Video de acasa- colaborare cu un studio sau pe cont propriu?

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde dya988 » 01 Sep 2014, 19:17

Buna seara,

Lucrez ca model videochat de acasa de 7 luni. Am avut colaborari cu 2 studiori si de la ambele am luat teapa in total de 2300 de dolari. Vreau sa imi fac conturile pe site-rile respective singura, fara a mai depinde vreun studio. Ei aveau procent 20%, stiu ca daca mi le fac singura nu va mai fi cazul. Sau ma insel? Daca fac direct pe performer/host comisioanele site-urilor sunt mai mici decat daca sunt afiliata unui studio?
Ma intereseaza I'm live, Streamate, Chaturbate, MFC.
Astept un raspuns de la cunoscatori care ar fi diferenta intre a colabora cu un studio si a-mi face propriile conturi. Am tot echipamentul tehnic, contul de payoneer, doar sa dau drumul la treaba.

Multumesc!
dya988

Mesajde pinkyrose » 01 Sep 2014, 21:37

Buna,
Chiar daca tu ai mentionat alte pagini, pe care eu nu le cunosc sistemul, iti voi spune ca m-am inscris pentru a lucra ca model independent fara a trebui sa depind de un studio. M-am incris pe Livejasmin si a fost foarte usor. Iti vorbesc de Livejasmin pentru ca sunt mai stricti cu echipamentul, background-ul, pozele etc. Din cate am vazut eu pe celelalte pagini mentionate de tine nu par a fi foarte exigenti. Revenind la ce spuneam, le-am dat copia scanata dupa documentul de identitate si inca o poza cu mine tinand documentul in mana. Alegi o metoda de plata si gata. Pe site nu il intereseaza daca esti model independent sau studio. Ei o sa ramana cu procentul lor, in cazul livejasmin, si restul banilor ce iti corespund, tii da tie sau studioului.

Daca lucrezi pentru un studio, dupa ce livejasmin isi ia partea, tu va trebui sa imparti castigurile cu studioul ce poate fi intre un 30-50% (chestie pe care nu o vad bine avand un spatiu disponibil, echipamentul informatic si experienta necesara). Insa iti zic ca ar trebui sa te inscrii ca persoana fizica pentru a plati impozitele la stat pe venituri. Asa vei fi mai linistita. Ar fi ok sa gasesti o avocata si un contabil ca sa te poate sfatui mai bine de cum iti poti plati impozitele.

Mult succes
pinkyrose

Mesajde sweetgirl » 02 Sep 2014, 00:36

pinkyrose scrie:. Insa iti zic ca ar trebui sa te inscrii ca persoana fizica pentru a plati impozitele la stat pe venituri. Asa vei fi mai linistita. Ar fi ok sa gasesti o avocata si un contabil ca sa te poate sfatui mai bine de cum iti poti plati impozitele.

Mult succes

cum adik sa te inscrii ca pers fizica ?unde anume pe lj? nu stiam ca te poti inscrie si ca persoana juridica...apropo pinky tu ai gasit contabila avocat??ca parca ziceai ca ti se inchide telefonu in nas... cum ai facut pana la urma cu taxele?
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde GlamourFoto » 02 Sep 2014, 03:42

dya988 scrie: Daca fac direct pe performer/host comisioanele site-urilor sunt mai mici decat daca sunt afiliata unui studio?
Astept un raspuns de la cunoscatori care ar fi diferenta intre a colabora cu un studio si a-mi face propriile conturi. Am tot echipamentul tehnic, contul de payoneer, doar sa dau drumul la treaba.
!

Bună, comisioanele sunt identice! Siteul plătește la fel acel procent, din care dacă lucrezi la studio e May taie o parte.

Lucrezi de acasa iei toți $$$ dar ai grija de tehnic de etc etc etc, lucrezi prin studio teoretic ar trebuie sa se ocupe de tine sa te învețe și opresc un procent pentru asta.

Vezi ca pe anumite site-uri nu îți poți face cont imediat dacă ai avut cont la studio exemplu este streamate unde trebuie sa aștepți 6 luni sa iti faci un cont nou ca și model independent.

Spor acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde Jobs4Adults » 18 Sep 2014, 12:33

dya988 scrie:Buna seara,
Lucrez ca model videochat de acasa de 7 luni. Am avut colaborari cu 2 studiori si de la ambele am luat teapa in total de 2300 de dolari. .....

Nu inteleg partea cu teapa de 2300 de dolari...cam multi bani...Care a fost explicatia lor de nu ti i-au dat? La Politie te-ai dus? Reclama-i si la siturile unde ai lucrat si zi-le ca pe conturile respective, nu ti-ai luat banii! In plus, e simplu sa demonstrezi oricui, inclusiv Politiei, banii pe care i-ai facut la studioul si pe conturile respective si ce bani ai primit de la studio. In caz ca studioul iti sterge conturile ca sa "stearga urmele", cu un email la siturile de videochat, primesti informatiile oficiale cu cati bani s-au facut pe fiecare cont pe care ai lucrat, deci, eu in locul tau ii dadeam in judecata!
Jobs4Adults
User Junior
User Junior

Mesajde Svideo » 18 Sep 2014, 14:12

Da, este trist ca exista asemenea suboameni. Pe de alta parte, escroci gasesti in orice domeniu de activitate nu doar in videochat.

Noi nu colaboram cu modele de acasa deci nu iti pot oferi o solutie in sensul asta dar, daca vrei, iti pot explica free of charge cum sa iti pui la punct partea legala. Da-mi un PM.
Svideo
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj