Transmitere hd 720p sau 1080i/p

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde constantina » 02 Mar 2013, 09:56

Salut tuturor.
Am incercat de curand mai multe camere video si webcamuri hd pentru a transmite in hd pe siteuri.
Problema este urmatoarea: captarea imaginii atat prin svideo cat si hdmi se realizeaza foarte bine chiar si la 1080i sau 1080p, insa, nu am gasit nici un program de split care sa emita pe sesiuni aceeasi calitate.
Iar daca se alege rezolutia de hd la oricare split, ramane spatiul deasupra si sub imagine negru, iar calitatea imaginii tot nu este hd pe siteuri.

S-a lovit cineva de aceste probleme pana acum?
Voi cu ce emiteti in hd ? Ce camere, ce softuri, ce splituri?
constantina
User Junior
User Junior

Mesajde GlamourFoto » 02 Mar 2013, 10:39

constantina scrie:Problema este urmatoarea: captarea imaginii atat prin svideo cat si hdmi se realizeaza foarte bine chiar si la 1080i sau 1080p, insa, nu am gasit nici un program de split care sa emita pe sesiuni aceeasi calitate.
Iar daca se alege rezolutia de hd la oricare split, ramane spatiul deasupra si sub imagine negru, iar calitatea imaginii tot nu este hd pe siteuri....

Buna, acest aspect este un lucru cu care trebuie sa te obisnuiesti, niciodata imaginea pe care o vezi tu pe siteurile de videochat nu o sa fie identica la calitate cu imaginea pe care o vezi local adica direct captata din webcam / camcorder, indiferent de rezolutie. oricum cu cat este rezolutia mai mare cu atat se vede mai usor diferenta respectiva.
Imaginea transmisa de splitcam de cele mai multe ori este ok ( fara pierderi mari de calitate) problema apare la upload si la cum proceseaza / comprima siteul/urile pe care lucrezi semnalul respectiv acolo apare adevarata problema la calitate.
Este un lucru cu care trebuie sa te obisnuiesti intre ce vezi local si ce vezi pe site o sa fie tot timpul o diferenta acolo un 10-30% in minus la calitate, cu cat e mai bine local cu atat sunt sanse ca si pe site sa fie imaginea buna.

Referitor la dungile negre ele apar pentru ca imaginea captata din camera video este wide si siteurile de videochat emit in raportul 4:3 de aceea apar dungile pentru a compensa raportul respectiv. Degeaba captezi tu 1080 daca siteul are nevoie de 640x480 trebuie avut grija ce setings faci la video output.

Calitatea Hd pe siteuri de obtine relativ usor un webcam logitech c920 sau 910 sau un alt webcam bun setat ok si ai Hd fara nici un stress fara nici cea mai mica problema.
Oricum in ultimul timp am observat ca anumite webcamuri se apropie ridicol de mult de calitatea data de o camera video Hd la un pret de 7-8 ori mai mic (vorbesc strict de imaginea de pe site)

Spor acolo.

P.S. La ultima intrebare, sansele sunt infime sa vina un studio owner si sa spuna uite eu folosesc camera model XBZ conectata asa cu x setings si e totul ok.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde constantina » 02 Mar 2013, 12:53

Multumesc de raspuns.
Nu ma astept sa vina vreun studio owner cu anume detalii, posibil si pentru ca majoritatea habar nu au.

Anyway, cu c920 si c270 calitatea pe site este aceeasi, si nu hd.
Pe mine ma interesa o solutie astfel incat o camera video ce poate transmite hd printr-n splitcam sa si scoata hd pe site in 4:3.
Adica o rezolutie minima de 720p convertita in 4:3, si unde imaginea sa nu iasa lunguiata.

Poate ca inca imi doresc prea mult de la capacitatile siteurilor.
constantina
User Junior
User Junior

Mesajde SAD^^EYES » 02 Mar 2013, 15:42

Buna Constantina,

Solutia plus multe alte informatii utile o gasesti in Ghidul pentru modele si studiouri oferit de situl Xlovecam:

ghid-avansat-modele-studiouri-xlovecam-t13374.html

Ai acolo si poze plus instructiuni text etc.. tot ce trebuie.

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde ivyane » 02 Mar 2013, 15:53

constantina scrie:Pe mine ma interesa o solutie astfel incat o camera video ce poate transmite hd printr-n splitcam sa si scoata hd pe site in 4:3.
Adica o rezolutie minima de 720p convertita in 4:3, si unde imaginea sa nu iasa lunguiata.
.

Poate...daca vei lucra pe Xlove ai sa poti transmite incepand cu 640 X 480 si terminand cu 1280 X 800 dar.... sa zicem ca, vei alege sa transmiti cu 800 X 600 , vei avea nevoie de un PC strong minim Intel I5 si 8 giga rami memorie si bineinteles un minim de 2 mega recomandabil 2,5 mega constant upload , in cazul meu merge bine si foarte bine cu 4 mega upload , sub...probleme la aceasta rezolutie , in afara de Xlove nu stiu alte site-uri sa transmita la rezolutii mai mari de 640 X 480 , la un moment dat a fost Jasmin, dar a trecut rapid la 640 X 480 deoarece multi dintre membrii nu au o conexiune buna si stabila pentru a urmari live la rezolutii mari , acelasi lucru este valabil si pe Xlove , chiar daca transmiti in full HD 1200 X 800 vei avea foarte putini membrii care vor plati un privat pentru tine, si asta deoarece EI nu au PC/internet performant in 75% din cazuri , oricum, este muuuult mai usor pentru tine sa citesti pagina tehnica a site-ului pe care lucrezi sau vrei sa lucrezi in loc sa pui intrebari pe un forum, intrebari ale caror raspunsuri le ai in orice site , pentru mai multe detalii despre HD te invit sa consulti cu atentie pagina Xlove , dealtfel singura pagina atat de explicita incat pana si un copil de clasa a 3 a ar intelege daca ar cunoaste limba engleza!

TUTORIAL pentru toate genurile , de la incepatori la avansati , exclus cei afoni cu engleza!

http://model.xlovecam.com/xguide/index.php
ivyane

Mesajde constantina » 03 Mar 2013, 08:37

Multumesc de raspuns sad.

Pentru ivyane...

Lucrez pe un calculator cu procesor cu 6 celule, ceva mai bun decat i7, banda garantata de upload peste 6 mb, deci nu se pune problema ca unitatea sa fie vinovata si nici netul.
Procesorul nu sare de 15% nici cu placa hd si splitcam care muncesc sa scoata 1980x1280.

Anyway, ii voi da eu de cap.

Va multumesc de raspunsuri.
constantina
User Junior
User Junior

Mesajde ivyane » 03 Mar 2013, 08:46

Cred ca, ai citit pe sarite si nu ai inteles, nu poti lucra cum vrei tu decat pe Xlove, pe restul doar 640 X 480 si chiar daca vei lucra in full HD pe Xlove posibil sa nu faci nici macar minimul de 100E/perioada si asta deoarece nu o sa ai cu cine sa faci pvt-uri, pe cand in 640 X 480 sau 600 X 800 faci lejer 100 sau mai mult pe zi.
ivyane

Mesajde RTModels » 03 Mar 2013, 22:27

constantina scrie:Multumesc de raspuns sad.

Pentru ivyane...

Lucrez pe un calculator cu procesor cu 6 celule, ceva mai bun decat i7, banda garantata de upload peste 6 mb, deci nu se pune problema ca unitatea sa fie vinovata si nici netul.
Procesorul nu sare de 15% nici cu placa hd si splitcam care muncesc sa scoata 1980x1280.

Anyway, ii voi da eu de cap.

Va multumesc de raspunsuri.

upload peste 6 megabites sau megabytes? (garantat??? de la cine??? dumnezeu??)

PS: scuze dar nu prea exista asa ceva la noi in RO :roll:
RTModels
User Junior+
User Junior+

Mesajde constantina » 04 Mar 2013, 08:02

6 MB.
Exista, doar ca nu de la providerii cu care suntem obisnuiti cu totii.
constantina
User Junior
User Junior

Mesajde SAD^^EYES » 04 Mar 2013, 08:36

sunt 6 Mbps, banda se masoara in Mbps (megabiti pe secunda), in MB (Megabytes se masoara spatiul de stocare pe hard disk) in MBps viteza de transfer/scriere pe hard disk etc..

O viteza de 6Mbps inseamna ca nu poti downloada fisiere cu o viteza mai mare de 750KBps sau 0.75MBps

O viteza de 6MBps (desi banda nu se masoara in MBps) ar insemna 6x8=48Mbps

Oricum nu va bateti prea mult capul cu astea, o gramada fac confuzii...conteaza sa poti lucra in conditii decente... si cu 6Mbps poti lucra linistita pe 3-4 siteuri in calitate maxima la standardele actuale.

Viteze garantate si mai mari de 6Mbps gasesti la multi provideri in Romania, dar pentru acasa nu se renteaza sa platesti pentru garantat, din moment ce RDS sau alti provideri, ofera viteze uluitoare negarantate dar stabile la preturi intre 20 si 50RON pe luna... bineinteles ca depinde si de locatie/oras etc.. in bucuresti cel putin si restul oraselor mari ar trebui sa existe mai multi provideri..

Nu uitati ca Romania este in top in lume la viteza de internet.. eram pe locul 2 in 2011 cred ca si in 2012 dupa Corea de Sud, in prezent nu stiu...
http://www.huffingtonpost.com/2011/09/2 ... outh_Korea

Bafta acolo
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde RTModels » 04 Mar 2013, 12:03

SAD^^EYES scrie:sunt 6 Mbps, banda se masoara in Mbps (megabiti pe secunda), in MB (Megabytes se masoara spatiul de stocare pe hard disk) in MBps viteza de transfer/scriere pe hard disk etc..

O viteza de 6Mbps inseamna ca nu poti downloada fisiere cu o viteza mai mare de 750KBps sau 0.75MBps

O viteza de 6MBps (desi banda nu se masoara in MBps) ar insemna 6x8=48Mbps

Oricum nu va bateti prea mult capul cu astea, o gramada fac confuzii...conteaza sa poti lucra in conditii decente... si cu 6Mbps poti lucra linistita pe 3-4 siteuri in calitate maxima la standardele actuale.

Viteze garantate si mai mari de 6Mbps gasesti la multi provideri in Romania, dar pentru acasa nu se renteaza sa platesti pentru garantat, din moment ce RDS sau alti provideri, ofera viteze uluitoare negarantate dar stabile la preturi intre 20 si 50RON pe luna... bineinteles ca depinde si de locatie/oras etc.. in bucuresti cel putin si restul oraselor mari ar trebui sa existe mai multi provideri..

Nu uitati ca Romania este in top in lume la viteza de internet.. eram pe locul 2 in 2011 cred ca si in 2012 dupa Corea de Sud, in prezent nu stiu...
http://www.huffingtonpost.com/2011/09/2 ... outh_Korea

Bafta acolo

Viteza de upload se calculeaza si in megabytes :wink: , depinde de preferinte. Intradevar exista garantat, unul din provideri fiind RDS, care are garantat upload de la 10 Mb (megabites) in sus. Conexiuni stabile...mai greu daca nu esti abonat business, de aici si vorba de upload garantat. Vorbind in general, nu de cazuri particulare care au "bucuria" de a avea upload garantat din anumiti factori. Nu prea cred ca poti sta pe 3-4 site-uri HD cu 6 Mb (este strict o parere personala).
RTModels
User Junior+
User Junior+

Mesajde VideoModeling » 04 Mar 2013, 12:33

RTModels scrie:upload peste 6 megabites sau megabytes? (garantat??? de la cine??? dumnezeu??)

RDS, UPC si EuroWeb ofera contracte business cu upload garantat prin acord SLA. Doar ca viteza o garanteaza pe conexiuni din reteaua lor, ce iese in afara retelei nu e garantat.

Pentru majoritatea modelelor independente nu se prea merita un contract business care incepe de la 60 EUR + TVA / luna, e mai potrivit pentru studiouri.
VideoModeling
User Junior+
User Junior+

Mesajde RTModels » 04 Mar 2013, 12:53

VideoModeling scrie:
RTModels scrie:upload peste 6 megabites sau megabytes? (garantat??? de la cine??? dumnezeu??)

RDS, UPC si EuroWeb ofera contracte business cu upload garantat prin acord SLA. Doar ca viteza o garanteaza pe conexiuni din reteaua lor, ce iese in afara retelei nu e garantat.

Pentru majoritatea modelelor independente nu se prea merita un contract business care incepe de la 60 EUR + TVA / luna, e mai potrivit pentru studiouri.

Perfect adevarat.
RTModels
User Junior+
User Junior+

Mesajde SAD^^EYES » 04 Mar 2013, 13:03

Nu prea cred ca poti sta pe 3-4 site-uri HD cu 6 Mb (este strict o parere personala).

Depinde ce intelegi prin HD, daca vorbim de pur HD care incepe de la 1280x720 16:9 pur 20-30fps iti trebuie undeva la 2mbs spre 3mbs in functie de compresie etc.. de cat de clara vrei sa fie imaginea etc.. (normal ca se poate duce si mai sus daca maresti numarul de fps, compresie mai mica etc).
Dar cum nu astea sunt standardele din prezent... si inca vorbim de High Quality (nu HD) - HD e termen folosit de multe siteuri dar mai mult ca marketing.. nu sunt rezolutii HD...
In standardele actuale avem 3 rezolutii mari si late 320x240 mult depasit, 640x480 folosita din ce in ce mai mult, 800x600 foarte rar mai ales dupa ce a scoso jasmin

Cum am spus si in alte topicuri si cum au spus si altii, in Romania exista demult netul pentru a transmite in full HD 1280x720 problema este ca siteurile inca nu si-au actulizat aplicatia de free chat sa afiseze automat sau macar manual cele 2 formate 16:9, 4:3 , adica sa stie sa faca trecerea singur. . sa nu o mai pastreze in 4:3 si sa bage borduri negre... atunci cand faci streaming in 16:9

A doua problema tine de calculatoarele si netul clientilor.. alta chestie discutata de mai multe ori pe forum... degeaba transmiti in super calitate.. daca pierzi intre 20 si 30% din potentialii clienti (nu 75% cum zicea un user in alt topic).... dar aia 20-30% poate fi chiar targetul ala foarte important... pentru ca acei clienti valorosi majoritatea sunt de varsta a doua, ceea ce poate insemna calculatoare mai vechi, sisteme de operare mai vechi, net prin dial up etc...

Dar si pentru genul asta de probleme se va gasi solutii.. siteurile nu stau pe loc, deja cele de top se gandesc la solutii tehnice pentru a servi clientilor care au probleme o versiune de streaming mai redusa... ceva gen cum e pe youtube.. acelasi video in my multe rezolutii si fiecare rezolutie mananca banda diferita.. cu cat e mai mica cu atat mai putina banda etc.. Doar ca in materie de live streaming lucrurile nu sunt asa usor de facut.. pentru ca ar presupune .. 1. daca se face pe partea modelului, modelul se trimita 2-3 streaminguri diferite la acelasi site in diferite rezolutii ceea ce inseamna consum mare pe partea modelului... iar in prezent sunt multe studiouri si modele care nu fac fatza tehnic nici la standardele curente.. daraminte sa le ceri si mai mult.. (calculatoare vechi, cunostinte tehnice slabe etc).. si atunci solutia 2. Situl ia streamul principal al modelului si il converteste in mai multe streaminguri reduse ca si rezolutie, fps, compresie etc.. pentru a se asigura ca si acei clienti cu calc vechi, net slab etc.. vor putea sa vada modelul in conditii cat de cat ok... dar operatiunea asta tot ce este posibil sa rupa serverele oricarui site, pentru ca in termeni tehnici ar insemna triplarea consumului si implicit a costurilor pe partea siturilor... se va face usor pe pasi, in timp...daca intre timp nu va apare ceva inovativ.. pentru ca lucrurile evolueaza, se schimba in domeniul asta.. de la zi la zi...

Cat despre in ce se masoara banda de internet, chiar am specificat ca e o chestie cu care e bine sa nu iti bati capul prea mult, conteaza cat de cat sa inteleaga fiecare diferenta intre bit si byte, eu unul in toate articolele de specialitate ce am citit, unitatea de masura folosita era Mbps, nu am vazut pe nimeni sa foloseasca MBps.

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde RTModels » 05 Mar 2013, 00:16

Corect, dar mai sus se discuta de HD. De asta am si intrebat, in rest ai perfecta dreptate. :)
RTModels
User Junior+
User Junior+

Mesajde SAD^^EYES » 05 Mar 2013, 02:55

RTModels scrie:Corect, dar mai sus se discuta de HD. De asta am si intrebat, in rest ai perfecta dreptate. :)

Stiu, din acest motiv i-am dat sa citeasca acel ghid pentru a invata cum sa traga imaginea din camera in full hd 1280x720 si sa o trimita mai departe in rezolutia care are nevoie 640x480, 800x600 fara a pierde nimic din calitate, din contra.. va fi plus de calitate.

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Înapoi la Discutii Tehnice