De la ce banca pot scoate banii de pe payoneer?

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
visualpleasure
Mesaje: 13
Membru din: 02 Mar 2013, 21:07
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Salut.
Am scos banii si in urma calculelor a rezultat ca aceasta conversie se face la cursul MasterCard. Acum sa si detaliez cum am ajuns la aceasta concluzie :
1370 usd incarcati pe card
cursul MasterCard valabil 08.03.2013 a fost 3.321 ron/usd (https://www.mastercard.com/ro/personal/ ... index.html - a se vedea cursul stabilit pe 07.03.2013 care este valabil pentru ziua urmatoare)
am retras 4000 ron echivalent a 1204,46 usd conform cursului mai sus mentionat
comision conversie 36,13 usd (3% din suma mai sus mentionata)
comision retragere 2.75 usd
Total retras: 1204,46 + 36,13 + 2,75 = 1243,34 usd => ar mai trebui sa fie pe card 126,66 usd
Ulterior cand am verificat in cont suma ramasa pe card aceasta era 126.64 usd

La mine concluzia (sustinuta si prin calcule) este ca se foloseste cursul MasterCard!!!

PS - cursul afisat al bancii era 3.288 ron/usd - deci nu prea dau calculele cu acest curs!
SoulCams Models Studios wanted
visualpleasure
Mesaje: 13
Membru din: 02 Mar 2013, 21:07
Has thanked: 0
Been thanked: 0

alexandra1234 scrie:Buna dim

Subscriu, este mult mai bine sa scoti banii direct in dolari de la ghiseu decat de la atm
Cel mai bun exemplu..atm bcr caci altul nu aveam in zona..am scos chiar si o suma mica dar s-a facut conversia .. un dolar la 3.150 mai putin cu 1 ron decat BNR
Nu toate bancile procedeaza asa,alpha bank are tot timpul curs bun usd si euro,la fel si banca romaneasca,la alpha bank nu se poate de exemplu
Merg tot timpul la brd si a fost ok pana acum
Buna Alexandra,
In ceea ce priveste daca "este mult mai bine sa scoti banii direct de la ghiseu" eu spun ca depinde din ce unghi privesti, sau mai bine spus "este mult mai bine" in comparatie cu ce?
Daca te referi la suma retrasa clar este mai bine pentru ca se exclud/micsoreaza anumite comisioane si poti eventual ulterior sa schimbi dolarii la un curs mai bun.
Daca ne referim la expunerea infinit mai mare in ochii autoritatilor (o data ce ai dat cu pixul pe hartie e greu ulterior sa spui ca nu ai fost tu - Doamne Fereste sa nu se ajunga aici!!!) eu unul nu vreau sa imi asum acest risc si prefer sa "pierd" catva dolari in plus.

O zi buna.
alexandra1234
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 02 Iun 2012, 12:49
Localitate: ceska rep
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna

Ai dreptate, in acest moment pe mine nu ma intereseaza deoarece in 20 de zile ma mut in Berlin
Acolo insa o sa ma intereseze:)
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

alexandra1234 scrie:Buna

Ai dreptate, in acest moment pe mine nu ma intereseaza deoarece in 20 de zile ma mut in Berlin
Acolo insa o sa ma intereseze:)
Acolo o sa fie mai greu cu cash-ul scos de la POS. Grija mare ca la nemti evaziunea fiscala (daca stai mai mult de 6 luni te considera rezident fiscal) e pedepsita mai asupru decat furtul.
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
alexandra1234
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 02 Iun 2012, 12:49
Localitate: ceska rep
Has thanked: 0
Been thanked: 0

contractul este pe 12 luni ,munca este lejera o sa am timp si de vdc, vedem
ivyane
Mesaje: 35
Membru din: 22 Feb 2013, 17:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sunteti de belea cu acest curs mastercard, pentru o diferenta de nimic va bateti capul aiurea........... in ceea ce priveste taxele percepute de payoneer cititi si voi pagina din payoneer : Pricing & Fees
Daca stati prost cu engleza puneti mana si invatati , nu folositi google translate , ca nu faceti nimic, mai rau va incurca.
alexandra1234
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 02 Iun 2012, 12:49
Localitate: ceska rep
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Darling,


Ai o mare aplecare catre jigniri...
Cred ca ai serioase probleme de comportament si frustrari uriase

How about GET some HELP!!!
visualpleasure
Mesaje: 13
Membru din: 02 Mar 2013, 21:07
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ivyane scrie:Sunteti de belea cu acest curs mastercard, pentru o diferenta de nimic va bateti capul aiurea........... in ceea ce priveste taxele percepute de payoneer cititi si voi pagina din payoneer : Pricing & Fees
Daca stati prost cu engleza puneti mana si invatati , nu folositi google translate , ca nu faceti nimic, mai rau va incurca.
Nu are legatura cu catva dolari in plus sau in minus, este pur si simplu o curiozitate, sau o provocare daca vrei, sa inteleg care este algoritmul folosit la acest calcul de conversie.
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ivyane scrie:Sunteti de belea cu acest curs mastercard, pentru o diferenta de nimic va bateti capul aiurea...........
la o diferenta de 2% x $20.000 / luna x 12 luni = $4800 pe an diferenta, nu e chiar "de nimic"
ivyane scrie:in ceea ce priveste taxele percepute de payoneer cititi si voi pagina din payoneer : Pricing & Fees
Aici se discuta de cursul efectiv la care se face conversia USD in RON, la retragerea de la ATM sau POS, nu de taxele percepute de Payoneer, care sunt simple si batute in cuie: $2.75 per retragere de la ATM si 1.8% pentru retragerea de la POS. Payoneer mentioneaza ca pentru conversiile valutare Mastercard percepe o taxa de pana la 3%, in practica a rezultat ca acea taxa de conversie e intre 2.5% si 3.5%.
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
ivyane
Mesaje: 35
Membru din: 22 Feb 2013, 17:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

VideoModeling scrie:
la o diferenta de 2% x $20.000 / luna x 12 luni = $4800 pe an diferenta, nu e chiar "de nimic"
Sa inteleg ca, scoti in medie 10 000$/perioada, asta inseamna cam 200$ pierduti daca nu ti cont de cursul mastercard , cel putin asa afirmi , la suma de 10 000$/perioada pierderea suferita este egal cu aproape nimic, daca este sa extrapolam calcul tau la 10 ani inseamna ca, tu pierzi 48 000$ adica o masina de fite :mrgreen: eu am spus un lucru si vad ca nu ati inteles nimic, calculati pierderea la CEEA ce SCOATETI la perioada , ceea ce este PALPABIL si nu prezumtiv si nu la extrapolari de 1-10 ani! chiar este complet aiurea discutia asta , eu ma retrag din ea, im place strict prezentul si nu extrapolez ce ar fi peste un anume timp ( azi am 12 modele , maine poate nici unul ), stau cu picioarele pe, pamant si calculez ceea ce EXISTA si este palpabil!
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ivyane scrie:Sa inteleg ca, scoti in medie 10 000$/perioada, asta inseamna cam 200$ pierduti daca nu ti cont de cursul mastercard , cel putin asa afirmi , la suma de 10 000$/perioada pierderea suferita este egal cu aproape nimic, daca este sa extrapolam calcul tau la 10 ani inseamna ca, tu pierzi 48 000$ adica o masina de fite :mrgreen:
Ca model, $400 pe luna poate insemna o masina de fite in 10 ani sau aceasi masina de fite maine, daca iti faci leasing.
Ca studio, $400 pe luna poate inseamna 50 Mbps upload in plus in fiecare luna, sau o statie noua de lucru odata la 4 luni, sau cate un BCC950 nou in fiecare luna, sau o reamenajare completa odata la 4-6 luni, sau cresterea bugetului de publicitate, sau 1000+ de vizite noi pe site lunar, sau jumatate din chiria lunara pentru un sediu nou ... si cate alte sau-uri, nu doar masini de fite si cafele de Dorobanti. Dar na, vorba aia .... noi nu prea intelegem. Bafta pe termen lung!
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

cu scuzele de rigoare dar chiar ca numai noi romanii putem sa ne cufundam in asemenea detalii 2,76 ,2,85 ,2,27 1034 la atm ,1034,99 la casa fereasca dzeu pe mine ma ia cu ameteli de atattea calcule pentru cativa dolarei plus si minus!

visulaplesure nu mi-o lua in nume da rau dar nu e de a bună cred ca ai dezvoltat o fixatie-obsesie mai taică cu scosu asta de la aparate pt cateva firfirici sa nu o iei razna ca am vazut ca dezvolti tare rau si in partea ailalta

scuze din nou dar nu m am putut abtine :twisted:
Avatar utilizator
RTModels
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 165
Membru din: 25 Aug 2012, 21:07
Localitate: Constanta
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Gandesti ala' RO ! INVATATI SA PRETUITI BANUL ! Este o chestie de cultura, educatie si maturitate.
draculina
User Junior
User Junior
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 06:36
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Aveti idee cat este limita maxima pentru extrageri de la ghiseu ?

Later edit: am gasit pe site-ul lor ca este 2500$ indiferent ca este de la ATM sau ghiseu.
Multumesc
Dey09
Mesaje: 29
Membru din: 29 Sep 2013, 07:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

o intrebare am primit si eu plata de 324....Your Payoneer Prepaid debit MasterCard® has been loaded with $324.38. ! ASa nu mai stiu pe acolo ce am bifat in graba cand am confirmat tranzactia si supriza....Card Balance: $289.43 ! De ce lipsesc atatia bani ? cel mai scump comision era 5 dolari parca? sau nu am citit bine ?
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Mergi la Account informartion -> View Transactions si acolo vezi banii pe care ti i-au retinut si pentru ce.
Dey09
Mesaje: 29
Membru din: 29 Sep 2013, 07:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

SFG2707 scrie:Mergi la Account informartion -> View Transactions si acolo vezi banii pe care ti i-au retinut si pentru ce.
mersi...
Annual fee $29.95
si cei 5 dolari pentru tranzactie imediata
ralucka
Mesaje: 8
Membru din: 29 Dec 2010, 00:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

am si eu o intrebare , poate cineva sta in uk - e rau sau ar fi vreo problema daca folosesti payoneer acolo pentru a primi plata din vdc ?
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Nu e nici o problema.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
alexandra1234
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 02 Iun 2012, 12:49
Localitate: ceska rep
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nici un de fel de problema

Eu scot din cehia de luni de zile :)
ralucka
Mesaje: 8
Membru din: 29 Dec 2010, 00:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ma interesa sa nu fim acuzati de evaziune fiscala :)))) da nu cred ca stiu ei de unde vin banii pe un card din sua. :lol:
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”