Top Webcams 2012-2013

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde GlamourFoto » 22 Dec 2013, 12:52

windfucker scrie:Nu stiu daca ajuta cu ceva,dar eu folosesc 930e-ul fara soft instalat pentru ca ma deranja faptul ca nu imi folosea la nimic.Folosesc si webcamsplitter pentru ea si din fericire fara soft am optiunile de gain,exposer,flicker direct pe source settings.Si as vrea sa adaug ca iubesc aceasta camera.Nu se compara cu nimic din trecutul lui logitech:culori calde,puternice daca vrei,imagine sharp-chiar este un webcam bun din punctul meu de vedere.Am incercat 920 inaintea lui si chiar si in paralel si am returnat 920-ul a 2-a zi.Camera am cumparat-o dupa un site nemtesc(unde am gasit pretul cel mai mic si o trimit si repede prin UPS),dar se gasesc si pe amazon.Bafta multa si spor!

Super Multumesc pt share Windfucker,
O intrebare la tine am daca se poate.... softul de la Jasmin recunoaste si transmite webcamsplitterul cu C930 in format-ul 16:9 pentru ca asta nu am apucat sa verific...
stiu ca splittcamul in jasmincam nu il poti folosii decat in formatul 4:3
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde windfucker » 23 Dec 2013, 16:21

Am cont pe livejasmin,dar din pacate nu lucrez pe el.Am sa si iti dau un feedback cand il incerc.Eu sincer nu am curaj sa instalez softul lor a 2-a oara pentru ca mi-a crapat placa video din cauza lui si mi-a facut ceva probleme acest soft cand am reinstalat-o.Acum nu stiu daca a fost din cauza calc meu sau a softului, dar se pare ca avea un rol de admin pe calc meu;) si nu imi permitea sa reinstalez placa video-ciudat rau mi s-a parut.Nu stiu daca este din cauza wind 8 pe care il detest!dar.....nu sunt chiar afona in calc sa nu stiu despre ce vorbesc.
Acum eu iti multumesc pentru toate feedback-urile pe care le dai pe acest site si tuturor celorlalti care dau mereu informatii folositoare!
Va urez un sfarsit de an asa cum va doriti si un an nou asa cum il visati!
windfucker

Mesajde GlamourFoto » 23 Dec 2013, 16:46

Salut Wind dupa ce am scris respectivul post am pus mana si am testat :)) am si scris replay cu ce am observat eu dar in pacate nu am apucat sa il pun pe forum,

Am sa postez raspunsul initial mai jos si aici am sa bag completarile necesare:
- softul nu a cauzat nici o problema win7 64. am sa in mai instalez si pe alte pc-uri sa vad daca ramane la fel.
- in verysoft nu exista exposure doar gain, in rest celelalte setari merg fara problema inclusiv zoomul digital.

Acum eu iti multumesc pentru toate feedback-urile pe care le dai pe acest site si tuturor celorlalti care dau mereu informatii folositoare!

Multumesc de apreciere, comparativ cu Sad^^Eyes eu sunt mic copil :) mai ajut si eu cand pot, oricum mai sunt cateva persoane care se mai implica sa speram ca vor mai contribuii si altii.

( raspunsul pe care nu am apucat sa il postez )
Revin cu un update dupa ce m-am jucat mai mult cu c930 si verysoftsplitter

In verysoft source rezolution setat 1080p am avut 5 fps (lumina era ca la balamuc) ... in 720p am crescut la 15 fps iar la 848 x 480 30 fps bun ... la output in verysoft singura valoare apropiata de 848x480 a fost 852x480 care a fost si recunoscuta de jasmincam > mers online ... imaginea neagra nu a fost preluata de soft eu cred ca motivul a fost urmatorul: imaginea captata era mai mica decat imagine transmisa si anume 848x480 vs 852x480
Source rez ridicat la 720p (sa nu uitam ca nr fps scade cu cat e rezolutia mai mare) intrat online imaginea a fost captata dar - calitatea imagini praf, balans de alb un pic cam rece dar asta sa zicem ca o nimeresti ... overal avand in minte calitatea redata de camerele video nu sunt convins deloc.

P.S. au ajuns webcamurile sa aibe nevoie de lumina cat o camera video? mi se pare un pic absurd avand in vedere ca asta era un punct forte pentru webcamuri, faptul ca foloseau mai putina lumina.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde windfucker » 23 Dec 2013, 17:06

- in verysoft nu exista exposure doar gain, in rest celelalte setari merg fara problema inclusiv zoomul digital

Pe source setting pe verysoft am Video Proc Amp si Camera control-aici am si exposure pe langa zoom,focus,pan.tilt si mai jos low light compensation.
Si intradevar are nevoie de lumina multa sa obtin fps-uri bune dar inca mai trebuie sa lucrez la capitolul acesta.
Bafta multa!
windfucker

Mesajde GlamourFoto » 24 Dec 2013, 04:11

Dap aveai dreaptate exista si Exp dar in celalalt tab :) Gain si Exp sunt impartite, stau acum si ma gandesc chiar nu stiu unde eram cu gandul cand m-am uitat in setarile respective. poate am fost indus in eroare de faptul ca in partea cealalta erau functiile de zoom focus pantilt si am zis ca nu are ce sa caute Exp acolo.

C930 + verysoft pe JasminCam nu este ceea ce trebuie pt ca trebuie sa captezi in rez mare si automat ai low fps, in rezolutie mica e totul in regula dar nu se intelege cu softul.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde marin » 24 Dec 2013, 08:32

Singurul webcam care e capabil de 30pfs cu rezolutie full HD in verysoft e BCC-ul, asta din cate stiu eu. Doar webcamuri de la Logitech am incercat, exceptand c930.
Problema cu rezolutia full HD la BCC este ca nu mai merge functia de zoom din telecomanda, cand e scazuta rezolutia revine si zoom-ul.
marin
User Junior+
User Junior+

Mesajde raluka » 20 Mar 2014, 15:12

BUna ziua,
sunt si eu interesata de un logitech c930. Vroiam sa stiu daca la partea de culori se apropie sau chiar e mai buna ca logitech c910...(eu acum folosesc c920 si are culori ff reci + ca eu am pielea alba si chiar se vede ...grrrrr..) iar cu c910 setam culorile si eram aprope bronzata lol....
Deci culorile la c 930 sunt vii si calde sau reci si fade? multumesc frumos
raluka

Mesajde GlamourFoto » 20 Mar 2014, 16:12

raluka scrie:BUna ziua,
sunt si eu interesata de un logitech c930. Vroiam sa stiu daca la partea de culori se apropie sau chiar e mai buna ca logitech c910...(eu acum folosesc c920 si are culori ff reci + ca eu am pielea alba si chiar se vede ...grrrrr..) iar cu c910 setam culorile si eram aprope bronzata lol....
Deci culorile la c 930 sunt vii si calde sau reci si fade? multumesc frumos

Am testat C930, cu lumina potrivita si setarile corecte nu am avut de ce sa ma plang referitor la calitate, culorile erau redate corect si OK.

Daca tu vrei sa pari "bronzata" chiar daca tu nu esti.... ehh nu am facut teste de acest gen.

Spor acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Anterior

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj