Tranzitia de la studio-acasa

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde Valyuka90 » 28 Apr 2014, 20:14

Buna!
Sunt noua ca user pe acest forum dar il urmaresc de mult.
Ma numesc Vali, sunt din Bucuresti si de 1 an si 5 luni lucrez in domeniul videochat-ului, de la studio.
De ceva timp, am investit in aparatura pentru a ma muta acasa (in conditiile in care eu castig aprox 1000$/perioada si primesc doar 60% din ei, iar stresul si oboseala sunt maricele fiindca mai am de mers si la facultate...eu zic ca de acasa ar fi mai avantajos). De la studio, cand am inceput, mi s-au dat 3 site-uri (myfreecams, imlive si livejasmin). Am ramas doar cu livejasmin fiindca pe celelalte doua nu am prins deloc.
Am anumite temeri in legatura cu tranzitia catre chat de acasa. A mai incercat cineva? Cum este? Ati avut probleme cu primitul banilor pe livejasmin vreodata? Eu stau cu chirie si nu prea am cone stie ce decor, toti banii i-am investit in aparatura (lap top, camera si lumini).
Mi-as dori si eu cateva pareri sau experienta cuiva care a trecut prin situatia mea.
Va pupik!
Valyuka90

Mesajde googlefun » 28 Apr 2014, 23:28

Valyuka90 scrie:Buna!
Ma numesc Vali, sunt din Bucuresti si de 1 an si 5 luni lucrez in domeniul videochat-ului, de la studio.
De ceva timp, am investit in aparatura pentru a ma muta acasa (in conditiile in care eu castig aprox 1000$/perioada si primesc doar 60% din ei, iar stresul si oboseala sunt maricele fiindca mai am de mers si la facultate...eu zic ca de acasa ar fi mai avantajos). De la studio, cand am inceput, mi s-au dat 3 site-uri (myfreecams, imlive si livejasmin). Am ramas doar cu livejasmin fiindca pe celelalte doua nu am prins deloc.
Am anumite temeri in legatura cu tranzitia catre chat de acasa. A mai incercat cineva? Cum este? Ati avut probleme cu primitul banilor pe livejasmin vreodata? Eu stau cu chirie si nu prea am cone stie ce decor, toti banii i-am investit in aparatura (lap top, camera si lumini).
Mi-as dori si eu cateva pareri sau experienta cuiva care a trecut prin situatia mea.
Va pupik!

Citeste aici : http://www.adultvideochat.ro/avantaje-d ... -chat.html
Te incadrezi ?
:arrow: Poti avea si plati un internet garantat ?
"Am anumite temeri in legatura cu tranzitia catre chat de acasa. A mai incercat cineva? Cum este?"
:arrow: Pai nu esti tu prima ..dezertoare :D Cred ca si modele de top viseaza sub plapuma in noptile geroase de iarna , cum il scuipa pe patron direct in ochi si cum veniturile se vor dubla :D Problema e cate au si reusit .Ai bani pusi deoparte pt a subzista 1-2 luni pana vei incepe sa castigi ? etc etc .
:arrow: Saltul asta trebuie privit ca o evolutie fireasca pana la urma (pt unii)
:arrow: Stii tot ce tine de partea tehnica /facut conturi/internet /etc ?
Ai auzit si tu povesti de genul ca unii oameni dau randament mai mult in calitate de angajati decat de patroni cred .Depinde unde te incadrezi mai bine .E de citit pe aici .Cauta si vei gasi info despre ce te intereseaza .
Bye
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde IsaGlamChat » 29 Apr 2014, 10:23

Daca vrei sa ai succes incearca sa te apropii cat de mult posibil de cerintele Jasmin,incepand cu decor,aspectul tau si toate detaliile tehnice,de altfel ia in calcul ce ti-a spus googlefun cu banii care vor intra peste 1 luna ,nu sunt probleme si nu au fost cu platile de la Jasmin deci nu ai de ce sa-ti faci griji,dupa cum spui faci foarte putini bani pentru un site ca jasmin deci cu siguranta nu esti un host de succes, asa ca ,incearca sa te perfectionezi din toate punctele de vedere,(aspect,poze profesionale,poate un new look )daca la studio ai fost new model ai avut un mic-mare avantaj la start,avantaj care acasa va disparea si va trebui sa o iei de la capat.
Si nu in ultimul rand cel mai important aspect de luat in considerare,pleaca cu capul sus din studio,lasa loc de buna ziua,spune adevarul si nu minciuni ordinare ,spune-le ca vrei sa incerci de acasa si in cazul in care nu o sa mai faci nici banii de la studio sa te poti intoarce inapoi.

Bafta acolo!
IsaGlamChat
VETERAN
VETERAN

Mesajde Studio20 » 29 Apr 2014, 10:48

Valyuka90 scrie:Buna!
Va pupik!

Din cate inteleg eu la studio faci bani dar esti stresata si obosita pentru ca ai un program de respectat. Odata mutata acasa, cat timp vei aloca (sincer) jobului? Oare 100% din ce vei face atunci nu e mai putin decat 60% din ce faci acum? Si cum vei incasa banii, mergi la negru si iti asumi riscurile atasate sau faci un PFA si atunci cei 100% sunt maxim 84%?

In rest Jasmin iti va da intotdeauna banii la timp, decorul conteaza mai putin dar net bun iti trebuie, cerintele siturilor sunt in crestere de la luna la luna.
Studio20
VETERAN
VETERAN

Mesajde Valyuka90 » 29 Apr 2014, 17:07

In primul rand, va multumesc tuturor ptr raspunsuri!
In al doilea... Sa incep cu internetul - este super (atat upload-ul cat si download-ul) mai ales ca eu folosesc un singur site.
Cu programul sunt stresata deoarece vin de la facultate si intru direct (tura de noapte 22:00-8:00). Studio-ul are penalizari ptr intarziere sau plecat mai devreme. Fiind deja obosita, rezist primele 3-4 ore iar apoi nu mai dau deloc randament (nu mai fac bani deloc). In medie fac cam 150$/zi. Sub 100$ nu am facut niciodata. Am incercat sa imi schimb programul dar nu este posibil deoarece toate camerele sunt ocupate. Nu scot f multi bani deoarece imi mai iau libere (penalizate, bineinteles) fiindca mai am examene sau seminarii la care sunt obligata sa ma duc si am nevoie sa fiu cat de cat odihnita.
Nu vreau sa dau "buf"-ul de acasa, nu ma astept la castiguri extraordinare. Mi-ar fi extra-suficienti 60% din banii castigati la studio, dar un program mai relaxat, pentru a putea termina si facultatea in conditii decente.
Valyuka90

Mesajde fetish » 30 Apr 2014, 00:49

imi pare rau sa te dezamagesc un pic , insa vdc ul nu merge cu part time ul sau lasatul ami usor , in vdc ca sa faci bani si sa merite , trebuie program strict si tras tare , altfel lasa ca e bine si 60 la suta si 40 si 50 si pana iti dai seama nu mai faci nici un ban

vdc ul ca sa renteze nu merita amestecat cu nimic
fetish
VETERAN
VETERAN

Mesajde evaeva1 » 01 Mai 2014, 06:23

fetish scrie:imi pare rau sa te dezamagesc un pic , insa vdc ul nu merge cu part time ul sau lasatul ami usor , in vdc ca sa faci bani si sa merite , trebuie program strict si tras tare , altfel lasa ca e bine si 60 la suta si 40 si 50 si pana iti dai seama nu mai faci nici un ban

vdc ul ca sa renteze nu merita amestecat cu nimic

Din cate inteleg eu, ea deja lucreaza full time la studio, si inclin sa cred ca va face acelasi lucru acasa, doar ca va fi poate mai putin stresant! Psihic, este un plus sa stii ca lucrezi din confortul casei tale (insa si un minus daca nu stii sa manage- uiesti timpul tau si nu ai auto disciplina)! Probabil s-a gandit ca si 60% ar mutumi-o initial, deoarece Poca ii spunea ca va fi mai greu cu un nou cont care nu va mai beneficia de promovare, si implicit castigurile vor fi mai mici! ( app, anul trecut mi am deschis de 2 ori cont pe jasmin, si de 2 ori am avut promovare de new model, adica acele cateva ore la 0.99/min si traffic max! Deci, exista posibilitatea sa beneficieze de promo! Ar putea intreba direct la support!)
Cat despre part-time, eu cred ca poate functiona si asta, atata timp cat esti disciplinat! Adica atentie la imagine ( profil, poze, lights, streaming HD+ look) si program regulat! chiar daca in loc de 8 vei lucra 4-5 ore, e imposibil sa nu iti faci regs, sau membrii sa nu te remarce vazandu-te regulat, chiar si 4-5 ore! Ea spune ca da randament tot cam atat 4-5 ore , caci dupa resimte oboseala! deci, posibil cu putina munca si disciplina sa izbuteasa! Insa asa cum spune si Poca, ar fi bine sa isi lase o usa deschisa la studio si un loc de buna ziua! Nu toate modelele, pot face bani de acasa, chiar daca au vazut multe la studio!
evaeva1
User Activ
User Activ

Mesajde GlamourFoto » 01 Mai 2014, 10:51

evaeva1 scrie: app, anul trecut mi am deschis de 2 ori cont pe jasmin, si de 2 ori am avut promovare de new model, adica acele cateva ore la 0.99/min si traffic max! Deci, exista posibilitatea sa beneficieze de promo! Ar putea intreba direct la support!

Promovarea ca new model nu inseamna doar acele cateva ore cand modelul are trafic maxim si face cativa $$ cu 0.99

Spor acolo.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde mike2414 » 21 Mai 2014, 23:29

Mi se pare aberant sa ti se dea amenda pentru ca ai fost la un examen, daca te duceai la suc sau sa te distrezi ok poate era justificat dar aici problema e a voastra a modelelor pentru ca acceptati sa vi se scuipe in cap :!: . Sunt parti bune si parti rele ale acestor penalizari....una din partile bune ar fi ca ai un program foarte bine stabilit si ordonat dar exista si reversul in care practic ti se "violeaza" viata privata.
mike2414
User Junior
User Junior

Mesajde BrattyPrincess » 21 Mai 2014, 23:59

mike2414 scrie:Mi se pare aberant sa ti se dea amenda pentru ca ai fost la un examen, daca te duceai la suc sau sa te distrezi ok poate era justificat dar aici problema e a voastra a modelelor pentru ca acceptati sa vi se scuipe in cap :!: . Sunt parti bune si parti rele ale acestor penalizari....una din partile bune ar fi ca ai un program foarte bine stabilit si ordonat dar exista si reversul in care practic ti se "violeaza" viata privata.

Aberant sau neaberant, examen sau ne-examen, noi nu avem de unde şti ce a fost acolo. Când le vine ciclul de 3-4 ba chiar 5 ori pe lună, se îmbolnăveşte pisica, m-a inundat vecina, a fătat purceaua, ba s-a îmbolnăvit şi cățeaua... cred că orice patron de studio ar putea scrie cărți science fiction pe tema asta, cu continuare în zeci de volume, ăstora să le tot violezi viața asta privată atât de tumultoasă şi cu evenimente extreme.
Ca şi model independent încă de la început, singura mea problema a fost programul. Ciclul nu îmi vine de 3 ori pe lună, pisicile nu îmi plac, dar purceaua, vecina şi cățeaua mi-au dat si mie de furca uneori.
Asta trebuie avut în vedere în primul rând când pleci de la studio acasă - programul. Dacă cineva poate educa asta, respectand acasa programul de studio, atunci restul vine din mers, din experienta timpului petrecut online. Din pacate, cred ca sunt foarte putine persoane care pot face asta acasa, fara o sula in coaste si frica unor penalizari.
BrattyPrincess
User Activ
User Activ

Mesajde mike2414 » 22 Mai 2014, 11:01

BrattyPrincess scrie:
mike2414 scrie:Mi se pare aberant sa ti se dea amenda pentru ca ai fost la un examen, daca te duceai la suc sau sa te distrezi ok poate era justificat dar aici problema e a voastra a modelelor pentru ca acceptati sa vi se scuipe in cap :!: . Sunt parti bune si parti rele ale acestor penalizari....una din partile bune ar fi ca ai un program foarte bine stabilit si ordonat dar exista si reversul in care practic ti se "violeaza" viata privata.

Aberant sau neaberant, examen sau ne-examen, noi nu avem de unde şti ce a fost acolo. Când le vine ciclul de 3-4 ba chiar 5 ori pe lună, se îmbolnăveşte pisica, m-a inundat vecina, a fătat purceaua, ba s-a îmbolnăvit şi cățeaua... cred că orice patron de studio ar putea scrie cărți science fiction pe tema asta, cu continuare în zeci de volume, ăstora să le tot violezi viața asta privată atât de tumultoasă şi cu evenimente extreme.
Ok si de unde sti tu ca ea nu sa dus cu dovezi ca a lipsit chiar din cauza unui examen :!: :!: Eu personal reprezint un studio si logic ar fi sa tin cu "noi" studiourile dar sunt scarbit de atitudinea "voastra" ( cand zic voastra nu ma refer la tine personal) a studiourilor... promiteti bonusuri de mii de euro pentru ca mai apoi sa nu le mai dati, le sugeti tocul persoanelor care vin la interviu tocmai pentru a nu le pierde pentru ca mai apoi sa se treaca la sclavagism... in mod normal orice studio care isi respecta modelele ofera cel putin o zi libera pe saptamana la alegere si nu sta cu biciul ca acum 1000 de ani...eu zic sa angajam fiecare cate un ginecolog si sa le controlam de fiecare data cand ne zic ca sunt pe stop :wink: ce rost mai are dreptul la viata privata si intimitate.. dao dracu :twisted: fac chestia asta de aproape 8 ani dar mocirla si lipsa de orice bun simt elementar pe care o vad de un an jumatate poate doi ma ingrozeste.
Se pare ca uiti ca sunt si modele care din propie initiativa mai stau o ora doua peste tura lor in cazul in care exista camera libera fara ca cineva sa le de vreun bonus sau ceva ca dee... noi am puso sa stea o ora in plus? face bani pentru ea nu ... daca se poate sa stea 18 ore online e ok dar in schimb daca se delogheaza cu 5 min mai devreme vaiii... nesmitita , neserioasa.
De unde sti tu Bratyyprincess ca acea fata care sta o ora doua in plus nu are probleme acasa dar totusi prefera sa stea sa mai faca 100 de $ atat tie cat si ei... dar asta e alta dicutie.. ce treaba avem noi nu ?
De cand ai tu dreptul de a controla viata privata a oricui :!: ?? " de unde stim noi"- cred ca ar trebui sa iti vina cu adeverinta de la facultate ca a fost la examenul respectiv nu ? :shock:
Sper ca intr-o buna zii modelele sa se trezeasca si sa nu mai accepte sa fie injosite si batjocorite (majoritatea fara dreptate) :!:
mike2414
User Junior
User Junior

Mesajde BrattyPrincess » 22 Mai 2014, 12:24

Mike, ai luat-o cam personal. Te-ai aprins poate mai mult decât trebuia, dar nu-i rău! Nu-i rău deloc! :wink:
BrattyPrincess
User Activ
User Activ

Mesajde mike2414 » 22 Mai 2014, 12:44

Nu am luat nimic personal... doar ca ne scaldam intr-o mocirla pe care modelele au ajuns sa o asocieze cu patronii si studiourile de videochat tocmai pentru ca exista astfel de "studiouri" unde dorinta de a sclavii si de a face banii depaseste cu mult latura umana. Nu vreau sa spun aici tot ce am auzit si stiu despre studiouri tocmai pentru a nu strica si mai mult imaginea videochatului, imagine pe care altii deja au stricato.
Ideea e ca tot ce nu e in favoarea noastra ne deranjeaza foarte tare in schimb cand "primim" mai mult decat in mod normal inchidem ochii si ne facem ca ploua...plus ca noi inca suntem tara curvelor virgine :!:
mike2414
User Junior
User Junior

Mesajde BrattyPrincess » 22 Mai 2014, 13:02

Păi cine le pune să aleagă acele studio-uri a căror dorință de a face bani depăşeşte latura umană?
Există atâta informație azi, nu mai este ca pe vremuri, la fel cum ai zis şi tu că ai auzit una şi alta, la fel pot auzi şi ele, vorba circulă. Sau dacă alegerea nu s-a dovedit a fi bună, de ce aleg să rămână la un astfel de studio, şi nu pleacă la altul? Mi se pare nefiresc ca tocmai studiourile despre care auzim mereu lucruri urâte sunt cele care au un număr foarte mare de modele.
Ne-am îndepărtat de la topic oarecum.
Ideea era că un model care tranzitează a la maison, dacă îşi respectă un program cu strictețea impusă la studio (eu nu cred că la tine vin şi pleacă după bunul plac), pot avea rezultate foarte bune.
Chiar şi excepțiile, care stau peste program la studio, acasă se vor lăsa pe tânjeală, pentru că dispar anumiți factori ce țin de studio, competiția cu colegele, dorința de a se face afirmată, etc.
BrattyPrincess
User Activ
User Activ

Mesajde Alexandra555 » 22 Mai 2014, 18:21

Am trecut prin ce treci si tu, eram paranoizata ca e mai greu decat pare pentru ca parea prea usor si... s-a dovedit a fi intradevar foarte usor. Am avut nevoie de o singura zi de munca necalificata si 1030$ investiti (34mil lei) pentru a avea conditii identice cu cel mai bun studio la mine acasa. Cateva precizari:

1. Pentru jasmin functioneaza literalmente orice fel de internet deoarece are serverul in ungaria, restul le au in america. Eu la inceput am folosit net de 100mb de la rds prin wireless cu reuterull in apartamentul de langa mine, adica un net de 10-20mb practic si mergea fara nici un fel de problema, REPET - fara nici cea mai mica problemuta. Totusi pentru a merge fara nici un fel de problema pe multe siteuri deodata ai nevoie de net de 1000mb de la rds care costa 60 in loc de 30 lei, de preferabil cu cablul bagat in calculator desii nu cred ca wireless este o problema. (nu stiu, nu folosesc 1000siteuri simultan sa bag mana in foc) Netul de 1000mb de la rds este chiar mai bun ca cel garantat de ei care defapt nu e garantat la upload, nu ca asta ar conta. Iti garantez eu in locul rds ca netul de 1000mb iti va face fata si daca deschizi toate siteurile existente de videochat deodata. Nu e nevoie sa iti faci un abonament nou de 1000mb, trebuie sa faci cerere de marire de net pentru o perioada aleasa de tine iar ei vor venii, vor schimba mufele si vei avea net de 1000.

2. Alege un calculator i7, nu de alta dar ca sa nu iti mai trebuiasca altul minim 5 anisori. Placa video nu are nici un fel de importanta in videochat asa ca alege un laptop de 2300 ron ca mine cu i7 si garantie 2 ani. Majoritatea cu i7 sunt intre 3000-5000 ron pentru ca au si placa video, placa ce nu iti este deloc necesara.

3. Citeste articolul despre setari de lumina din acest forum, si citeste cat mai mult din acest forum defapt. Schimba becurile din camera cu becuri cat mai puternice cu lumina daylight. (becuri albe, nu galbene). Unele lustre au becuri cu filet mai mic, pentru a te scutii de cautari pe google acel filet se numeste soclu si exista 2 modele mai si tari - soclu de 14 (mic) si soclu de 27 (mare, obisnuit). Vorbeste cu suportul in legatura cu setarea camerei, deaia sunt acolo. (ar trebuii inclcus si asta in topicul despre setari lumini, pare o nimica toata dar a durat 15-20 min sa aflu pe google cum se numeste acel filet defapt)

4. Cumpara-ti camera logitech 920 la 450 ron, este cea mai recomandata camera iar o investitie de 1000$ in handycam cu 2% mai buna/mai proasta nu se justifica nici acum si probabil nici in general.

5. Alege-ti un apartament dragut in care sa locuiesti. Chiar daca any would do, e bine de exemplu sa iti iei unul vopsit pe alb ca mine pentru ca nu fi necesar eventual sa mai dai maxim 1 milion pe surse de lumina suplimentare. Nu te zgarcii la chirie, e locul in care muncesti + locuiesti totusi.

6. Nu te speria ca pare prea simplu, chiar e atat de simplu iar incasarile vor fi exact ca la studio pe un cont nou, vei castiga ceva mai putin la inceput insa oricum candva trebuia sa iti deschizi un cont nou de acasa oricum asa ca mai bine de acum. Oricum nu se vor simtii aceste diferente din moment ce o sa primesti 100% din castiguri. Daca ai nelamuriri nu ezita sa postezi aici si sa intrebi la support.
Alexandra555

Mesajde Alexandra555 » 22 Mai 2014, 18:33

Ca tot venii vorba, faceti naiba cumva sa apara forumul asta pe prima pagina de google. E si vina mea insa eu nu l-am gasit cand aveam nevoie si mi-ar fi prins tare bine. E cel mai mare forum, defapt singurul forum in adevaratul sens al cuvantului despre videochat si mai e si condus in cea mai corecta maniera care am intalnit-o pe vre-un forum de orice fel. Nu inteleg de ce nu apare pe prima pagina la traficul care il are, cele de pe prima pagina nu sunt linkuri sponzorizate de google, nu inteleg de ce apar inaintea lui forumuri goale create de oameni cu o agenda diametral opusa acestuia in sensul negativ
Mai are si un nume care te induce in eroare si probabil l-am gasit dar l-am trecut cu vederea pentru ca numele suna americanesc, international - adultvidochat. Asta nu se mai poate schimba insa vroiam sa atrag atentia ca .ro-ul ala se observa greu. L-am gasit cautand altceva si a aparut ceva din continutul forumului ca sa descopar mirata ca exista un forum despre asa ceva in romania
Alexandra555

Mesajde BrattyPrincess » 22 Mai 2014, 21:14

Five (n-ai ce face, te-am botezat, asta îți rămâne porecla, nu de alta dar suntem prea multe Alexandre pe aici, inclusiv eu), forumul îl avem mulțumită lui Ionuț, el a stat la baza acestei comunități, el ne-a ținut uniți, cu trolleri, cu spammeri, cu bune şi rele, fiecare datorăm ceva acestui forum, şi automat lui Ionuț, unii mai mult, alții mai puțin.
Totul e să vrei să citeşti, şi să participi.
Tu ai făcut din start greşeala de a nu citi, şi automat ai avut bun venit-ul care l-ai meritat. După cum ai pus problema la început, încă mai am dubii în privința sexului tău. E notabil faptul că nu ai făcut un user nou, ci ai continuat să postezi cu ăsta. Pe de altă parte îmi pare că emiți păreri pertinente, discutabile dar oarecum pertinente. Ai fost invitată la summit, dacă nu mă înşel, de unul dintre useri, pe topicul cu gafa - accepți au ba?
Eu zic că ar fi oportun să te alături comunității oficial în felul ăsta.
BrattyPrincess
User Activ
User Activ

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj