Top Webcams 2012-2024

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Eu va sfatuiesc sa luati cam din Ro,m-am bucurat ca am luat-o mai ieftina de pe amazon si am platit 360 ron TVA la ridicare,asa ca all the way Romania from now on.
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
SoulCams Models Studios wanted
Bluekarinna
Mesaje: 46
Membru din: 09 Dec 2012, 23:07
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am o dilema si de 2 zile nu reusesc sa gasesc un raspuns, poate stie cineva si ma poate ajuta.
Este vorba de camera Logitech C920 am gasit doua variante 960-000769 si 960-000768 sigura diferenta vizibila este de pret. Imi poate explica cineva care este diferenta tehnica? Va multumesc!
Pumpy
User Activ
User Activ
Mesaje: 239
Membru din: 06 Oct 2012, 13:47
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bluekarinna scrie:Am o dilema si de 2 zile nu reusesc sa gasesc un raspuns, poate stie cineva si ma poate ajuta.
Este vorba de camera Logitech C920 am gasit doua variante 960-000769 si 960-000768 sigura diferenta vizibila este de pret. Imi poate explica cineva care este diferenta tehnica? Va multumesc!
Nici o diferenta tehnica, este vorba doar de lotul de productie/driverul implementat si atat.
erikaloss
Mesaje: 2
Membru din: 16 Ian 2013, 10:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Foarte util postul
alexandra1234
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 02 Iun 2012, 12:49
Localitate: ceska rep
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pocahontas scrie:Eu va sfatuiesc sa luati cam din Ro,m-am bucurat ca am luat-o mai ieftina de pe amazon si am platit 360 ron TVA la ridicare,asa ca all the way Romania from now on.
Buna

Camera a venit din UE? sau din USA?
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Din US a venit.
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
cobra1981
Veteran
Veteran
Mesaje: 501
Membru din: 29 Mai 2007, 15:59
Localitate: Targu-Mures
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

Helloo all

Tocmai ce am primit si eu noua camera bcc950 si se vede super ....calitatea imaginii este de nota 10 pan-tilt putin mai greoi...dar in rest e foarte ok....dar am mai dat de o problema...cand incerc sa dau pe advanced settings nu imi apare ca in softul nou de la logitech(acela pus de Sad)...imi apare ca in softul vechi ca la un sony evi...e cam acelasi lucru dar nu prea:)))...si inca ceva daca dau din softul logitech pe quick capture imi apar doar 3 rezolutii(320x240,640x480 si 800x600)...nu inteleg de ce...poate sa ma lamureasca si pe mine cineva ce e in neregula?

Va multumesc anticipat
cobra1981
Veteran
Veteran
Mesaje: 501
Membru din: 29 Mai 2007, 15:59
Localitate: Targu-Mures
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

aaa da si uitasem sa precizez,atunci cand il deschid cu webcamspliter imi vede ca rezolutie din sursa(adica aceea ingrosata cu negru) este 640x480...daca pun pe 1920x1024 am 5 fps si merge sacadat de rupe la fel si in alte rezolutii mai mari de 800x600...chiar nu inteleg ce nu e bine.
Calculatorul este un i7 3770, win7 64, 4 gbram...chiar nu inteleg de la ce poate sa fie
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

cobra1981 scrie:aaa da si uitasem sa precizez,atunci cand il deschid cu webcamspliter imi vede ca rezolutie din sursa(adica aceea ingrosata cu negru) este 640x480...daca pun pe 1920x1024 am 5 fps si merge sacadat de rupe la fel si in alte rezolutii mai mari de 800x600...chiar nu inteleg ce nu e bine.
Calculatorul este un i7 3770, win7 64, 4 gbram...chiar nu inteleg de la ce poate sa fie
Ai pus softurile de care am precizat eu? Ultimul driver pentru BCC950 si apoi softul de la C920?

http://www.logitech.com/en-us/support/Conferencecam (dai la Downloads)
(Optional) http://www.logitech.com/en-us/support/h ... ebcam-c920 (dai la Downloads)

Am testat acum in 1920x1080 am 30fps in webcamsplitter, calc intel quad core dar de generatie veche.. 4-5 ani vechime.

Bafta acolo
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
cobra1981
Veteran
Veteran
Mesaje: 501
Membru din: 29 Mai 2007, 15:59
Localitate: Targu-Mures
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

Multumesc de raspuns Sad :) ...intre timp am rezolvat problema...eu am pus doar softul de la c920...dupa ce am instalat si cel de la bcc950(nu il gasisem...era la bussines) sa rezolvat. :D
Iti multumesc inca odata :)
Avatar utilizator
desirousgirls
Mesaje: 18
Membru din: 15 Feb 2013, 13:34
Localitate: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Desi topicul era despre web-cams, s-a ajuns la discutii despre becuri.
Eu (la studio) folosesc web-cams Logitech BCC950 ConferenceCam. Din punctul meu de vedere sunt camere foarte reusite, atat ca si design cat si ca si caliteatea pe care acestea o ofera imaginii,si mai ales foarte destepte (cu remote-move).
Daca este sa revin la becuri, in fiecare camera folosesc panouri superioare (cate doua in fiecare camera, fiecare cu cate 4 neoane de 8w fiecare). Prefer varianta superioara-usor in fata pentru a evita umbrele. Pe viitor imi doresc sa suplimentez cu panorui oblice cu cate 2-4 neoane de 8-11w.
Avatar utilizator
Ken
Veteran
Veteran
Mesaje: 533
Membru din: 06 Ian 2010, 20:24
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am cumparat si eu un c920 de la Real , pret 430 lei :) .... Pot spune ca se vede impecabil cu ajutorul setarilor date de Sad .
Ca si becuri folosesc unul de putere mare 105W cu lumina rece + unul normal de 100W .
Becul a fost cumparat de la : http://www.tehnoelectric.ro/97-becuri_economice acum cativa ani , nu cred ca se mai gasesc acum , noroc cu Sad atunci ca mi-a recomandat site-ul :)
Pun o poza cu becul langa un pachet de tigari ptr a va da seama de marimea lui :)


Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Cu ceva timp in urma mi-am exprimat dorinta de a ma juca un pic cu un BCC950, fiind totusi un pic cam scump de achizitionat pentru teste am avut de asteptat un pic.

Revin cu impresii dupa ce am pus mana/setat/reglat, se poate spune: "testat" 5 webcamuri BCC950 (webcamuri diferite nu acelasi) in conditii diferite de lumina.

Este o camera web surprinzatoare care face fata cu brio oricaror cerinte, setata corect se apropie ridicol de mult de mult de calitatea imaginii oferita de un camcorder + Tvtuner Hd (pantilt optional) la un pret de cel putin 3 ori mai mic ceea ce eu cred ca este destul de important.

In momentul de fata daca vrei sa te apuci de videochat si ai buget de 1100 ron pentru webcam ai 2 alternative:
- 1 cumperi BCC-ul si rezolvi totul
- 2 cumperi o camera video Sh + tvtuner ai multe batai de cap, nervi si restul dupa un timp le vinzi, cumperi Bcc-ul si esti happy.

Nu pot decat sa sper ca in viitorul apropiat sa apara echivalentul lui BCC cu zoom optic care o sa puna pe butuci toate sistemele formate din camerele video + tvtunerele + pantilt.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
crazyone
Mesaje: 11
Membru din: 21 Ian 2013, 03:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna,aveti idee unde pot gasi bec economic 135w temperatura culorii 5500k?am cautat dedeman,hornach,praktiker etc..pe net..chiar nu gasesc nu au in stoc,am un logitech bc9550 am becul de la site si ,bec 45w e chivalentu a 225w temperatura culorii 6500k si inca un bec sus 45w ,dar knd ma dau mai inspate ma intunec ...am camera foarte mare ..aveti idee ce pot face?:D ms
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

crazyone scrie:Buna,aveti idee unde pot gasi bec economic 135w temperatura culorii 5500k?am cautat dedeman,hornach,praktiker etc..pe net..chiar nu gasesc nu au in stoc,am un logitech bc9550 am becul de la site si ,bec 45w e chivalentu a 225w temperatura culorii 6500k si inca un bec sus 45w ,dar knd ma dau mai inspate ma intunec ...am camera foarte mare ..aveti idee ce pot face?:D ms
Te-ai asigurat ca aceste becuri ilumineaza tot spatiul de lucru? Ai incercat sa le schimbi pozitia? mai aproape, mai departe etc... Ai facut setarile manual, respectand procedura prezentata la inceputul topicului? Cat de mare este camera de lucru? inaltime, latime, lungime. Ce culoare au peretii?

Exact cu specificatiile prezentate de tine nu am gasit decat pe siteuri de afara (nu am stat sa caut mult)
http://www.ebay.com/itm/5500K-220V-135W ... 3ccd341350

La noi, pe f64:
http://www.f64.ro/hakutatz-bec-fluoresc ... fb-85.html poti lua 2, nu stiu temperatura, poti intreba

120W sau 150w, vezi cele cu fasung E27 (daca iei E40 dulia e mare iti trebuie fasung special) au si rece 6400k si calda 2700k, pentru webcam, e bine sa nu combini temperaturile de culoare, vei avea probleme cu setarile manuale la white balance.
http://www.adaelectric.ro/Lumen_s861.html

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

SAD^^EYES scrie:
crazyone scrie:Buna,aveti idee unde pot gasi bec economic 135w temperatura culorii 5500k?am cautat dedeman,hornach,praktiker etc..pe net..chiar nu gasesc nu au in stoc,am un logitech bc9550 am becul de la site si ,bec 45w e chivalentu a 225w temperatura culorii 6500k si inca un bec sus 45w ,dar knd ma dau mai inspate ma intunec ...am camera foarte mare ..aveti idee ce pot face?:D ms

Te-ai asigurat ca aceste becuri ilumineaza tot spatiul de lucru? Ai incercat sa le schimbi pozitia? mai aproape, mai departe etc... Ai facut setarile manual, respectand procedura prezentata la inceputul topicului? Cat de mare este camera de lucru? inaltime, latime, lungime. Ce culoare au peretii?
Exact cum a spus si Sad trebuie sa-ti raspunzi la intrebarea daca becurile lumineaza uniform toata incaperea, sau aproape uniform,
Eu cred ca solutia nu este un bec enorm in fata pt ca daca faci setarile pe manual pentru aproape cand ai sa te indepartezi va fi la fel intuneric.Iar daca faci setarile pentru departe cand stai aproape ai sa fi la foarte luminata,
In functie de camera ta (daca peretii sunt albi) eu zic ca alte 2-3 ( de 45w ) becuri pozitionate corect te vor ajuta la mobilitate.

Bcc-ul e o camera buna dac este setata corect.


P.s. becul de la F64 mentionat de Sad mai sus este de 5500 K
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
crazyone
Mesaje: 11
Membru din: 21 Ian 2013, 03:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

SAD^^EYES scrie:
crazyone scrie:Buna,aveti idee unde pot gasi bec economic 135w temperatura culorii 5500k?am cautat dedeman,hornach,praktiker etc..pe net..chiar nu gasesc nu au in stoc,am un logitech bc9550 am becul de la site si ,bec 45w e chivalentu a 225w temperatura culorii 6500k si inca un bec sus 45w ,dar knd ma dau mai inspate ma intunec ...am camera foarte mare ..aveti idee ce pot face?:D ms
Te-ai asigurat ca aceste becuri ilumineaza tot spatiul de lucru? Ai incercat sa le schimbi pozitia? mai aproape, mai departe etc... Ai facut setarile manual, respectand procedura prezentata la inceputul topicului? Cat de mare este camera de lucru? inaltime, latime, lungime. Ce culoare au peretii?

Exact cu specificatiile prezentate de tine nu am gasit decat pe siteuri de afara (nu am stat sa caut mult)
http://www.ebay.com/itm/5500K-220V-135W ... 3ccd341350

La noi, pe f64:
http://www.f64.ro/hakutatz-bec-fluoresc ... fb-85.html poti lua 2, nu stiu temperatura, poti intreba

120W sau 150w, vezi cele cu fasung E27 (daca iei E40 dulia e mare iti trebuie fasung special) au si rece 6400k si calda 2700k, pentru webcam, e bine sa nu combini temperaturile de culoare, vei avea probleme cu setarile manuale la white balance.
http://www.adaelectric.ro/Lumen_s861.html

Bafta acolo.
Buna.multumesc pt ajutor am gasit un bec de 150 w temperatura 5500 k l-am bagat cu becul de la site se vede ok , camera este cam de 5 m lungime si 4 m latime ,, peretii albii, da am respectat tot ce ai specificat tu si in articolul despre setarile cu lumina pt videochat..sunt cat de cat multumita acum..dar as vrea sa imi iau un softbox sau o umbrela pt camera mea asa mare ce imi recomanzi?care e mai bun? imi ajunge 1? Multumesc de ajutor o seara placuta
crazyone
Mesaje: 11
Membru din: 21 Ian 2013, 03:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

GlamourFoto scrie:
SAD^^EYES scrie:
crazyone scrie:Buna,aveti idee unde pot gasi bec economic 135w temperatura culorii 5500k?am cautat dedeman,hornach,praktiker etc..pe net..chiar nu gasesc nu au in stoc,am un logitech bc9550 am becul de la site si ,bec 45w e chivalentu a 225w temperatura culorii 6500k si inca un bec sus 45w ,dar knd ma dau mai inspate ma intunec ...am camera foarte mare ..aveti idee ce pot face?:D ms

Te-ai asigurat ca aceste becuri ilumineaza tot spatiul de lucru? Ai incercat sa le schimbi pozitia? mai aproape, mai departe etc... Ai facut setarile manual, respectand procedura prezentata la inceputul topicului? Cat de mare este camera de lucru? inaltime, latime, lungime. Ce culoare au peretii?
Exact cum a spus si Sad trebuie sa-ti raspunzi la intrebarea daca becurile lumineaza uniform toata incaperea, sau aproape uniform,
Eu cred ca solutia nu este un bec enorm in fata pt ca daca faci setarile pe manual pentru aproape cand ai sa te indepartezi va fi la fel intuneric.Iar daca faci setarile pentru departe cand stai aproape ai sa fi la foarte luminata,
In functie de camera ta (daca peretii sunt albi) eu zic ca alte 2-3 ( de 45w ) becuri pozitionate corect te vor ajuta la mobilitate.

Bcc-ul e o camera buna dac este setata corect.


P.s. becul de la F64 mentionat de Sad mai sus este de 5500 K

Buna,am cumparat un bec 150 w...acum tin unul de 135 +150 si le tin la distanta in laterale sus nu mai tin nimic ,dar e ok...totusi ma gandeam sa iau un softbox..sa bag becul de 150 dar nu stiu ce sa aleg umbrela sau softbox..mi-ar convenii mai mult sa investesc decat sa platesc cate 2 milioane la lumina,multumesc de ajutor
crazyone
Mesaje: 11
Membru din: 21 Ian 2013, 03:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

SAD^^EYES scrie:
crazyone scrie:Buna,aveti idee unde pot gasi bec economic 135w temperatura culorii 5500k?am cautat dedeman,hornach,praktiker etc..pe net..chiar nu gasesc nu au in stoc,am un logitech bc9550 am becul de la site si ,bec 45w e chivalentu a 225w temperatura culorii 6500k si inca un bec sus 45w ,dar knd ma dau mai inspate ma intunec ...am camera foarte mare ..aveti idee ce pot face?:D ms
Te-ai asigurat ca aceste becuri ilumineaza tot spatiul de lucru? Ai incercat sa le schimbi pozitia? mai aproape, mai departe etc... Ai facut setarile manual, respectand procedura prezentata la inceputul topicului? Cat de mare este camera de lucru? inaltime, latime, lungime. Ce culoare au peretii?

Exact cu specificatiile prezentate de tine nu am gasit decat pe siteuri de afara (nu am stat sa caut mult)
http://www.ebay.com/itm/5500K-220V-135W ... 3ccd341350

La noi, pe f64:
http://www.f64.ro/hakutatz-bec-fluoresc ... fb-85.html poti lua 2, nu stiu temperatura, poti intreba




120W sau 150w, vezi cele cu fasung E27 (daca iei E40 dulia e mare iti trebuie fasung special) au si rece 6400k si calda 2700k, pentru webcam, e bine sa nu combini temperaturile de culoare, vei avea probleme cu setarile manuale la white balance.
http://www.adaelectric.ro/Lumen_s861.html

Bafta acolo.


inca o intrebare:D,am internet de la rds cel mai mare 100mbps ,stau doar pe xlove, ma poti ajuta si pe mine cu flux manager in beta ?am pc I3 ,3.30ghz,8 gb ram,windows 7 64 bit,network check Upstream: 746 Kbits/sec Downstream: 740 Kbits/sec Latency: 40 ms,eu am facut setarile recomandate de tine 800x600,frames 30 ,1200kbs,as vrea sa ma asigur daca e ok .Merci
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Buna,

- Camera nu este mare, doar medie, 1400W (echivalent incandescent) pare extrem de mult pentru 5/4/2.5m .. aproape de 3 ori mai mult decat este necesar, mai ales ca ai peretii albi..
- Posibil sa ai doar problema de amplasament al luminii + setari din camera (inca nu sti sa le faci corect) + te poate insela ochiul/monitorul din cauza luminii prea intense ochiul nu mai percepe culori si luminozitate cum trebuie (ceea ce vezi pe monitor).

- Internetul este foarte ok, testul in faci pe speedtest.net pe Amsterdam, toolul lor nu functioneaza ok la banda mai mare de 700kbs (7 sute si ceva)... deci foarte rar o sa arate la oricine.. banda mai mare de 800kbs, dar tu vei vedea cat poti exact.. cu testul ce ti-am zis mai sus.. Citeste ghidul actualizat de la Xlovecam acolo vei gasi toate informatiile de care ai nevoie + detalii suplimentare despre cum se seteaza camera.

- Flux Manager - pentru calitate superba in site 1200kbs e cam putin la 30fps, cred ca optim ar fi ceva de genul .. 800x600 25fps 1500kbs, testezi si vezi cum merge, la tine nu ar trebui sa fie probleme (decat daca ai vreun soft aiurea setat de antivirus firewall etc.. care sa iti afecteze banda ) .. problema se va pune pe partea clientilor.. stai si lucrezi cateva zile.. si observi cum iti merge, daca vor fi multe cazuri de vizitatori sau clienti care se vaita ca li se blocheaza (cel mai probabil pentru ca nu au suficienta banda de download) poti reduce rezolutie, fps si banda.. la 640x480 20fps 1200kbs.. .. dar in general tinand cont ca marea majoritate a clientilor Xlovecam sunt din Europa, nu ar trebui sa fie probleme de genul...dar oricum e bine sa testezi ambele variante pentru cateva zile si te decizi apoi.

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
most.silent
Mesaje: 37
Membru din: 14 Mar 2013, 17:53
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Cine poate sa imi recomande o amplasare a luminilor pentru o camera de 3x4?
Inclusiv ce lumini trebuie sa iau si de ce putere.
Sau eventual o firma care se poate ocupa de amenajarea dpdv a luminilor a camerei.
Webcam-ul pe care il am este BCC950, iar PC are un proc i5 si 8Gb RAM.
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

most.silent scrie:Cine poate sa imi recomande o amplasare a luminilor pentru o camera de 3x4?
Inclusiv ce lumini trebuie sa iau si de ce putere.

Sal silent, citeste urmatorul articol scris de mine:
articol-detaliat-despre-setarile-lumina ... 13055.html
in el sunt explicate cam toate solutiile existente pentru iluminatul in videochat, vezi poate gasesti pe acolo ceva care sa te multumeasca si pe tine.

M-am jucat cu mai multe Bcc-uri si pot spune ca redau o calitate foarte buna a imaginii cu lumina potrivita, dar setup-ul de lumina nu e niciodata la fel se face in functie de fiecare locatie in parte, teoretic suna un pic greut dar daca nu e chiar asa.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”