Top Webcams 2012-2024

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Scrie răspuns
alexandra1234
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 02 Iun 2012, 12:49
Localitate: ceska rep
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am
raspuns eu,

Nimic, schimba portul usb si umbla la recording device la levels!
SoulCams Models Studios wanted
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

ms alex. tocmai cand ma pregateam sa scriu ca am rezolvat era din cablu am vazut si postul tau ,da asa e ,de acolo era,oricum ms frumos
cara_em22
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 184
Membru din: 19 Aug 2009, 22:40
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time
Contact:

buna,
am o intrebare pentru ce ai care deja un Logitech BCC950. Doresc sa cumpar si eu unul de la Domo , problema este ca eu folosesc pe webcam stau pe zoom deoarece sunt foarte slaba .
Aceasta este marea mea problema cu webcamurile HD ma arata foarte slaba de aceea inca mai lucrez cu vechiul meu webcam .
Cum este Zoom-ul la acest webcam ? Pot mari imaginea si claritatea imaginii sa ramana la fel de buna?
.............
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

cara pe ce camera lucrezi acum?
eu lucrez cu BCC-ul si am 43 de kilograme....si imi merge foarte bine si fara zoom. In opinia mea cel mai important este sa iti depasesti complexele....BCC-ul chiar merita toti banii sa stii, zoom-ul nu extraordinar dra poti puen camera mai aproape de tien la o adica....eu personal nu stau cu zoom-ul in free, cine ma vrea ma place asa, sa stii ca nu kilogramele in minsu sua in plsu conteaza, ci personalitatea!
cara_em22
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 184
Membru din: 19 Aug 2009, 22:40
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time
Contact:

Multumesc pt raspuns trompi , eu stau pe vechea camera philips spc900nc , inca nu pot renunta la ea , asa sunt eu , cand ma atasez de un lucru nu mai pot renunta usor la el
Am incercat sa o schimb cu logitech C900, nu mi-a placut deloc si am revenit la philips
Ma interesa culorile ,< imi plac culorile vii> si zoom=ul deoarece eu folosesc zoom si nu as vrea sa dau banii pe ea si apoi sa o tin pe dulap asa cum am facut de mai multe ori
Am dat comanda la Domo , sper sa ma obisnuiesc cu ea
Multumesc frumos pt ajutor
.............
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Buna Cara_em ,,, vai nu pot sa cred philips spc900 ... o stiu a fost o camera foarte buna in 2007-2008, dar a fost depasita de mult.

Sunt sigur ca modelele se ataseaza de un webcam sau altul dar cerintele actuale sunt altele si folosirea unui webcam invechit nu poate sa fie decat un dezavantaj, poate tu spui ca te vezi bine dar degeaba daca nu faci $, app culorile vii se pot obtine prin balans de alb corect + color intensity un pic in plus la webcamurile logitech

Cu siguranta ca o sa se vada la trafic folosirea unui webcam mai bun si BCC950 este un webcam bun, m-am jucat cu cateva webcamuri si pot spune ca am fost placut impresionat de calitatea redata iar telecomanda face tot bani ( chiar daca miscarile nu sunt cele mai smooth dar e altceva)
Uite citeste aici: articol-importanta-calitatii-siteuri-t13658.html
pe acolo sunt mentionate beneficiile folosirii unui sistem nou.

Sper sa te acomodezi cu noul webcam si sa il folosesti cu placere.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
cara_em22
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 184
Membru din: 19 Aug 2009, 22:40
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time
Contact:

Multumesc frumos Glamour,iar de incasari nu pot sa ma plang si cu toata modestia pot spune ca sunt in topul unui site cu toate ca webcamul meu este unul invechit.
Binenteles a venit timpul sa ma adaptez si eu noilor cerinte < stiu ca trebuia sa fac acest lucru demult >
Va multumesc mult pentru ajutor
.............
cara_em22
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 184
Membru din: 19 Aug 2009, 22:40
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time
Contact:

In sfarsit am probat camera web logitech BCC950 , este intradevar super ok
imi place foarte mult , deja o iubesc
Mi-a fost de ajutor foarte mult ceea ce am citit aici
Multumesc tututor
.............
Avatar utilizator
PS1
Mesaje: 12
Membru din: 29 Sep 2013, 09:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Logitech C920 nu are aceleasi specificatii tehnice ca si BCC950? Diferenta nu este telecomanda pe care o are BCC950? Nu am testat-o inca, insa vrem sa cumparam Panasonic HC-V720(prima recomandare a Jasminului). Pe aceasta a testat-o cineva?
Panasonic720
Mesaje: 8
Membru din: 09 Noi 2013, 04:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Da, am testato eu. Am resuit dupa vro 3 zile de nervi si de frustrare (ca am dat 26 de milioane pe ea) sa o setez "ca la carte" Ce sa zic... a fost prostia mea ca mai bine pierdeam cateva ore si luam cartea din scoarta-n-scoarta decat sa me enervez cu cei de la LJ support... si intr-un final tot eu am reusit "alone".

Verdictul! SUPER! A meritat si banii si timpul pierdut...

Istoricul meu in domeniul camerelor webcam sau camcorder este urmatorul:

3 ani de lucrat pe Panasonic NV-GS 500
1 an si ceva Microsoft Lifecam Cinema
1 an si ceva Logitech C920
Prezent: Panasonic HC-V720

Concluzia, webcamurile sunt usor de conectat si la setari aproape ca nu prea ai ce sa mai ajustezi... Clar Logitech C920 este peste Microsoft, culorile mult mai bune, chiar daca nu ai lumina prea multa se vede bine dar tot webcam ramane... zoomul din soft este dea dreptul oribil... sunt convinsa ca si la BCC-ul asta nou zoomul tot o porcarie e... si de ce spun asta? Pentru ca stiu din sursa sigura ca una te vezi tu in imaginea ta si altfel te vad membrii... cand bagi zoom imaginea se pixeleaza rau...

Asa ca fetelor decat sa dati banii pe un webcam mai bine strangeti si luati-va camcorduri HD si automat si "vanzarea" va creste.

Eu acum sunt multumita de noua camera de la Panasonic. E super!
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Imagine

Nu spun ca c930 este o camera rea doar ca imposibilitatea modificarii celor doua slidere Exposure si Gain faptul ca nu poti folosii functia mirror si faptul ca nu ai antiflickr ... mie nu imi pica bine.

Eu consider gain si expunere absolut necesare.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
windfucker
Mesaje: 20
Membru din: 27 Mai 2010, 04:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nu stiu daca ajuta cu ceva,dar eu folosesc 930e-ul fara soft instalat pentru ca ma deranja faptul ca nu imi folosea la nimic.Folosesc si webcamsplitter pentru ea si din fericire fara soft am optiunile de gain,exposer,flicker direct pe source settings.Si as vrea sa adaug ca iubesc aceasta camera.Nu se compara cu nimic din trecutul lui logitech:culori calde,puternice daca vrei,imagine sharp-chiar este un webcam bun din punctul meu de vedere.Am incercat 920 inaintea lui si chiar si in paralel si am returnat 920-ul a 2-a zi.Camera am cumparat-o dupa un site nemtesc(unde am gasit pretul cel mai mic si o trimit si repede prin UPS),dar se gasesc si pe amazon.Bafta multa si spor!
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

windfucker scrie:Nu stiu daca ajuta cu ceva,dar eu folosesc 930e-ul fara soft instalat pentru ca ma deranja faptul ca nu imi folosea la nimic.Folosesc si webcamsplitter pentru ea si din fericire fara soft am optiunile de gain,exposer,flicker direct pe source settings.Si as vrea sa adaug ca iubesc aceasta camera.Nu se compara cu nimic din trecutul lui logitech:culori calde,puternice daca vrei,imagine sharp-chiar este un webcam bun din punctul meu de vedere.Am incercat 920 inaintea lui si chiar si in paralel si am returnat 920-ul a 2-a zi.Camera am cumparat-o dupa un site nemtesc(unde am gasit pretul cel mai mic si o trimit si repede prin UPS),dar se gasesc si pe amazon.Bafta multa si spor!
Super Multumesc pt share Windfucker,
O intrebare la tine am daca se poate.... softul de la Jasmin recunoaste si transmite webcamsplitterul cu C930 in format-ul 16:9 pentru ca asta nu am apucat sa verific...
stiu ca splittcamul in jasmincam nu il poti folosii decat in formatul 4:3
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
windfucker
Mesaje: 20
Membru din: 27 Mai 2010, 04:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am cont pe livejasmin,dar din pacate nu lucrez pe el.Am sa si iti dau un feedback cand il incerc.Eu sincer nu am curaj sa instalez softul lor a 2-a oara pentru ca mi-a crapat placa video din cauza lui si mi-a facut ceva probleme acest soft cand am reinstalat-o.Acum nu stiu daca a fost din cauza calc meu sau a softului, dar se pare ca avea un rol de admin pe calc meu;) si nu imi permitea sa reinstalez placa video-ciudat rau mi s-a parut.Nu stiu daca este din cauza wind 8 pe care il detest!dar.....nu sunt chiar afona in calc sa nu stiu despre ce vorbesc.
Acum eu iti multumesc pentru toate feedback-urile pe care le dai pe acest site si tuturor celorlalti care dau mereu informatii folositoare!
Va urez un sfarsit de an asa cum va doriti si un an nou asa cum il visati!
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Salut Wind dupa ce am scris respectivul post am pus mana si am testat :)) am si scris replay cu ce am observat eu dar in pacate nu am apucat sa il pun pe forum,

Am sa postez raspunsul initial mai jos si aici am sa bag completarile necesare:
- softul nu a cauzat nici o problema win7 64. am sa in mai instalez si pe alte pc-uri sa vad daca ramane la fel.
- in verysoft nu exista exposure doar gain, in rest celelalte setari merg fara problema inclusiv zoomul digital.
Acum eu iti multumesc pentru toate feedback-urile pe care le dai pe acest site si tuturor celorlalti care dau mereu informatii folositoare!
Multumesc de apreciere, comparativ cu Sad^^Eyes eu sunt mic copil :) mai ajut si eu cand pot, oricum mai sunt cateva persoane care se mai implica sa speram ca vor mai contribuii si altii.

( raspunsul pe care nu am apucat sa il postez )
Revin cu un update dupa ce m-am jucat mai mult cu c930 si verysoftsplitter

In verysoft source rezolution setat 1080p am avut 5 fps (lumina era ca la balamuc) ... in 720p am crescut la 15 fps iar la 848 x 480 30 fps bun ... la output in verysoft singura valoare apropiata de 848x480 a fost 852x480 care a fost si recunoscuta de jasmincam > mers online ... imaginea neagra nu a fost preluata de soft eu cred ca motivul a fost urmatorul: imaginea captata era mai mica decat imagine transmisa si anume 848x480 vs 852x480
Source rez ridicat la 720p (sa nu uitam ca nr fps scade cu cat e rezolutia mai mare) intrat online imaginea a fost captata dar - calitatea imagini praf, balans de alb un pic cam rece dar asta sa zicem ca o nimeresti ... overal avand in minte calitatea redata de camerele video nu sunt convins deloc.

P.S. au ajuns webcamurile sa aibe nevoie de lumina cat o camera video? mi se pare un pic absurd avand in vedere ca asta era un punct forte pentru webcamuri, faptul ca foloseau mai putina lumina.
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
windfucker
Mesaje: 20
Membru din: 27 Mai 2010, 04:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

- in verysoft nu exista exposure doar gain, in rest celelalte setari merg fara problema inclusiv zoomul digital

Pe source setting pe verysoft am Video Proc Amp si Camera control-aici am si exposure pe langa zoom,focus,pan.tilt si mai jos low light compensation.
Si intradevar are nevoie de lumina multa sa obtin fps-uri bune dar inca mai trebuie sa lucrez la capitolul acesta.
Bafta multa!
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Dap aveai dreaptate exista si Exp dar in celalalt tab :) Gain si Exp sunt impartite, stau acum si ma gandesc chiar nu stiu unde eram cu gandul cand m-am uitat in setarile respective. poate am fost indus in eroare de faptul ca in partea cealalta erau functiile de zoom focus pantilt si am zis ca nu are ce sa caute Exp acolo.

C930 + verysoft pe JasminCam nu este ceea ce trebuie pt ca trebuie sa captezi in rez mare si automat ai low fps, in rezolutie mica e totul in regula dar nu se intelege cu softul.
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
marin
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 106
Membru din: 16 Oct 2013, 22:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Singurul webcam care e capabil de 30pfs cu rezolutie full HD in verysoft e BCC-ul, asta din cate stiu eu. Doar webcamuri de la Logitech am incercat, exceptand c930.
Problema cu rezolutia full HD la BCC este ca nu mai merge functia de zoom din telecomanda, cand e scazuta rezolutia revine si zoom-ul.
raluka
Mesaje: 11
Membru din: 22 Iun 2010, 23:00
Has thanked: 0
Been thanked: 0

BUna ziua,
sunt si eu interesata de un logitech c930. Vroiam sa stiu daca la partea de culori se apropie sau chiar e mai buna ca logitech c910...(eu acum folosesc c920 si are culori ff reci + ca eu am pielea alba si chiar se vede ...grrrrr..) iar cu c910 setam culorile si eram aprope bronzata lol....
Deci culorile la c 930 sunt vii si calde sau reci si fade? multumesc frumos
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

raluka scrie:BUna ziua,
sunt si eu interesata de un logitech c930. Vroiam sa stiu daca la partea de culori se apropie sau chiar e mai buna ca logitech c910...(eu acum folosesc c920 si are culori ff reci + ca eu am pielea alba si chiar se vede ...grrrrr..) iar cu c910 setam culorile si eram aprope bronzata lol....
Deci culorile la c 930 sunt vii si calde sau reci si fade? multumesc frumos
Am testat C930, cu lumina potrivita si setarile corecte nu am avut de ce sa ma plang referitor la calitate, culorile erau redate corect si OK.

Daca tu vrei sa pari "bronzata" chiar daca tu nu esti.... ehh nu am facut teste de acest gen.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Imagine

Se pare ca cei de la Logitech au implementat zoomul optic intr-un webcam acest lucru inseamna ca atunci cand apropiem calitatea imaginii nu mai are de suferit totodata webcamul are si functia de PT adica pantilt. Acest webcam face parte din categoria Business de la Logitech

Specificatiile camerei:
Smooth motorized pan, tilt and zoom, controlled from remote or console
• 260-degree pan, 130-degree tilt
10X lossless zoom
• 90-degree Field of View
Full HD 1080p 30fps with onboard UVC 1.5 and H.264 SVC
• Camera “Home” preset key
• Far-end control (PTZ) of ConferenceCam products
ZEISS ® Optics with autofocus
• Kensington Security Slot
• LED to confirm video streaming
• Standard tripod thread


Mai multe specificatii pentru persoanele interesate se gasesc aici:
http://www.logitech.com/en-us/product/c ... ?crid=1545

Un PDF cu specifiicatiile produsului se gaseste aici:
http://www.logitech.com/assets/50778/cc ... -sheet.pdf

Singurul minus la acest produs ar fi pretul.



Opening the Box:


O scurta prezentare aici:
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

foarte interesanta ultima noutate glamourfoto! ma intreb insa daca respectiva telecomanda se strica tot la fel de repede decat cea de la bcc;))))la pretul asta cred ca e mai buna o camera video decta un webcam nu?
referitor la c930, este ultima mea achizitie si pot spune ca sunt foarte multumita! are o imagine panoramica in sensuvla ca se vede mai mult din camera fata de un webcam obisnuit, are nuantele de galben de care spui tu raluka eu chair dau balansul inapoi s anu par prea galbena parac e setata pe bronzat la mine;)))) Ideea e ca eu sunt si galbena la piele ...
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”