Trepied lumina cu umbrela?

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Zinia » 31 Oct 2012, 01:41

Buna,

As vrea sa-mi spuneti daca acest kit de iluminat este bun pt. videochat:

Imagine

Kit-ul contine:
3*60W bulbs (5500k) high output compact fluorescent lamps that produce 900 watts of useable light.
2 x7 foot stands
1 pc small stand
3 single light holders
2 33" translucent umbrellas

:?: :?: :?:
Zinia
User Junior
User Junior

Mesajde GlamourFoto » 31 Oct 2012, 02:50

Acest post este scris ca urmare a unui PM primit,

Daca ai sa ai un pic rabdare am sa termin si eu de scris un topic/tutorial despre lumina in care am sa tratez cam toate alternativele existente la ora actuala de iluminat, sistemul pe care l-ai prezentat stativ umbrela este pe lista si tratat ca atare (deci da e folosibil), daca te va multumii pe tine personal nu ma pot pronunta, dar poti incerca ( cum ai facut si cu neoanele ) mai incerci si un sistem mai usor cu un bec si o lampa si la urma ai sa te poti pronunta si ai sa ramai cu sistemul care te multumeste cel mai mult.

Ai uitat sa mentionezi ce folosesti webcam sau camcorder,

Daca e webcam este foarte probabil sa nu ai nevoie de atata lumina vorbim acolo de 900w : :lol:
cu 1 bec in tavan si o lampa ai cam rezolvat totul, daca e camera video ai nevoie de lumina dar si acolo tind sa cred ca 900W e un pic cam mult.

Trebuie sa intelegi ca solutii sunt multe, personal eu nu am sa spun cumpara produsul acesta este cel mai bun, da cele mai bune rezultate pentru ca e posibil ca parerea ta sa fie diferita de a mea si sa vrei sa-mi dai cu ce ti-am recomandat eu in cap :roll:

Spor acolo

P.S. Stiam ca nu sunt permise posturile duble ...
ai un post identic scris cu cateva ore in urma in topicul despre lumina :)
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde Zinia » 31 Oct 2012, 03:36

merci de raspuns Glamour. astept topicul tau atunci.

Dar pana una alta,
Folosesc logitech c920.. Tu ce mi-ai recomanda ca si iluminat?
Nu iti "dau in cap" chill hehe. :mrgreen:
Zinia
User Junior
User Junior

Mesajde TwistedAngel » 31 Oct 2012, 08:54

dupa cum a spus glamourfoto e prea mult , eu am un sistem asemanator , al meu nu e cu umbrele e cu softbox-uri , le-am cumparat pentru poze , si in 5 minute te ia o durere de ochi si cap de nu ai vazut , nu vad cum se poate lucra cu el 6-8 ore .
TwistedAngel
User Junior+
User Junior+

Mesajde alexandra1234 » 31 Oct 2012, 15:21

mergi cu acele umbrele ca o sa fie foarte bine
:)
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde vdt85 » 31 Oct 2012, 17:30

chiar ma gandeam sa deschid un topic aici in legatura cu umbrelele si becuri. caut de ceva vreme o umbrela, dar nu stiu de care: difuzie sau reflexie? ca-s blonda rau si nu pricep care-mi trebuie. si ce culoare? ca-s aurii, argintii, negre, albe. iar becurile fluorescente sunt de mai multe tipuri, adica de puteri diferite, la W ma refer. doresc sa-mi cumpar un astfel de kit pentru un logitech... dar un kit simplu, dintr-o umbrela si un bec.
Glamour, astept topicul tau cu mare nerabdare.
vdt85
User Activ
User Activ

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj