Top Webcams 2012-2024

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Scrie răspuns
Marian19970
Mesaje: 7
Membru din: 30 Noi 2016, 08:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

uiminruc scrie:Stie cineva cum fac sa pastrez setari la aceste camere? In conditia in care lumina are aceeasi intensitate, indiferent de zi/noapte.

Este vorba de modele de camera Logitech PTZ si ConferenceCam c3300/3000

Merci! :roll:
Instalezi soft-ul de la Logitech (Logitech camera settings) si setezi cum iti doresti. Singurul lucru care nu se pastreaza am impresia ca este whitebalance-ul dar este foarte usor de setat.
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
AdelaineStudio
Mesaje: 17
Membru din: 20 Dec 2013, 08:54
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Salutare,

Ceva modele noi de camere? Mai avansate decat cele pe care le stim cu totii? A mai aparut ceva nou? :D

Ce parere aveti despre C920-c, C922 si Brio 4k .... toate 3 de la logitech ?
Lucy211
Mesaje: 6
Membru din: 03 Dec 2009, 18:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

AdelaineStudio scrie:Salutare,

Ceva modele noi de camere? Mai avansate decat cele pe care le stim cu totii? A mai aparut ceva nou? :D

Ce parere aveti despre C920-c, C922 si Brio 4k .... toate 3 de la logitech ?
Uite aici o comparatie intre ele
https://www.youtube.com/watch?v=5Uvraq8G0Qw
Avatar utilizator
AdelaineStudio
Mesaje: 17
Membru din: 20 Dec 2013, 08:54
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Iti dai seama ca am vazut toate tutorialele video posibile si imposibile de pe youtube, ideea era daca le-ati testat careva din voi, in studiouri, acasa. Diferenta e alta fata de cei care fac tutoriale.

:shock: :shock: :shock:
Avatar utilizator
dakota
User Junior
User Junior
Mesaje: 90
Membru din: 02 Sep 2016, 16:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna dragilor,nu vreau sa mai deschid alt topic deci am sa intreb aici,la ora actuala care e cea mai buna camera? eu am c920 si c930-e, desi am c930-e inca o folosesc pe batrana c920 pielea mea pare mult mai k pe aceasta,nu zic ca 930 nu e buna ,e buna dar pentru fata ,face fata foarte fina ,scoate bine genele(par mult mai lungi si dese) si face ochii foarte expresivi dar restul corpului e palid si lipsit de viata cu aceasta camera.
Ma gandesc sa-mi cumpar http://www.logitech.com/en-us/product/c ... am-ptz-pro se merita investitia sau tot asa culori palide are?Am citit pe aici ca cica nu e mare diferenta de c920,dar eu zic ca la pretul asta trebuie sa fie daca nu la lumini macar la claritate,plus ca imi amintesc ca la studioul unde lucram avem in unele camere logitech(nu stiu daca sigur asta era,e posibil sa fie asta http://www.emag.ro/camera-web-logitech- ... DNXB63BBM/) si se vedeau perfect pe toate, chiar impecabil chiar stiu ca mergeam special unde stiam ca sunt acestea.

E posibil ca aceasta camera sa ma scoata asa?sau mai bine?:)) Drept e ca nu sunt tocmai o creola sunt palida, dar am vazut multe persoane palide chiar mai palide ca mine si totusi imaginea se vedea foarte bine.



Ps: Am trei lumini(stanga, dreapta si una bate de sus,) si in soft'ul de la logitech totul arata bine,exposure-ul si gain-ul sunt sub 50% .
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Dakota , am scos poza postata de tine, chiar daca ai mascat fata modelului erau vizibile alte lucruri, multumesc de intelegere.


PTZ - ul in acest moment este cea mai buna / performanta camera de la logitech avand in vedere faptul ca are pantilt si zoom OPTIC din telecomanda ( zoom optic inseamna ca nu o sa se piarda din calitate atunci cand il folosesti ) este as best as it gets - si pretul cam reflecta acest lucru.

Mai departe Culori and Stuff este forba de preferinte personale, monitorul pe care le vezi, setari si lumina, ... cam orice se poate face daca ai cunostintele si timpul necesar sa il aloci testelor.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
dakota
User Junior
User Junior
Mesaje: 90
Membru din: 02 Sep 2016, 16:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

GlamourFoto scrie:Dakota , am scos poza postata de tine, chiar daca ai mascat fata modelului erau vizibile alte lucruri, multumesc de intelegere.


PTZ - ul in acest moment este cea mai buna / performanta camera de la logitech avand in vedere faptul ca are pantilt si zoom OPTIC din telecomanda ( zoom optic inseamna ca nu o sa se piarda din calitate atunci cand il folosesti ) este as best as it gets - si pretul cam reflecta acest lucru.

Mai departe Culori and Stuff este forba de preferinte personale, monitorul pe care le vezi, setari si lumina, ... cam orice se poate face daca ai cunostintele si timpul necesar sa il aloci testelor.

Spor acolo
Multumesc pentru raspuns Glamourfoto,stiu ca ptz-ul are zoom optic ,e inca unul din motivele pentru care imi surde presupun ca cel mai bine sa fac teste si sa vad exact chiar daca nu e mare diferenta intre c920(desi nu cred) zoom-ul optic si pantilt'ul isi merita banii.

O zi buna!
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

dakota scrie: Multumesc pentru raspuns Glamourfoto,stiu ca ptz-ul are zoom optic ,e inca unul din motivele pentru care imi surde presupun ca cel mai bine sa fac teste si sa vad exact chiar daca nu e mare diferenta intre c920(desi nu cred) zoom-ul optic si pantilt'ul isi merita banii.

O zi buna!
A fost placerea mea Dakota, cu siguranta este diferenta si la calitatea imaginii, iar zoom si pantilt-ul sigur sigur te vor ajuta mult in timpul orelor de lucru.

Spor acolo si sa ne anunti cum cum ti se pare:)
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Un webcam care filmeaza 4k - si care in full hd poate transmite 60 fps iar in HD 90 fps, promite multe dar pretul este marisor.

A fost mentionata in urma cu cateva posturi dar am vrut sa adaug si video.



https://www.logitech.com/en-us/product/ ... am?crid=34
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Ultima camera scoasa de cei de la Logitech este MEETUP filmeaza 4k ( ca si brio) are incorporat pan tilt zoom 5x (digital) telecomanda, microfon si boxe.

Dar ceea ce mi-a atras atentia la aceste webcam este FOV care este de 120' pe cand ptz / 930 au doar 90. iar 920 are 78.
Fiind un produs destinat zonei Business, pretul este pe masura.




TECHNICAL SPECIFICATIONS
OVERALL
Super-wide 120-degree field of view
3-microphone speakerphone
Optional expansion microphone-ready
4K Ultra HD video calling (up to 3840 x 2160 pixels [at] 30 fps); 1080p Full HD video calling (up to 1920 x 1080 pixels [at] 30 fps); 720p HD video calling (up to 1280 x 720 pixels [at] 30 fps); with supported clients
All-in-one design
Motorized pan/tilt
Logitech lens
3 camera presets
Bluetooth® wireless technology
RF remote control



https://www.logitech.com/en-us/product/ ... ferencecam
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
pregnant87
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 151
Membru din: 26 Iun 2014, 01:45
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Buna seara,Glamour vreau sa intreb daca amandoua sunt 4k de ce sa cumpar Meet-ul care este de 3 ori mai scump,doar ptr ca are FOV 120?...
Vreau sa comand Meet-ul de aceea intreb,cu siguranta mai are ceva in plus fata de Brio.
Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

pregnant87 scrie:Buna seara,Glamour vreau sa intreb daca amandoua sunt 4k de ce sa cumpar Meet-ul care este de 3 ori mai scump,doar ptr ca are FOV 120?...
Vreau sa comand Meet-ul de aceea intreb,cu siguranta mai are ceva in plus fata de Brio.
Multumesc anticipat.
BRIO - SPECIFICATII TEHNICE

TECHNICAL SPECIFICATIONS
4K Ultra HD video calling (up to 4096 x 2160 pixels [at] 30 fps)
1080p Full HD video calling (up to 1920 x 1080 pixels [at] 30 or 60 fps)
720p HD video calling (up to 1280 x 720 pixels [at] 30, 60, or 90 fps)
Plug-and-play USB connectivity
90 degree field of view (FOV) with two additional settings (65 degrees and 78 degrees) available with optional software download
5x digital zoom in Full HD
Autofocus
RightLight™ 3 with HDR for clear image in various lighting environments ranging from low light to direct sunlight
Built-in dual omni-directional mics with noise cancellation
Infrared sensor technology
Background replacement
External privacy shutter
Multiple mounting options, including clip and tripod mount
Supports multiple connection types, including USB 2.0 Type A and USB 3.0 Type A and C connections
Custom carrying case
Background replacement, a Logitech labs project powered by Personify



MEETUP - SPECIFICATII TEHNICE

TECHNICAL SPECIFICATIONS
OVERALL
Super-wide 120-degree field of view
3-microphone speakerphone
Optional expansion microphone-ready
4K Ultra HD video calling (up to 3840 x 2160 pixels [at] 30 fps); 1080p Full HD video calling (up to 1920 x 1080 pixels [at] 30 fps); 720p HD video calling (up to 1280 x 720 pixels [at] 30 fps); with supported clients
All-in-one design
Motorized pan/tilt
Logitech lens
3 camera presets
Bluetooth® wireless technology
RF remote control
Multiple mounting options, including table and wall mount; optional TV mount available
Kensington security slot

MICROPHONE
Pickup Range: 2.4 m /8’
Pickup Range with Expansion Mic: 4.2 m /14’
Sensitivity: -27dB
Microphone frequency response: 90Hz - 16kHz for full voice reproduction and high intelligibility without noise
Factory-paired, very low distortion broadside beamforming algorithm steers the microphones directly at the talker for the best voice pickup and noise reduction
AEC (Acoustic echo cancellation)
VAD (Voice activity detector)
Microphone background noise suppression
Pro-audio 32 kHz sampling rate

SPEAKER
Powerful rare-earth magnet
Acoustically suspended speaker enclosure
Volume adjustable to 95 dB SPL at 1/2 meter peak
Speaker sensitivity 86.5+/-3dB SPL at 1/2 meter
Distortion: 200 Hz–300Hz < 3%, 3000 Hz–10KHz < 1%
Peak-limiting algorithm prevents even momentary speaker clipping to prevent distortion
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
EllaBlack
Mesaje: 1
Membru din: 28 Ian 2018, 19:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

GlamourFoto scrie:Un webcam care filmeaza 4k - si care in full hd poate transmite 60 fps iar in HD 90 fps, promite multe dar pretul este marisor.

A fost mentionata in urma cu cateva posturi dar am vrut sa adaug si video.



https://www.logitech.com/en-us/product/ ... am?crid=34

Ne poti spune ce configuratie a pc-ului este necesara ca acest webcam sa transmita 4K?
Eu imi tot bat capul de ceva timp sa caut pe google ce componente ar trebui, insa nu prea am gasit ce si cum...si daca este posibil, un buget mediu, cam pentru 3-4 site uri...
multumesc anticipat :)
mireya_sb
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 188
Membru din: 25 Noi 2011, 22:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Buna tuturor, sper sa scriu in topicul adecvat, daca un rog moderatorii sa il mute :)
As vrea sa intreb , este cineva pe aici care lucreaza cu Logitech PTZ PRO 2? Daca da, as fi recunoscatoare daca m-ar putea ajuta cu niste explicatii despre cum sa salvez blestematele de setari :)
Cum camera se instaleaza singura, plug & play, nu gasesc nicaieri setarile camerei, doar daca descarc de pe pagina Logitech-uli '' camera settings'', doar ca acolo nu exista gain si exposure, setarile care ma intereseaza pe mine.Am citit mai sus despre toate camerele, setarile dar tot nu m-am lamurit.
Am incercat sa o setez cu Verysoft ( asa imi setam si BCC950 si chiar daca nu intram online cu splitterul, setarile se salvau) Ei la Ptz nu se salveaza nimic, debifez, setez cum vreau….inchid softul si redeschid si pe imagine apar valuri si intunecata. Am zis ca poate o fii de la lumina, am pus mai multa, mai putina, degeaba. Deocamdata lucrez cu ea pe automat, e singurul mod in care se vede ok, dar ma deranjeaza mult cand imaginea se modifica atunci cand ma misc.
Va multumesc anticipat celor care o sa-mi dea un sfat, o solutie la probl mea.
Zi buna
Jimmywhatever
Mesaje: 21
Membru din: 22 Oct 2018, 07:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Nu o fol dar cred ca poti incerca sa folosesti softul de la C920 sa ruleze pt PTZ ( eu asa am pt loc BCC si merge perfect ) practic ai acces la toate setarile plus pluginsurile de la ei astea 2 impreuna tre sa mearga :)
Let me know if it works :)
Zi faina !
These users thanked the author Jimmywhatever for the post:
mireya_sb (04 Ian 2019, 15:42)
mireya_sb
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 188
Membru din: 25 Noi 2011, 22:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Da stiu ca softul de la C920 functioneaza la BCC, l-am folosit. Practic cele doua camere folosesc acelasi soft, dar imi aduc aminte ca am avut un Logi Brio , am incercat cu softul de la C920 si nu a functionat. A intrat in calc si un admin de la Jasmin si s-a chinuit , degeaba. Am returnat Brio-ul. PTz-ul l-am luat pt ca are zoom optic iar eu folosesc des zoom-ul. Acum daca as putea sa si salvez setarile cum vreau eu as fi cea mai fericita :) .
O sa incerc totusi cum ai spus cu toate ca imi e cam frica ca se bat cap in cap softurile. BCC-ul il folosesc pt sunet si PTZ-ul pt imagine :)

Oricum iti multumesc frumos pt raspuns JimmyWhatever.
Zi faina
mireya_sb
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 188
Membru din: 25 Noi 2011, 22:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Revin, am luat softul de la C920, s-a instalat chiar daca spunea ca , camera nu este compatibila.Am incercat sa fac setarile, debifat, etc.....se intampla acelasi lucru: inchid softul si redeschid iar pe imagine apar valuri si se intuneca foarte mult. Am incercat si din Jasmin , de unde au ei camerele recomandate si explica cum sa le instalezi,am descarcat si de acolo softul care spun ei ca e compatibil cu toate camerele web, degeaba se intampla acelasi lucru.
Am citit mai sus posturile celor care au scris ca se instaleaza Logitech camera setting si asa se pot salva setarile. La mine nu inteleg de ce nu, nu se salveaza nici macar pana la urmatorul restart al calculatorului.
Am avut o speranta ca poate cineva care are studio si loloseste camere de genul, m-ar putea ajuta sa inteleg

Zi faina tuturor
Jimmywhatever
Mesaje: 21
Membru din: 22 Oct 2018, 07:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

La toata lumea zice ca NU e compatibila .Trebuie sa ignori si sa dai next next pana la finish si va merge !
Incearca asa ,inca o data :)
Eroarea de care zici u apare mereu la instalare si e perfect normala :)
Click here https://support.logitech.com/en_roeu/pr ... /downloads ,alegi winds pe care il fol ,( nu bagi cam in Usb inca ) o plugin exact cand cere si ignori orice mesaj ca ar fi incompatibil ,next ,next next .:)
Sa imi zici daca a mers ) chiar is curioasa
Zi faina
Jimmywhatever
Mesaje: 21
Membru din: 22 Oct 2018, 07:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Setarile la mine se pastreaza dupa 2-3 zile ,asta e ciudat tare lol dar daca setez de 2-3 ori dupa,raman exact asa :)
mireya_sb
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 188
Membru din: 25 Noi 2011, 22:36
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Jimmywhatever scrie: 06 Ian 2019, 07:48 La toata lumea zice ca NU e compatibila .Trebuie sa ignori si sa dai next next pana la finish si va merge !
Incearca asa ,inca o data :)
Eroarea de care zici u apare mereu la instalare si e perfect normala :)
Click here https://support.logitech.com/en_roeu/pr ... /downloads ,alegi winds pe care il fol ,( nu bagi cam in Usb inca ) o plugin exact cand cere si ignori orice mesaj ca ar fi incompatibil ,next ,next next .:)
Sa imi zici daca a mers ) chiar is curioasa
Zi faina
Jimmy, am si scris deja mai sus ca am instalat softul chiar daca spunea ca nu este compatibil. Am instalat deja toate softurile si degeaba. Camera se vede ok atata timp cat e lasata cu setarile pe automat, in momentul cand se debifeaza exposure, se intuneca mult si apar valuri pe imagine ( nu stiu sa explic altfel . Am incercat sa dau luminozitate din gain, e singurul fel in care s-ar pastra setarile, dar nu pot scapa de valuri. Alta chestie e ca oricum as misca la exposure dupa ce e debifat, inchid softul si blestematul expusure revine la o valoare care ii place lui mult vad , fara sa umblu eu acolo.
Am citit toate posturile, poate mi-a scapat ceva...o sa iau la citit iar si poate o sa gasesc o solutie
Ms oricum pt raspuns
Zi faina
Jimmywhatever
Mesaje: 21
Membru din: 22 Oct 2018, 07:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Got it :) cum am zis si eu am avut problema asta dar dupa cateva ori de dat save pur si simplu s-au salvat ( nu am facut nimic extra ) insa da,nu s-a salvat din prima .Poate merge daca incerci sa dai luminozitate din BEC ?Scrie undeva aici ca daca exposure nu e unde tre sa fie e din cauza luminii slabe ( just an idea )
cara_em22
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 184
Membru din: 19 Aug 2009, 22:40
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time
Contact:

Buna tuturor, ma poate ajuta cineva care foloseste sau a probat Logitech Brio 4k cu o parere despre aceasta camera ?
Pot folosi softul de la Logitech 920( momentan folosesc BBC) si vreau sa fac upragrade pentru Logitech Brio ... insa nu stiu daca este compatibil cu softul Logitech 920.
A probat-o cineva ??
Ma poate ajuta cineva cu o parere pro sau contra despre aceasta camera ?
Multumesc :)
.............
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”