Ma vad in ceata, pixelata, culori sterse!

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde jass » 21 Ian 2012, 03:40

hello!am un sony evi d 70 si un pynnacle dvc100,folosesc splitcam si nu stiu d c ma vad in ceata,pixelata,culorile sterse,in momentul in care ma misc apar niste dungi,ma vad ca si cum as avea o camera de 2 lei:( ce pot sa fac,oare de l ce o fiiiiiiii??cand o conectez in hd se misca in reluare....va rog sa ma ajutati si pe mine!va multumesc!!
jass
User Junior
User Junior

Mesajde blondytoy » 21 Ian 2012, 04:03

daca spuneai si ce configuratie are sistemul tau s-ar putea genera mai multe idei ajutatoare, in prima faza suspectez o configuratie slaba data fiind explicatia ta cu miscarea in realuare in HD.apoi intervin multe, setari la pinacle, setari splitcam, setari broadcaster hd.ca sa ti sa poata raspunde sunt necesare mult mai multe detalii decat imagine pixelata sau un simplu " nu merge",ca doar nu exista un singur tip de configuratie pc, sau un singur pinacle...
blondytoy
User Activ
User Activ

Mesajde jass » 21 Ian 2012, 05:23

PROCESOR: AMD AM3 PhenomII X6 1090T, 3200Mhz (3600Mhz TurboCore), Cache 9MB, 125W, BOX, BLACK EDITION
PLACA DE BAZA: Placa de baza ASROCK 870ICAFE R2.0, AMD 870 + SB850, AM3, 4xDual channel DDR3 1866 (OC), 2xPCIEXP16x, 1xPCIEXP1x, 2xPCI, 8CH, Gigabit LAN, SATAIII, RAID, 2600/ 5200 MTs, ATX
RAM: Memorie 8GB 1600MHz CORSAIR DDR3 KIT (2x4GB) PC3-12800 VENGEANCE LOW Profile CL9 RADIATOR CML8GX3M2A1600C9
PLACA VIDEO: Gigabyte Radeon HD6970 Ultra Durable 2GB DDR5 256-bit Frecvente 900/5500
HDD: HDD (DISC DUR) 1 TB WESTERN DIGITAL, 7200RPM, SATAIII, 64MB CAVIAR BLACK
SURSA: SURSA CORSAIR BUILDER SERIES V2 CX600W, CMPSU-600CXV2, 600W, 12CM FAN, 2x PCI-E , 6x SATA, Certificare 80+

cat despre pinnacle este modelul Dazzle DVC100 - Capture Full Resolution DVD Quality Video
Connect your Camcorder, VCR or TV to the Dazzle ® DVC 100 to capture DVD quality video source to your PC. The DVC 100 captures in full 720 x 480 DVD resolution.

Eu cred ca este problema de la slitcam, dar nu sunt atat de sigura
Am un internet cu banda de 3Mb upload garantat
jass
User Junior
User Junior

Mesajde SAD^^EYES » 21 Ian 2012, 09:50

Buna,

Calculatorul e foarte puternic, nu ar trebui sa fie cauza pentru care se misca in reluare, te poti uita in task manager (click dreapta pe bara de jos a desktopului - Task Manager >> Performance - vezi cat se consuma din procesor cand lucrezi - normal pe un singur site chiar si la rezolutii mai mari nu ar trebui sa sara de 30-40% cel mult)

Ce rezolutie ai setat in splitcam si in softul hd?

Nu stiu despre ce site e vb, ce soft hd etc.. dar vezi daca au posibilitatea sa schimbi encodingul din VP6 in H.264 vezi care e mai ok pentru tine

Verifica numarul de fps si banda de net pe servere din tara de unde este siteul

AI incercat pe rand mai multe rezolutii, sa vezi daca pe toate face la fel? Adica sa incerci si 320x240 in comparatie cu 640x480 etc

Pentru ceata, pixelata, culori sterse, inclin sa cred ca nu ai suficienta lumina, poate ai trecut de la un webcam bun unde erai obisnuita sa se vada super bine cu lumina existenta, dar la camerele video trebuie mai multa lumina, sunt cateva tutoriale despre lumina pe forum - asta ar putea explica o ceata, pixelare, culori sterse

Ceata mai poate fi si de la setarile de focus - vezi sa nu fie dat din greseala pe manual - (ai butoane in telecomanda de focus) - lasa pe auto

Si dupa ce adaugi lumina - tot nu se va vedea ca un webcam bun din prima - dar ar trebui sa fie imaginea mai curata, mai clara, apoi te duci in setarile de la dazzle - din splitcam File >> Video config si de acolo faci setarile de baza (dai saturatia mai mare pentru culori mai aprinse, sharpness putin mai mare sa mai dea ceva claritate in plus etc) - dupa ce ai facut astea - abia la sf daca mai e nevoie, mai te joci la setarile de culoare care sunt in splitcam sub imaginea ta (astea sa ramana la sf)

Dungile la miscare - sunt cauzate de transmiterea imaginii in mod interlaced, sunt normale, devin mai vizible cand e rezolutia mai mare - de ex in 640x480 sunt mai vizible decat in 320x240 - Vezi in softul HD optiunea de DEINTERLACE (daca are situl asa ceva) -cu deinterlaced bifat ar trebui sa nu mai apara dungile la miscare (sau cel putin sa se reduca efectul la un nivel care nu mai deranjeaza)
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde paradoxxx » 21 Ian 2012, 12:14

Ca o completare la ce te-a sfatuit Sad mai ai o posibilitate daca softul hd al siteului nu are deinterlace , la Splitcam la filtre ai Deinterlace . Imaginea pixelata mai poate fi de si de la conexiunea la internet iar ceata poate fi de la manual focus si/sau lentila camerei murdara .
paradoxxx

Mesajde blondytoy » 22 Ian 2012, 14:47

respunsurile cu solutii din cele doua posturi sunt mai mult decat plauzibile, iar daca urmezi toate acele indicatii, vei reusi sa afli problema.si mai am un tip : nu stiu la sony d70 cum e dar la d30 sau la d100 erau ceva probleme cu lumina, si din cate imi aduc aminte aparea ceata sau/si pierdea focalizarea daca se folosea lumina fluorescenta rece, aceasta lumina are tendinta sa aibe o frecventa mai scazuta decat cea calda chiar daca e tot fluorescenta, si de aceea CCD-ul camerei uneori pierde folcalizarea, efectul mai apare si la alte camere dar numai la anumite tipuri de lumina fluorescenta.dar inainte de a testa aceste rare situatii, urmeaza ceilalti pasi indicati in cele doua posturi de mai sus, sunt exact ce-ti trebuie
blondytoy
User Activ
User Activ

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj