nu mai imi poate altera Credinta asta. Partea frumoasa este ca atunci cand iti gasesti Credinta, totul in tine devine mai relaxant deci se diminueaza de la sine nivelul de stres si corpul incepe sa se autovindece.
Inainte radeam de astia care se duc pe la Biserica si se spovedesc la popa and so on.. dar in prezent inteleg 100% rolul.. si poate fi explicat si stiintific nu doar religios. In momentul cand gasesti ceva sau pe cineva caruia poti sa ii spui tot ce ai pe suflet.. toate gandurile ascunse.. practic faci o auto spovedanie.. si te eliberezi.. te simti mai usurat de greutati.. si in momentul ala pac renasti.
Va spun.. vreo 5 ani m-am chinuit cu acest psoriazis, dupa experienta de anul asta.. s-a retras complet in mai putin de 1 saptamana.. ma uitam ca prostul si nu imi venea sa cred.. In prezent a inceput sa mai apara pe ici pe colo, pentru ca inca mai am momente de agitatie.. pana invat sa imi controlez emotiile mai bine.. va mai dura.. dar clar e ca acum nivelul de stres e mult mult mai mic decat era pana sa trec prin experienta de anul asta.
Modul in care CREZI e mai putin relevant, ideea de Divinitate de Creator asta conteaza.. sa CREZI ca nu ai evoluat din Maimuta ci ca undeva pe traseu ceva s-a intamplat, veriga lipsa, inca nu stim 100% care e veriga lipsa.. sunt n teorii.. dar din punctul meu de vedere nici nu trebuie sa stim. Ideea e sa constientizezi ca ceva exista dupa ce mori.. practic Credinta asta iti va da aripi in tot ce faci.
Rugaciunea e iar super importanta, te elibereaza fantastic, mai ales daca o zici zi de zi inainte de somn. Asta pentru ca aproape toti stramosii nostrii au crezut si avem gene de la ei, informatia se transmite si prin gene. Repet, modul in care crezi este complet irelevant, conteaza sa CREZI ca exista ceva dupa ce te cureti. Credinta asta orbeasca e cel mai puternic medicament al omului si va repet, in momentul cand constientizezi treaba asta, aproape 90% din fricile tampite dispar si vei putea functiona mult mult mult mai bine in societate. Deasemenea vei avea un corp mai sanatos si o minte mai ascutita, la orice nivel ai fi.
In Romania mersul la psiholog sau psihiatru macar pentru o discutie asa, inca este o RUSINE, asa era si pentru mine pana sa trec prin evenimentul de anul asta.. dar in prezent de drag ma duc.. chiar daca nu le iau pastilele lor.. si prefer sa ma tratez cu alte metode.. dar ma duc pentru ca am cu cine discuta nene.. mai ales cand prinzi unul experimentat.. e o placere sa discuti cu el/ea. In plus eu si am talent din asta de psiholog de mic copil.. si daca ati asista la o discutie intre mine si un psiholog/psihiatru va garantez ca ar fi subiect de film. Ultima data cand am fost 2 ore ne-am contrat in idei constructive, diplomate.. si parca nu vroia sa ma mai lase sa plec.. dar erau vreo 30 de pacienti in hol care asteptau.. din respect pentru ei mai mult ne-am decis si eu si el ca mai avem timp si pe viitor de discutii.
Psihiatru care il respect eu cel mai mult, ca e si om de calitate, cu suflet etc.. stie chiar de acest site.. a si intrat pe el.. a si citit unele chestii.. doar ca el are spre 70 de ani.. arata de 50.. si datorita mentalitatii invechite nu poate realiza pozitivitatea in activitatile de tip adult dar mai in gluma mai in serios mi-a zis omu'... “Nu voi citi chiar totul ca imi e teama ca ma convingi” hahahaa
Omul asta de 70+ ani, munceste 8-9 ore pe zi si trateaza mii de pacienti din intreaga tara.. din toate colturile tarii vin la el pentru ca e printre cei mai buni.. are programari facute pe luni de zile.
E clar pentru mine ca si el are o forma de CREDINTA, nu poti rezista nene atat daca nu iti gasesti forma de CREDINTA.. e atat de meserias incat ma gandesc serios sa fac si ceva cursuri de psihologie si psihiatrie.

Va spun din tot sufletul, daca de acasa sau de la studio, nu puteti lucra 8-9 pe zi linistiti, fara stres etc.. ceva este in neregula cu voi... si nu e LENE.. organismul vostru din x motive nu este echilibrat.
Daca bagati somn ca berila, peste 8 ore pe zi cand vreo 6-7 sunt suficiente pentru majoritatea populatiei DACA AR AVEA O VIATA ECHILIBRATA, e semn clar ca ceva e in neregula cu voi.. nu e normal sa te simti obosit mai ales cand video chatul e munca sedentara in marea majoritate a cazurilor.

Incepeti sa va informati despre aspectele astea ca veti avea mari mari regrete mai tarziu.. cand ai intre 18 si 30 de ani, nu prea te intereseaza, nu le vezi importanta, dar va garantez ca dupa 30 o sa incepeti sa regretati ca nu ati facut ce trebuia facut.

Familia, Rudele, cercul de prieteni este iar super super important, pentru ca iti trebuiesc oameni cu care sa discuti, la care sa iti eliberezi frustrarile ca sa te simti mai liber, sa iti iei energie si din pozitivitatea lor..

Daca esti inconjurat numai si numai de oameni negativisti.. te vor afecta si pe tine inevitabil.. daca esti inconjurat de oameni plini de viata in ei.. iti vor da si tie din pozitivitatea lor.. se transmite fara sa iti dai seama.

Eu din instinct.. fara sa stiu ca am tulburare bipolara.. le spuneam la toti sa nu se mai vaite.. sa gandeasca pozitiv.. eu credeam ca ii ajut pe ei.. dar defapt ma ajutam pe mine.. pentru ca ei cand se vaitau, barfeau, plangeau, gandeau negativ.. mie mi se rupea sufletul si intram in depresie.. imi stricau ziua, saptamana, lunile, fara sa constientizeze. Din motivele astea eu am incercat sa ii ajut pe toti care imi sunt aproape ca sa ii simt ca sunt mai bine.. dar in acelasi timp mi-am facut si mie un mare bine.. pentru ca ei au invatat in sfarsit sa ma protejeze de negativitate.

Schimbarea in mai bine e posibila la orice varsta, doar sa se vrea, eu unul am reusit sa schimb in mai bine si oameni de aproape 80 de ani.

Izolarea de societate, lipsa de transparenta cu oamenii din jur.. multe multe secrete tinute doar in capul vostru.. o sa va rupa.. Nu trebuie sa le zici astea public cum fac eu.. dar trebuie sa ai o persoana apropiata de incredere cu care poti vorbi cate in luna si in stele.. sa ii spui mai toate frustrarile, secretele, tot ce simti tu in tine ca nu e in regula.. si ai sa vezi cum usor in timp vei si tu din ce in ce mai bine. Eu imi spun frustrarile pe net mai mult.. pentru ca daca o fac in viata reala, sunt atat de puternic emotional incat iti stric 2-3 saptamani din viata daca incep sa ma eliberez la tine in mod negativ. Eu cand am avut explozia negativa, am facut si familie, prieteni, asistenti medicali, jandarmi sa planga la propriu.. le-au dat lacrimile cand vorbeam eu de Credinta. Ii afectam fara sa imi dau seama.. in conditiile astea in viata reala eu prefer sa nu scap de sub control emotiile negative.. sa le scap doar pe alea pozitive.. si ma manifest pe net mai mult.. pentru ca cei mai multi nu ma cunosc personal si automat nu am cum sa ii afectez negativ prea mult.

Va spun, tibenatii, asiaticii, ajung sa traiasca si sa functioneze pentru societate pana la varste intre 100 si 150 de ani, unii au ajuns si pe la 180 de ani si asta doar pentru ca au CREDINTA 100% si o viata lipsita de STRES mare.

In Romania, marea majoritate devin batrani, bolnavi si aproape nefunctionali dupa la 60 de ani, nu este normal asa ceva.. Nu aveti idee cati Romani se pensioneaza pe motiv de boala dupa la 50 de ani.. unii pe bune.. altii pe naspa.. In conditiile astea de unde bani la buget nene? De unde bani la sanatate?

Voi pentru ca aveti o viata mai libera asa.. si bani mai multi..plus acces la informatie, nu aveti absolut nici o scuza... daca va simtiti stresati, deprimati, nu puteti munci.. este 100% vina voastra.. si va rog din suflet sa luati masuri din timp.. ca o sa va plang de mila peste cativa ani.

In Tibet, in Nordul Indiei si poate si alte locatii de pe glob.. nu exista CANCER, nu exista Alzheimer
sau alte boli care sunt la ordinea zilei in tarile dezvoltate economic. Luati exemple de la astia bogati, ii vedeti pe la 60 de ani ca arata ca la 40... va garantez ca nu se datoreaza doar operatiilor estetice.. si nici nu se datoreaza doar banilor.. Iti poti mentine tineretea si cu bani putini.

Romanul e mancacios din fire.. si din astea cu grasimi si toxine multe.. si asta e unul din motivele pentru care sunt spitalele pline..Daca stiti ca aveti o viata sedentara.. inseamna ca nu consumati multa energie si atunci nu va trebuie atat de multa mancare.. puteti pacali foamea cu apa.. cu ceaiuri etc.. doar sa vreti.. nu mai zic de economie la bani si alte chestii. In plus, savantii au facut teste pe multe animale.. le-au infometat pana spre punctul de deces si apoi le-au dat iar usor usor mancare, au repetat procesul de cateva ori si au observat ca aceste animale au trait de 2 sau 3 ori mai mult decat au trait cele care primeau mancare zi de zi.
Eu nu sunt savant.. e de datoria voastra sa studiati ce am studiat si eu.. si sa va trageti singuri concluziile. Cu creierul meu retard am inteles asa.. bag in mine mancare la greu, grabesc metabolismul, imbatranesc celule mai repede.. automat mor mai repede.. imi tin sistemul digestiv mai neocupat automat incetinesc metabolismul.. deci traiesc mai mult.. asta am inteles eu cu creierul meu retard.
Biserica nu are post si post negru de nebuni.. aia chiar stiu ce fac.. Postul in credinta Ortodoxa, Catolica etc.. are rolul cred eu sa bagi hrana ceva mai sanatoasa in tine si sa ii dai o pauza la sistemul digestiv.. iar ala NEGRU are rolul sa elimini toxinele.. pentru ca din ce am inteles.. cand corpul nu mai are ce manca incepe sa curete partile naspa.. incepe cu grasimea si alte elemente naspa din corp.. si abia spre 30-40 de zile incolo incepe sa manance si din organele vitale... si culmea.. ca incepe cu alea mai putin folositoare.. si le ia treptat..creierul fiind probabil ultimul din lista.

Va spun toti astia cu medicina naturista nu sunt tampiti, e chestia doar sa constientizati si voi si sa luati masuri.. nu zice nimeni sa nu iei pastile de la doctori.. doamne fereste.. asculti si de doctori.. dar intotdeauna cauta alternative.. baga cercetare pe internet si pe cont propriu si experimenteaza usor dupa ce ai cercetat cateva saptamani, luni... ca asa iti inveti propriul corp si vei sti ce e mai bine pentru tine.

Fulga ala nu e asa nebun cand ii pune pe oameni sa stea cate 40 de zile nemancati ca sa ii scape de CANCER, problema e ca nu toti pot face asta.. pentru ca e foarte foarte greu.. si trebuie sa te antrenezi treptat nu fortat.. Fulga e ca mine.. crede 100% in metodele invatate in Tibet.. dar draq aia sunt antrenati de mici sa fie asa.. sa aplici 100% pe Roman ce fac aia in Tibet.. e foarte greu.. mai ales ca avem GENE diferite.. probabil la noi ar functiona mult mai bine produsele interne.. ca asta au facut si strabunii nostri care traiau destul de mult si fara boli tampite.. deci in mintea mea.. produse din arealul nostru ar putea sa ajute mult organismul.

Bunicul meu de la tara are aproape 90 de ani si zi de zi se trezeste la 5-6 dimineata si munceste, face curat, da mancare la animale.. se plimba.. zilnic bea 2 litri de ceai din ierburi culese dupa dealul din spatele casei.. si sa imi bag pula de va mint.. e mai sanatos decat mine.. la 33 de ani.

Cand eram mic si raceam pe la tara, imi dadea niste bitter din ala facut de ei din plante si palinca.. bai frate luam 2 linguri din alea.. nu mai aveam nici pe draq a doua zi.

In satul unde stau socrii mei era o baba celebra care facea o alifie pentru cicatrizare rapida fara sa mai ramana urme, pentru arsuri etc.. bai nene din toata tara veneau astia sa cumpere.. Nu a zis baba reteta la nimeni.. a lasat-o mostenire lu' nepoata ei etc.. si acum se ocupa ea..

Genul asta de REALITATI le gasiti pe net acum cu miile.. doar sa invatati sa filtrati adevarul de minciuna.. sa stiti cum sa va faceti researchul.

Vad foarte multe modele, mai ales cele independente care nu pot tine ritmul la munca.. 8 ore pe zi.. zi de zi.. 6 zile pe saptamana de preferat.. Nu te poti ridica foarte sus daca nu lucrezi ca la carte.. ca la fabrica.. asta va GARANTEZ 100%. LittleRedBunny rezista de mai bine de 2 ani cu program infernal.. peste 12 ore zilnic.. uneori se duce si in 16 ore.. dar ea de aia face 20-30 de mii pe luna.. Pe MFC la fel sunt modele care sar de 50 de mii.. motivul e simplu.. le si place ce fac.. se distreaza la munca.. dar au si un echilibru extraordinar in organism.

Inlocuiti energizantele cu din astea naturale.. Cicoare, Propolis, Polen, etc etc etc sunt poate sute de alternative... Reduceti painea.. aia pe afara multi din ei habar nu au ce e aia paine.. Eram pe la restaurante din Franta, Olanda, Germania, Cehia, Ungaria etc.. veneau aia cu o unghie de paine.. sau deloc.. eu ceream paine.. ei veneau cu o chifla din aia cat o minge de ping pong.. le ziceam.. bai nene.. adu-mi vreo 30 de din astea.. se uitau aia la mine de ziceai ca sunt dupa Marte.

Miscarea iar e super super importanta.. nu zice nimeni sa faci maratoane ca WinXPFather sau altii ca el.. dar in sloboz... 30 de minute de miscare prin casa.. exercitii .. nu mori draq..deschizi youtube si cauti "Aerobic lessons".. gasesti cateva sute.. poate chiar mii de videouri de genul.. le dai play.. si copiezi ce face si instructorul.

Nu poti sa te lasi de tigari.. inlocuieste cu aia electronica o perioada.. ca sa dai corpului nicotina si senzatia de fum.. si ai sa vezi ca daca esti perseverent.. o sa renuti si la electronica in cateva luni.. Sunt foarte putini aia care reusesc sa se lase direct.. Eu ma pot lasa si direct dar ar insemna sa nu muncesc vreo 1-2 luni.. deloc.. ceea ce nu am cum sa fac acum.. poate mai incolo.


Eu nu am aplicat nici pe sfert din cate v-am zis mai sus, dar pe mine m-a ajutat enorm ca mi-am gasit CREDINTA, asta imi da boost la tot, sunt pe turbo mode zi de zi.. Tineti cont ca pe langa ce va scriu voua pe forum, am si job de 8 ore pe zi.. am si familie si prieteni in afara Bucurestiului pe care ii vizitez aproape saptamanal. Prietenii apropriati pot confirma tot ce zic eu aici.

Faptul ca pot scrie in ziua de azi, zeci de pagini zilnic, se datoreaza antrenamentului intens de mai bine de 10 ani.. nu am ajuns la performatele astea din intamplare.. m-am antrenat.. de pe vremea cand scriam in chat la modele.. cu cate 4-5 Radminuri deschise pe monitor.

Nu scriu si carti momentan pentru ca ma consider un agramat, inca nu stapanesc bine Limba Romana, trebuie sa fac efort sa ma antrenez mai mult, sa imi largesc vocabularul, sa invat iar gramatica and so on.. Cand aveam 18 ani scriam mult mai corect.. dar apoi a venit viata de munca pe branci.. si am uitat ce am invatat in scoala. Ma oftic intr-un fel pentru ca am ajuns sa scriu mai bine in Engleza decat in Romana.. mi se pare anormal..

Se pot face multe in 16-17 ore cat sta omul treaz intr-o zi.. doar sa vrei manca-ti-as ochii .. poti sa si muncesti, sa ai timp si de distractie.. sa socializezi.. sa iti faci prieteni noi.. sa faci sex.. sa te simti bine.. poti face multe multe multe.. dar incepi sa CREZI in ceva... pentru ca altfel nu vei scapa de STRES niciodata..

Va pup pe toti si va iubesc, nu ezitati sa ma contraziceti, imi plac foarte mult discutiile constructive.. nu conteaza ca ma criticati, eu nu va critic.. nici macar nu incerc sa va educ.. se numeste simplu KNOWLEAGE SHARE

Cu stima, Ionut
These users thanked the author SAD^^EYES for the post:
Anonima_me (07 Oct 2019, 15:13)
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
SoulCams Models Studios wanted
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

cred ca toata lumea stie cum se face visinata: zahar, fructe plus vodca sau alt alcool comestibil.

inlocuiti zaharul cu miere si visinele cu orice ierburi credeti ca va sunt folositoare si v-ati "construit" un medicament (delicios) dupa dorinta voastra.
eu am o sticla de rozmarin (ajuta creierul creativitatea plus memoria) cu afine (ajuta vederea).
si mai am o sticla de zmeura (ajuta sistemul endocrin feminin) plus capsuni (vitamina C)
am miere direct de la un apicultor, o tin in sticle de 2 litri si trag o dusca de miere semnificativa in fiecare zi.

intr-o galeata de iaurt alb simplu puneti 4 linguri de zahar sau 3 de miere, peste care rupeti si varsati continutul urmatoarelor pliculete de ceai : 4 pliculete pentru gust ( 4 x afine sau 4 x capsuni sau 4 x zmeura sau 4 x alt fruct ) si 4 pliculete pentru efect "medical" : catina, macese, salvie si ce mai considerati de cuviinta.... se lasa 8 ore sa se inmoaie "uscaturile"....e delicios iar pentru copii si batrani e o minune.

sau faceti sosuri "sarate" din smantana plus ierburi de tot felul , sosuri pe care le adaugati la una-alta sau le mancati goale pur si simplu.

otetul cu ierburi este ca o "visinata" fara zahar si mult mai slaba, de aceea nu lasati otetul ne-aditivat, puneti in el oregano, salvie, rozmarin, cimbrisor, leustean, marar.
puneti in sticla de otet (mutati otetul in sticla din sticla nu din plastic) trei sferturi ierburi din inaltimea sticlei , pe masura ce consumati din otet adaugati altul nou in aceeasi sticla pana cand plantele sunt macerate complet.

oregano si cimbrisorul sunt cele mai puternice plante cu efect conservant pentru carne, prin consumarea lor in stare cruda ne conservam propria noastra masa musculara.
salvia este descoperita de grecii antici si inseamna iarba TUTUROR leacurilor.
mararul si zmeura fac minuni in aparatul endocrin feminin.
macesele au un continut major de vitamina C .

continutul pliculetelor de ceai este uscat pe cale naturala ( nimeni nu baga bani in consumul de gaz vara la 35 de grade) de aceea fructul macinat din pliculetul de ceai , daca ramane NE-fiert are aceeasi valoare ca si fructul crud.

beti cacao RECE, nefiarta, ne-oparita , este unul din super-alimentele din filmul Food Matters, are un continut enorm de vitamina C si saruri de tot felul, mai ales pe timp de canicule cand prin transpiratie pierdem saruri una-doua-3 cani de cacao rece pe zi sunt foarte utile (temperatura de peste 40 de grade distruge vitamina C din orice aliment sau planta sau miere )

sunt cateva trucuri simple ca buna-ziua, fara costuri si care te tin departe de medicamente, valabile nu doar pentru voi dar si pentru cei mici sau pentru parinti si bunici.
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

de asemenea, la iaurt puteti pune in loc de pliculete de fructe chiar fructe congelate, daca v-ati ocupat de asta din timpul verii: visine, caise, piersici, capsuni, pepene galben, etc. sau Kiwi care iarna se gaseste la noi in stare proaspata....dar... fiind fructe "crude" si nu USCATURI, iaurtul va fermenta, deci va trebui mancat rapid in o zi nu in patru.
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Multumim de sfaturi Andromaca, multa sanatate :)
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
dragica1
User Junior
User Junior
Mesaje: 77
Membru din: 10 Oct 2013, 18:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Multumesc andromaca,asta cu iaurtul e super...am o mica completare,daca nu te deranjeaza,in loc de iaurt folositi lapte acru,e mult mai sanatos decat orice iaurt cu fructe pe care-l veti gasi in magazine,pentru ca iaurtul nostru din comert numai iaurt nu este...
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Tratament pentru pesimisti, tot de sanatate tine chiar daca multi nu va dati seama...



Multumim Andra
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Alta melodie pentru pesimisti



Lor nu le este rusine sa isi exprime emotiile, sentimentele, gandurile.. ei se manifesta public.. danseaza se distreaza se simt bine.. cam ceva de genu ar trebui sa faceti voi pe site zi de zi..

Multumim Red Blonde, BLL, Kream si Echipei Mango Records
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
Avatar utilizator
stefania
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 196
Membru din: 19 Oct 2008, 11:40
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

eu de cand ma stiu am fost cu somnul, imi placea sa dorm mult- si in prezent dorm 7-8 ore pe zi, dar ajung cateodata sa dorm 10, 11. si nu sunt tocmai incantata (atunci cand ma trezesc) sa vad ca am pierdut atat de mult tp cu somnul, si imi ramane prea putin tp pentru altele.


pentru ca mi se pare (sau asa si este, cu toate ca prietenele ma asigura ca nu ar fi asa) ca am pus burtica, m am hotarat sa fac miscare, am tot studiat pe internet si imi doresc sa introduc 20-30 min de exercitii fizice pe zi- de acasa, nu sa merg la sala

se tot bate moneda pe programul serios, asumat si regulat si mi am propus sa fac si eu asa (inainte cand aveam o motivatie, sa imi cumpar locuinta mea, lucram mult- dupa ce mi am indeplinit obiectivul am lasat o mai pe tanjeala si am inceput sa calatoresc foarte mult- gen 6, 7 excursii pe an de cate o sapt, 2, 3- si am inceput sa imi pierd din clientii pe care mi ii formasem inainte cand lucram serios.. si acum se cam simte la incasari, la cat de usor/greu fac banii etc)


asa ca am incropit eu un program zic eu dezirabil care sa includa munca si o viata normala.. numai ca programul de munca este impartit in 2.. si aici nu stiu dc este bine- poate este mai eficient sa fie 8 ore legate- eventual cu o pauza de masa


asadar

10- trezirea
10.30-11 exercitii (30min)
11-12.30- relaxat, citit, socializare pe internet, gatit, rezolvat diverse (platit facturi, facut piata etc)
12.30-13.30- mancat (am citit ca este bine sa se manance dupa minim 1-2 ore dupa exercitii fizice)
13.30-18- munca (4 ore, 4 ore jumate)
18-22/23- timp liber- iesit in oras, mancat, gatit, socializare, stat cu iubitu, prietenele etc
22/23- 3- munca (4,5 ore)
3-10- somn (7 ore)



voi v ati intocmit un program pe care sa il respectati? care sa impace si capra si varza, si munca si prietenii/ receerea?


eu mi am propus sa ma tin de acest program- sper sa fie eficient si la bani. in zilele in care nu ies in oras, nu fac vizite, nu mi se fac vizite. evident ca pot mari nr de ore lucrate.
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

stefania eu daca ma culc la ora 3 crede-ma ca nu ma trezesc inainte de ora 13 :mrgreen: Nu pot domle sa ma trezesc dimineatza :roll: plus ca daca trec de ora trei, apoi raman s amuncesc si mai tarziu, ma intind pana pe la sase.....
La mine nu mergre pe baza de program, merge pe baza de target, cand ma loghez creierul meu vede deja suma care o are de facut in ziua respectiva si da-i bataie :mrgreen: In felul asta am ajusn sa scurtez vertiginos programul de munca pt ca creiereul meu(scuzati de cacofonie) e foarte sensibil la target dommle si logic, vrea sa-l atinga cat mai repede
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

as vrea sa mai adaug ceva legat de timp si target/ cand eram la studio nu aveam un target dar fetele se uitau tot timpul la caeas vaaai oare cand se termina mai repede aveau in cap numai asta sa treaca timpul mai repede ca sa plece si nici nu faceua mar elucru....Dar cand ai in cap un targette gandesti cum naibii sa faci sa atingi cat mai repede targetul, implicit timpul se scrteaza dar atentia ta e indreptata spre cat ai facut si cat iti mai ramane sa faci, nu vaaaaai, mai sunt inca trei ore, te pui intr-un colt si casti asteptand sa treaca timpul. Cand ai un target nu-ti permiti sa treaca timpul fara s afaci nimic pt ca e in detrimentul tau, daca nu atingi targetul va trebui sa stai mai mult online si atunci nu iti convine sa pierzi timpul care trece.... Voila, eu zic ca asta poate fi o idee pt cei care nu pot sa respecte un program :roll:
barcelona
User Junior
User Junior
Mesaje: 60
Membru din: 10 Oct 2009, 06:56
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Imi place tareeee mult acest topic
Da da de cand am inceput sa acord importanta sanatatii,nutritiei am mai mult chef de munca, am mai multa energie.
Cum am ajuns vegana()... a trebuit sa intru intr-o depresie(eu vad parte buna a deprsiei) sa-mi recapat credinta.. iar aceasta m-a adus into-o perioada a vietii mele in care ma simt excelent.
Am renuntat la carne, apoi la lactate, la tigari,m-am apucat de alergat, n conteaz ploua ninge alerg de nebuna prin Parcul Tineretului.Dupa am o super energie.Si toate astea m au facut sa mi iubesc si jobul.Nu mai alerg dupa mii de dolari sunt multumita cu mai putin pentru ca sunt mai fericita decat atunci cand imi pierdeam noptile sa fac mi.Nopti imbacsite de cafea,tigari si mancare proasta.

Si totul a plecat de la o depresie....
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

program de care sunt multumita si amtin de 2 ani

6.30-8 dim - trezit in functie de cum ma stabilesc cu sotul sau cum pleaca el al munci , uneori treb sa plece mai devreme

7.00-10-11- depinde dispozitie trafic , placere , chef sau alte chestii de facut in ziua respectiva -munci

10-12 -gatit , citit , poate uneori un film , invatat

12 -masa de pranz cu sotul, obligatoriu la noi mesele le luam impreuna

12.30/13.00- 15.30, 16-somn de dupa amaiaza , dormim amndoi , sotul meu are liber intervalul acesta de timp

16-19/20 -munci depinde de timp , target , trafic etc

20- 21=gatit ceva , eventual dar nu zilnic

21-00-timp liber , in general vazut filme , miercuri avem seara de cinema obligatoriu , vizite , eventual un chefulet restrans , o vizita la fini , o seara romantica, depinde de program

00-6,30/8-somn

program de munci luni-vineri inclusiv , samabat si duminica liber, program de have fun , in maj lunilor , in lunile unde stiu ca e de tras , maresc programul de munca , tai din zilele libere etc

despre stilul de viata : timp de 32 de ani am trait aproape sanatos , fara prajeli , fara sosuri de faina , fara rantasuri , fara condimente in exces , in afara de sare si piper nu folosesc la mancare , la noi in fam se gateste zilnic sau cel mult al 2 zile , fara fast food , primul hamburger l -am mancat la 25 de ani , pana atunci imi venea rau numai cand simtema miros de McDonald sau alte dracovenii ,fara dulciuri in exces , imi vine rau de dulce nu pot manca mai mult de 3 patratele dintr-o tableta de ciocolata , de exemplu , cartofi prajiti mananc o data la 3-4 luni , gratare facem lunar dar nu exagerez cu mancatul, eu si sufar de lipsa apetitului in genere , mancam multe si f multe legume , de fapt mesele noastre sunt carne plus o leguma sau ami multe , niciodata carne simpla , carne tocata destul de rar , 3-4 ori la luna , pana pe la 26 de ani tineam post , am tinut inclusiv post negru la viata mea ,nu fumez , nu exagerez cu alcoolul , beau la petreceri , nu imi place gustul de alcool , de aia si beau cokteiluri , nu gatesc semi preparate , fac reteta cap coada , sg meu exces a fost munca in exces de -a lungul anilor

rezultatul la 32 de ani am descoperit tiroida Hashimoto autoimuna , 2 noduli , boala cronica imposibil de vindecat si de tratat destul de dificil cu sanse putine de ameliorare

asa ca eu din propria mea experienta m -am vindecat de mitul ,,vietii sanatoasa,, care iti asigura tinerete fara batranete , si viata fara de moarte

nu mi-am schimbat stilul de viata dar nici nu mai pot sa inghit galusca ca mancand sanatos si echilibrat si avand grija o vaita o sa fim imaculati
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

revin ca vroiams sa adaug ceva , nu vreau sa descurajez pe nimeni sa aiba un trai santos sau sa ajunga in extrama cu toate traznaile la el / ea in curte si in C.V. vroiam doar sa subliniez ca uneori in viata cand iti e sa se intample ceva se intampla , nu tine de supica de pui sau de 20 de hamburgeri mancati zilnic , oricta am vrea sa controlam totul sis a ne leganam in iluzia ca exista o posibilitate sa traim ever after nu merge , nu tine de noi

am editat ca mai adaug ceva , noi toti vrem sa avem o viata ok , bun alegem metoda cu traiiul fara exces eventual , o dieta saraca in div alimente , carne oua , etc , sg meu sfat daca doriti o astfel de viata informati-va inainte fff bine

nu de la medici neaparat , puneti mana pe o carte buna de anatomie , invatati mecanismele organismului , invatati cum se leaga proteinele de anumite elemente , cum reactioneaza organismul al privatiuni , cum incercand o dieta saraca in proteine de ex , sau in glucide , manacnd duldiuri dietetice , practica il bombardam cu efecte negative noi insine , cititi despre genetica , despre mecanismle anumitor boli , cum apar cauzele frecvente etc

o sa aveti supriza sa vedeti ca bolile care se ,, trateaza ,, cu succes , cu metode naturiste , dupa cum sustin oamenii care propovaduiesc asa ceva sunt trecute in ADN , asa ca sg modalitate de exemplu de a scapa de un cancer sau de un diabet sau de o boala autoimuna e sa iti rescrii ADN , restul sunt doar oferte pline de sperante , vandute bolnavilor , care isi aduna ultimel energii sa ami chinuie un pic organsimul chinuit de boala

vreti sa credeti in medicamentele si principiile naturiste , f bien dar inainte invatati direct de la sursa , nu net nu , blog , nu articolul cutare , nu parearea doctorului cutarica care poate fi pro sau contra unei metode , pur si simplu luati si studiati anatomie , genetica si o sa vedtei

exista o gena a cancerului ,asa cum exista o gena a altor malformatii , asa cum de exemplu ochii verzi , f rari in lume , sunt o mutatie genetica , fermecatori dar totusi o mutatie genetica
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
barcelona
User Junior
User Junior
Mesaje: 60
Membru din: 10 Oct 2009, 06:56
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Da Fetish sunt perfect de caord cu tine despre informatie.Si nu informatie de pe netm bloguri asa cum spui tu.Toti se dau destepti acum si ca sunt informati cititnd de pe bloguri.
Cand am devenit la inceput vegetariana, toti ma inebuneau , proteinaaa, proteina de unde iti iei proteina si mult vestita B12(care nici macar nu este o vitamina, este o bacterie care se formea in tractul bucal si colon:)))) ).Dar cand vedeau ca ia uite te duci la sala si iettee cum se formeaza muschiii, moooama da cum ca tu nu manaci proteina.Si uite cum dupa vreun an devenira si ei vegetarieni si copii lor la fel, bai si culmea ca le iesira analizele bune.
Da stupefiati fura mai rau cand am devenit vegana si moaama mai alerg si cate 6 km de 3 ori pe saptamna.Si ca am facut primul meu semimaraton in saptamna in care am mancat doar cirese si banane.

Da sunt perfect de acord, ca extremele nu sunt bune.Eu am renuntat ca asa am simtit.Nu imi inteleg unele cunostinte care cand aud ca nu mananc produse animale incep sa ma atace.Le spun atata timp cand imi este bine, nu-mi lipsesete nimic de ce sa fiu ingrijorata.Si am avut o perioada in care am mancat hrana cruda doar, si mi-au disparut chistutrile de pe ovare.Si bineinteles ca nu au mai aparut.Iar barbati-miu care a avut diabet facand si insulinadevenind veganca si mine e sanatos tun acum.
Dar sunt convinsa ca nu doar mancare ne-a ajutat ci spiritual noi am devenit altfel.
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

exact , v a a ajutat faptul ca ati crezut , exista cazuri in medicin a , si eu cunosc personal un caz , o buna prietena de familie , care diagnosticata cu cancer in metastaza si speranata de viata 3 luni a rezistat 2 ani pt ca pur si simplu a sperat, si a avut un optimism demn de invidiat pana in ultimul moment

matusa mea a zacut fix 3 saptamani , avut un cancer si aia a fost , ininte sa zaca la pat a fost la Paris , s-a intors perfect normla ok , bucuroasa bagaje chestii ,a facut o gripa si gata in 3 saptamani aiai a fost faza finala de metastaze , dar probabil ani de zile a dus un cancer in dezvoltatre fara sa simta nimic

pshihicul e fff important

am editata din cauza de greseli , si ca sa adaug , ca in medicina exista ideea conform careia nu exista boala , exista pacient

daca ai o boala si vrei sa lupti lupti pana la ultima farama d e speranta , oricum , daca te lasi dus de ideea ac esti bolnav/ a poti sa pui linistit/ a mainile pe piept ca si daca nu crapi datorita bolii , crapi oricum , deja este inutil sa ami lupti , boala te-a invins

mie persoanl mi-a fost ff greu sa accept ca sunt bolnava , am facut ecografii de re re confirmare , am cerut opinii ,am citit mi se parea imposibil

apoi am realizat si gata , am intrat in alta faza

faza sunt bolnava o sa iau tota viata un pumn de pastile , exista risc de diabet si de cariopatie ischemica si ? merg mai departe

boala mea nu este o conditie a vietii mele , este doar o ecuatie , o bucla a vietii mele , eu am ales sa nu ma impiedic de ea , sa nu imi coordonez viata in functie de faptul ca sunt bolnava

nu o sa am gandesc si niic nu am gandit , ah nu fac x lucru ca e periculos si sunt bolnava , aia e imi doresc il fac
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Cam cat de prost sa fii sa-i spui unuia ca nu mananca proteina doar pentru ca e vegetarian ? :lol:
E adevarat ca proteina vegetala nu e acelasi lucru cu proteina animala dar totusi ... e proteina :mrgreen:

Eu nu mai pot cu prostii !
Aaaa .... si nu pot fara carne! Si NU VREAU fara carne! :D
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Vad ca e de interes domeniul dar in acelasi timp se strecoara pe langa mituri si erori. Ca B12 care prin denumire e vitamina B12 ca face parte din din grupa de vitamine B, ar fi bacterie e interesant si uite sunt dispus sa vad o sursa credibila a acesti informatii :). Pe WIKI etc sigur nu va fi gasita.

Bun...pentru sustinerea vietii e nevoie de nutrienti. Astia se impart in macronutienti, micronutienti si fitonutrientii. Macronutrientii sunt compusi implicati in procesele vitale ale organismului, necesari permanent in cantitati mari. Sunt: apa, grasimi, carbohidrati, proteine. Micronutrientii sunt mineralele si vitaminele (inclusiv vitamina B12) care chiar daca nu sunt necesari in cantitati mari sunt indispensabili vietii. Fitonutrientii sunt nutrienti care pot fi procurati numai din produse vegetale. Reprezentativi sunt beta carotenul, luteina, licopenul, zeaxantina si flavonoidele. Pentru o viata sanatoasa trebuie sa existe in alimentatie toti acesti nutrienti in cantitatile ideale. Orice lipsa va creea dezechilibre pana la boala.

E atat de multa informatie incat nici nu stiu cum sa sintetitez. Sigur ca factorul genetic are un rol determinant dar e sustinut de modul de viata. Ce respiri, ce bei, ce mananci, cum dormi, nivel de stres etc. De mii de ani se stie ca suntem ce mancam si logic sa fie asa ca ne construim cu ce ingeram. Ba mai mult, mai complex "suntem ceea ce gandim". Se spune: "a fumat 70 ani si a trait 90 ani". Sigur, dar daca nu fuma poate traia 101. Si exemplele pot continua

Un amic stiindu-ma ca pe un tip ce face excese si reticent la moderatie imi zice sa probez ceea ce-mi recomanda, sa duc la extrem pentru a ma lamuri. Imi zice, ia tine-ti respiratia 2 minute si vezi ce se intampla, ia respira pe hornul unei sobe sa vezi dupa 3 minute ce se intampla, ia nu bea apa 3 zile, ia mananca doar prajituri 4 zile, ia mananca doar carne timp de 2 saptamani, ia mananca un an doar legume si ai sa vezi ce bine te simti su dupa 5 ani :). Pentru fumatori, ia sa fumam din 10 in 10 minute cate o tigara sa vedem ce si cum...

Asa poti intui daca nu mergi atat de extrem sa le si probezi ce conteaza, ce influenteaza calitatea vietii. Si sigur vom intelege ca si ce mancam ne va influenta sanatatea. Sunt foarte multi oameni pe planeta care sunt vegetarieni, vegani si nu au nici o problema de sanatate. Ba mai mult sunt sportivi de performanta in toate disciplinile sportive, inclusiv culturism care sunt vegetarieni. Practic nu exista sa nu gasesti nutrientii care sunt in carne, oua in lumea vegetala. Carentele pot fi de B12 si Fe. Dar asta doar daca nu ai o dieta vegetariana diversificata. In spanac se gaseste mult mai mult fier decat in carne. Amenia feripriva ca procent e la fel in numarul omnivorilor ca si in cel al vegetarienilor. Deci cauza e de alta natura nu a alimentatiei. Un alt mit e proteina! Omnivorii intotdeuna vor pune vegetarienilor stereotipic intrebarea :"pai proteina de unde"?. Pai e asa simplu, in sensul ca asta chiar nu e vreo problema. In primul rand, unui om cu o viata activa ii sunt necesare 0.8grame deproteina/kg corp. Deci unei persoane de 80kg ii sunt necesare doar 64g de proteina. Daca are activitate mai intensa acest necesar poate urca pana la 1g/kg corp. Pentru cei care au munci fizice grele, sporturi anaerobe, culturism etc poate urca si la peste 2g/kg corp.

Doar mintea stie (la unii care au cat de cat cunostinte) ca ingereaza proteina animala sau vegetala. Ficatul nu stie. El stie de nutrienti, si cand vede ca are de a face cu proteina incepe siteza sa. Proteina se sintetizeaza in aminoacizi. Ea ca atare ca macronutrient nu poate fi folosita. Sunt 22 de aminoacizi dintre care 8 esentiali. Se numesc esentiali ca nu pot fi produsi de catre organism. Deci e nevoie de o proteina de calitate care sa contina acesti aminoacizi esentiali ca altfel organismul va fi privat de ei. Carnea, oule contin proteina cu toti acesti aminoacizi esentiali. De aici si mitul sau confuzia omnivorilor superficiali. Ca daca nu vei manca proteina din carne vei fi privat de aminoacizii esentiali. Nimic mai fals, sunt multe vegetale care ii contin, daca nu toti in combinatii de alimente ii vei gasi. De exmplu quinoua contine toti aminoacizii esentiali. Dar si combinatii de soia, linte, fasole, mazare etc.

Cum am zis organismul nu stie de carne-vegetal, el creeaza mediul pentru digestie de la gandul ce vei manca. La un om sanatos poftele sunt nealterate in sensul ca-i cere exact ce are nevoie. Dar in secolul asta suntem sclavii gustului si simturile ni s-au alterat. Deci digestia incepe de la gandul ce vei manca, apoi miros, privit abia apoi mestecat si ingurgitat. Te gandesti ca mananci carborhidrati ca semnalul corect a fost necesarul de carborhidrati deja se creeaza mediul bazic pt digestie, te gandesti la proteina deja e pregatit mediu acid.

Digestia e consumatoare de energie la randul sau. De asta dupa o masa copioasa cu multe alimente diferite poate si incompatibile ai senzatia de somn. Si asta e un motiv pentru care mesele trebuie sa fie in cantitate mica eventual mai dese si nu combinatie de multe alimente ci maxim 2-3. Dar cat mai diversificata pe parcursul unei zile. Carbo in prima parte a zilei proteina spre seara. Diferenta intre digerarea a o 100g de quinoua si 100g carne de vita e imensa. Ca timp si energie. Deci te vei hrani mult mai usor mai repede si bine cu quinoua. Un alt minus al carnii e colesterolul. Colesterolul e numai de origine animala. Pe sticlele de ulei de floarea soarelui de exemplu scrie 0% colesterol. E un marketing cretin ca nu are cum sa contina, fiind ulei vegetal. E chiar jignitoare pentru cei ce stiu dar cum am zis marketing tocmai ca oamenii sunt neinformati.

Problema cea mai mare a carnii sunt steroizii. Animalul e injectat cu steroizi pentru a creste in masa pentru un profit cat mai mare, steroizi care raman in masa musculara si pe care ii ingeram mancand-o. Un alt motiv pentru care multi devin vegetarieni e unul subtil/spiritual. In timpul sacrificarii animalului se produce o mare energie negativa (frica, teroare) care impregneaza carnea si care se transmite mai departe. Exact invers fata de hrana raw vegana. Nu vreau sa fiu inteles gresit, eu sunt omnivor, mananc carne pentru ca eu sunt un mancau si sunt un pofticios, mananc cat mai mult si orice :). Nu fac lobby pt vegetarianism, fiecare e bine sa faca ce simte, doar semnalez ca daca te informezi cum trebuie nu exista nici o problema in asta. Daca variezi cu ce trebuie poti trai absolut ok (posibil chiar mai bine). Eu ma simt de exemplu fff bine cand tin regimul oshawa (dupa numele creatorului Dr. Oshawa). E unul extrem dar e pe perioada doar de 10 zile si e pentru detoxifiere. Nu exista regim de detoxifiere cu carne :). Poate doar daca vrei sa faci sigur guta. In zilele cand alerg nu as putea-o sa o fac daca as manca o ceafa de porc inainte, si cand ma gandesc la asta am stare de voma. Mananc doar fructe, cereale, orez, paste exact ce trebuie pentru activitatea ce va urma. Deja organismul stie si da semnalele ce trebuie. In rest ador ceafa :)

Ionut, cu voia ta o sa fac reclama la un site :) http://www.danutritie.ro
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
barcelona
User Junior
User Junior
Mesaje: 60
Membru din: 10 Oct 2009, 06:56
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

http://www.youtube.com/watch?v=_JKvu9MJfk8
http://www.roylretreat.com/articles/b12.html

Mai sus am pus 2 dintre sursele in care am gasit despre B12

Mai sunt cartile doctorului Laza. Doctorul Marginean.Amandoi sunt vegetarieni.
Despre B12 am citit si in cartea lui Robert Morse.
Si voi mai da un citat tradus de Ligia Pop(o tipa care a fost oarecum promotoare a raw veganismului in Ro) dintr -o carteHuman Anatomy and Physiology”.

Multa lume spune ca B12 se poate gasi doar in produsele de origine animala. Aceasta este neadevarat. Nici un ingredient natural de provenienta animala sau vegetala nu contine B12. Vitamina B12 este o bacteria produsa de microorganisme. Vitamina B12 este singura vitamina care contine urme de elemente: cobalt ce da vitaminei numele chimic , cobalamina care este centrul molecular al structurii sale.

Sinteza vitaminei B12 are loc in intestinul mic fiind si locul unde B12 se absoarbe. Din moment ce bacteriile din intestin au cobalt si alti nutrienti, se produce B12. Dupa parerea lui Dr Michael Klaper, vitamina B12 este prezenta in gura si intestine. B12 trebuie sa fie combinata cu o enzima mucoproteina numita Intrinsic Factor, care este in mod normal prezent in secretiile gastrice pentru a fi absorbit corect. Daca factorul intrinsec este stricat sau absent, sinteza vitaminei B12 nu se va intampla indiferent in ce cantitate se afla in alimentatie. Deficienta de B12 poate fi din cauza antibioticelor, alcoolului, fumatului si stresului. Alcoolul distruge ficatul, deci cei care consuma alcool au nevoie de mai mult B12. De asemenea cei care fumeaza sau cei care consuma mancare preparata la gratar sunt mereu deficienti in B12.”
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

SAD daca ar trebuie sa ne luam dupa perceptii gen nu mancati carne ca are steroizi pai ar trebui sa spunem nu mancati nici legume si fructe ca sunt pline de ingrasaminte chimice(si alea sutn fortate sa creasca) si tratate cu nuscate insecticide deci nu mancati fratilor nimic nici apa sa nu beti ca are chimicale....Asta e e timpul pe care il taim,viata e scurta si eu zic ca cel mai indicat ar fi s ao traiasca fiecare dupa cum i convine....vreti carne mancati tata cat incape, ce naiba bunicamio era betivu staului de dimineata il vedeai cu felia de slanina si paharu de rachiu si uite ca dus-o pana la 88 ani looool :mrgreen: Si n-a murit inima sau de ciroza, a murit de batranete....Nu zic e normal sa fim moderati dar e bine s ane bucuram si de viata ca trece foarte repede
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Da, am citit si vazut pe linkurile ce mi-ai dat. Clar nu sunt in masura sa contest. Totusi poti gasi informatii din surse sa le zic oficiale in care se afirma ca vitamina B12 cu formula sa se gaseste atat in alimente de natura vegetala cat si animala. M-am uitat si in niste cursuri in care la fel se afirma. Spun ca plante si animale nu pot produce B12 dar multe alimente sunt sursa naturala de B12 prin simbioza bacteriana pentru ca numai bacteriile au enzimele necesare sintezei. Ma rog...e prea profunda si pe detaliu discutia, e bine ca sunt ambele pareri enuntate.

Dar pe fond suntem de acord. Nu exista carente de B12 la vegani si intradevar alcool, fumat etc duc la anemii.

Da, trompi si vegetalele sunt afectate mai ales de modificari genetice. Dar se poate alege inca plus ca ce conteaza e sa te simti cat mai bine. Nimeni nu impune nimic fiecare in parte trebuie sa aleaga pentru el. Si in functie de ce va alege probabil va trai. Un mod de viata echilibrat sigur va aduce calitate mai buna a vietii. Poti trai lesinat sau plin de energie....
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
barcelona
User Junior
User Junior
Mesaje: 60
Membru din: 10 Oct 2009, 06:56
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Da Winx asa pare,per total suntem de acord.
Si da asa gandesc si eu, poti muri la 100 de ani si sa mananci cewvfrei si cat vrei dar sa traiesti mereu lesinat , mereu sa dormi pe tine, sa te plangi din orice si multe altele.Fiecare alege ce viatza doreste sa traiasca !!!!!!!!!!!!!
Avatar utilizator
danger21
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 144
Membru din: 11 Iun 2006, 20:43
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Pe vremea bunicilor nostri nu erau alimente modificate genetic, si nici nu muncea nimeni la corporatii si n-aveau target. Cand oboseau se asezau sub copac si leneveau. Nu-i impingea seful de la spate sa termine nu stiu ce proiect ca altfel le taie din salariu. Nu era nici competitia ca alt vecin cine stie ce masina mai grozava si-a luat sau a plecat in nu stiu ce vacanta. Poate doar ca iarba era mai verde si capra mai grasa... In fine viata sanatoasa vine in primul rand si din echilibrul emotional, cam asta se uita, nu e numai vorba de mancare si sport, desi si asta ajuta. Iar apropo de veganism, il duc pe picioare de 5 ani, cam asa, si o duc bine, nu ma pot plange de vreo lipsa de vitamina sau proteina, neuronu sta inca bine la locul lui...
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”